Licensed to Wayzata Results Inc. - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/19/2016 05:29 PM
Decorah Invitational - 3/19/2016
Luther College, Decorah, IA
Results
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: M 7.40 3/27/2010 Stephanie Henry, La Crosse Logan
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Rose Gullekson 09 Decorah 13.10 7.74 10
2 Mary Kate Wille 09 Central 13.00 7.83 10
3 Ellie Loesch 09 South Winneshiek 12.92 7.84 10
4 Grace Syverson 09 Decorah 13.10 7.88 9
5 Brynne Valkosky 10 Decorah 12.90 7.92 10
6 Katie Perez 12 Decorah 13.10 7.99 10
7 Sarah Mikkelson 10 Decorah 13.10 8.02 9
8 Kylie Kerndt 11 Decorah 13.50 8.03 9
9 Olivia Sandvig 12 Decorah 13.30 8.14 9 8.137
9 Sarah Villare 09 Onalaska 14.00 8.14 7 8.137
11 Kelsey Wall 10 Holmen 13.20 8.17 9 8.165
12 Heather Lager 12 Holmen 13.00 8.17 10 8.170
13 Ruth E. Hallstead 11 Onalaska 13.80 8.25 8 8.241
14 Lexie Leuenberger 11 Decorah 14.00 8.25 7 8.248
15 Makayla Radtke 09 Holmen 13.60 8.28 8 8.277
16 Gracie Schmitt 09 South Winneshiek 13.94 8.28 7 8.278
17 Katie Dehning 11 Decorah 14.50 8.34 5
18 Makinsey Schmidt 12 Holmen 14.00 8.36 7
19 Kelsey Conway 11 Onalaska 13.50 8.39 8
20 Lydia Kleckner 11 Decorah 13.60 8.42 8
21 Shaunna Erickson 11 Crestwood 14.28 8.43 6
22 Baylea Wilk 09 Holmen 13.60 8.51 8
23 Sierra Grinna 12 Decorah 15.80 8.55 3
24 Katlyn Long 12 Holmen 13.40 8.63 9
25 Brittnee Pash 10 Central 14.50 8.64 6
26 Kristina Bellacero 10 Onalaska 15.00 8.65 4
27 Emily Franzen 10 Decorah 16.00 8.67 3
28 Katelyn Ramstad 12 Decorah 14.70 8.68 5
29 Autumn Forcelle 10 Crestwood 14.88 8.71 5
30 Trista Foster 09 Crestwood 14.76 8.74 5 8.731
31 Brianna Doyle 12 Decorah 15.00 8.74 4 8.732
32 Anna Clements 10 Onalaska 14.20 8.78 6
33 Josie Johnson 09 Crestwood 14.90 8.82 5
34 Aiyana Rigelsky 09 Holmen 13.80 8.84 8
35 Anna Hanson 10 Decorah 16.50 8.90 2
36 Ally Robinson 10 Onalaska 14.20 8.95 6
37 Ashley Soderberg 09 Onalaska 15.00 9.00 4
38 Anna Pretasky 11 Onalaska 14.20 9.02 6
39 Amiah DeWolf 09 Crestwood 15.87 9.07 3
40 Ashley Endrizzi 09 Onalaska 15.00 9.08 4
41 Regan Wied 09 Onalaska 15.00 9.22 4
42 Jordyn Hussain 09 Decorah 17.50 9.31 1
43 Sonja Kleven 09 Onalaska 15.00 9.42 4
44 Cassie Hosek 09 Crestwood 15.81 9.58 3
45 Klara Thompson 10 Decorah 16.90 9.65 2
46 Noel Lloyd 09 Crestwood 16.82 9.73 2
47 Lily Hovey 09 Decorah 18.00 9.81 1
48 Erica Bouska 09 Decorah 18.00 10.44 1
-- Alli Christenson 12 Onalaska 14.50 DNS 5
-- Tayla Stuttley 11 Onalaska 13.80 DNS 7
-- Olyviah Gonzalez 10 Onalaska 15.20 DNS 3
-- Janaye Lundtvedt 10 Decorah 15.80 DNS 3
-- Anna Townswick 12 Decorah 16.20 DNS 2
-- Kaylee Kutil 09 Onalaska 14.00 DNS 7
-- Kayla Walter 11 Decorah 14.30 DNS 6
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: M 26.73 3/24/2012 Amber Sanderson, La crosse Lo
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Kalle Solberg 12 Decorah 27.50 27.57 11
2 Katie Nimrod 10 Decorah 29.10 27.97 10
3 Haley Schroeder 12 Central 26.50 28.01 11
4 Cortney Christnovich 11 Holmen 28.50 28.05 10
5 Taylor Schuring 12 Decorah 28.00 28.13 11
6 Sarah Mikkelson 10 Decorah 28.50 28.28 10
7 Ellie Loesch 09 South Winneshiek 28.50 28.42 11
8 Rose Gullekson 09 Decorah 29.00 28.45 10
9 Kayla Quandahl 11 Decorah 28.00 28.54 11
10 Grace Syverson 09 Decorah 30.00 28.84 9
11 Olivia Sandvig 12 Decorah 29.80 28.99 9
12 Rylea Ranum 10 Decorah 30.50 29.06 7
13 Kylie Kerndt 11 Decorah 30.00 29.21 9
14 Brynn Bodermann 10 Crestwood 30.10 29.23 8
15 Allie Hafner 10 Decorah 30.10 29.25 8
16 Kate Dabrowski 10 Onalaska 29.80 29.28 9
17 Ciera Deitchler 09 Central 28.50 29.43 10
18 Grace Gehrke 09 Onalaska 33.00 29.71 4
19 Rachel Russell 12 Crestwood 31.20 29.90 6
20 Hannah Smith 10 Holmen 33.00 30.17 4
21 Annie Mast 09 Crestwood 32.50 30.38 5
22 Brynne Valkosky 10 Decorah 29.50 30.59 10
23 Natalie Mutch 12 Onalaska 29.80 30.74 9
24 Ashley Kriener 09 South Winneshiek 30.50 30.77 8
25 Kaylin Luck 10 Onalaska 30.50 30.91 7
26 Olivia Syverson 11 Decorah 30.80 30.92 7
27 Kristina Bellacero 10 Onalaska 33.50 31.07 4
28 Kelsey Conway 11 Onalaska 30.00 31.23 9
29 Ashley Copus 09 Onalaska 33.50 31.24 3
30 Lexie Leuenberger 11 Decorah 30.60 31.33 7
31 Josie Lennon 09 South Winneshiek 30.50 31.37 7
32 Katie Dehning 11 Decorah 30.50 31.45 8
33 Shaunna Erickson 11 Crestwood 30.10 31.63 8
34 Katelyn Ramstad 12 Decorah 30.10 31.66 8
35 Sierra Grinna 12 Decorah 32.60 31.76 5
36 Iris Vang 09 Holmen 33.00 32.20 5
37 Becca Hertges 12 South Winneshiek 30.50 32.53 7
38 Autumn Forcelle 10 Crestwood 31.90 32.66 6
39 Josie Johnson 09 Crestwood 31.70 32.87 6
40 Kaitlin Walter 09 Decorah 34.00 33.04 3
41 Sam Balk 09 Crestwood 34.20 33.09 3
42 McKayla Rasmussen 09 Holmen 36.00 33.21 2
43 Ashley Endrizzi 09 Onalaska 33.00 33.26 4
44 Shyanne Thomas 10 Holmen 35.00 33.41 2
45 Klara Thompson 10 Decorah 36.00 33.89 1
46 Autumn Nelson 10 Crestwood 33.90 33.92 3
47 Anna Hanson 10 Decorah 35.00 34.20 2
48 Anna Goyette 09 Holmen 33.00 34.32 5
49 Rachel Hines 10 Decorah 35.50 34.52 2
50 Kayley Skarie 10 Central 33.00 35.51 4
51 Lily Hovey 09 Decorah 37.50 35.87 1
52 Danielle Ahern 10 Crestwood 35.10 36.02 2
53 Karley Freidhof 11 Crestwood 34.50 36.38 3
54 Kenzie Ward 10 Crestwood 34.20 36.68 3
-- Olyviah Gonzalez 10 Onalaska 33.50 DNS 4
-- Haley Cone 12 Holmen 32.00 DNS 6
-- Leah Nantz 10 Holmen 35.00 DNS 2
-- Kaylee Kutil 09 Onalaska 32.00 DNS 6
-- Emily Franzen 10 Decorah 32.50 DNS 5
