Class 1A Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Beau Flander 11 English Valleys 11.12
2 Logan Knaack 11 Grundy Center 11.29
3 Karter Decker 10 M F L Marmac Comm 11.30
4 Brigham Daniel 12 Glidden-Ralston 11.31
5 Jake Gustison 10 Wapello 11.35
6 Bryer Prochniak 10 North Union 11.36
7 Devyn Decious 12 Lisbon 11.52
8 Kael Unruh 12 North Cedar 11.53
Class 2A Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cooper Dejean 12 OA-BCIG 11.16
2 Brayden Wollan 12 Underwood 11.23
3 Tate Sander 11 Belmond Klemme 11.36
4 Owen Douglas 10 Williamsburg 11.36
5 Jordan Lawrence 12 Camanche 11.37
6 Cameron McConnell 12 Des Moines Christian 11.52
7 Trey Oehlertz 12 Pocahontas Area 11.54
8 Lamont Whiting 11 Estherville Lincoln Centr 11.55
Class 3A Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ryan Brosius 10 Wahlert 11.22
2 Alex Mota 10 Marion 11.26
3 Jacob Brecht 11 Benton Community 11.30
4 Colton Hoffman 12 Solon 11.31
5 Samuel Murphy 12 Marion 11.32
6 Aidan Hall 10 Harlan Community 11.43
7 Tonny Tarwo 12 Dallas Center-Grimes Com 11.45
8 JD Elefeson 12 North Polk 11.49
Class 4A Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mikey McClain 11 Dowling Catholic 10.79
2 Deric Smith 12 Ankeny Centennial 10.94
3 Titus Christiansen 11 Southeast Polk 11.07
4 Carter Erickson 11 Indianola 11.08
5 Deonte Dean 12 Marshalltown 11.09
6 Chase McKinney 12 Norwalk Community 11.11
7 Isaac Rohert 12 Iowa City High 11.17
8 NaZion Caruthers 11 Davenport West 11.45
Wheelchair Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Evan Correll 12 Waukee 16.07
2 Wyatt Willand 11 Northwood-Kensett 17.48
3 Sam Spore 9 Union 21.74
4 Koda Beland 11 Cedar Falls 22.00
5 Joshua Unguec 9 Ames 27.27
6 Jordan Caperon 10 Iowa City West 27.58
Class 1A Boys 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Beau Flander 11 English Valleys 11.15
2 Logan Knaack 11 Grundy Center 11.16
3 Bryer Prochniak 10 North Union 11.25
4 Brigham Daniel 12 Glidden-Ralston 11.32
5 Karter Decker 10 M F L Marmac Comm 11.34
6 Devyn Decious 12 Lisbon 11.35
7 Jake Gustison 10 Wapello 11.36
8 Kael Unruh 12 North Cedar 11.39
9 Lane Spieker 11 CAM-Anita 11.41
10 Braden Powers 12 St. Ansgar 11.42
11 Cullen McShane 11 M F L Marmac Comm 11.51
12 Liam Carlson 11 Tripoli 11.52
13 Connor Dodd 11 Hartley-Melvin-Sanborn 11.58
14 Sam Conway 11 South Winneshiek 11.58
15 Kaden Behrens 11 Dunkerton Community 11.59
16 Amos Rasmussen 11 IKM-Manning 11.60
17 Klinker Dylan 12 North Mahaska 11.61
18 Derek Von Arb 12 Gehlen Catholic 11.63
19 Hudson Felkey 12 Easton Valley 11.65
20 Javin Stevenson 11 Lamoni 11.69
21 Jon Thomsen 11 Midland 11.76
22 Taurice Grant 12 Meskwaki Settlement Schoo 11.76
23 Corder Noun Harder 9 Lynnville-Sully 11.84
Layne Pryor 12 Woodbine Community DNS
Class 2A Boys 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cooper Dejean 12 OA-BCIG 10.98
2 Brayden Wollan 12 Underwood 11.10
3 Cameron McConnell 12 Des Moines Christian 11.19
4 Tate Sander 11 Belmond Klemme 11.23
5 Jordan Lawrence 12 Camanche 11.27
6 Trey Oehlertz 12 Pocahontas Area 11.28
7 Owen Douglas 10 Williamsburg 11.32
8 Lamont Whiting 11 Estherville Lincoln Centr 11.39
9 Jahsiah Galvan 11 West Liberty 11.42
10 Josh Clark 12 Treynor 11.47
11 Brock Galetich 12 South Hamilton Com 11.49
12 Nolan DeLong 10 Durant 11.49
13 Griffin Greiner 11 Cardinal 11.57
14 Brody Deitering 11 Ridge View 11.62
15 Dillon Fine 12 Spirit Lake 11.66
16 Ethan Backhaus 11 Spirit Lake 11.67
17 Greg Peterson 10 Sioux Central Comm 11.68
18 Kody VanEngelenburg 12 Sumner-Fredericksburg 11.69
19 Jesse Coleman 12 Ridge View 11.73
20 Kolton Knop 12 OA-BCIG 11.76
21 Chase Ryan 11 Underwood 11.77
22 Jace Hall 10 Dike-New Hartford 11.79
23 Lane Auten 11 Emmetsburg 11.79
Caylor Hoffer 11 Denver DNS
Class 3A Boys 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Alex Mota 10 Marion 11.26
2 Jacob Brecht 11 Benton Community 11.27
3 Aidan Hall 10 Harlan Community 11.27
4 Ryan Brosius 10 Wahlert 11.28
5 JD Elefeson 12 North Polk 11.33
6 Samuel Murphy 12 Marion 11.38
7 Colton Hoffman 12 Solon 11.38
8 Tonny Tarwo 12 Dallas Center-Grimes Com 11.40
9 Caeden DaSilva 11 Nevada 11.42
10 Jailen Hansen 12 Storm Lake 11.43
11 Alex Figueroa 12 Clear Creek Amana 11.46
12 Simon Weitz 11 Assumption 11.47
13 Taron Green 11 Spencer 11.50
14 Aaron Kramer 11 Center Point Urbana 11.52
15 Aidan McDermott 10 Xavier 11.53
16 Zach Brand 12 Dallas Center-Grimes Com 11.55
17 Dawson Forgy 11 Winterset 11.56
18 Tegan Bock 12 Boone 11.59
19 Haywood Stowe 11 Decorah 11.63
20 Caiden Atienza 12 Maquoketa 11.65
21 Tate Johnson 11 Fort Madison 11.69
22 Ian Collins 11 Charles City 11.74
23 Nate Maki 11 Newton 11.75
24 Brock Sell 11 Glenwood 11.80
Class 4A Boys 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Deric Smith 12 Ankeny Centennial 10.81
2 Titus Christiansen 11 Southeast Polk 10.83
3 Deonte Dean 12 Marshalltown 10.84
4 Mikey McClain 11 Dowling Catholic 10.93
5 Carter Erickson 11 Indianola 10.97
6 Isaac Rohert 12 Iowa City High 10.98
7 Chase McKinney 12 Norwalk Community 11.03
8 NaZion Caruthers 11 Davenport West 11.08
9 Miles Thompson 10 CR Washington 11.10
10 Tyler Schreier 12 Fort Dodge Senior 11.13
11 Charlie Welch 12 Ottumwa 11.15
12 Michael Blank 10 CR Washington 11.19
13 David Williams 12 Dubuque Senior 11.23
14 Nyontay Gbieor 11 West Des Moines Valley 11.24
15 Michael Duax 12 Sioux City West 11.24
16 Caleb LeClair 12 Southeast Polk 11.30
17 Dane Treiber 11 North Scott 11.32
18 Mason Applegate 11 Iowa City West 11.37
19 Bryant Williams 11 Burlington 11.38
20 Josh Jenkins 11 Abraham Lincoln 11.39
21 Dane Howard 12 Davenport Central 11.46
22 Gabe Banks 12 Des Moines Hoover 11.47
23 Paxton Bagby 11 Bettendorf 11.57
24 Zaie Miller 11 Davenport Central 11.70
Class 1A Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kase Baker 12 St Edmond 22.31
2 Brigham Daniel 12 Glidden-Ralston 22.48
3 Karter Decker 10 M F L Marmac Comm 22.55
4 Trevor Sauerbrei 12 Wapsie Valley 22.83
5 Keaten Bonderson 10 Gehlen Catholic 22.89
6 Liam Carlson 11 Tripoli 23.25
7 Braden Powers 12 St. Ansgar 23.26
8 Bryer Prochniak 10 North Union 23.27
Class 2A Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brayden Wollan 12 Underwood 21.86
2 Cooper Dejean 12 OA-BCIG 22.12
3 Logan Franken 12 Unity Christian 22.34
4 Cameron McConnell 12 Des Moines Christian 22.46
5 Qai Hussey 11 Spirit Lake 22.49
6 Tate Sander 11 Belmond Klemme 22.49
7 Levi Schelhaas 11 Pella Christian 22.66
8 Trey Oehlertz 12 Pocahontas Area 23.18
Class 3A Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brevin Doll 9 Adel-Desoto-Minburn 22.19
2 Lucas Burmeister 11 Central Clinton 22.27
3 Caeden DaSilva 11 Nevada 22.54
4 Jacob Brecht 11 Benton Community 22.55
5 JD Elefeson 12 North Polk 22.79
6 Alex Mota 10 Marion 22.81
7 Sam Wallace 10 Benton Community 22.85
8 Aidan Hall 10 Harlan Community 23.14
Class 4A Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mikey McClain 11 Dowling Catholic 21.59
2 Deonte Dean 12 Marshalltown 21.76
3 Carter Erickson 11 Indianola 22.10
4 Chase McKinney 12 Norwalk Community 22.15
5 Charlie Welch 12 Ottumwa 22.37
6 Titus Christiansen 11 Southeast Polk 22.42
7 Luke Meyers 11 Iowa City - Liberty 22.77
8 Kummunule Gbaley 12 Theodore Roosevelt 22.87
Wheelchair Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Evan Correll 12 Waukee 29.17
2 Wyatt Willand 11 Northwood-Kensett 31.52
3 Sam Spore 9 Union 40.63
4 Koda Beland 11 Cedar Falls 42.67
5 Jordan Caperon 10 Iowa City West 54.78
Joshua Unguec 9 Ames DNS
Class 1A Boys 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kase Baker 12 St Edmond 22.32
2 Brigham Daniel 12 Glidden-Ralston 22.76
3 Keaten Bonderson 10 Gehlen Catholic 22.81
4 Bryer Prochniak 10 North Union 22.94
5 Karter Decker 10 M F L Marmac Comm 22.99
6 Braden Powers 12 St. Ansgar 23.00
7 Trevor Sauerbrei 12 Wapsie Valley 23.06
8 Liam Carlson 11 Tripoli 23.09
9 Kael Unruh 12 North Cedar 23.10
10 Beau Flander 11 English Valleys 23.13
11 Caden Thomas 12 Wapello 23.17
12 Josh Catala 11 New London 23.26
13 Lane Spieker 11 CAM-Anita 23.27
14 Carson Elbert 12 Martensdale-St. Marys 23.30
15 Brad Bellis 11 West Monona 23.32
16 Layne Pryor 12 Woodbine Community 23.41
17 Javin Stevenson 11 Lamoni 23.56
18 Corbin Grinstead 11 Highland Community 23.58
19 Kaden Amigon 9 Columbus Community 23.60
20 Jacob Herold 12 South Winneshiek 23.78
21 Erik Gau 12 Woodbine Community 23.82
22 Kaden Behrens 11 Dunkerton Community 23.94
23 Connor Dodd 11 Hartley-Melvin-Sanborn 24.00
24 Caleb Comstock 12 East Union 24.06
Class 2A Boys 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brayden Wollan 12 Underwood 22.22
2 Logan Franken 12 Unity Christian 22.31
3 Cameron McConnell 12 Des Moines Christian 22.52
4 Tate Sander 11 Belmond Klemme 22.56
5 Cooper Dejean 12 OA-BCIG 22.64
6 Qai Hussey 11 Spirit Lake 22.71
7 Trey Oehlertz 12 Pocahontas Area 22.97
8 Levi Schelhaas 11 Pella Christian 22.99
9 Jordan Lawrence 12 Camanche 23.07
10 Nolan DeLong 10 Durant 23.12
11 Griffin Greiner 11 Cardinal 23.21
12 Brock Galetich 12 South Hamilton Com 23.23
13 Kody VanEngelenburg 12 Sumner-Fredericksburg 23.50
14 Jack Menster 10 Cascade 23.57
15 Tadyn Brown 10 Clarinda 23.66
16 Sean Callaghan 12 Missouri Valley 23.66
17 Devon Kollasch 11 Dike-New Hartford 23.70
18 Jacob VanWinkle 12 P C M 23.71
19 Gavin Phillips 10 Des Moines Christian 23.76
20 Isaac Lett 9 Cardinal 23.79
21 Blake Morgan 11 Eagle Grove 23.80
22 Chance Hocker 12 Central Lee 23.82
23 Logan Cassady 11 Interstate 35 23.86
24 Jesse Coleman 12 Ridge View 24.13
Class 3A Boys 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lucas Burmeister 11 Central Clinton 22.36
2 Brevin Doll 9 Adel-Desoto-Minburn 22.37
3 Caeden DaSilva 11 Nevada 22.44
4 Jacob Brecht 11 Benton Community 22.58
5 JD Elefeson 12 North Polk 22.76
6 Aidan Hall 10 Harlan Community 22.78
7 Alex Mota 10 Marion 22.89
8 Sam Wallace 10 Benton Community 22.97
9 Aaron Kramer 11 Center Point Urbana 23.03
10 Kieren Nichols 12 Knoxville 23.05
11 Elijah Morris 10 Washington 23.10
12 Silas Bales 12 Glenwood 23.20
13 Marcus Beatty 11 Independence 23.20
14 Aiden Lyons 10 Fairfield 23.24
15 Alex Figueroa 12 Clear Creek Amana 23.25
16 Ashton Verdoorn 12 Sergeant Bluff-Luton 23.25
17 Tate Johnson 11 Fort Madison 23.31
18 Caden Grimes 12 Dallas Center-Grimes Com 23.35
19 Daniel DeBower 12 Waverly-Shell Rock 23.38
19 Nate Maki 11 Newton 23.38
21 Taron Green 11 Spencer 23.44
22 Caiden Atienza 12 Maquoketa 23.51
23 Jake Brosius 12 Wahlert 23.60
24 Matthew Bomgaars 12 Sioux Center Com 23.78
Class 4A Boys 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Deonte Dean 12 Marshalltown 22.04
2 Mikey McClain 11 Dowling Catholic 22.06
3 Titus Christiansen 11 Southeast Polk 22.32
4 Luke Meyers 11 Iowa City - Liberty 22.34
5 Chase McKinney 12 Norwalk Community 22.36
6 Carter Erickson 11 Indianola 22.57
7 Kummunule Gbaley 12 Theodore Roosevelt 22.63
8 Charlie Welch 12 Ottumwa 22.71
9 Grant Carder 10 Waukee 22.73
10 Miles Thompson 10 CR Washington 22.86
11 Fabian Brown 12 Iowa City West 22.91
12 NaZion Caruthers 11 Davenport West 22.94
13 Brody Brecht 12 Ankeny 22.99
14 Louis Brooks 12 Dowling Catholic 22.99
15 Brody Lovell 12 CR John F Kennedy 23.06
16 Logan Elston 10 West Des Moines Valley 23.21
17 Caleb LeClair 12 Southeast Polk 23.23
18 Mohamed Temsah 12 Des Moines Hoover 23.27
19 Dane Howard 12 Davenport Central 23.28
20 David Williams 12 Dubuque Senior 23.33
21 Dane Treiber 11 North Scott 23.37
22 Michael Duax 12 Sioux City West 23.41
23 Drew MacGregor 9 Johnston 23.75
24 Alain Denou 9 Davenport North 24.07
Class 1A Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Trevor Sauerbrei 12 Wapsie Valley 50.10
2 Caden Thomas 12 Wapello 50.27
3 Ryce Reynolds 9 Mt Ayr Community 50.47
4 AJ Smith 12 Baxter/Collins-Maxwell 50.48
5 Braden Powers 12 St. Ansgar 50.73
6 Brigham Daniel 12 Glidden-Ralston 50.73
7 Javin Stevenson 11 Lamoni 50.83
8 Cy Huber 11 Maquoketa Valley 50.85
9 Hunter Caves 12 Alburnett Community 50.90
10 Wyatt Sieren 12 Keota 51.08
11 Sam Rallis 12 St Albert 51.18
12 Derik Auchstetter 12 Nashua-Plainfield 51.39
13 Carson Hellinga 12 Harris Lake Park Communit 51.88
14 Karter Decker 10 M F L Marmac Comm 52.06
15 Sean Knockel 11 North Mahaska 52.25
16 Trenton Murray 12 Wapello 52.29
17 Logan Herbert 11 Stanton 52.94
18 Greg Fagan 12 St Albert 53.03
19 Andrew Tschantz 11 Colo-Nesco 53.32
20 Jackson Dewald 10 Westwood 53.79
21 Chance Kallsen 9 Gehlen Catholic 54.40
22 Cooper Skinner 12 Madrid 54.62
Taurice Grant 12 Meskwaki Settlement Schoo DQ
Kooper Ebel 10 Hartley-Melvin-Sanborn DNS
Class 2A Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brayden Wollan 12 Underwood 47.73
2 Levi Schelhaas 11 Pella Christian 48.53
3 Tanner Schouten 12 Unity Christian 48.61
4 Qai Hussey 11 Spirit Lake 49.53
5 Griffin Greiner 11 Cardinal 50.55
6 Kody VanEngelenburg 12 Sumner-Fredericksburg 50.58
7 Carson Jensen 11 Regina 50.81
8 Nick Johnson 12 Aplington-Parkersburg 51.21
9 Vance Katzfey 11 Spirit Lake 51.28
10 Parker Latwesen 11 Dike-New Hartford 51.89
11 Tristan Lundy 12 Hinton Community 52.07
12 Peyton Halverson 12 North Fayette Valley 52.25
13 Alex Razee 9 Shenandoah / Essex 52.43
14 Jarrin Goecke 12 West Marshall 52.81
15 Logan Stalzer 11 Albia 52.84
16 Adam Dunlap 11 Camanche 52.88
17 Brayden Sobaski 12 Pekin 53.20
18 Ethan Spronk 12 Hull Western Christian 53.42
19 Kaden Johnson 11 Red Oak 53.61
20 Blake Morgan 11 Eagle Grove 53.66
21 Asher Beerman 10 Union 53.78
22 Danny Andringa 11 Pella Christian 54.24
Kale Lande 10 Roland-Story Com DNF
Tyler Schmitt 11 East Sac County DQ
Class 3A Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Elijah Morris 10 Washington 49.53
2 Kieren Nichols 12 Knoxville 49.65
3 Tegan Bock 12 Boone 49.83
4 JD Elefeson 12 North Polk 49.90
5 Karl Miller 11 Pella 50.27
6 Marcus Beatty 11 Independence 50.51
7 Jackson Rozenboom 12 Pella 50.53
7 Ashton Verdoorn 12 Sergeant Bluff-Luton 50.53
9 Michael Erlmeier 12 Harlan Community 50.67
10 Brayden Rickertson 12 Solon 50.75
11 Blake Smith 12 West Delaware County Com 51.08
12 Cale Hundertmark 12 Humboldt 51.28
13 Jamison Witt 9 Ballard Community 51.60
14 Silas Bales 12 Glenwood 51.99
15 Dayton Davis 11 Fort Madison 52.10
16 Nolan Weber 10 Gilbert 52.37
17 Jacob Blattel 9 North Polk 52.57
18 Evan Janzen 10 Boyden-Hull 52.87
19 Keyan Gisleson 11 Clear Creek Amana 53.07
20 Cash Jensen 10 Clear Creek Amana 53.21
21 Cael Kass 11 Le Mars Community 53.35
22 Jeremy Bachus 10 Solon 53.38
23 Nick Brown 12 Algona 53.87
Dane Beals 9 Adel-Desoto-Minburn DNS
Class 4A Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Tj Tomlyanovich 12 Cedar Falls 47.54
2 Thomas Collins 12 Ankeny Centennial 48.70
3 Tyrese Miller 11 Ankeny 49.16
4 Traijan Sain 10 CR Washington 49.29
5 Deylin Chandler 12 Urbandale 49.83
6 Joel Burris 12 Cedar Falls 49.98
7 Matthew Kruse 11 Dubuque Senior 50.52
8 Mohamed Temsah 12 Des Moines Hoover 51.00
9 Derek Leicht 11 Hempstead 51.30
10 Jaiden Buchanan 12 Marshalltown 51.44
11 Savion Coleman 12 Ames 51.53
12 Keegan Smith 12 Ankeny Centennial 51.85
13 Ezeldin Farag 12 Theodore Roosevelt 52.00
14 Logan Grover 12 Indianola 52.12
15 Kenzie Reed 10 CR John F Kennedy 52.15
16 Micah Green 12 Davenport Central 52.43
17 Matt Guckenberger 12 CR Prairie 52.73
18 Landon Ruby 10 CR Prairie 52.84
19 Michael Duax 12 Sioux City West 52.86
20 Joe Martinez 12 Davenport North 52.88
21 Addison Binnie 10 Clinton 53.00
22 Aaron Smith 12 Waukee 53.11
23 Joe Reed 9 Dowling Catholic 53.46
Mohammad Bass 12 Des Moines North DQ
Wheelchair Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Evan Correll 12 Waukee 56.09
2 Wyatt Willand 11 Northwood-Kensett 58.06
3 Sam Spore 9 Union 1:23.95
4 Koda Beland 11 Cedar Falls 1:52.65
Class 1A Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jason Renze 12 Madrid 1:56.57
2 Jayden Dickson 11 Earlham 1:56.92
3 Chase Knoche 12 Calamus Wheatland 1:57.16
4 Riley Witt 11 St. Ansgar 1:57.19
5 Ryce Reynolds 9 Mt Ayr Community 1:58.74
6 Dominic Braet 11 Earlham 1:59.49
7 Ty Carr 11 Danville 2:00.26
8 Trey Englemann 12 Alta-Aurelia 2:00.34
9 Seth Bailey 11 New London 2:00.46
10 Oliver Sowell 12 Danville 2:00.66
11 Cy Huber 11 Maquoketa Valley 2:00.76
12 Noah Valenzuela 9 East Buchanan Com 2:03.40
13 Nathan Colwell 11 Woodbine Community 2:03.97
14 Dakota Lau 11 West Fork 2:04.21
15 Adler Shay 11 Mt Ayr Community 2:04.37
16 Owen Alesch 9 MMCRU 2:05.05
17 Conner Lynch 10 BCLUW 2:05.96
18 Soren Clevland 11 Grundy Center 2:06.12
19 Jeff Augustine 12 Gehlen Catholic 2:06.14
20 Derek Peterson 12 St. Ansgar 2:06.82
21 Toby Bower 12 Nodaway Valley 2:07.09
22 Michael Schaul 11 Maquoketa Valley 2:07.69
23 Brydon Henning 12 Montezuma Comm 2:08.15
Gabe Soda 12 Madrid DQ
Class 2A Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brady Griebel 12 Bellevue Community 1:56.05
2 Scott Pearson 11 Underwood 1:58.87
3 Freddie Lewis 12 South Hamilton Com 1:59.85
4 Trevin Suhr 11 Guthrie Center 1:59.86
5 Trey Jochumsen 12 Hudson 2:00.19
6 Carson Shively 11 Davis County 2:00.21
7 Aidan Dolan 12 Denver 2:00.66
8 Carson Houg 11 Des Moines Christian 2:00.74
9 Michael Pottebaum 11 Kuemper Catholic 2:01.00
10 Jamison Stutzman 12 Mid-Prairie Comm 2:01.43
11 Peyton Halverson 12 North Fayette Valley 2:01.64
12 Brady Dahl 12 Jesup 2:01.90
13 Jacob Gerdes 10 Pocahontas Area 2:02.37
14 Ty Nichols 10 Tipton 2:02.44
15 Ben Kelly 12 Hudson 2:02.53
16 Carson Elbers 12 Hull Western Christian 2:02.79
17 Austin Langreck 11 Sumner-Fredericksburg 2:03.60
18 Ethan Stalzer 9 Albia 2:04.49
19 Nolan Evans 11 Jesup 2:04.72
20 Isaac Swenson 10 Belmond Klemme 2:06.17
21 Christian Castille 12 Des Moines Christian 2:06.27
22 Jacob Kueny 11 Sioux Central Comm 2:06.72
23 Caleb Schrock 11 Unity Christian 2:08.52
Collin Batterson 10 Davis County DNF
Class 3A Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nate Mueller 12 Adel-Desoto-Minburn 1:54.83
2 Sam May 11 Moc-Floyd Valley 1:56.26
3 Tony Schmitz 12 Pella 1:57.20
4 Dayton Brunsting 12 Boyden-Hull 1:57.75
5 Craig Alan Becker 12 Atlantic 1:58.21
6 Eric Wittrock 12 Humboldt 1:58.35
7 Lance Sobaski 11 Washington 1:58.85
8 Nick Kepford 11 Waverly-Shell Rock 1:59.45
9 Justin Wright 12 Clear Lake 1:59.67
10 Jasper Nietert 11 Monticello Senior 1:59.71
11 Nathan Royer 12 Adel-Desoto-Minburn 2:00.56
12 Carter Kurt 11 Monticello Senior 2:00.57
13 Josiah Wittenberg 11 Pella 2:00.58
14 Bryor Hansel 12 Xavier 2:01.02
15 Blake Smith 12 West Delaware County Com 2:01.21
16 Parker Newcomb 12 Boone 2:01.69
17 Ben Devalk 12 Solon 2:02.35
18 TJ Fitzpatrick 12 Assumption 2:02.74
19 Kaden McGill 11 Knoxville 2:02.88
20 Aiden Harris 11 Benton Community 2:03.26
21 Andrew Smith 9 Glenwood 2:04.16
22 Jacob Vais 11 Charles City 2:04.83
23 Payton Rowe 12 Bondurant-Farrar 2:09.31
Trusten Rosenberger 11 South Tama County DNS
Class 4A Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aniey Akok 12 Ames 1:52.95
2 Tj Tomlyanovich 12 Cedar Falls 1:53.08
3 Ammon Smith 10 Iowa City High 1:55.39
4 Derek Leicht 11 Hempstead 1:55.81
5 Yemane Kifle 11 Sioux City North 1:56.50
6 Kon Dut 11 Ames 1:56.74
7 Truman Thompson 10 Iowa City High 1:56.80
8 Nathan Sell 12 Lewis Central 1:57.21
9 Nick Moore 12 Bettendorf 1:57.62
10 Jack Jorgensen 12 Cedar Falls 1:57.79
11 Chase Bartlett 12 Southeast Polk 1:57.82
12 Ty Costigan 12 CR Prairie 1:58.25
13 Bruce Johnson 9 Southeast Polk 1:58.54
14 Connor Cunningham 12 Ankeny Centennial 1:58.68
15 Gavin Keeney 11 Iowa City - Liberty 1:58.88
16 Grant Tebbe 12 Pleasant Valley 1:59.36
17 Owen West 12 North Scott 1:59.59
18 Caden Noeller 11 Iowa City West 1:59.76
19 Ben Hanson 10 Norwalk Community 2:00.35
20 Derek Webster 12 Norwalk Community 2:00.38
21 Carson Lane 10 Theodore Roosevelt 2:00.87
22 Layton Pribyl 12 Bettendorf 2:01.11
23 Caleb Schillinger 12 Iowa City - Liberty 2:01.77
24 Cade Muller 12 Dowling Catholic 2:07.03
Wheelchair Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