-- Kayla Walter 11 Decorah 30.80 DNS 6
-- Anna Townswick 12 Decorah 36.50 DNS 1
-- Katie Saner 09 Crestwood 27.50 DNS 11
-- Janaye Lundtvedt 10 Decorah 32.50 DNS 5
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: M 1:01.64 3/28/2009 Taylor Moore, New Hampton
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Katie Nimrod 10 Decorah 1:02.50 1:02.62 2
2 Madison Sexton 10 Decorah 1:11.50 1:06.41 2
3 Katie Saner 09 Crestwood 1:05.50 1:06.42 2
4 Gabby Victor 09 Onalaska 1:10.00 1:14.48 2
5 Abbie Bergan 09 Crestwood 1:21.00 1:19.77 1
6 Rachel Hines 10 Decorah 1:16.00 1:20.98 2
7 Amy Wiedner 09 Central 1:19.00 1:21.32 1
8 Katelynn Fangman 09 Central 1:25.00 1:22.20 1
9 Karen Ito 11 Central 1:20.00 1:23.74 1
10 Kendra Berns 09 Crestwood 1:20.00 1:26.27 1
-- Kali Olson 11 Holmen 1:10.00 DNS 2
Girls 800 Meter Run
=========================================================================
Meet Record: M 2:23.47 3/19/2016 Haley Schroeder, Central- Elkader
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Katie Perez 12 Decorah 2:39.00 2:32.71
2 Josephine Berlage 11 Decorah 2:45.00 2:38.54
3 Hannah Horman 11 Holmen 2:45.00 2:46.23
4 Melissa Wiebke 11 Onalaska 2:45.00 2:49.46
5 Brenna Betts 11 Decorah 2:46.00 2:50.30
6 Sami Bohr 09 South Winneshiek 3:00.00 2:52.64
7 Ella Nicola 09 Onalaska 3:00.00 2:58.03
8 Hannah Kuehl 12 Central 2:59.00 3:13.43
-- Helen Neuzil 09 South Winneshiek 3:20.00 DNS
Girls 1600 Meter Run
============================================================================
Meet Record: M 5:21.74 3/29/2014 Bailey Oettel, La Crosse Logan
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Felicity Taylor 10 South Winneshiek 5:55.00 5:39.23 2
2 Josephine Berlage 11 Decorah 5:50.00 5:43.91 2
3 Josie Kriener 11 South Winneshiek 5:50.00 5:46.96 2
4 Mackenzie Davis 12 Onalaska 5:50.00 5:55.54 2
5 Katherine Carlisle 12 Onalaska 6:00.00 5:58.56 2
6 Jenna Galligan 10 Decorah 5:54.00 6:02.29 2
7 Alexis Steinlage 12 Decorah 6:20.00 6:09.67 2
8 Hope Dohlman 09 Crestwood 5:50.00 6:10.92 2
9 Rae Ann Klimesh 12 South Winneshiek 6:10.00 6:12.38 2
10 Tayler Garves 11 Onalaska 6:00.00 6:19.51 2
11 Cassidy Carolan 09 Decorah 6:45.00 6:25.73 1
12 Cassie Larson 09 Central 6:20.00 6:28.37 1
13 Abby Guinta 09 Onalaska 6:00.00 6:38.44 2
14 Brianna Doyle 12 Decorah 6:40.00 6:38.93 1
15 Kasey Thompson 11 Decorah 7:00.00 6:50.94 1
16 Tiana Bullerman 11 South Winneshiek 6:30.00 7:05.19 1
17 Hannah Kuehl 12 Central 6:50.00 7:10.22 1
18 Mary Conway 09 South Winneshiek 7:00.00 7:12.59 1
19 Kenzi Jones 10 South Winneshiek 7:00.00 7:17.06 1
20 Emma Clement 09 Crestwood 7:30.00 7:45.86 1
21 Vanessa Hageman 09 South Winneshiek 7:00.00 8:03.58 1
-- Kala Sader 10 Holmen 6:23.86 DNS 2
-- Dahlyn Ott 09 South Winneshiek 7:00.00 DNS 1
Girls 3000 Meter Run
=========================================================================
Meet Record: M 11:30.27 3/19/2016 Mason Kallander, Holmen
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Deseri Weber 10 Central 13:00.00 12:14.60
2 Ellie Kuehl 09 Central 14:00.00 13:10.58
3 Sarah Mashek 09 Crestwood 12:30.00 13:24.75
-- Mason Kalander 10 Holmen 11:35.00 DNS
Girls 55 Meter Hurdles
============================================================================
Meet Record: M 8.94 3/24/2012 Sanderson Amber, La crosse Lo
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Olivia Sandvig 12 Decorah 15.90 9.20 5
2 Amanda Wiebke 12 Onalaska 16.00 9.57 5
3 Kylie Kerndt 11 Decorah 17.63 9.90 5
4 Madison Sexton 10 Decorah 18.50 10.11 3
5 Grace Syverson 09 Decorah 17.00 10.17 5
6 Katie Dehning 11 Decorah 17.60 10.18 5
7 Taylor Shelton 09 Crestwood 17.85 10.55 4
8 Rylea Ranum 10 Decorah 19.50 10.57 3
9 Allie Hafner 10 Decorah 18.90 10.62 3
10 Lizzie Gifford 09 Central 18.50 10.63 4
11 Kaylie Henry 11 Crestwood 17.85 10.85 5
12 Emily Franzen 10 Decorah 19.40 10.86 3
13 Rachel Berg 12 Central 18.50 11.18 3
14 Olivia Foehner 09 Onalaska 20.00 11.46 2
15 Gabby Victor 09 Onalaska 20.00 11.50 2
16 Iris Vang 09 Holmen 18.50 11.56 4
17 Ashley Endrizzi 09 Onalaska 21.00 11.80 1
18 Anna Goyette 09 Holmen 19.00 11.93 3
19 Destiny Hodges 09 Crestwood 19.55 12.07 2
20 Sam Balk 09 Crestwood 19.55 12.25 2
21 Ashley Soderberg 09 Onalaska 21.00 12.46 1 12.452
22 McKayla Rasmussen 09 Holmen 20.00 12.46 2 12.460
-- Mary Kate Wille 09 Central 18.00 DNS 4
-- Hannah Smith 10 Holmen 18.20 DNS 4
-- Lexi Marcon 11 Onalaska 18.00 DNS 4
-- Cassie Hosek 09 Crestwood 20.23 DNS 1
Girls 4x200 Meter Relay
============================================================================
Meet Record: M 1:53.42 3/28/2009 New Hampton, New Hampton
N DRewelow, T Moore, M Roths, S Sumner
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Decorah 'A' 1:51.50 1:52.70M 3
1) Kalle Solberg 12 2) Katie Nimrod 10
3) Brynne Valkosky 10 4) Sarah Mikkelson 10
2 Central 'A' 1:55.00 1:55.93 3
1) Mary Kate Wille 09 2) Anna Tuecke 12
3) Abby Gifford 12 4) Gabrielle Lenth 10
3 Holmen 'A' 2:30.00 1:58.79 1
1) Morgan Butterfield 09 2) Makayla Radtke 09
3) Jenna Legler 12 4) Kylee Jostad 10
4 Crestwood 'C' 1:55.00 1:58.98 3
1) Shaunna Erickson 11 2) Brynn Bodermann 10
3) Cassie Ollendieck 09 4) Katie Saner 09
5 Onalaska 'A' 1:58.00 1:59.74 3
1) Natalie Mutch 12 2) Kaylin Luck 10
3) Elisa Dabrowski 10 4) Kate Dabrowski 10
6 Decorah 'B' 2:02.50 2:05.27 2
1) Olivia Syverson 11 2) Lexie Leuenberger 11
3) Katelyn Ramstad 12 4) Kaitlin Walter 09
7 Crestwood 'D' 2:01.00 2:05.51 3