2 Wyatt Willand 11 Northwood-Kensett 1:53.35
1 Evan Correll 12 Waukee 1:46.08
Class 1A Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jason Renze 12 Madrid 4:24.40
2 Zach Dixon 12 Earlham 4:27.50
3 Clay Pehl 12 Madrid 4:30.55
4 Quentin Dreyer 12 IKM-Manning 4:34.13
5 Riley Witt 11 St. Ansgar 4:34.50
6 Dominic Braet 11 Earlham 4:34.51
7 Chase Knoche 12 Calamus Wheatland 4:37.18
8 Kenny Day 12 Grundy Center 4:38.97
9 Randy Jimenez 12 Southeast Warren 4:41.41
10 Noah Valenzuela 9 East Buchanan Com 4:43.65
11 Isaac Natvig 11 Valley Lutheran 4:44.25
12 Patrick Heffernan 10 Boyer Valley 4:45.69
13 Rylan Martin 10 New London 4:47.85
14 Bryson Grove 11 English Valleys 4:48.18
15 Isaac Acosta 11 Columbus Community 4:49.85
16 Mason Moore 12 Sigourney Senior 4:52.32
17 Doug Berg 10 Nodaway Valley 4:52.46
18 Toby Bower 12 Nodaway Valley 4:52.48
19 Landon Bendgen 9 Woodbine Community 4:53.14
20 Trey Englemann 12 Alta-Aurelia 4:53.28
21 Ben Anderson 12 George Little Rock / Cent 4:53.30
22 Bryce Shaha 12 Mt Ayr Community 4:54.45
23 Seth Bailey 11 New London 5:02.08
Ty Carr 11 Danville DNS
Class 2A Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brady Griebel 12 Bellevue Community 4:22.57
2 Carson Houg 11 Des Moines Christian 4:22.90
3 Aaron Fynaardt 10 Des Moines Christian 4:23.41
4 Brendan Cain 12 Sheldon Community 4:25.48
5 Brady Millikin 12 Pekin 4:25.97
6 Caleb Shumaker 12 Tipton 4:26.47
7 Thaddeus Shetler 11 Mid-Prairie Comm 4:27.00
8 Joey Hovinga 11 Forest City 4:31.29
9 William Gillis 11 Central Decatur 4:31.65
10 Kenny Cronin 12 Davis County 4:32.24
11 Cole Dooley 11 Treynor 4:32.74
12 Payton Griebel 9 Bellevue Community 4:34.83
13 Daniel Schriever 12 Central Lyon 4:35.76
14 Trevin Suhr 11 Guthrie Center 4:36.72
15 Bryce McDonough 11 Central Springs 4:37.79
16 Zack Wise 11 Pekin 4:39.44
17 Nolan Evans 11 Jesup 4:43.16
18 Drew Pate 11 Anamosa 4:44.89
19 Ben Reyes 10 Interstate 35 4:47.06
20 Cooper Nuss 10 Southeast Valley 4:47.37
21 Shea Keister 10 Anamosa 4:50.12
22 Peyton Halverson 12 North Fayette Valley 4:56.12
23 Oscar Hanson 9 Southeast Valley 4:56.93
24 Ryan Natelborg 9 Pella Christian 4:58.20
Class 3A Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nate Mueller 12 Adel-Desoto-Minburn 4:16.70
2 Aidan Ramsey 11 Dallas Center-Grimes Com 4:18.08
3 Quinton Orr 12 Humboldt 4:21.95
4 Jackson Mace-Maynard 11 Newton 4:23.33
5 Craig Alan Becker 12 Atlantic 4:24.32
6 Sam May 11 Moc-Floyd Valley 4:26.31
7 Eli Larson 11 Center Point Urbana 4:26.56
8 Brady Hogan 12 Decorah 4:29.51
9 Marco Lopez 12 Boyden-Hull 4:30.03
10 Cade Messer 12 Western Dubuque 4:30.97
11 Chase Lauman 10 Pella 4:31.95
12 Lance Sobaski 11 Washington 4:33.79
13 Shane ERB 11 Marion 4:33.80
14 Brandon Barker 12 Clear Creek Amana 4:36.47
15 Cooper Greenslade 11 Adel-Desoto-Minburn 4:37.95
16 Ben Devalk 12 Solon 4:38.27
17 Patrick DeRonde 11 Oskaloosa 4:39.10
18 Zach Sporaa 10 North Polk 4:39.29
19 Seth Walraven 11 Knoxville 4:41.17
20 Andrew Smith 9 Glenwood 4:45.46
21 Mason Bach 12 Center Point Urbana 4:46.99
22 Nick Kepford 11 Waverly-Shell Rock 4:51.55
23 Josiah Wittenberg 11 Pella 4:52.57
24 Braden Penyich 12 Grinnell 4:55.46
Class 4A Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Bowen Gryp 12 Iowa City - Liberty 4:19.02
2 Kole Sommer 12 Pleasant Valley 4:21.86
3 Gabe Nash 10 Sioux City North 4:22.22
4 Will Lohr 11 Sioux City North 4:22.30
5 Will Ryan 11 Dowling Catholic 4:23.80
6 Owen Maloney 12 Hempstead 4:25.82
7 Alexander McKane 11 Iowa City West 4:25.88
8 Hayden Kuhn 11 Linn-Mar 4:26.55
9 Jack Kinzer 12 Iowa City - Liberty 4:27.80
10 Yohana Yual 12 Johnston 4:29.02
11 Curtis Johnson 11 Indianola 4:29.92
12 Jackson Heidesch 10 Dowling Catholic 4:29.94
13 Ford Washburn 10 Iowa City High 4:30.72
14 Anthony Lee 11 CR Prairie 4:32.99
15 Anthony Moran 12 Urbandale 4:33.88
16 Brayden Burnett 11 Cedar Falls 4:33.88
17 Vincent Hodges 12 Waukee 4:33.89
18 Andrew Bickford 12 CR Prairie 4:35.82
19 Ryan Winger 12 Hempstead 4:36.74
20 Carter Eckhoff 11 Johnston 4:39.07
21 Jackson Bergman 9 West Des Moines Valley 4:40.46
22 Ethan Eichhorn 9 Lewis Central 4:41.60
23 Akol Atack 12 Ames 4:46.19
24 Will Dowda 12 North Scott 4:48.49
Class 1A Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jason Renze 12 Madrid 9:26.34
2 Zach Dixon 12 Earlham 9:28.95
3 Clay Pehl 12 Madrid 9:44.35
4 Riley Witt 11 St. Ansgar 9:53.47
5 Randy Jimenez 12 Southeast Warren 9:55.72
6 Kenny Day 12 Grundy Center 9:56.64
7 Colin Lillie 10 St Albert 10:02.35
8 Quentin Dreyer 12 IKM-Manning 10:04.37
9 Isaac Natvig 11 Valley Lutheran 10:11.94
10 Seth Bailey 11 New London 10:13.64
11 Patrick Heffernan 10 Boyer Valley 10:17.26
12 Eric Brannon 12 Siouxland Community Chris 10:20.51
13 Doug Berg 10 Nodaway Valley 10:21.36
14 Bryson Grove 11 English Valleys 10:22.05
15 Isaiah Kruckman 11 South Winneshiek 10:32.03
16 Nolan Ries 11 Maquoketa Valley 10:32.07
17 Brett McGee 12 Tri-Center 10:33.38
18 Ethan Sadler 11 Grundy Center 10:36.59
19 Truman Krob 12 Lisbon 10:37.29
20 Freddy Vergara 11 Columbus Community 10:38.50
21 Mason Moore 12 Sigourney Senior 10:40.74
22 Keaton Reimer 10 Clayton Ridge 10:41.41
23 Ben Breheny 12 Nodaway Valley 10:41.87
24 Gavin Dixson 10 Mormon Trail 11:39.45
Class 2A Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brady Griebel 12 Bellevue Community 9:22.83
2 Caleb Shumaker 12 Tipton 9:27.38
3 Aaron Fynaardt 10 Des Moines Christian 9:28.15
4 Brendan Cain 12 Sheldon Community 9:43.93
5 Carson Houg 11 Des Moines Christian 9:45.81
6 Brady Millikin 12 Pekin 9:47.00
7 Joey Hovinga 11 Forest City 9:56.35
8 Jamison Stutzman 12 Mid-Prairie Comm 9:58.14
9 Payton Griebel 9 Bellevue Community 9:58.28
10 Kenny Cronin 12 Davis County 9:59.42
11 Cole Dooley 11 Treynor 10:00.96
12 Deven Henry 12 West Sioux Community 10:06.53
13 Bryce McDonough 11 Central Springs 10:10.15
14 Solomon Zaugg 9 Mediapolis 10:22.61
15 Joe Terrones 10 East Marshall 10:24.66
16 Troy Butler 11 Tipton 10:26.41
17 Brennan Sauser 11 Oelwein 10:36.33
18 Ben Reyes 10 Interstate 35 10:43.20
19 Isaiah Nebbe 12 Clarion/Goldfield/Dows 10:50.15
20 Nathan O'Neill 10 Waukon 10:51.56
21 Cooper Nuss 10 Southeast Valley 10:52.65
22 Jacob Greving 9 Kuemper Catholic 10:53.39
23 Bryson Mumm 11 Williamsburg 10:56.69
24 Parker Duitsman 9 Estherville Lincoln Centr 11:04.50
Class 3A Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nate Mueller 12 Adel-Desoto-Minburn 9:13.84
2 Aidan Ramsey 11 Dallas Center-Grimes Com 9:16.90
3 Quinton Orr 12 Humboldt 9:35.00
4 Jackson Mace-Maynard 11 Newton 9:39.05
5 Eli Larson 11 Center Point Urbana 9:40.18
6 Brady Hogan 12 Decorah 9:42.56
7 Marco Lopez 12 Boyden-Hull 9:43.23
8 Shane ERB 11 Marion 9:49.13
9 Jedidiah Osgood 10 Marion 9:49.38
10 Lance Sobaski 11 Washington 9:53.88
11 Cade Messer 12 Western Dubuque 9:54.35
12 Brandon Barker 12 Clear Creek Amana 9:55.74
13 Zach Sporaa 10 North Polk 10:05.18
14 Andrew Smith 9 Glenwood 10:06.94
15 Kleyton DeGroot 12 Moc-Floyd Valley 10:07.80
16 Mason Bach 12 Center Point Urbana 10:09.18
17 Nathan Munshower 12 Wahlert 10:11.45
18 Chase Lauman 10 Pella 10:13.61
19 Max Sporaa 10 North Polk 10:16.03
20 Carter Hancock 11 Wahlert 10:17.84
21 Byrant Keller 9 Glenwood 10:18.53
22 Cooper Greenslade 11 Adel-Desoto-Minburn 10:23.94
23 Mason Back 10 Winterset 10:29.01
24 William Wadsley 10 Gilbert 10:37.00
Class 4A Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jackson Heidesch 10 Dowling Catholic 9:18.32
2 Will Lohr 11 Sioux City North 9:24.73
3 Will Ryan 11 Dowling Catholic 9:25.86
4 Kole Sommer 12 Pleasant Valley 9:29.19
5 Alexander McKane 11 Iowa City West 9:37.80
6 Yohana Yual 12 Johnston 9:39.53
7 Ryan Winger 12 Hempstead 9:40.45
8 Eli Smith 12 Cedar Falls 9:41.01
9 Curtis Johnson 11 Indianola 9:41.85
10 Hayden Kuhn 11 Linn-Mar 9:43.81
11 Andrew Bickford 12 CR Prairie 9:44.72
12 Nicholas Grandgenett 12 Ames 9:45.91
13 Jaysen Bouwers 12 Sioux City North 9:49.14
14 Jonah Christensen 12 Waukee 9:51.15
15 Conner Smith 11 Marshalltown 9:51.18
16 Tarun Vedula 11 Pleasant Valley 9:52.28
17 Jackson Bergman 9 West Des Moines Valley 9:53.01
18 Adam Ibrahim 12 Des Moines Hoover 9:53.12
19 Josh Davis 12 Hempstead 10:01.64
20 Jacob Christensen 12 Waukee 10:02.49
21 Aidan Decker 9 Iowa City - Liberty 10:06.97
22 Carson Owens 10 Southeast Polk 10:08.28
23 Seth Cheney 10 Iowa City West 10:14.38
24 Hunter Kalous 12 CR Prairie 10:20.97
Class 1A Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kole Becker 11 Lisbon 15.06
2 Cooper Kock 11 Ar-We-Va 15.16
3 Beau York 11 HLV Community 15.19
4 Brad Bellis 11 West Monona 15.47
5 Quintin Hess 12 Edgewood Colesburg 15.47
6 Gunner Meyer 11 Wapsie Valley 15.49
7 Gavin Smith 11 Audubon 15.55
Nick Ascher 12 Grundy Center DQ
Class 2A Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jack Latham 11 Spirit Lake 14.49
2 Sid Schaaf 12 Treynor 14.83
3 Jaden Damiano 9 Iowa Falls - Alden 15.12
4 Jackson Morton 11 Greene County 15.18
5 Sam Gingerich 12 West Liberty 15.45
6 Dayton Snell 12 Manson NW Webster 15.51
7 Cael Collins 11 Manson NW Webster 15.74
8 Caleb Postma 11 Okoboji Community 17.88
Class 3A Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Hunter Manock 12 North Polk 15.07
2 Logan Brosius 12 Western Dubuque 15.15
3 Harrison Rosenberg 11 Clear Creek Amana 15.17
4 Nolan Clayberg 11 Pella 15.30
5 Gage Huyser 11 Pella 15.35
6 Quentin Burt 10 Bondurant-Farrar 15.38
7 Bryce Wilson 10 Mt Pleasant 15.39
8 Dae Quan Johnson 12 Marion 15.41
Class 4A Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Adam Wright 11 Dowling Catholic 14.51
2 Mason Thompson 12 Ankeny 14.51
3 Koah Thompson 12 Dowling Catholic 14.77
4 Geramie Hardaway 11 CR Prairie 15.11
5 Dominic Berry 11 Ankeny Centennial 15.13
6 Tyler Johnson 12 Ankeny Centennial 15.22
7 Grant Miller 11 Norwalk Community 15.63
Ceondae Adams 12 CR Prairie DQ
Class 1A Boys 110m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Beau York 11 HLV Community 15.20
2 Kole Becker 11 Lisbon 15.40
3 Brad Bellis 11 West Monona 15.51
4 Gavin Smith 11 Audubon 15.59
5 Quintin Hess 12 Edgewood Colesburg 15.62
6 Gunner Meyer 11 Wapsie Valley 15.76
7 Cooper Kock 11 Ar-We-Va 15.88
8 Nick Ascher 12 Grundy Center 15.92
9 Kolben Miller 11 North Butler 15.95
10 Xavier Reeves 12 Edgewood Colesburg 16.01
11 Connor McKee 12 CAM-Anita 16.06
12 Johnathan Weaver 11 Lenox 16.12
13 Harrison Sellars 12 Lamoni 16.15
14 Eli Ehlen 11 Belle Plaine Community 16.23
15 Ben DeMeulenaere 11 Belle Plaine Community 16.26
16 Brady Leonard 11 Madrid 16.33
17 Aaron Hershberger 12 Hillcrest Academy 16.39
18 Triston Miller 10 Columbus Community 16.41
19 Simeon Reichenbach 10 WACO 16.48
20 Carter Anderson 12 North Union 16.50
21 Dane Sweezer 12 Winfield-Mt Union 16.68
22 Sam Foreman 10 CAM-Anita 16.70
23 Carter Dunsbergen 12 Lynnville-Sully 16.75
24 Brenin Stodden 11 MMCRU 17.66
Class 2A Boys 110m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sid Schaaf 12 Treynor 14.93
2 Jack Latham 11 Spirit Lake 14.98
3 Jaden Damiano 9 Iowa Falls - Alden 15.16
4 Caleb Postma 11 Okoboji Community 15.54
5 Cael Collins 11 Manson NW Webster 15.66
6 Sam Gingerich 12 West Liberty 15.66
7 Jackson Morton 11 Greene County 15.67
8 Dayton Snell 12 Manson NW Webster 15.71
9 Kole Reis 12 Kingsley-Pierson/Woodbury 15.72
10 Nick Leonard 12 Estherville Lincoln Centr 15.75
11 Clayton Wardyn 12 Guthrie Center 15.77
12 Tanner Blue 11 South Hamilton Com 15.82
13 Jacob Brinkman 12 Ridge View 15.85
14 Sam Hanson 12 Southeast Valley 15.87
15 Gable Van Beek 10 Central Lyon 15.90
16 Carter Henry 12 Crestwood 15.97
17 Colton Borst 12 Anamosa 15.98
18 Parker McHone 11 Jesup 16.09
19 Ryan Fisher 11 Van Meter 16.27
20 Elijah Weaver 12 Forest City 16.34
21 Brewer Eiklenborg 11 Dike-New Hartford 16.34
22 Andrew Krause 12 Denver 16.80
23 Lane Davis 12 Van Buren Community 16.83
24 Carson Maeder 11 Davis County 31.99
Class 3A Boys 110m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Logan Brosius 12 Western Dubuque 15.15
2 Harrison Rosenberg 11 Clear Creek Amana 15.16
3 Bryce Wilson 10 Mt Pleasant 15.20
4 Hunter Manock 12 North Polk 15.20
5 Gage Huyser 11 Pella 15.34
6 Dae Quan Johnson 12 Marion 15.53
7 Quentin Burt 10 Bondurant-Farrar 15.56
8 Nolan Clayberg 11 Pella 15.59
9 Archer Ogbourne 11 Carlisle 15.61
10 Collin Mullenix 12 Atlantic 15.63
11 Tyler Brown 12 Winterset 15.72
12 Jeremiah Chapman 12 Charles City 15.83
13 Grayson Hartman 10 Xavier 15.89
14 Sal Capaldo 11 North Polk 15.94
15 Caden Ungs 12 Monticello Senior 16.12
16 Kaiyu Levongkhom 12 Webster City 16.22
17 Brady Mullen 11 Solon 16.26
18 Tyson Cooley 12 Clear Lake 16.37
19 Brady Kohrs 10 Independence 16.41
20 Tanner Pontow 11 Carroll Community 16.53
21 Aiden DeJager 10 Sioux Center Com 16.65
22 Brady Jeworrek 12 Solon 16.66
23 Logan Zearley 11 Vinton-Shellsburg 16.89
24 Josiah Bundt 11 Moc-Floyd Valley 17.35
Class 4A Boys 110m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mason Thompson 12 Ankeny 14.62
2 Adam Wright 11 Dowling Catholic 14.63
3 Koah Thompson 12 Dowling Catholic 14.67
4 Ceondae Adams 12 CR Prairie 14.79
5 Dominic Berry 11 Ankeny Centennial 15.08
6 Tyler Johnson 12 Ankeny Centennial 15.09
7 Geramie Hardaway 11 CR Prairie 15.22
8 Grant Miller 11 Norwalk Community 15.34
9 Dwight Joar 12 Marshalltown 15.52
10 Mark Pepper 12 Indianola 15.54
11 Nicholas Gorsich 10 Linn-Mar 15.55
12 Will Kruse 12 North Scott 15.57
13 Zak Kubitz 12 Dubuque Senior 15.60
14 Kale Hobart 10 Mason City 15.61
15 Jack Block 12 Cedar Falls 15.63
16 Issac Eaton 12 Ottumwa 15.64
17 Eric Lucas 10 Cedar Falls 15.69
18 Caleb Hoyt 12 Urbandale 15.79
19 Jason Lu 12 Iowa City West 15.79
20 Carter Accola 10 Ankeny 15.85
21 Austin Rindels 10 Iowa City High 16.24
22 Dante Arndt-Sublett 12 Mason City 16.29
23 Garrett Morris 12 Waukee 16.41
24 Max Doran 10 Pleasant Valley 19.32
Class 1A Boys 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kole Becker 11 Lisbon 54.90
2 Beau York 11 HLV Community 54.93
3 Connor McKee 12 CAM-Anita 55.01
4 Gavin Smith 11 Audubon 55.56
5 Ethan Hamilton 11 Belle Plaine Community 56.61
6 Kenny Cutler 11 Colo-Nesco 56.85
7 Conner Piehl 12 Tripoli 57.35
8 Hunter Hansen 12 West Harrison 58.13
9 Micah Farrens 10 West Monona 58.16
10 Dominic Sisneros 12 South Winneshiek 58.17
11 Joel Klocke 12 Audubon 58.27
12 Shane Neighbor 12 Alburnett Community 58.49
13 Josh Bean 11 North Linn Community 58.57
14 Brody Ward 11 Iowa Valley Community 58.96
15 Dawson Schmit 10 Wapsie Valley 59.03
16 Aaron Hershberger 12 Hillcrest Academy 59.09
17 Josiah Kliment 11 Northwood-Kensett 59.21
18 Logan Johnson 12 Moravia Community 59.25
19 James Gruver 10 Lynnville-Sully 1:00.38
20 Teagan Meyer 12 Alta-Aurelia 1:00.51
21 Brennan Eby 12 Westwood 1:00.91
22 Dane Sweezer 12 Winfield-Mt Union 1:01.12
23 Jayden Hodgell 11 Harris Lake Park Communit 1:01.19
24 Matthew Benedict 11 Sidney 1:01.46
Class 2A Boys 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sid Schaaf 12 Treynor 54.30
2 Noah James 12 Treynor 54.81
3 Braxton Stewart 11 Waukon 54.83
4 Alex Pitts 11 Bellevue Community 55.49
5 Jaden Damiano 9 Iowa Falls - Alden 55.59
6 Mason Carver 11 Washington 55.59
7 Cole Corey 12 South Central Calhoun 55.73
8 Trey Jochumsen 12 Hudson 55.74
9 Greg Peterson 10 Sioux Central Comm 56.20
10 Maximilian Meyers 12 Kuemper Catholic 56.43
11 Jackson McAleer 12 Cascade 56.45
12 Creighton Netten 12 Van Meter 56.79
13 Thane Alexander 12 Eddyville-Blakesburg 56.80
14 Rhett Wardell 11 Dike-New Hartford 57.13
15 CJ Ratliff 11 Albia 57.21
16 Kaden Huttinger 10 Aplington-Parkersburg 57.27
17 Riley Carrier 10 Bellevue Community 57.72
18 Jackson Morton 11 Greene County 57.73
19 Cole Shirk 12 Emmetsburg 58.08
20 Beau Jenness 12 Sibley-Ocheyedan 58.30
21 C.J. Frank 12 East Sac County 58.99
22 Carson Breon 12 Pella Christian 59.00
23 Casey Trudo 11 Van Meter 59.00
Clarke Latcham 12 Mid-Prairie Comm DNS
Class 3A Boys 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Tegan Bock 12 Boone 53.38
2 Gavin Zillyette 11 Clear Creek Amana 55.88
3 Gage Huyser 11 Pella 56.11
4 Tyler Brown 12 Winterset 56.43
5 Zack Graeser 12 Charles City 56.53
6 Thomas McAllister 12 Marion 56.89
7 Jace Figeuero 10 West Burlington 57.27
8 Jacob Pipho 11 Decorah 57.34
9 Trenton Silvers 12 Bondurant-Farrar 57.35
10 Jordan Severs 12 Hampton-Dumont 57.43
11 Collin Mullenix 12 Atlantic 57.64
12 Tanner Nauman 12 Western Dubuque 57.64
13 Keyan Gisleson 11 Clear Creek Amana 57.75
14 Gavin Urias 12 Newton 57.78
15 Zane Vance 12 Atlantic 57.80
16 Lane Kamerman 12 Sioux Center Com 58.18
17 Wesley Spears 11 Waverly-Shell Rock 58.20
18 Collin Boehmer 12 Le Mars Community 58.67
19 Ceejay Whisler 12 Carlisle 59.19
20 Tristan Rheingans 9 Central Clinton 59.27
21 Emmet Dirksen 12 Sergeant Bluff-Luton 59.48
22 Zach Smid 9 Dallas Center-Grimes Com 59.62
23 Zeke Nelson 10 Clear Lake 1:04.12
Colin Buch 11 Benton Community DNF
Class 4A Boys 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Drew Bartels 12 CR John F Kennedy 52.49
2 Joel Burris 12 Cedar Falls 53.21
3 Bill Mukhtar 12 Waukee 53.25
4 Matthew Kruse 11 Dubuque Senior 53.26
5 Abass Kemokai 12 Linn-Mar 55.15
6 Will Bussey 11 Dowling Catholic 55.89
7 Michael Guckenberger 12 CR Prairie 56.15
8 Logan Piper 10 Indianola 56.24
9 Matt Schaeckenbach 10 Iowa City High 56.32
10 Christian Rodriguez 12 Mason City 56.39
11 Austin Fountain 11 Ottumwa 56.56
12 Tucker Langenberg 12 Urbandale 56.83
13 Blake Dephillips 12 Ankeny Centennial 56.88
14 Collin Driscoll 10 Waukee 57.12
15 Adam Longwell 12 CR Prairie 57.32
16 Ian Lucas 11 Waterloo East 57.56
17 Sam Gordon 11 Muscatine 57.79
18 Parker Miller 11 Bettendorf 58.18
19 Jason Lu 12 Iowa City West 59.30
20 Divion Ochletree 12 CR John F Kennedy 59.40
21 Owen Hoak 12 Sioux City East 59.68
22 Ryan Sherman 11 Bettendorf 1:00.29
23 Cole Norris 11 Theodore Roosevelt 1:01.76
Issac Eaton 12 Ottumwa DQ
Class 1A Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Lisbon 44.60
Will BennettBaylor SpeidelKaden CaspersDevyn Decious
2 Tripoli 44.72
Liam CarlsonConner PiehlRowan CarlsonAustin Bremner
3 Wapsie Valley 44.95
Dawson SchmitEthan OltroggeHunter KaneHolton Robinson
4 South Winneshiek 45.01
Cael KuboushekEvan BushmanSam ConwayJacob Herold
5 Wapello 45.18
Hector ZepedaCaden ThomasTade ParsonsJake Gustison
6 Gehlen Catholic 45.42
Dylan LehmannZach KraftAiden SpanglerDerek Von Arb
7 Grundy Center 45.50
Matt JansenDayne ZinkulaZach OpheimLogan Knaack
8 Audubon 1:10.97
Ethan KlockeMatthew BeisswengerGavin SmithJoel Klocke
Class 2A Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 OA-BCIG 42.59
2 Unity Christian 42.67
3 Spirit Lake 43.08
4 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 43.44
5 Roland-Story Com 43.88
6 Camanche 43.94
7 Mediapolis 44.15
8 Bellevue Community 44.21
Class 3A Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Dallas Center-Grimes Com 42.48
Caden GrimesTonny TarwoJosh HendricksZach Brand
2 Carlisle 42.68
Jonathan DunnJacob ImhoffKarson DunnArcher Ogbourne
3 Spencer 43.30
Reid TiggesCampbell WesselsJon NissenTaron Green
4 Marion 43.43
Dae Quan JohnsonSamuel MurphyLucas UnsenAlex Mota
5 Wahlert 43.69
Ryan BrosiusGabe AnstoetterCarson CummerJake Brosius
6 Western Dubuque 43.80
Carson BurgerMitchell AshlineTommy DeSollarLogan Brosius
7 North Polk 44.17
Brady MillerSal CapaldoNick CoxHunter Manock
Assumption DQ
Johnny ArgoSimon WeitzOwen HamelAngelo Jackson
Class 4A Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Southeast Polk 42.35
Caleb LeClairTitus ChristiansenXavier NwankpaCole Filloon
2 Indianola 42.48
Tryce KirganWill ShiversMicah DueyCarter Erickson
3 West Des Moines Valley 42.78
Nyontay GbieorMatthew MahoneyMason DouBravaAyden Price
4 Ankeny Centennial 42.89
Deric SmithDominic BerryNathan WildeTrey Porter
5 Fort Dodge Senior 43.04
Christian DavidsonJake EricksonSam DanielTyler Schreier
6 Cedar Falls 43.05
Nate GeeZander WhiteJayVon RatleffTrey Campbell
7 Iowa City High 43.32
Sam RewJovan HarrisRonnie MajorIsaac Rohert