1) Trista Foster 09 2) Josie Johnson 09
3) Annie Mast 09 4) Taylor Shelton 09
8 Crestwood 'A' 2:02.00 2:06.00 3
1) Sabrina Andera 12 2) Tiffany Weinacht 12
3) Rachel Russell 12 4) Karley Freidhof 11
9 Central 'B' 2:08.00 2:11.28 2
1) Carissa Moyna 12 2) Lizzie Gifford 09
3) Maysaya Onsri 11 4) Megan Nemechek 11
10 Crestwood 'B' 2:04.00 2:11.89 2
1) Emily Reinhart 09 2) Destiny Hodges 09
3) Autumn Forcelle 10 4) Autumn Nelson 10
11 Onalaska 'B' 2:02.00 2:12.66 2
1) Kaylee Kutil 09 2) Regan Wied 09
3) Sonja Kleven 09 4) Olivia Foehner 09
12 Central 'C' 2:13.00 2:16.53 2
1) Tess Hilgerson 09 2) Karen Ito 11
3) Amy Wiedner 09 4) Mackenzie Vlazny 10
13 Crestwood 'E' 2:15.00 2:16.81 1
1) Danielle Ahern 10 2) Sam Balk 09
3) Amiah DeWolf 09 4) Noel Lloyd 09
14 Central 'D' 2:16.00 2:27.88 1
1) Grace Rodman 11 2) Maddi Buckman 09
3) Katelynn Fangman 09 4) Kristi Eberhardt 10
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
Meet Record: M 4:18.28 3/19/2016 Decorah, Decorah
T Olinger, K Solberg, T Schuring, K Perez
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Decorah 'A' 4:15.00 4:17.64M 3
1) Sarah Mikkelson 10 2) Katie Nimrod 10
3) Kalle Solberg 12 4) Kayla Quandahl 11
2 Central 'A' 4:19.00 4:20.37 3
1) Emily Asche 12 2) Ciera Deitchler 09
3) Ashley Funk 11 4) Haley Schroeder 12
3 South Winneshiek 'A' 4:24.00 4:23.13 3
1) Josie Kriener 11 2) Felicity Taylor 10
3) Ellie Loesch 09 4) Ashley Kriener 09
4 Decorah 'C' 4:45.00 4:42.35 2
1) Rylea Ranum 10 2) Emily Franzen 10
3) Janaye Lundtvedt 10 4) Rachel Hines 10
5 Onalaska 'A' 4:30.00 4:42.48 3
1) Kate Dabrowski 10 2) Elisa Dabrowski 10
3) Katherine Carlisle 12 4) Amanda Wiebke 12
6 Holmen 'A' 4:50.00 4:42.81 2
1) Mason Kalander 10 2) Shyanne Thomas 10
3) Leah Nantz 10 4) Makinsey Schmidt 12
7 Central 'B' 4:36.00 4:45.05 3
1) Anna Tuecke 12 2) Lizzie Gifford 09
3) Abby Gifford 12 4) Carissa Moyna 12
8 South Winneshiek 'B' 4:44.00 4:52.72 2
1) Rae Ann Klimesh 12 2) Josie Lennon 09
3) Taylor Numedahl 10 4) Tiana Bullerman 11
9 Crestwood 'A' 4:45.00 4:52.89 3
1) Taylor Shelton 09 2) Sami Bigalk 10
3) Emily Reinhart 09 4) Hope Dohlman 09
10 Decorah 'D' 4:47.00 5:00.14 2
1) Brianna Doyle 12 2) Jenna Galligan 10
3) Josephine Berlage 11 4) Sylvia Betteridge 11
11 South Winneshiek 'C' 4:55.00 5:03.09 2
1) Melissa Ward 09 2) Sami Bohr 09
3) Riley Ott 12 4) Morgan Martin 11
12 Decorah 'B' 4:50.00 5:04.21 2
1) Alexis Steinlage 12 2) Cassidy Carolan 09
3) Kasey Thompson 11 4) Brenna Betts 11
13 Central 'C' 4:55.00 5:13.02 1
1) Rachel Berg 12 2) Gabrielle Lenth 10
3) Mary Kate Wille 09 4) Kayley Skarie 10
14 Central 'D' 5:25.00 5:31.52 1
1) Morgan Jacobson 11 2) Katelynn Fangman 09
3) Ariel Dennler 10 4) Grace Rodman 11
15 South Winneshiek 'D' 5:05.00 5:47.93 1
1) Jenna Elsbernd 12 2) Vanessa Hageman 09
3) Kenzi Jones 10 4) Helen Neuzil 09
16 Crestwood 'B' 5:20.00 5:52.91 1
1) Abbie Bergan 09 2) Emma Clement 09
3) Kenzie Ward 10 4) Lyanne Wells 09
Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
Meet Record: M 10:14.34 3/19/2016 Decorah, Decorah
K Nimrod, M McDonough, K Perez, A Taylor
School Seed Finals
=========================================================================
1 Central 'A' 10:20.00 10:16.97
1) Emily Asche 12 2) Ashley Funk 11
3) Ciera Deitchler 09 4) Haley Schroeder 12
2 South Winneshiek 'A' 10:40.00 10:44.98
1) Josie Kriener 11 2) Felicity Taylor 10
3) Rae Ann Klimesh 12 4) Tiana Bullerman 11
3 Decorah 'A' 10:40.00 10:53.78
1) Sylvia Betteridge 11 2) Alexis Steinlage 12
3) Brenna Betts 11 4) Jenna Galligan 10
4 South Winneshiek 'B' 11:15.00 11:46.57
1) Taylor Numedahl 10 2) Sami Bohr 09
3) Melissa Ward 09 4) Riley Ott 12
5 Central 'B' 11:20.00 11:46.73
1) Ellie Kuehl 09 2) Cassie Larson 09
3) Hannah Kuehl 12 4) Deseri Weber 10
6 Crestwood 'A' 11:30.00 12:05.82
1) Hope Dohlman 09 2) Emily Reinhart 09
3) Sami Bigalk 10 4) Blair Bodermann 11
7 South Winneshiek 'C' 12:00.00 12:33.84
1) Jenna Elsbernd 12 2) Mary Conway 09
3) Dahlyn Ott 09 4) Kenzi Jones 10
8 Crestwood 'B' 12:20.00 13:16.58
1) Madison Fitzgerald 11 2) Amber Hinck 11
3) Kendra Berns 09 4) Nikki Saltou 11
Girls 1600 Sprint Medley
============================================================================
200, 200, 400, 800
Meet Record: M 4:31.97 3/27/2010 Valley Community, Valley Community
K Moyle, L Frieden, M Moyle, A Burke
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Decorah 'A' 4:35.00 4:26.42M 2
1) Kalle Solberg 12 2) Kayla Quandahl 11
3) Sylvia Betteridge 11 4) Taylor Schuring 12
2 Holmen 'A' 4:40.00 4:26.96M 2
3 Central 'A' 4:52.00 4:57.51 2
1) Gabrielle Lenth 10 2) Emily Asche 12
3) Abby Gifford 12 4) Carissa Moyna 12
4 South Winneshiek 'A' 5:00.00 5:17.26 2
1) Ellie Loesch 09 2) Becca Hertges 12
3) Melissa Ward 09 4) Riley Ott 12
5 South Winneshiek 'B' 5:05.00 5:20.84 1
1) Gracie Schmitt 09 2) Taylor Numedahl 10
3) Morgan Martin 11 4) Jenna Elsbernd 12
6 Crestwood 'A' 5:00.00 5:26.25 2
1) Trista Foster 09 2) Cassie Ollendieck 09
3) Amber Hinck 11 4) Blair Bodermann 11
7 Crestwood 'C' 5:21.00 5:43.29 1
1) Kaylie Henry 11 2) Tiffany Weinacht 12
3) Karley Freidhof 11 4) Lyanne Wells 09
8 Central 'B' 5:39.00 5:47.28 1
1) Morgan Jacobson 11 2) Brittnee Pash 10
3) Kayley Skarie 10 4) Mackenzie Vlazny 10
9 Crestwood 'B' 5:20.00 5:54.85 1
1) Sabrina Andera 12 2) Rachel Russell 12
3) Madison Fitzgerald 11 4) Nikki Saltou 11
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle
============================================================================
4 Hurdles
Meet Record: M 35.54 3/27/2011 Central Elkader, Central Elkader
E Ruhser, D Wagner, R Gibney, A Nemechek
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Decorah 'A' 1:10.00 35.05M 2
1) Grace Syverson 09 2) Olivia Sandvig 12
3) Kylie Kerndt 11 4) Madison Sexton 10
2 Decorah 'B' 1:16.00 37.82 1
1) Katie Dehning 11 2) Allie Hafner 10
3) Rylea Ranum 10 4) Emily Franzen 10
3 Central 'A' 1:15.00 38.43 1
1) Ashley Funk 11 2) Rachel Berg 12
3) Ariel Dennler 10 4) Anna Tuecke 12
4 Crestwood 'A' 1:04.32 40.37 2
1) Kaylie Henry 11 2) Sami Bigalk 10
3) Destiny Hodges 09 4) Taylor Shelton 09
Girls High Jump
=========================================================================
Meet Record: M 5-02 3/29/2014 Abby Phillips, South Winneshiek
Meet Record: M 5-02 3/27/2010 Angela Berkley, Holmen
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Taylor Schuring 12 Decorah 4-10.00 4-08.00
2 Taylor Shelton 09 Crestwood 4-04.00 4-08.00
3 Aiyana Rigelsky 09 Holmen 4-08.00
4 Anna Tuecke 12 Central 5-00.00 4-08.00
5 Alli Christenson 12 Onalaska 4-06.00 4-08.00
6 Amber Brincks 11 South Winneshiek 5-00.00 4-08.00
7 Anna Clements 10 Onalaska 4-06.00
7 Gracie Schmitt 09 South Winneshiek 4-04.00 4-06.00
9 Cassie Ollendieck 09 Crestwood 4-04.00 4-04.00
9 Rose Gullekson 09 Decorah 4-02.00 4-04.00
11 Morgan Martin 11 South Winneshiek 4-04.00 4-02.00
11 Kaylie Henry 11 Crestwood 4-04.00 4-02.00
11 Regan Kalosis 09 Onalaska 4-02.00
11 Kaylee Kutil 09 Onalaska 4-02.00
11 Mackenzie Vlazny 10 Central 4-04.00 4-02.00
11 Anna Pretasky 11 Onalaska 4-02.00 4-02.00
17 Kelsey Conway 11 Onalaska 4-02.00 4-00.00
17 Madison Sexton 10 Decorah 4-02.00 4-00.00
-- Haley Cone 12 Holmen DNS
-- Elisa Dabrowski 10 Onalaska 4-04.00 DNS
Girls Long Jump
=========================================================================
4 Jumps
Meet Record: M 16-07.50 3/29/2014 Dani Reicherts, Dunkerton
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Amanda Wiebke 12 Onalaska 15-08.00 15-05.25
2 Katie Saner 09 Crestwood 15-01.00 15-01.00
3 Morgan Butterfield 09 Holmen 14-10.25
4 Ashley Funk 11 Central 14-03.00 14-03.25
5 Amber Brincks 11 South Winneshiek 15-04.00 14-01.75
6 Alli Christenson 12 Onalaska 14-06.00 13-09.75
7 Ciera Deitchler 09 Central 14-00.00 13-09.50
8 Rose Gullekson 09 Decorah 13-00.00 13-04.50
8 Allie Hafner 10 Decorah 14-01.00 13-04.50
10 Annie Mast 09 Crestwood 12-02.00 13-04.25
11 Kylee Jostad 10 Holmen 13-02.50
12 Baylea Wilk 09 Holmen 12-09.75
13 Megan Nemechek 11 Central 14-00.00 12-06.50
14 Tiffany Weinacht 12 Crestwood 13-01.00 12-06.25
15 Ruth E. Hallstead 11 Onalaska 13-00.00 12-05.25
16 Sami Bigalk 10 Crestwood 13-02.00 12-04.50
16 Hannah Horman 11 Holmen 13-00.75 12-04.50
18 Gracie Schmitt 09 South Winneshiek 13-06.00 12-01.50
19 Noel Lloyd 09 Crestwood 11-01.00 8-10.75
-- Cassie Hosek 09 Crestwood FOUL
-- Maysaya Onsri 11 Central 12-00.00 DNS
-- Kelsey Wall 10 Holmen 13-08.00 DNS
-- Katie Dehning 11 Decorah 14-01.00 DNS
Girls Triple Jump
=========================================================================
4 Jumps
Meet Record: M 34-04 3/23/2013 Shannon Brakke, RochesterCentury
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Aiyana Rigelsky 09 Holmen 28-10.25
2 Baylea Wilk 09 Holmen 28-02.75
3 Olivia Foehner 09 Onalaska 27-01.00
-- Regan Kalosis 09 Onalaska SCR
-- Heather Lager 12 Holmen 30-00.00 SCR
Girls Shot Put
=========================================================================
4 Throws
Meet Record: M 41-08.50 3/19/2016 Nicole Fautsch, Rochester John M
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Becca Hertges 12 South Winneshiek 36-04.00 36-09.50
2 Hailey Nierling 10 Decorah 32-01.00 31-05.50
3 Mikaela Murphy 12 Crestwood 31-01.00 31-04.25
4 Lydia Kleckner 11 Decorah 28-06.00 31-02.75
5 McKinley Lillegraven 11 Decorah 31-04.00 31-01.00
6 Abby Kennon 12 Crestwood 30-01.00 30-09.00
7 Michaela Pinter 12 Crestwood 33-01.00 30-05.25
8 Christina Nesvik 11 South Winneshiek 29-00.00 29-09.75
9 Kylee Jostad 10 Holmen 29-05.00 29-07.00
10 Kristen Reicks 09 Crestwood 27-02.00 28-04.75
11 Hallie Frohn 09 Crestwood 28-00.00 27-02.25
12 Kristi Eberhardt 10 Central 25-00.00 27-02.00
13 Kalie Rommes 09 South Winneshiek 25-00.00 27-00.00
14 Kristina Hitchler 11 Onalaska 26-05.25
15 Morgan Jacobson 11 Central 28-00.00 26-01.50
16 Jordyn Hussain 09 Decorah 65-07.50 25-10.00
17 Molly Graff 09 Holmen 25-01.50
18 Chloe Tieskoetter 12 South Winneshiek 25-00.00 24-09.75
19 Ashley Davis 09 South Winneshiek 25-00.00 24-09.25
20 Anna Matter 11 Crestwood 24-04.00 24-06.75
21 Amiah DeWolf 09 Crestwood 23-10.50
22 Jessica Ling 09 South Winneshiek 25-00.00 23-08.75
23 Tess Hilgerson 09 Central 23-00.00 23-04.75
24 Maiah Johanningmeier 11 Decorah 23-01.00 22-04.25
25 Erica Bouska 09 Decorah 65-07.50 21-08.75
26 Grace Rodman 11 Central 23-00.00 21-08.25
27 Anna Hanson 10 Decorah 65-07.50 19-10.00
28 Rielynn Thompson 09 Crestwood 20-01.00 18-00.00
29 Maddi Buckman 09 Central 18-00.00 16-05.75
30 Olha Prots 11 Central 18-00.00 13-09.75
-- Makenna Johnson 09 Onalaska DNS
-- Tayla Stuttley 11 Onalaska 32-00.00 DNS
-- Brianna Johnson 12 Onalaska 17-00.00 DNS
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: M 6.68 3/24/2012 Aaron Taylor, Waterloo Eas
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Seth Holden 11 Holmen 11.65 6.73 13