8 Dowling Catholic 43.38
Jake NevittMikey McClainAdam WrightLouis Brooks
Class 1A Boys 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Lisbon 44.11
Will BennettBaylor SpeidelKaden CaspersDevyn Decious
2 Wapsie Valley 44.15
Dawson SchmitEthan OltroggeHunter KaneHolton Robinson
3 Grundy Center 44.35
Matt JansenDayne ZinkulaZach OpheimLogan Knaack
4 Tripoli 44.45
Liam CarlsonConner PiehlRowan CarlsonAustin Bremner
5 South Winneshiek 44.48
Cael KuboushekEvan BushmanSam ConwayJacob Herold
6 Gehlen Catholic 44.68
Dylan LehmannZach KraftAiden SpanglerDerek Von Arb
7 Audubon 44.75
Ethan KlockeMatthew BeisswengerGavin SmithJoel Klocke
8 Wapello 44.87
Hector ZepedaCaden ThomasTade ParsonsJake Gustison
9 Easton Valley 44.96
Porter FuegenHudson FelkeyCarson FuegenKolton Murphy
10 Hartley-Melvin-Sanborn 45.03
Noah AdamsRyan BordenDawson SchiphoffConnor Dodd
11 Highland Community 45.03
Kadin JepsonTaylor DayTyler ThompsonCorbin Grinstead
12 Woodbine Community 45.09
Andrew ThoresonErik GauBernie NelsonJerry Malone
13 Belle Plaine Community 45.11
Ben DeMeulenaereJackson TegelerEthan HamiltonBrooks DeMeulenaere
14 St Edmond 45.11
Grant HeldorferSean FlatteryParker OswaldKase Baker
15 North Mahaska 45.20
Klinker DylanAndy KnockelGrant SmithSean Knockel
16 BCLUW 45.30
Carson HoffmanLogan AicherTyler BracyJack Hughes
17 Lawton-Bronson 45.34
Leighton OlesenZach VerzaniTheo MosemanAdam Fillipi
18 East Union 45.44
Emmet LongKanyon HuntingtonScott DriskillCaleb Comstock
19 Coon Rapids-Bayard 45.45
Easton HaysOmarion FloydTanner OswaldGabe Obert
20 Lake Mills 45.65
Derek EastvoldCaleb BaconCarson EatonBrady Hanson
21 Martensdale-St. Marys 45.66
William AmfahrTroy HoltDerek KleveCarson Elbert
22 CAM-Anita 45.67
Karter HilpipreConnor McKeeCade TicknorLane Spieker
23 Lenox 46.21
Johnathan WeaverIsaac GrundmanKeigan KitzmanBrad Larson
Columbus Community DNF
Jeff HobackEdgar OrozcoWill SchwabKaden Amigon
Class 2A Boys 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 OA-BCIG 42.80
2 Unity Christian 43.07
3 Spirit Lake 43.25
4 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 43.70
5 Bellevue Community 43.98
6 Roland-Story Com 44.15
7 Camanche 44.22
8 Mediapolis 44.31
9 Treynor 44.38
10 Estherville Lincoln Central 44.44
11 Anamosa 44.57
12 West Sioux Community 44.62
13 Cascade 44.63
14 Dike-New Hartford 44.67
15 Ridge View 44.67
16 Pella Christian 44.90
17 Beckman Catholic 45.05
18 Red Oak 45.35
19 Mid-Prairie Comm 45.35
20 Underwood 45.39
21 West Lyon Community 45.42
22 Williamsburg 45.68
23 Central Springs 46.16
24 P C M 49.05
Class 3A Boys 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Dallas Center-Grimes Com 42.81
Caden GrimesTonny TarwoJosh HendricksZach Brand
2 Carlisle 42.93
Jonathan DunnJacob ImhoffKarson DunnArcher Ogbourne
3 Wahlert 43.56
Ryan BrosiusGabe AnstoetterCarson CummerJake Brosius
4 Spencer 43.57
Reid TiggesCampbell WesselsJon NissenTaron Green
5 Marion 43.61
Dae Quan JohnsonSamuel MurphyLucas UnsenAlex Mota
6 Assumption 43.64
Johnny ArgoSimon WeitzOwen HamelAngelo Jackson
7 North Polk 43.82
Brady MillerSal CapaldoNick CoxHunter Manock
8 Western Dubuque 43.84
Carson BurgerMitchell AshlineTommy DeSollarLogan Brosius
9 Nevada 43.89
Billy GibbonsCaleb KooikerJacob JoeCaeden DaSilva
10 Charles City 44.09
Jeremiah ChapmanMario HoeferOwen WeberIan Collins
11 Adel-Desoto-Minburn 44.13
Owen HigginsAustin YoungerBrevin DollTate Stine-Smith
12 Decorah 44.20
Addae WhitsittCael LuzumDrew SnyderHaywood Stowe
13 Harlan Community 44.24
Cade SearsWill NeuharthMason GriffithAidan Hall
14 Winterset 44.25
Dawson ForgyHagan HanselmanCaden KleemeierGriffin O'Neal
15 Boyden-Hull 44.50
Blake BomgaarsAlex GodfredsenCaleb KatsMarcus Kelderman
16 Webster City 44.70
Riley LaSourdKaiyu LevongkhomKeegan HislerCJ Hisler
16 Xavier 44.70
Grayson HartmanWill HiseroteNick MautinoAidan McDermott
18 Keokuk 44.82
Bryan RobinsonJacob McWilliamsCorey SkinnerAnthony Potratz
19 West Burlington 44.86
Travain DonaldsonBrady OlesonAnthony HoffmanJackson Riley
20 Hampton-Dumont 45.00
Max O'DellTomas CavazosTony ValenzuelaTate Schmitt
21 Benton Community 45.19
Lawrence WallaceColin BuchAidan ThompsonSam Wallace
22 Vinton-Shellsburg 45.61
Elijah KalousLandyn RoweJohn EnglerAlontae Wilson
23 Pella 45.68
Jacob ByersJrake Van HemertNick RusBlake Meyer
Bishop Heelan Catholic DQ
Devionne WestAiden KuehlBraden PrattLiam Cleary
Class 4A Boys 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Southeast Polk 42.07
Caleb LeClairTitus ChristiansenXavier NwankpaCole Filloon
2 West Des Moines Valley 42.21
Nyontay GbieorMatthew MahoneyMason DouBravaAyden Price
3 Fort Dodge Senior 42.36
Christian DavidsonJake EricksonSam DanielTyler Schreier
4 Cedar Falls 42.51
Nate GeeZander WhiteJayVon RatleffTrey Campbell
5 Ankeny Centennial 42.51
Deric SmithDominic BerryNathan WildeTrey Porter
6 Iowa City High 42.59
Sam RewJovan HarrisRonnie MajorIsaac Rohert
7 Indianola 42.80
Tryce KirganWill ShiversMicah DueyCarter Erickson
8 Dowling Catholic 42.89
Jake NevittMikey McClainAdam WrightLouis Brooks
9 Marshalltown 43.00
Malachi HolmesJaiden BuchananJayzek LeeDeonte Dean
10 Waukee 43.02
Luke LewisGrant CarderSam JohnsonKaden Emanuel
11 Ankeny 43.10
Colin KadolphJase BauerMatt StueckradtBrody Brecht
12 Ames 43.15
Tamin LipseyDeAndre IsaacSam ArmstrongSavion Coleman
13 CR Jefferson Senior 43.27
Treton DuffieProsper KapongoJohnnie RobinsonRichard Deemie
14 CR Washington 43.49
Watts McBrideMichael BlankTraijan SainMiles Thompson
15 Theodore Roosevelt 43.54
Russell Lamar-NelsonKummunule GbaleyFinn ClaypoolSkylar James
16 Pleasant Valley 43.59
Owen BelmanMax DoranJaylen WilliamsMakhi Wilson
17 Urbandale 43.66
Benjamin BoothIan NeyensJaylen ZieglerKai Black
18 CR Prairie 43.85
Aiden MoellerNick FettersNick PearsonBronx Lewis
19 North Scott 43.95
Darnell ButlerHunter DavenportDane TreiberMiles Robertson
20 Linn-Mar 43.96
Bricen WhiteDevin MiellGavyn LambCarter Henderson
21 CR John F Kennedy 44.58
Jazan WilliamsBraxton TorgersenWill DyarMax White
Iowa City West DQ
Mason ApplegateChristian JanisTrey KingFabian Brown
Des Moines North DQ
Deavin HilsonMohammad BassZach SeckeeIsrael Kelai
Iowa City - Liberty DNF
Michael MillerBen O'ConnorBrody FishmanLuke Meyers
Class 1A Boys 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Gehlen Catholic 1:31.31
Dylan LehmannDerek Von ArbZach KraftKeaten Bonderson
2 Grundy Center 1:31.64
Matt JansenDayne ZinkulaZach OpheimLogan Knaack
3 Wapsie Valley 1:31.69
Tyler OttHolton RobinsonEthan OltroggeTrevor Sauerbrei
4 St Edmond 1:32.28
Grant HeldorferSean FlatteryAnthony LacinaKase Baker
5 Easton Valley 1:32.41
Kolton MurphyPorter FuegenAidan GruverHudson Felkey
6 St Albert 1:32.76
Sam RallisDJ WeilageKeaton BarnesBrendan Monahan
7 Edgewood Colesburg 1:32.95
Cameron KirbyIan MillerMason AshlineParker Rochford
8 Belle Plaine Community 1:32.96
Ethan HamiltonConnor TimmJackson TegelerBrooks DeMeulenaere
9 Lisbon 1:33.00
Will BennettBaylor SpeidelKaeden HarrerDevyn Decious
10 South Winneshiek 1:33.00
Evan BushmanCael KuboushekSam ConwayJacob Herold
11 Alburnett Community 1:33.46
Braydon OsbornGavin SoukupShane NeighborHunter Caves
12 Highland Community 1:33.46
Kadin JepsonBrenton BonebrakeTyler ThompsonCorbin Grinstead
13 Hartley-Melvin-Sanborn 1:33.64
Noah AdamsRyan BordenDawson SchiphoffConnor Dodd
14 Martensdale-St. Marys 1:33.73
Casey ChoateTroy HoltDerek KleveCarson Elbert
15 North Linn Community 1:33.97
Austin HilmerLance MillerBen WheatleyCade Haughenbury
16 Coon Rapids-Bayard 1:34.04
Easton HaysGabe ObertTanner OswaldOmarion Floyd
17 Iowa Valley Community 1:34.07
Clayton KinzenbawBrody WardPeyton LofferEvan Kearney
18 Danville 1:34.23
Ayden DoyleCadence WilliamsGabriel GourleyMason Chipman
19 Audubon 1:34.24
Ethan KlockeJoel KlockeBrandon JensenMatthew Beisswenger
20 Moravia Community 1:34.63
Brett CormenyTanner CormenyJackson McDanelChace Hamilton
21 Nashua-Plainfield 1:34.94
Sam FundermanMax HillegasTyson WhiteDerik Auchstetter
22 Dunkerton Community 1:35.18
Braiden VanLengenPreston GillespieJake KennedyKaden Behrens
23 Wapello 1:35.44
Hector ZepedaTade ParsonsTyler PalmerGriffin Mears
24 East Union 1:35.92
Emmet LongKanyon HuntingtonScott DriskillCaleb Comstock
Class 2A Boys 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Unity Christian 1:28.58
Tyler WieringaLogan FrankenClayton BosmaTanner Schouten
2 Roland-Story Com 1:30.95
Eli ThorsonGavin CarpenterAdam McilrathWill Bunn
3 Estherville Lincoln Central 1:31.01
Matt ChristensenLamont WhitingZack AndersonSeth Busch
4 Mediapolis 1:31.52
Cole LipperKadin SalekAndrew McPhersonAnthony Isley
5 Belmond Klemme 1:31.65
Clayton PletschCarson LaneKaleb CarlsonTate Sander
6 Woodward-Granger 1:31.74
Dylan McCaulleyWorth HenryChristian HusmannDylan Bird
7 Northeast 1:31.95
Thomas MachandeCade HughesCaleb GruhnJimmy Weispfenning
8 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 1:32.00
Damon SchmidBraden CoulterJosh HarveyBeau Klingensmith
9 West Sioux Community 1:32.19
Booker WalshBrady LynottAaden SchwiesowCarter Bultman
10 Cascade 1:32.54
Luka RickelsJonah ManternachIsaac NavaJack Menster
11 Van Meter 1:32.55
Jack PettitTaylor BirksCaden PetersonGanon Archer
12 Beckman Catholic 1:32.93
Johan PlatelTrent KoelkerNick HagemanNathan Schaefer
13 Clarinda 1:33.01
Mike ShullCole RidnourKade EngstrandTadyn Brown
14 Mid-Prairie Comm 1:33.16
Clarke LatchamCaleb ThomasWill CavanaghCarter Harmsen
15 West Lyon Community 1:33.20
Hunter JacobsonZach Van BeekKorey KnoblockTanner Severson
16 Greene County 1:33.23
Nathan WailesJaxon WarnkeRichard DaughertyBryce Stalder
17 Bellevue Community 1:33.58
Liam DunneColby SieverdingEthan KlemmeJacob Waller
18 Treynor 1:33.95
Evan SmithJosh ClarkNoah NelsonJaxon Schumacher
19 OA-BCIG 1:34.31
Gabe WinterrowdKolton KnopBeckett DeJeanEaston Harms
20 Denver 1:34.42
Micah GrierTanner KroezeTye BradleyKaden Miller
21 Forest City 1:34.90
Jack ThompsonVinton FeldmanDawson UrbatschXaviar Holland
22 Williamsburg 1:35.30