2 Aaron Zmolek 12 Holmen 11.65 6.79 13
3 Jacee Clark 10 Waterloo East 11.50 6.88 13
4 Aaron Hoth 12 Central 11.80 6.95 13
5 Spencer Curren 11 Onalaska 12.00 6.98 12
6 Derek Lenz 09 Holmen 7.03 2
7 Garret Wise 12 Decorah 11.80 7.07 13
8 Drake Bauer 12 Decorah 11.81 7.11 12
9 Carson Lensing 12 South Winneshiek 12.30 7.13 10 7.122
10 Konrad Ernst 12 Onalaska 12.00 7.13 11 7.124
11 Quin DuCharm 09 Holmen 7.22 3
12 Tim Schwantes 10 Onalaska 12.30 7.23 10 7.224
13 Joah Strauss 11 Holmen 7.23 2 7.225
14 Noah Skifton 10 Onalaska 12.20 7.24 11
15 Noah Steinhoff 11 Holmen 7.26 1
16 Tyler Turriff 11 Onalaska 12.50 7.27 9
17 Alex Franzini 09 Onalaska 12.50 7.30 10
18 Christian Banks 11 Waterloo East 11.90 7.32 12
19 Noah Kuboushek 11 South Winneshiek 12.45 7.34 10
20 Logan Monteith 10 Decorah 12.20 7.35 11
21 Drew Reinhart 11 Central 13.00 7.36 8 7.356
22 James Parker 12 Onalaska 12.00 7.36 12 7.358
23 Jeremiah Jordan 12 Waterloo East 12.50 7.40 10 7.392
24 Colton LeClaire 11 Holmen 7.40 4 7.396
25 Austin George 12 Holmen 7.41 4
26 Cade Klimesh 11 Decorah 12.90 7.42 8
27 Alec Quandahl 12 South Winneshiek 13.26 7.43 6
28 Charles Dillard 12 Waterloo East 12.60 7.45 9
29 Marcus Richbow-O'Neal 12 Waterloo East 12.00 7.46 11
30 Rodney Schwartzhoff 10 South Winneshiek 12.33 7.47 10
31 Jordan Evans 11 Waterloo East 12.00 7.49 12
32 Ben Medema 10 Holmen 7.51 4 7.501
33 Justin Adam 12 Decorah 12.70 7.51 9 7.503
34 Connor Fredrick 12 Holmen 7.52 2
35 Josiah LeFebre 11 Onalaska 13.00 7.55 7
36 Justin Parker 10 Onalaska 12.30 7.56 11
37 Dan Snook 12 Waterloo East 12.00 7.58 12
38 Jaydon Butzman 10 Holmen 7.59 2
39 Rayman Parker 11 Onalaska 13.50 7.60 5
40 Calvin Williams 10 Holmen 7.61 2
41 Dallas Matt 12 Decorah 13.20 7.63 7 7.624
42 Colton Heath 10 Holmen 7.63 1 7.628
43 Ben Jones 11 Holmen 7.64 3
44 Ben Halfmann 10 Holmen 7.66 3
45 Carston Baumler 09 Decorah 13.00 7.68 8
46 Nick Quillin 11 Onalaska 12.90 7.70 8
47 Abe Molling 10 Holmen 7.71 4
48 Zach Grant 10 Central 13.00 7.81 7
49 Rikki Vang 09 Onalaska 12.80 7.84 9
50 Coleton Strupp 09 Holmen 7.85 3
51 London Adams 09 Holmen 7.87 3 7.864
52 Cole Tweten 10 Decorah 13.40 7.87 6 7.867
53 Joshua Singvah 10 Onalaska 13.00 7.90 8
54 James Paulson 10 Decorah 13.30 7.92 6
55 Moses Willy 09 Onalaska 13.00 7.97 7
56 Avery Zheng 09 Decorah 13.10 7.98 7
57 Brandon Batzel 10 Holmen 8.06 4
58 Roy Balder 10 Holmen 8.07 4
59 Berndt Bohr 09 Decorah 13.10 8.09 7
60 Beirgen Gunhus-Dansdill 09 Decorah 13.60 8.15 5
61 Nathaniel Cowie 09 Decorah 13.40 8.23 6
62 Zack Fretheim 09 Decorah 13.70 8.27 5
63 Logan Hauber 10 Decorah 13.50 8.29 5
64 Austin Ellis 11 Central 8.33 3
65 Kadar Harrington 11 Waterloo East 13.00 8.45 8
66 Josh Achenreiner 12 Onalaska 15.00 8.47 5
67 Jordan Courtney 09 Decorah 13.30 8.66 6
68 Bryce Rieck 09 Onalaska 13.50 9.16 6
-- Marquas Gafeney 12 Waterloo East 11.50 DNS 13
-- Alex Cassem 11 Holmen DNS 1
-- Deavonte Woods 09 Waterloo East 12.50 DNS 9
-- Treyton Jacobson 12 South Winneshiek 12.19 DNS 11
-- John Hess 10 Onalaska 12.50 DNS 9
-- Darrell Lowery 11 Waterloo East 14.00 DNS 5
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: M 23.11 3/19/2016 Brandon Christnovich, Holmen
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Aaron Zmolek 12 Holmen 22.40 23.36 13
2 Seth Holden 11 Holmen 23.02 23.42 13
3 Isaac Lock 11 Onalaska 24.00 24.46 13
4 Marquas Gafeney 12 Waterloo East 24.10 24.58 13
5 Noah Kuboushek 11 South Winneshiek 27.50 25.22 8
6 Jeremiah Jordan 12 Waterloo East 25.50 25.28 11
7 Tyler Hinytzke 12 Onalaska 25.20 25.30 11
8 James Parker 12 Onalaska 24.50 25.49 12 25.482
9 Carson Lensing 12 South Winneshiek 25.70 25.49 11 25.488
10 Alex Holthaus 11 South Winneshiek 27.80 25.69 7
11 Christian Banks 11 Waterloo East 25.90 25.81 10
12 Colton LeClaire 11 Holmen 26.35 25.89 10
13 Dan Snook 12 Waterloo East 25.00 25.95 12
14 Jordan Evans 11 Waterloo East 25.96 3
15 Marcus Richbow-O'Neal 12 Waterloo East 26.00 26.03 10
16 Logan Monteith 10 Decorah 25.80 26.16 11
17 Tyler Turriff 11 Onalaska 25.00 26.24 12
18 Braxton Smith 10 South Winneshiek 28.50 26.28 5
19 Charles Dillard 12 Waterloo East 26.29 2
20 Justin Parker 10 Onalaska 25.00 26.30 12
21 Austin George 12 Holmen 25.95 26.32 10
22 Calvin Williams 10 Holmen 26.59 26.46 9
23 Levi Lukes 09 South Winneshiek 28.40 26.51 6
24 Nick Shupe 11 Holmen 26.72 26.58 9
25 Ben Jones 11 Holmen 26.60 2
26 Justin Adam 12 Decorah 26.90 26.83 9
27 Rayman Parker 11 Onalaska 30.00 26.91 4 26.906
28 Matthew Holthaus 11 South Winneshiek 28.20 26.91 7 26.909
29 Josiah LeFebre 11 Onalaska 27.00 26.92 8
30 Connor Fredrick 12 Holmen 26.94 2
31 Colton Heath 10 Holmen 27.00 3
32 Ben Halfmann 10 Holmen 26.93 27.17 9
33 Austin Barth 11 Decorah 27.95 27.26 7
34 Nick Quillin 11 Onalaska 26.50 27.41 9
35 Carston Baumler 09 Decorah 27.80 27.58 8
36 Andy Lillegraven 10 Decorah 28.00 27.68 7
37 Beirgen Gunhus-Dansdill 09 Decorah 28.72 27.69 5
38 Joel Hanson 11 South Winneshiek 28.90 27.75 5
39 Cole Tweten 10 Decorah 28.20 27.82 6
40 Moses Willy 09 Onalaska 27.00 28.00 8
41 Avery Zheng 09 Decorah 27.90 28.19 7
42 Berndt Bohr 09 Decorah 28.35 28.23 6
43 Joshua Singvah 10 Onalaska 28.00 28.46 7
44 James Paulson 10 Decorah 27.70 28.53 8
45 Nathaniel Cowie 09 Decorah 28.30 28.74 6
46 Logan Hauber 10 Decorah 28.50 28.99 5
47 Dalton Green 09 Decorah 28.70 29.05 5
48 Zack Fretheim 09 Decorah 28.45 29.92 6
49 Ben Dugger 12 Decorah 29.10 30.08 5
50 AJ Engelhardt 10 Central 30.10 2 30.093
50 Brad Corrigan 12 Decorah 29.20 30.10 4 30.093
52 Kylus Pettit-Ehler 10 Decorah 30.10 30.51 4
53 Jordan Courtney 09 Decorah 28.40 30.76 6
54 Erick Fadness 10 Decorah 30.80 30.91 4
55 Josh Achenreiner 12 Onalaska 31.00 31.13 4
56 Angel Torres 09 Decorah 31.50 31.48 3
57 Sam McGreal 09 Central 31.76 2
58 Thomas Pecinovsky 12 Decorah 34.50 35.98 3
-- Deavonte Woods 09 Waterloo East 26.00 DNS 10
-- Darrell Lowery 11 Waterloo East 30.00 DNS 4
-- Tyler Burke 12 Holmen 23.66 DNS 13
-- Paul Lathrop 10 Onalaska 25.00 DNS 12
-- Noah Steinhoff 11 Holmen DNS 3
-- John Hess 10 Onalaska 27.00 DNS 8
-- Jacee Clark 10 Waterloo East DNS 3
-- Zach Grant 10 Central 26.00 DNS 10
-- Dallas Matt 12 Decorah 26.50 DNS 9
-- Aaron Hoth 12 Central 15.00 DNS 13
-- Noah Skifton 10 Onalaska 25.00 DNS 11
-- Rodney Schwartzhoff 10 South Winneshiek 25.80 DNS 11
-- Drake Bauer 12 Decorah 24.20 DNS 12
-- Quin DuCharm 09 Holmen SCR
-- Treyton Jacobson 12 South Winneshiek SCR
-- Marcus Mahlum 12 Holmen SCR
-- Noah Leeser 09 Holmen SCR
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
Meet Record: M 53.03 3/29/2014 Peter Heglund-Lohman, La Crosse Logan
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Marquas Gafeney 12 Waterloo East 55.00 54.60 5
2 Ben Backes 12 Central 54.50 55.28 5
3 Dan Snook 12 Waterloo East 54.00 55.98 5
4 Jeremiah Jordan 12 Waterloo East 55.00 56.24 5
5 Spencer Runde 12 Onalaska 55.00 57.25 5
6 Ted Hilgerson 11 Central 56.00 57.58 4
7 Tyler Barth 10 Onalaska 56.50 58.54 4
8 Alex Franzini 09 Onalaska 1:00.00 59.99 3
9 Alec Quandahl 12 South Winneshiek 1:00.40 1:00.21 3
10 Jordan Evans 11 Waterloo East 1:00.93 1
11 Christian Banks 11 Waterloo East 58.00 1:02.36 4
12 London Adams 09 Holmen 1:03.46 2
13 Paxten DeVilbiss 10 South Winneshiek 1:08.00 1:07.84 2
14 Tom Shirbroun 12 Central 1:08.24 1
15 Elijah Hopp 11 Central 1:04.38 1:08.72 3
16 Caleb Jones 10 Central 1:08.79 2
17 Noah Erickson 10 Central 1:10.72 1
-- Jacee Clark 10 Waterloo East DNS 2
-- Deavonte Woods 09 Waterloo East 59.00 DNS 4
-- Charles Dillard 12 Waterloo East DNS 1
-- Marcus Richbow-O'Neal 12 Waterloo East 57.00 DNS 4
-- Jon Fangman 12 Central DNS 1
-- Paul Lathrop 10 Onalaska 58.00 DNS 4
-- Tye Anderson 10 Decorah 59.70 DNS 3
-- Derek Lenz 09 Holmen DNS 1
-- Adam Novak 12 Holmen DNS 2
-- Derek Dietzenbach 10 South Winneshiek 1:05.00 DNS 3
-- Noah Kuboushek 11 South Winneshiek 1:01.00 DNS 3
-- Dawson Holkesvik 10 Decorah 56.00 DNS 5
-- Dawson Huinker 10 South Winneshiek 1:12.00 DNS 2
Boys 800 Meter Run
============================================================================
Meet Record: M 2:01.25 3/24/2012 Paul Escher, La crosse Lo
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Blake Boeackman 10 Waterloo East 2:14.00 2:11.98 1
2 Adam Novak 12 Holmen 2:15.00 2:17.11 1
3 Zach Devore 11 Decorah 2:27.50 2:18.45 1
4 Josh Butzman 12 Holmen 2:31.00 2:20.14 1
5 Andrew Martinson 09 Holmen 2:22.87 2
6 Jacob Smith 11 Waterloo East 2:35.00 2:23.57 2
7 Jeff Young 12 Holmen 2:32.79 2:28.00 1
8 Eric Franzen 10 South Winneshiek 2:33.00 2:30.11 1
9 Ben Wurster 09 Onalaska 2:35.39 2
10 Kammeron Sikkink 10 Decorah 2:31.50 2:35.85 1
11 Mason Heisler 10 Holmen 2:37.33 2
12 Blake Johnson 09 Holmen 2:46.33 2
13 Jack Westcott 10 Holmen 2:46.67 2
14 Austin Tieskoetter 10 South Winneshiek 2:40.00 2:47.41 2
15 Bryce Buhlman 09 Waterloo East 2:35.00 2:48.93 1
16 Tyler Feltz 09 Waterloo East 3:00.00 3:01.83 2
-- Devon Wood 09 Waterloo East 2:20.00 DNS 1
-- Alex Wick 12 Holmen 2:12.25 DNS 1
-- Caleb Wallace 09 Onalaska DNS 2
Boys 1600 Meter Run
============================================================================
Meet Record: M 4:38.39 3/24/2012 Chris Ganrude, La crosse Lo
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Isaiah Sample 12 Onalaska 4:45.00 4:42.11 2
2 Jackson Clements 11 Onalaska 4:45.00 4:48.07 2
3 Michael Bruening 10 Decorah 5:18.50 4:54.55 2
4 Jacob Jansen 12 Central 4:53.00 4:56.47 2
5 Connor Birdsong 11 Onalaska 5:10.00 4:56.88 2
6 Kade Steinbrecher 10 Holmen 5:00.00 5:00.18 2
7 Nick Hass 10 Holmen 5:32.49 5:09.22 2
8 Blake Boeackman 10 Waterloo East 5:10.51 1
9 Tyler Vandelune 10 Decorah 5:03.00 5:11.55 2
10 Trevor Moser 12 Central 5:02.00 5:14.51 2
11 Derek Dietzenbach 10 South Winneshiek 5:20.00 5:25.48 2
12 Eric Franzen 10 South Winneshiek 5:41.00 5:27.59 1
13 Jacob Smith 11 Waterloo East 5:40.00 5:28.21 1
14 Paxten DeVilbiss 10 South Winneshiek 5:40.00 5:30.42 1
15 Blake Rochleau 11 Central 5:50.50 5:34.38 1
16 Jonathan Kruger 09 Onalaska 5:45.91 1
17 Austin Tieskoetter 10 South Winneshiek 5:55.00 5:49.90 1
18 Allen Amundsen 10 Holmen 5:51.51 1
19 Solomon Thompson 09 Decorah 5:48.60 6:02.34 1
20 Bryce Buhlman 09 Waterloo East 5:40.00 6:12.05 1
-- Devon Wood 09 Waterloo East 5:25.00 DNS 2
-- Isaac Burnette 10 Onalaska 5:35.00 DNS 2
-- Jaden Coles 09 Onalaska DNS 1
-- Tyler Feltz 09 Waterloo East 7:00.00 DNS 1
-- Dawson Huinker 10 South Winneshiek 6:05.00 DNS 1
Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
Meet Record: M 10:19.45 3/19/2016 Samuel Nelson, Rochester Centur
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Andrew Larson 12 Decorah 10:54.50 11:28.77
2 Jarod Phillips 10 Decorah 12:39.50 12:24.24
3 Paul Hageman 09 South Winneshiek 12:50.00 12:37.39
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
Meet Record: M 8.23 3/27/2010 Harrison Shelby, Waterloo East