Ben RobertsClayten StecklyKobe JuliusOwen Douglas
P C M DQ
Andrew MitchellAnderson AidanJustin MaggardJacob VanWinkle
Pocahontas Area DQ
Cole RunnebergLuke VanderhamMike VonnahmeTrey Oehlertz
Class 3A Boys 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Carlisle 1:30.56
Jonathan DunnKarson DunnJacob ImhoffQuincy Griffin
2 Dallas Center-Grimes Com 1:30.78
Caden GrimesJacob HauschenGavin ToddZach Brand
3 Central Clinton 1:31.00
Alex FullerBen PaceMatthew WattersLucas Burmeister
4 Adel-Desoto-Minburn 1:31.07
Brevin DollOwen HigginsGabe HeitzAustin Younger
5 Wahlert 1:31.39
Jake BrosiusGabe AnstoetterCarson CummerRyan Brosius
6 Spencer 1:31.41
Jon NissenCampbell WesselsGavin TimmerTaron Green
7 Nevada 1:31.45
Billy GibbonsCaleb KooikerJacob JoeCaeden DaSilva
8 Benton Community 1:31.50
Colin BuchSam WallaceAiden HarrisJacob Brecht
9 Clear Lake 1:31.62
Zeke NelsonTanner ReimannJagger SchmittAustin Warnke
10 Glenwood 1:31.80
Tyler HueyTate MayberryBrock SellSilas Bales
11 Grinnell 1:31.93
Rhett NagelTyler WalkerJosh OsborneJared Nickel
12 Western Dubuque 1:32.10
Jacob ButcherIan FaganTommy DeSollarLogan Brosius
13 Sioux Center Com 1:32.29
Blake BandstraCaden PlazierMatthew BomgaarsConner Kammerman
14 Waverly-Shell Rock 1:32.36
Ryan FolkertsElijah DavisAsa NewsomDaniel DeBower
15 Xavier 1:32.53
Jacques D'AlmeidaWill HiseroteBlake BohonAidan McDermott
16 Bondurant-Farrar 1:32.98
Titus CramPorter SmithCash LillyLain Wilson
17 West Burlington 1:33.16
Jackson RileyBrady OlesonAnthony HoffmanJace Figeuero
18 Webster City 1:33.26
Riley LaSourdKeegan HislerSkyler ScottCJ Hisler
19 Assumption 1:33.27
Johnny ArgoSimon WeitzOwen HamelAngelo Jackson
20 Fort Madison 1:33.48
Brock CaliffJacob McGowanAndrew SchaeferGarrett Hannum
21 Decorah 1:33.52
Addae WhitsittDrew SnyderBriggs DuweHaywood Stowe
22 Clear Creek Amana 1:34.56
Nick JohnsonGage FreemanBen SwailsReece Hoffman
23 Winterset 1:36.19
Dawson ForgyHagan HanselmanSam SchrodtGriffin O'Neal
Harlan Community DQ
Will NeuharthMason GriffithCade SearsBrock Musich
Class 4A Boys 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 West Des Moines Valley 1:27.06
Logan ElstonMatthew MahoneyZane JohnsonMason DouBrava
2 Ankeny Centennial 1:27.49
Deric SmithAustin JonesThomas CollinsTrey Porter
3 Dowling Catholic 1:28.80
Louis BrooksMikey McClainJake NevittJalyn Thompson
4 Cedar Falls 1:29.19
Nate GeeTrey CampbellJayVon RatleffZander White
5 Waukee 1:29.22
Bill MukhtarKaden EmanuelSam JohnsonGrant Carder
6 CR Prairie 1:29.25
Ceondae AdamsNate KeiperNick PearsonBronx Lewis
7 Ankeny 1:29.89
Colin KadolphJase BauerBrody BrechtTyrese Miller
8 Johnston 1:29.95
Tatum FoxMason CornwellKaia FoxNick Bechtel
9 CR Jefferson Senior 1:30.27
Treton DuffieProsper KapongoJohnnie RobinsonRichard Deemie
10 Ottumwa 1:30.32
Charlie WelchMason FarringtonAustin FountainIssac Eaton
11 Indianola 1:30.34
Keene BarnesLogan PiperMicah DueyCarter Erickson
12 Waterloo West 1:30.70
Jeron ShawSyler DamsKyle ElliottTay Norman
13 CR John F Kennedy 1:31.44
Brody LovellDivion OchletreeJazan WilliamsRogelio Torres
14 Iowa City West 1:31.84
Mason ApplegateChristian JanisTrey KingFabian Brown
15 Lewis Central 1:31.93
Lucci FidoneJonathan HumpalBrayden LoftinTyler Hinsley
16 Des Moines Hoover 1:32.10
Gabe BanksKaleb NicholsCharles WalkerAngel Lottie
17 Muscatine 1:32.19
David DalbeyPrince WeiEli GayeNoah Yahn
18 Theodore Roosevelt 1:32.48
Ardadi AdumKummunule GbaleyTheo LinebaughSkylar James
19 Davenport North 1:32.83
Giovanni RiveraSavior VeseyJames PorterAlain Denou
20 Linn-Mar 1:33.08
Tayden FergusonGavyn LambLuke MeikeDevin Miell
21 North Scott 1:33.42
Darnell ButlerMarquan QuinnHunter DavenportMiles Robertson
22 Dubuque Senior 1:33.54
Jack AitchisonJack SmithCain McWilliamsLogan Flanagan
23 CR Washington 1:33.72
Michael BlankWatts McBrideMaxwell NemickasAidan Armon
24 Marshalltown 1:34.10
Mannie KparyeaMalachi HolmesJayzek LeeChristian Wells
Class 1A Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Danville 3:28.68
Mason ChipmanGabriel GourleyOliver SowellTy Carr
2 Maquoketa Valley 3:29.01
Cy HuberAJ AmbundoNolan RiesMichael Schaul
3 St Albert 3:29.34
Greg FaganKeaton BarnesBrendan MonahanSam Rallis
4 St Edmond 3:29.96
Grant HeldorferCayne ReedParker OswaldSean Flattery
5 Mt Ayr Community 3:30.31
Erik TrujilloTrae EhlenAdler ShayRyce Reynolds
6 Alburnett Community 3:31.86
Shane NeighborGavin SoukupKale RoseHunter Caves
7 St. Ansgar 3:32.45
Bradley HackenmillerBraden PowersDerek PetersonRyan Cole
8 Earlham 3:32.93
Malachi HaleGarrett MooreDarrell MatchemJayden Dickson
Class 2A Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Underwood 3:25.42
Scott PearsonAlex RavlinBryce PattenBrayden Wollan
2 Treynor 3:26.88
Todd PedersenNoah JamesDevin VorthmannSid Schaaf
3 Mediapolis 3:28.03
Kadin SalekLevi ArnoldAndrew McPhersonAnthony Isley
4 Cascade 3:28.07
Jackson McAleerCole MillerJonah ManternachIsaac Nava
5 Durant 3:29.08
Garrett HollenbeckAydin FlockhartKeagan HeadNolan DeLong
6 Hull Western Christian 3:29.54
Parker Van't HulDalton WestraCarson ElbersEthan Spronk
Northeast DNF
Thomas MachandeCaleb GruhnCade HughesCarter Jargo
Beckman Catholic DQ
Nick HagemanTrent KoelkerNathan SchaeferCayden Gassmann
Class 3A Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Pella 3:22.29
Jackson RozenboomReece ThoresonTony SchmitzKarl Miller
2 North Polk 3:25.20
Carson BrimnerJacob BlattelThomas JonesJD Elefeson
3 Clear Lake 3:25.32
Tanner ReimannAustin WarnkeJagger SchmittJustin Wright
4 Adel-Desoto-Minburn 3:26.09
Nathan RoyerDane BealsGabe HeitzEthan Juergens
5 Boyden-Hull 3:27.35
Evan JanzenMarcus KeldermanJacob Van Der BrinkDayton Brunsting
6 Clear Creek Amana 3:27.39
Gavin ZillyetteCash JensenKeyan GislesonTom Johnson
7 Boone 3:28.65
Josiah ParksAustin McCloudParker NewcombTegan Bock
8 Humboldt 3:30.88
Cale HundertmarkCarson BerteQuinton OrrEric Wittrock
Class 4A Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
2 Ankeny Centennial 3:18.55
Trey PorterAustin JonesMicheal JoensenThomas Collins
3 West Des Moines Valley 3:20.54
Zane JohnsonAdam HiselMatthew MahoneyMason DouBrava
4 Urbandale 3:21.91
Jaylen ZieglerGraham FriedrichsenIan NeyensDeylin Chandler
5 Des Moines Hoover 3:22.07
Jaden LovelessMohamed TemsahCharles WalkerAngel Lottie
6 Waukee 3:22.92
Bill MukhtarKaden EmanuelSam JohnsonKyle Witte
7 Norwalk Community 3:25.38
Chase McKinneyJacey HutsonGrant LarsonEthan Carlson
8 Iowa City - Liberty 3:31.15
Luke MeyersGavin KeeneyJack KinzerBowen Gryp
1 Cedar Falls 3:15.85
Alex MujicaWill EastmanJoel BurrisTj Tomlyanovich
Class 1A Boys 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Danville 3:28.11
Mason ChipmanGabriel GourleyOliver SowellTy Carr
2 St Albert 3:29.25
Greg FaganKeaton BarnesBrendan MonahanSam Rallis
3 St. Ansgar 3:29.32
Bradley HackenmillerBraden PowersDerek PetersonRyan Cole
4 Earlham 3:29.59
Malachi HaleGarrett MooreDarrell MatchemJayden Dickson
5 Maquoketa Valley 3:30.31
Cy HuberAJ AmbundoNolan RiesMichael Schaul
6 Mt Ayr Community 3:30.62
Erik TrujilloTrae EhlenAdler ShayRyce Reynolds
7 Alburnett Community 3:31.26
Shane NeighborGavin SoukupKale RoseHunter Caves
8 St Edmond 3:31.86
Grant HeldorferCayne ReedParker OswaldSean Flattery
9 Gehlen Catholic 3:32.10
Chance KallsenDylan LehmannJeff AugustineKeaten Bonderson
10 West Monona 3:33.43
Cole HalversonGrant RussellMicah FarrensBrad Bellis
11 Nashua-Plainfield 3:34.01
Sam FundermanConnor LeeMcKade MunnDerik Auchstetter
12 Moravia Community 3:34.32
Brett CormenyCarson BrownTanner CormenyChace Hamilton
13 Riverside 3:34.36
Liam FaganDrake WoodsAiden BellMike Casson
14 Calamus Wheatland 3:34.44
Connor ScheerBrady BuchmeyerMagnus SandsChase Knoche
15 Alta-Aurelia 3:34.85
Preston McCoyIsaiah PowersTeagan MeyerTrey Englemann
16 HLV Community 3:35.14
Brody SternhagenOwen BayerGarrett WesterdaleBeau York
17 Newell-Fonda 3:36.54
Mason DicksCarter SieversJaron VanderhoffTrey Jungers
18 Springville Comm 3:37.38
Jack HooglandLuke MensterNoah BradyAlex Koppes
19 George Little Rock / Central Lyon 3:37.54
Isaiah JohnsonTaylor PutmanBrandon Van BriesenNoah Terhark
20 CAM-Anita 3:37.55
Jack FollmannCale MaasEthan FollmanSam Foreman
21 Wapsie Valley 3:38.69
Ryan ScharesTraeton SauerbreiHunter KaneDallas Wittenburg
22 Dunkerton Community 3:39.05
Braiden VanLengenPreston GillespieGabe HeidemanKaden Behrens
23 BCLUW 3:40.20
Carson HoffmanNoah GallentineConner LynchLogan Aicher
Lisbon DQ
Keegan JarchowJamien MooreCade SiebrechtCarter Hall
Class 2A Boys 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Underwood 3:26.64
Scott PearsonAlex RavlinBryce PattenBrayden Wollan
2 Treynor 3:26.70
Todd PedersenNoah JamesDevin VorthmannSid Schaaf
3 Mediapolis 3:28.62
Kadin SalekLevi ArnoldAndrew McPhersonAnthony Isley
4 Hull Western Christian 3:28.65
Parker Van't HulDalton WestraCarson ElbersEthan Spronk
5 Beckman Catholic 3:29.05
Nick HagemanTrent KoelkerNathan SchaeferCayden Gassmann
6 Durant 3:29.42
Garrett HollenbeckAydin FlockhartKeagan HeadNolan DeLong
7 Cascade 3:29.96
Jackson McAleerCole MillerJonah ManternachIsaac Nava
8 Northeast 3:30.98
Thomas MachandeCaleb GruhnCade HughesCarter Jargo
9 Dike-New Hartford 3:31.32
Micah WalstonNathan GravesParker LatwesenNathan Moore
10 Anamosa 3:31.85
Nolan McLeanColton BorstKole HaverlyTristan Weers
11 West Lyon Community 3:32.27
Jackson KramerBrayden KrupskiZach Van BeekTanner Severson
12 Aplington-Parkersburg 3:32.40
Adam SchipperJoe JohnsonGavin ThomasNick Johnson
13 Denver 3:32.45
Kaden MillerMicah GrierAidan DolanEthan Scholville
14 Pocahontas Area 3:32.55
Trey OehlertzMike VonnahmeBrandon LenzJacob Gerdes
15 Union 3:32.57
Jacob CareyDanny PetersenJoren FisherAsher Beerman
16 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 3:32.86
Grant SchroederKole ReisDamon SchmidBeau Klingensmith
17 Van Meter 3:33.00
Caden PetersonChris SchreckCreighton NettenGanon Archer
18 Central Springs 3:33.22
Ethan BealsZak MolstadCole ChristiansenTony Holding
19 Greene County 3:33.55