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Lane Rahlf 12 Decorah 14.47 8.35 2
2 Marcus Richbow-O'Neal 12 Waterloo East 16.00 8.56 2
3 Tyler Burke 12 Holmen 9.03 1
4 Tyler Hinytzke 12 Onalaska 16.50 9.23 2
5 Zylan Mageria-Kmiecek 11 Onalaska 16.00 9.25 2
6 Michael Devore 11 Decorah 9.25 1
7 Asa Luken 09 Onalaska 20.00 11.20 1
-- Deavonte Woods 09 Waterloo East 19.00 DNS 1
Boys 4x200 Meter Relay
============================================================================
Meet Record: M 1:36.34 3/27/2011 Waterloo East, Waterloo East
D Taylor, S Hodges, A Taylor, S Washington
School Seed Finals H#
============================================================================
1 South Winneshiek 'A' 1:37.10 1:37.41 3
1) Nathan Ward 11 2) Treyton Jacobson 12
3) Mitch Herold 12 4) Ben Meyer 12
2 Central 'A' 1:37.46 1:39.64 3
1) Ben Backes 12 2) Ted Hilgerson 11
3) Drew Reinhart 11 4) Aaron Hoth 12
3 Onalaska 'A' 1:38.00 1:39.93 3
1) Tyler Hobson 12 2) Austin Brown 12
3) Isaac Lock 11 4) Spencer Curren 11
4 Decorah 'A' 1:40.50 1:40.11 3
1) Cole Mincks 12 2) Gabriel Varney 12
3) Adam Hovden 11 4) Robert Smedsrud 12
5 Holmen 'A' 1:37.69 1:42.06 3
1) Colton LeClaire 11 2) Austin George 12
3) Noah Steinhoff 11 4) Seth Holden 11
6 Decorah 'B' 1:44.50 1:43.57 2
1) Michael Devore 11 2) Dawson Meyer 11
3) Jackson Varney 10 4) Carston Baumler 09
7 South Winneshiek 'B' 1:40.20 1:45.73 3
1) Rodney Schwartzhoff 10 2) Hunter Todd 10
3) Brennan Holthaus 10 4) Alec Quandahl 12
8 South Winneshiek 'C' 1:43.70 1:46.65 2
1) Braxton Smith 10 2) Noah Kuboushek 11
3) Joel Hanson 11 4) Eric Franzen 10
9 Decorah 'C' 1:51.50 1:46.70 2
1) Logan Monteith 10 2) Tye Anderson 10
3) Cade Klimesh 11 4) James Paulson 10
10 Central 'E' 1:48.50 1
1) Austin Ellis 11 2) Jon Fangman 12
3) Caleb Jones 10 4) Noah Erickson 10
11 Central 'B' 1:55.00 1:51.08 1
1) Ben Kelly 10 2) Josh Cummer 10
3) Brent Scherf 10 4) Max Wingert 09
12 Central 'C' 1:52.94 1
1) Justin Deshaw 11 2) Luis Chan 11
3) Elijah Hopp 11 4) Tom Shirbroun 12
13 Onalaska 'B' 1:53.00 1:54.21 2
1) Rikki Vang 09 2) Michah LeFebre 10
3) Rayman Parker 11 4) Evan Lock 09
14 Central 'D' 1:56.74 1
1) Kyle Jacobson 10 2) AJ Engelhardt 10
3) William Christeleit 10 4) Jon Scherf 11
15 South Winneshiek 'D' 1:50.00 2:00.92 2
1) Paxten DeVilbiss 10 2) Collin Monroe 11
3) Brett Syve 11 4) Austin Tieskoetter 10
-- Holmen 'B' 1:42.00 DNS 2
1) Noah Leeser 09 2) Tatum Grass 09
3) Ben Medema 10 4) Tyler Burke 12
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
Meet Record: M 3:36.11 3/19/2016 Holmen, Holmen
B Christnovich, D Cooper, C Strauss, A Zmolek
School Seed Finals H#
============================================================================
1 South Winneshiek 'A' 3:39.50 3:42.44 2
1) Mitch Herold 12 2) Alex Holthaus 11
3) Nathan Ward 11 4) Ben Meyer 12
2 Decorah 'A' 3:45.50 3:43.96 2
1) Gabriel Varney 12 2) Garret Hemesath 12
3) Blake Schmelzer 11 4) Bryce Hosting 12
3 Holmen 'A' 3:32.84 3:44.48 2
1) Seth Holden 11 2) Aaron Zmolek 12
3) Joah Strauss 11 4) Kade Steinbrecher 10
4 Onalaska 'A' 3:45.00 3:47.51 2
1) Spencer Runde 12 2) Isaiah Sample 12
3) Jackson Clements 11 4) Zylan Mageria-Kmiecek 11
5 Decorah 'B' 3:51.50 3:48.87 2
1) Zach Devore 11 2) Shawn Shindelar 11
3) Brendan Numedahl 11 4) Tim Meyer 12
6 Central 'A' 4:08.00 3:57.93 2
1) Max Wingert 09 2) Justin Cummer 12
3) William Christeleit 10 4) Sumner Smith 11
7 Decorah 'C' 4:09.90 3:57.97 1
1) Lane Rahlf 12 2) Dawson Meyer 11
3) Tyler Vandelune 10 4) Michael Bruening 10
8 South Winneshiek 'B' 4:04.00 4:00.62 1
1) Matthew Holthaus 11 2) Rodney Schwartzhoff 10
3) Hunter Todd 10 4) Braxton Smith 10
9 Central 'B' 4:11.83 1
1) Ben Kelly 10 2) Luis Chan 11
3) Brent Scherf 10 4) Josh Cummer 10
10 South Winneshiek 'C' 4:07.00 4:13.83 1
1) Brennan Holthaus 10 2) Jacob Ling 11
3) Joel Hanson 11 4) Eric Franzen 10
11 Decorah 'D' 4:23.50 4:22.69 1
1) Austin Barth 11 2) Christian Johnson 09
3) Kammeron Sikkink 10 4) Solomon Thompson 09
Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
Meet Record: M 8:37.68 3/27/2010 South Winneshiek, South Winneshiek
D Holthaus, J Lyons, B Losen, J Ameling
School Seed Finals
=========================================================================
1 Decorah 'A' 8:49.50 9:00.10
1) Blake Schmelzer 11 2) Bryce Hosting 12
3) Garret Hemesath 12 4) Brendan Numedahl 11
2 Holmen 'A' 8:39.32 9:03.82
1) Alex Wick 12 2) Adam Novak 12
3) Josh Butzman 12 4) Andrew Martinson 09
3 Central 'A' 9:30.00 9:20.21
1) Jacob Jansen 12 2) Trevor Moser 12
3) Justin Cummer 12 4) Sumner Smith 11
4 South Winneshiek 'A' 9:48.00 9:48.53
1) Alex Holthaus 11 2) Matthew Holthaus 11
3) Jacob Ling 11 4) Derek Dietzenbach 10
Boys 1600 Sprint Medley
=========================================================================
200, 200, 400, 800
Meet Record: M 3:48.81 3/29/2014 South Winneshiek, South Winneshiek
J Schroeder, T Jacobsen, B Meyer, D Franzen
School Seed Finals
=========================================================================
1 South Winneshiek 'A' 3:53.00 3:53.84
1) Treyton Jacobson 12 2) Mitch Herold 12
3) Nathan Ward 11 4) Ben Meyer 12
2 Decorah 'A' 4:02.50 3:55.66
1) Cole Mincks 12 2) Shawn Shindelar 11
3) Adam Hovden 11 4) Tim Meyer 12
3 Decorah 'B' 4:16.50 4:26.13
1) Robert Smedsrud 12 2) Avery Zheng 09
3) Clay Johansen 09 4) Christian Johnson 09
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle
=========================================================================
3 Hurdles
Meet Record: M 26.37 3/27/2011 Hudson, Hudson
C Henke, T Bond, C Wright, T Wright
School Seed Finals
=========================================================================
1 Decorah 'A' 43.04 27.47
1) Gabriel Varney 12 2) Cole Mincks 12
3) Dawson Holkesvik 10 4) Lane Rahlf 12
2 Decorah 'B' 47.92 29.04
1) Jackson Varney 10 2) Michael Devore 11
3) Clay Johansen 09 4) Cade Klimesh 11
-- South Winneshiek 'A' 50.40 DNS
1) Hunter Todd 10 2) Levi Lukes 09
3) Brennan Holthaus 10 4) Jacob Ling 11
Boys High Jump
=========================================================================
Meet Record: M 6-06.25 3/19/2016 Dylan Cooper, Holmen
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Shawn Shindelar 11 Decorah 5-10.00 6-02.00
2 Noah Leeser 09 Holmen 5-10.00
3 Dan Fischer 11 Holmen 5-06.00 5-06.00
4 Matt Kosin 12 Holmen 5-06.00
4 Tim Schwantes 10 Onalaska 5-10.00 5-06.00
6 Dallas Matt 12 Decorah 5-06.00 5-06.00
7 Tatum Grass 09 Holmen 5-04.00
7 Hunter Todd 10 South Winneshiek 5-04.00
7 Ben Jones 11 Holmen 5-04.00
10 Austin Barth 11 Decorah 5-00.00 5-02.00
11 Nick Shupe 11 Holmen 5-00.00 5-00.00
11 Spencer Curren 11 Onalaska 5-00.00
13 Tye Anderson 10 Decorah 5-00.00 4-10.00
-- Asa Luken 09 Onalaska NH
-- Brent Scherf 10 Central NH
-- Ben Kelly 10 Central NH
-- Josh Cummer 10 Central NH
-- Brennan Holthaus 10 South Winneshiek 5-00.00 DNS
Boys Long Jump
=========================================================================
4 Jumps
Meet Record: M 20-04 3/23/2013 Aric Elmore, La Crosse Logan
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Aaron Zmolek 12 Holmen 21-03.75 20-03.50
2 Ben Meyer 12 South Winneshiek 20-01.00 19-09.50
3 Dawson Meyer 11 Decorah 19-06.00 19-01.00
4 Dawson Holkesvik 10 Decorah 18-00.00 18-11.50
5 Nathan Ward 11 South Winneshiek 19-05.00 18-05.25
6 Austin Brown 12 Onalaska 19-00.00 18-02.00
7 Abe Molling 10 Holmen 16-05.50 18-01.50
8 Jaydon Butzman 10 Holmen 16-09.50 17-08.00
9 Jackson Varney 10 Decorah 15-08.00 17-05.75
10 Tatum Grass 09 Holmen 17-05.00
11 Quin DuCharm 09 Holmen 17-02.00
12 Noah Skifton 10 Onalaska 16-10.50
13 Josiah LeFebre 11 Onalaska 16-00.00 16-08.50
14 Michael Devore 11 Decorah 18-01.00 16-08.25
15 Alex Cassem 11 Holmen 17-00.00 16-07.25
16 Clay Johansen 09 Decorah 14-10.00 16-06.00
17 Isaac Lock 11 Onalaska 17-00.00 16-05.00
18 Josh Cummer 10 Central 16-00.00
19 Justin Adam 12 Decorah 15-11.50
20 Tom Shirbroun 12 Central 15-10.50
21 Sawyer Phillips 09 Holmen 15-05.25
22 Colton Heath 10 Holmen 15-05.00
23 Justin Parker 10 Onalaska 15-04.50
24 James Parker 12 Onalaska 15-03.00
25 Andrew Brown 09 Onalaska 15-02.25
26 Ben Halfmann 10 Holmen 14-11.50 15-01.50
27 Max Wingert 09 Central 14-05.75
28 Brandon Batzel 10 Holmen 14-00.00 13-06.50
28 Roy Balder 10 Holmen 13-06.50
30 Asa Luken 09 Onalaska 13-04.75
31 Justin Deshaw 11 Central 12-04.50
32 Joshua Singvah 10 Onalaska 11-10.50
33 AJ Engelhardt 10 Central 11-09.75
34 Bryce Rieck 09 Onalaska 11-01.00
-- Michah LeFebre 10 Onalaska FOUL
-- Jayden Sheard 09 Holmen DNS
-- Tyler Hinytzke 12 Onalaska DNS
-- Hunter Todd 10 South Winneshiek 17-08.00 SCR
Boys Triple Jump
=========================================================================
4 Jumps
Meet Record: M 44-06.50 3/27/2010 Kenny Winslow, La Crosse Logan
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Tim Schwantes 10 Onalaska 40-08.00 38-08.00
2 Tyler Hinytzke 12 Onalaska 37-00.00 37-06.00
3 Jeff Young 12 Holmen 35-10.75
4 Colton Heath 10 Holmen 33-10.75
5 Sawyer Phillips 09 Holmen 33-08.00
6 Marcus Mahlum 12 Holmen 32-02.00
-- Alex Cassem 11 Holmen 31-08.00 SCR
Boys Shot Put
=========================================================================
4 Throws
Meet Record: M 53-11.50 3/19/2016 Ryan Moser, Clayton Ridge
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Carson Lensing 12 South Winneshiek 49-09.00 48-08.75
2 Jared Banks 12 Holmen 48-05.00 46-05.25
3 Andy Lillegraven 10 Decorah 45-06.00 46-01.75
4 Konrad Ernst 12 Onalaska 45-00.00 44-01.50
5 Thomas Pecinovsky 12 Decorah 46-00.00 43-05.50
6 Brad Corrigan 12 Decorah 41-00.00 40-05.00
7 Houston Dorn 11 Onalaska 40-00.50 40-04.75
8 Dillon Schuety 11 Central 33-01.00 38-03.75
9 Ben Dugger 12 Decorah 41-02.00 38-03.50
10 Elijah Johnson 11 Holmen 38-01.25
11 Logan Graff 11 Holmen 33-02.00 36-05.25
12 Mitch Herold 12 South Winneshiek 36-02.75
13 Andrew Murray 12 Holmen 36-09.00 35-06.50
14 Drew Reinhart 11 Central 35-06.00
15 Nikolas Framke 09 Holmen 34-01.75
16 Caleb Butler 09 Holmen 34-00.00
17 Kadar Harrington 11 Waterloo East 35-00.00 33-09.50
18 Collin Monroe 11 South Winneshiek 25-00.00 33-00.75
19 Brett Syve 11 South Winneshiek 27-06.00 31-10.50
20 Connor Fredrick 12 Holmen 31-02.00
21 Jerrett Euans 09 South Winneshiek 25-05.00 30-09.25
22 Kyle Jacobson 10 Central 30-04.75
23 Dalton Green 09 Decorah 26-08.00 30-01.25
24 Thomas Sarazin 10 Holmen 33-00.00 29-03.25
25 Samuel Nemechek 09 Central 29-00.00
26 Adam Buege 10 Onalaska 28-03.25
27 Jon Scherf 11 Central 27-08.75
28 Erick Fadness 10 Decorah 28-06.00 27-00.00
29 Kylus Pettit-Ehler 10 Decorah 28-03.00 26-06.75
30 Sam McGreal 09 Central 26-05.25
31 Carter Sime 10 Holmen 33-00.00 24-04.25
32 Angel Torres 09 Decorah 23-02.00 24-00.50
-- Allan Bonner 12 Onalaska 40-00.00 SCR
-- Gavin McKeeth 09 Holmen SCR
-- Carson Bohr 10 South Winneshiek 41-09.00 SCR
-- Jayden Sheard 09 Holmen SCR