Bryce StalderJaxon WarnkeJackson MortonRichard Daugherty
20 Roland-Story Com 3:34.43
Kale LandeGavin CarpenterAdam McilrathWill Bunn
21 Unity Christian 3:34.51
Jacob Van DongeEthan Van GinkelDylan ObbinkClayton Bosma
22 Spirit Lake 3:35.36
Vance KatzfeyRyder SundallBraden TheesfeldCarver Jungjohan
23 Albia 3:36.52
CJ RatliffChristopher McDonaldEthan StalzerLogan Stalzer
24 Davis County 3:41.06
Tayden BishCarson MaederCarson ShivelyCarson Zeitler
Class 3A Boys 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Pella 3:23.57
Jackson RozenboomReece ThoresonTony SchmitzKarl Miller
2 Adel-Desoto-Minburn 3:26.78
Nathan RoyerDane BealsGabe HeitzEthan Juergens
3 North Polk 3:28.43
Carson BrimnerJacob BlattelThomas JonesJD Elefeson
4 Clear Lake 3:28.58
Tanner ReimannAustin WarnkeJagger SchmittJustin Wright
5 Humboldt 3:28.73
Cale HundertmarkCarson BerteQuinton OrrEric Wittrock
6 Boone 3:28.78
Josiah ParksAustin McCloudParker NewcombTegan Bock
7 Boyden-Hull 3:29.31
Evan JanzenMarcus KeldermanJacob Van Der BrinkDayton Brunsting
8 Clear Creek Amana 3:29.52
Gavin ZillyetteCash JensenKeyan GislesonTom Johnson
9 Central Clinton 3:29.55
Alex FullerWill GinterHunter BlankenshipLucas Burmeister
10 Western Dubuque 3:29.74
Nathan WilliamsIan FaganDylan SchroederEli Naumann
11 Mount Vernon / Lisbon 3:30.15
Jensen MeekerZach FallBrady EricksonOwen Brase
12 Fort Madison 3:30.44
Brock CaliffGarrett HannumAndrew SchaeferDayton Davis
13 Solon 3:30.61
Blake TimmonsBrayden RickertsonBo JanssenJeremy Bachus
14 Knoxville 3:30.68
Tristin DeJongGavin MontalvoKaden McGillKieren Nichols
15 Carlisle 3:31.38
Alec McCormickCaleb FrostEthan SchlichteQuincy Griffin
16 Newton 3:32.19
Cody KleinDerek BeinerBrennan AmosTreycen Garton
17 Waverly-Shell Rock 3:32.62
Austin DeweyElijah DavisWesley SpearsAsa Newsom
18 Sioux Center Com 3:33.05
Blake BandstraMatthew BomgaarsConner KammermanLane Kamerman
19 Carroll Community 3:34.50
Remy RichardsonColby ChristensenAbraham DirkxZach Dirkx
20 Dallas Center-Grimes Com 3:34.78
Keaton JacksonGavin ToddAidan RamseyJacob Hauschen
21 Decorah 3:35.76
Briggs DuweKyle RenkenTreyton McCainBennett Schutte
22 Bondurant-Farrar 3:36.76
Spencer PittsCash LillyPayton RowePorter Smith
23 Harlan Community 3:37.46
Will NeuharthCade SearsJacob BirchMichael Erlmeier
24 Washington 3:43.13
Roy CarterEthan PattersonAlec UlinCameron Vongpanya
Class 4A Boys 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Cedar Falls 3:18.83
Alex MujicaWill EastmanJoel BurrisTj Tomlyanovich
2 Ankeny Centennial 3:19.62
Trey PorterAustin JonesMicheal JoensenThomas Collins
3 West Des Moines Valley 3:20.67
Zane JohnsonAdam HiselMatthew MahoneyMason DouBrava
4 Urbandale 3:21.70
Jaylen ZieglerGraham FriedrichsenIan NeyensDeylin Chandler
5 Waukee 3:22.41
Bill MukhtarKaden EmanuelSam JohnsonKyle Witte
6 Iowa City - Liberty 3:23.92
Luke MeyersGavin KeeneyJack KinzerBowen Gryp
7 Norwalk Community 3:24.78
Chase McKinneyJacey HutsonGrant LarsonEthan Carlson
8 Des Moines Hoover 3:24.80
Jaden LovelessMohamed TemsahCharles WalkerAngel Lottie
9 Ames 3:26.34
Sam ArmstrongSavion ColemanSam VertanenAniey Akok
10 CR Prairie 3:26.76
Michael GuckenbergerGeramie HardawayOctaviyon StanleyNate Keiper
11 Waterloo West 3:26.88
Jeron ShawSyler DamsJeremiah FeahnTay Norman
12 Hempstead 3:26.95
Noah PettingerLuke OdefeyGeorge HolesingerDerek Leicht
13 Dubuque Senior 3:26.99
Jack AitchisonCain McWilliamsEaston StackisMatthew Kruse
14 Dowling Catholic 3:28.40
Adam TownsendAndrew BlissMax BrownHunter Cruchelow
15 Sioux City North 3:28.92
Will LohrColin GreenwellGabe NashYemane Kifle
16 Indianola 3:28.94
Keene BarnesJoseph DeWallLogan PiperLogan Grover
17 Mason City 3:28.96
James FingalsenChristian RodriguezKale HobartJalen Wynter
18 Ottumwa 3:29.41
Luke GraeveMason FarringtonAustin FountainCharlie Welch
19 CR John F Kennedy 3:29.84
Kenzie ReedRogelio TorresMitchell ScharesDivion Ochletree
20 Linn-Mar 3:30.31
Tayden FergusonAbass KemokaiDevin MiellTyler Tiefel
21 Davenport West 3:30.88
NaZion CaruthersJackson HuffstutlerNathan HagedornMorgan Schneiderman
22 Bettendorf 3:33.61
Caleb PipeZach VanWychenLuke WeasNick Moore
23 North Scott 3:34.54
Cael StraleyLogan SoedtDominick MillerOwen West
Lewis Central DQ
Ethen FishellWyatt HatcherQuentin AllenJonah Pomrenke
Class 1A Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Earlham 8:04.37
Darrell MatchemDominic BraetZach DixonJayden Dickson
2 Danville 8:09.01
Oliver SowellGabriel GourleyMason ChipmanTy Carr
3 Mt Ayr Community 8:09.85
Trae EhlenBryce ShahaAdler ShayRyce Reynolds
4 Madrid 8:22.31
Clay PehlEthan LoutzenheiserGabe SodaJason Renze
5 Grundy Center 8:22.82
Brennen SagerTyler VenengaSoren ClevlandKenny Day
6 St. Ansgar 8:31.18
Derek PetersonRyan ColeMatthew HallRiley Witt
7 Maquoketa Valley 8:33.31
Ethan DoylCy HuberNolan RiesMichael Schaul
8 West Fork 8:34.21
Cail WeaverSage SuntkenDakota LauJakob Washington
9 Lisbon 8:34.64
Carter HallJunior KrobQuincy HappelCade Siebrecht
10 Lake Mills 8:35.25
Dalton ThorsonAidan JohansonDavid HugoCaleb Albert
11 Gehlen Catholic 8:35.39
Jeff AugustineTreagan KramerEthan HerbstRyan Augustine
12 St Edmond 8:36.37
Grant HeldorferDrew SzalatHayden MayerAaron Lursen
13 MMCRU 8:37.12
Owen AleschKamden SteffenBrett StaabCade Pepper
14 North Linn Community 8:37.34
Cade HaughenburyKaleb KurtCurtis SchottIsaac Knapp
15 Turkey Valley Comm. 8:39.92
Chase HayekNoah HansonDylan ReicksKalvin Langereck
16 Wapsie Valley 8:40.30
Brady SauerbreiRyan ScharesKoby RisseDallas Wittenburg
17 Riverside 8:43.50
Drake WoodsJJ WilsonKaiden HendricksAiden Bell
18 BCLUW 8:45.82
Henry KaisandNick PeiperNoah GallentineConner Lynch
19 Iowa Valley Community 8:46.22
Peyton LofferEvan KearneyBrody WardPeyton Struik
20 IKM-Manning 8:47.85
Hunter SmithConnor KellerAkim DuotQuentin Dreyer
21 West Bend-Mallard 8:54.02
Joe MaderLucas FehrLandon MontagCollin Montag
22 Calamus Wheatland 8:58.16
Magnus SandsJackson RiedeselSeth BeuthienJacob Weih
23 Nashua-Plainfield 9:00.77
Drew WilkenConnor LeeJacob SieversMcKade Munn
24 Alburnett Community 9:01.04
Grayson CarolanZach CarolanMason NeighborAndrew Ossman
Class 2A Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Northeast 8:15.69
Jace RathjeThomas MachandeCarter JargoCaleb Gruhn
2 Tipton 8:15.82
Cody BohlmannCaden SchmidtTy NicholsCaleb Shumaker
3 Underwood 8:16.02
Bryce PattenJosh RavlinAlex RavlinScott Pearson
4 Treynor 8:20.86
Karson ElwoodCole DooleyPayton ChapmanTodd Pedersen
5 Anamosa 8:21.79
Shea KeisterDrew PateColton BorstTristan Weers
6 Pekin 8:24.89
Jaedon WolverBrayden SobaskiZack WiseBrady Millikin
7 Hull Western Christian 8:26.22
Ethan SpronkCowan Van KleyTage HulsteinCarson Elbers
8 Guthrie Center 8:27.69
Trevin SuhrKaden ThompsonZach MoonCharlie Crawford
9 Van Meter 8:29.17
Chris SchreckCreighton NettenAydn NettenDustin Barth
10 Central Decatur 8:29.50
Gunnar SmithTate SwartzIsiah BrunkWilliam Gillis
11 Central Lyon 8:30.57
Jace SchrickCarter SpiessDaniel SchrieverLanden Weiler
12 Jesup 8:31.70
Brady DahlNolan EvansAyden GonzalezKile Rottinghaus
13 South Hamilton Com 8:32.19
Freddie LewisClay WilladsenEli PotterTy Skartvedt
14 Hudson 8:33.13
Ben KellyBen HoltonLane RogersTrey Jochumsen
15 Forest City 8:34.22
Ryan KorthalsJavin PedeltyCaleb BuffingtonJoey Hovinga
16 Mid-Prairie Comm 8:34.79
Thaddeus ShetlerChandler HershbergerBen MeaderJamison Stutzman
17 Central Springs 8:35.72
Bryce McDonoughBrock MathersWill HowesClayton McDonough
18 Aplington-Parkersburg 8:36.50
Gavin ThomasJoe JohnsonSam LivingoodNick Johnson
19 Denver 8:37.20
Aidan DolanJosh TerrillTrevan ReiterAlex Larsen
20 New Hampton Comm 8:38.43
Austin GeertsEthan PraskaJoshua HolschlagStephen Holschlag
21 Cascade 8:38.83
Vic KauderTyler KaalbergDavis TrummAdam Knepper
22 Sioux Central Comm 8:42.02
Brady EhlersMax AdamsJacob KuenyEthan Mills
23 Dike-New Hartford 8:46.91
Jacob GibbsParker LatwesenSawyer WibbenTyler Nystel
24 Ridge View 9:02.08
Kyler WunschelTracin PriceBen ToddTravis Wiese
Class 3A Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Pella 7:55.14
Chase LaumanKarl MillerJosiah WittenbergTony Schmitz
2 Adel-Desoto-Minburn 7:59.18
Nathan RoyerEthan JuergensClay GustafsonNate Mueller
3 Clear Creek Amana 7:59.62
Gavin ZillyetteCash JensenBrandon BarkerTom Johnson
4 Newton 8:08.02
Treycen GartonCody KleinDerek BeinerJackson Mace-Maynard
5 Western Dubuque 8:10.85
Dylan SchroederNathan WilliamsRyan DigmannEli Naumann
6 North Polk 8:11.89
Thomas JonesLesher WillCaleb HendersonDaniel Aikas
7 Monticello Senior 8:12.19
Carter KurtIan TempleZach ChapmanJasper Nietert
8 Mount Vernon / Lisbon 8:14.58
Zach FallJensen MeekerAlex FenclCarson Sansenbach
9 Moc-Floyd Valley 8:15.97
Kleyton DeGrootTyson BlomJack HuangSam May
10 Humboldt 8:17.71
Nolan JergensCarter TheesfeldTrevor JacobsonEric Wittrock
11 Xavier 8:19.02
Sean SteffenJosef LemkerMarcus CamachoBryor Hansel
12 Boyden-Hull 8:19.20
Evan JanzenDayton BrunstingWyatt GorterMarco Lopez
13 Le Mars Community 8:21.12
14 South Tama County 8:22.46
Trusten RosenbergerJames BrantDevon SlagleTommy Tyynismaa
15 Solon 8:24.74
Ben DevalkTy BecickaMichael YeomansTyler Bilskie
16 Waverly-Shell Rock 8:32.05
Caleb HoinsElijah DavisAndrew CummerNick Kepford
17 Dallas Center-Grimes Com 8:32.75
Tate McDermottOwen PriesJack EveryCaleb Powell
18 Marion 8:35.54
Eliot SharpJakob RegennitterNick VerduzcoRyan Paulsen
19 Clear Lake 8:35.54
Jaden WrightJoe FaberAndrew MixdorfJustin Wright
20 Central Clinton 8:36.03
Carter DonovanSean KinneySam BloomWill Ginter
21 Fairfield 8:37.66
Gavin Van VeenAlex ForrestKaden MickelsKevin Kretz
22 Atlantic 8:39.27
Caden AndersenAlex SonntagJayden ProehlBennett Whetstone
23 Assumption 8:41.49
Parker FoleyColton PilgrimCollin DuaxTJ Fitzpatrick
24 Glenwood 8:45.08
Nathan RohrbergEthan ChappellGavin ConnellJake Shannon
Class 4A Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Iowa City - Liberty 7:49.45
Gavin KeeneyJack KinzerCaleb SchillingerBowen Gryp
2 Ames 7:52.60
Kon DutAkol AtackSam VertanenAniey Akok
3 Cedar Falls 7:53.98
Alex MujicaJack JorgensenHunter JacobsonWill Eastman
4 Iowa City High 7:56.30
Ammon SmithTruman ThompsonSoren OstbyFord Washburn
5 Dowling Catholic 7:58.07
Cade MullerWill RyanGabe ShawJackson Heidesch
6 Sioux City North 7:58.22
Yemane KifleJaysen BouwersWill LohrGabe Nash
7 Norwalk Community 7:59.74
Derek WebsterBrody LucasGrant LarsonEthan Carlson
8 Waukee 8:00.99
Corbin TruittKyle WitteKyle RubyNathan Holstrom
9 CR Prairie 8:04.48
Ty CostiganAnthony LeeBrady CortezBryson Canton
10 Ankeny Centennial 8:04.53
Connor CunninghamKarsten PetersNathan JonesMicheal Joensen
11 Southeast Polk 8:07.39
Chase BartlettBruce JohnsonEric PattersonCaden Mitchell
12 Iowa City West 8:07.74
Ike TayorAsher OverholtAlexander McKaneCaden Noeller
13 Pleasant Valley 8:10.02
Grant TebbeNathan BoleynJacob MumeyKole Sommer
14 Ankeny 8:10.36
Jake BoschAbel SquiresCael CoxAndrew Poock
15 Hempstead 8:10.92
Owen MaloneyMason SuarezJonathon O'brienGeorge Holesinger
16 Urbandale 8:11.05
Anthony MoranAndrew DonohoCole LeggettKyler Peck
17 Johnston 8:11.66
Alex WearYohana YualCarson StanleyCarter Eckhoff
18 Linn-Mar 8:19.74
Ethan CozineLuke MeikeLuke SteffenTyler Tiefel
19 Lewis Central 8:26.14
Ethen FishellTyler RuizQuentin AllenNathan Sell
20 Mason City 8:26.65
Christian RodriguezBreyden ChristensenRa'shaun WynterKaden Tyler
21 North Scott 8:26.72
Cael StraleyWill DowdaDylan DuflothLogan Soedt
22 Muscatine 8:27.16
Aidan ArmstrongSam GordonAidan DaufeldtTrevor Diedrichs
23 Dubuque Senior 8:27.82
Conner KilgoreCole SmithEaston StackisJack Gilligan
Bettendorf DNF
Layton PribylCalvin CurcijaPaul SchwartzNick Moore
Class 1A Boys 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Wapsie Valley 1:33.57
Dawson SchmitEthan OltroggeHolton RobinsonTrevor Sauerbrei
2 Grundy Center 1:35.05
Dayne ZinkulaZach OpheimLogan KnaackMatt Jansen
3 St Edmond 1:35.59
Parker OswaldAnthony LacinaKase BakerSean Flattery
4 Wapello 1:35.78
Hector ZepedaJake GustisonTade ParsonsCaden Thomas
5 M F L Marmac Comm 1:36.18
Wyatt PowellCullen McShaneColin MosesKarter Decker
6 St Albert 1:36.41
Brendan MonahanDJ WeilageGreg FaganSam Rallis
7 Martensdale-St. Marys 1:36.64
William AmfahrTroy HoltDerek KleveCarson Elbert
8 Alburnett Community 1:36.95
Braydon OsbornGavin SoukupShane NeighborHunter Caves
9 Tripoli 1:36.97
Austin BremnerRowan CarlsonLiam CarlsonConner Piehl
10 Gehlen Catholic 1:37.40
Dylan LehmannDerek Von ArbKeaten BondersonChance Kallsen
11 North Linn Community 1:37.63
Brady KlendworthAustin HilmerCade HaughenburyKaleb Kurt
12 Lynnville-Sully 1:37.89
Kyle SquiresCorder Noun HarderJosh HardenbrookConner Maston
13 Lisbon 1:37.96
Will BennettBaylor SpeidelDevyn DeciousCarter Hall
14 North Mahaska 1:38.25
Matthew GoemaatGrant SmithKlinker DylanSean Knockel
15 Midland 1:38.27
Brayden GrauJared CrockJon ThomsenCayden Miller
16 Edgewood Colesburg 1:38.32
Cameron KirbyColin HarrisIan MillerMason Ashline
17 Nashua-Plainfield 1:38.33
Tyson WhiteMax HillegasSam FundermanDerik Auchstetter
18 Glidden-Ralston 1:38.70
Karter KennebeckCarter SoyerCarter ScottBrigham Daniel
19 Earlham 1:38.97
Mack BrightmanDarrell MatchemGarrett MooreMalachi Hale
20 Lawton-Bronson 1:39.02
Leighton OlesenHayden DahlhauserAdam FillipiTheo Moseman
21 Turkey Valley Comm. 1:39.05
Carson BustaMarcus HeroldNoah HansonKalvin Langereck
22 Moravia Community 1:39.45
Brett CormenyJackson McDanelTanner CormenyChace Hamilton
23 Easton Valley 1:39.79
Porter FuegenCarson FuegenHudson FelkeyAidan Gruver
24 Hartley-Melvin-Sanborn 1:41.52
Noah AdamsTravis KamradtDawson SchiphoffRyan Borden
Class 2A Boys 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Unity Christian 1:31.76
Tyler WieringaClayton BosmaLogan FrankenTanner Schouten
2 Spirit Lake 1:32.75
Ethan BackhausDillon FineJack LathamQai Hussey
3 Pella Christian 1:34.45
Peyton RitzertLuke NikkelIsaac KacmarynskiLevi Schelhaas
4 Treynor 1:35.25
Evan SmithJosh ClarkJaxon SchumacherTodd Pedersen
5 Belmond Klemme 1:35.87
Carson LaneClayton PletschKaleb CarlsonTate Sander
6 Dike-New Hartford 1:36.02
Devon KollaschJerek HallJace HallNathan Moore
7 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 1:36.64
Kole ReisBraden CoulterDamon SchmidBeau Klingensmith
8 Bellevue Community 1:36.87
Dustyn TalbotEthan KlemmeJacob WallerAlex Pitts
9 Red Oak 1:36.92
Landon CouseRiley FoutsGarrett CouseJack Kling
10 Anamosa 1:37.03
Jay GattoZorrion RobertsonKy KaufmannTristan Weers
11 Mediapolis 1:37.13
Cole LipperJosh DarbyshireAndrew McPhersonKadin Salek
12 Beckman Catholic 1:37.48
Johan PlatelNathan SchaeferTrent KoelkerNick Hageman
13 Forest City 1:37.48
Jack ThompsonDawson UrbatschVinton FeldmanXaviar Holland
14 Camanche 1:37.71
Cade EversonTucker DickherberJordan LawrenceAdam Dunlap
15 Roland-Story Com 1:37.75
Eli ThorsonNate JohnsonAdam McilrathKale Lande
16 North Fayette Valley 1:37.81
Lucas WurzerKaleb WhiteZach RobrockPeyton Halverson
17 South Hamilton Com 1:38.08
Chayton EwursKyler HodnefieldBrock GaletichFreddie Lewis
18 Denver 1:38.25
Micah GrierNick AdamsTye BradleyKaden Miller
19 Estherville Lincoln Central 1:38.54
Daryl JensenMatt ChristensenSeth BuschZack Anderson
20 OA-BCIG 1:38.69
Easton HarmsKarson QuirkKolton KnopGabe Winterrowd
21 Eddyville-Blakesburg 1:38.99
Jesse CornelisonBrooks MooreJackson SheldonThane Alexander
22 Davis County 1:45.77
Daniel OliverCameren JacksonCaedyn GlosserCarson Zeitler
Hull Western Christian DQ
Jenner JohnsonTyson BoerCarson ElbersEthan Spronk
Cascade DNF
Mason OttingLuka RickelsJack MensterCole Miller
Class 3A Boys 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Adel-Desoto-Minburn 1:34.05
Owen HigginsAustin YoungerBrevin DollEthan Juergens
2 Central Clinton 1:34.12
Ben PaceDavid HarperAlex FullerLucas Burmeister
3 Clear Creek Amana 1:34.19
Harrison RosenbergAlex FigueroaGage FreemanTom Johnson
4 Washington 1:34.64
Ethan PattersonWyatt StoutJacob MillerElijah Morris
5 Harlan Community 1:34.66
Mason GriffithWill NeuharthAidan HallMichael Erlmeier
6 Solon 1:34.77
Trin EidahlColton HoffmanBlake TimmonsBrayden Rickertson
7 Pella 1:35.29
Kenson FullerNick RusQuinn GruverJackson Rozenboom
8 Knoxville 1:35.41
Gavin MontalvoKeegan CoxTristin DeJongKieren Nichols
9 Benton Community 1:35.62
Aidan ThompsonSam WallaceJacob BrechtAiden Harris
10 Boyden-Hull 1:35.79
Cody Van Der ZwaagKody NobleAlex GodfredsenMarcus Kelderman
11 Sergeant Bluff-Luton 1:35.99
Kaden SmithMatthew SchwedlerParker KalerAshton Verdoorn
12 Winterset 1:36.15
Blake BellamyDawson ForgyHagan HanselmanGriffin O'Neal
13 Carlisle 1:36.17
Jonathan DunnKarson DunnTyson GuardQuincy Griffin
14 North Polk 1:36.48
Brady MillerKaden HaltermanCarson BrimnerThomas Jones
15 Dallas Center-Grimes Com 1:36.84
Tonny TarwoZach BrandGavin ToddKeaton Jackson
16 Charles City 1:36.85
Jeremiah ChapmanMario HoeferOwen WeberZack Graeser
17 Independence 1:36.98
Kobe BeattyBrady KohrsKeegan SchmittMarcus Beatty
18 Waverly-Shell Rock 1:37.09
Ryan FolkertsElijah DavisDaniel DeBowerAustin Dewey
19 Clear Lake 1:37.30
Tyres Green-HarringtonJagger SchmittAustin WarnkeJaden O'Brien-Green
20 Center Point Urbana 1:37.59
Aaron KramerDylan GriswoldLogan PetersonCole Werner
21 Glenwood 1:37.60
Chase DardenColby FryeTyler HueySilas Bales
22 Carroll Community 1:37.91
Abraham DirkxCade SchableColby ChristensenZach Dirkx
23 West Burlington 1:39.24
Travain DonaldsonBrady OlesonAnthony HoffmanJace Figeuero
West Delaware County Com DQ
Will WardBlake EngelKyle ColeBlake Smith
Class 4A Boys 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ankeny Centennial 1:31.72
Deric SmithDominic BerryTrey PorterThomas Collins
2 Cedar Falls 1:31.93
Nate GeeZander WhiteTrey CampbellWill Eastman
3 Iowa City High 1:32.61
Sam RewRonnie MajorIsaac RohertJovan Harris
4 West Des Moines Valley 1:33.27
Nyontay GbieorAyden PriceMason DouBravaMatthew Mahoney
5 Urbandale 1:33.45
Jaylen ZieglerGraham FriedrichsenIan NeyensDeylin Chandler
6 Waukee 1:33.54
Luke LewisGrant CarderKaden EmanuelBill Mukhtar
7 Fort Dodge Senior 1:33.89
Christian DavidsonSam DanielJake EricksonTyler Schreier
8 CR Washington 1:33.92
Watts McBrideMichael BlankMiles ThompsonTraijan Sain
9 Marshalltown 1:34.22
Malachi HolmesMannie KparyeaDeonte DeanJaiden Buchanan
10 Dubuque Senior 1:34.28
Jack SmithCain McWilliamsDavid WilliamsMatthew Kruse
11 Waterloo West 1:35.07
Joshua SmithOrlando Vivians Jr.Jeron ShawTay Norman
12 Dowling Catholic 1:35.10
Jalyn ThompsonJake AndersonCarson BrownAdam Townsend
13 CR Prairie 1:35.14
Ceondae AdamsAiden MoellerBronx LewisNate Keiper
14 Johnston 1:35.49
Tatum FoxNick NyrenMason CornwellNick Bechtel
15 CR John F Kennedy 1:35.51
Jazan WilliamsBraxton TorgersenKenzie ReedRogelio Torres
16 Muscatine 1:35.55
David DalbeyEli GayePrince WeiNoah Yahn
17 Des Moines Hoover 1:35.97
Gabe BanksKaleb NicholsJaden LovelessMohamed Temsah
18 Iowa City West 1:36.53
Izaiah LovelessTrey KingFabian BrownDaquan Johnson
19 Davenport Central 1:36.73
Zaie MillerDane HowardBryce PrachtMicah Green
20 Ottumwa 1:37.16
Cooper DerbyLuke GraeveBrock BrinegarMason Farrington
21 Linn-Mar 1:37.49
Bricen WhiteGavyn LambDevin MiellTayden Ferguson
22 Indianola 1:37.69
Tryce KirganWill ShiversMark PepperLogan Grover
23 Norwalk Community 1:38.33
Brian HartJacey HutsonEthan CarlsonDillon Ranck
Davenport North DQ
Cohen DibbernJames PorterJoe MartinezGiovanni Rivera
Class 1A Boys 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Earlham 3:37.91
Mack BrightmanGarrett MooreMalachi HaleJayden Dickson
2 Calamus Wheatland 3:38.88
Connor ScheerCollin CaveyBrady BuchmeyerChase Knoche
3 North Linn Community 3:40.82
Austin HilmerBen WheatleyCade HaughenburyKaleb Kurt
4 Lisbon 3:42.33
Kaden CaspersJamien MooreCarter HallCade Siebrecht
5 Grundy Center 3:43.30
Dayne ZinkulaNick AscherMatt JansenKenny Day
6 MMCRU 3:44.12
Gunnar JohnsonBrenin StoddenCade PepperOwen Alesch
7 Mt Ayr Community 3:44.13
Seth ShellmanPayton WeehlerAdler ShayTrae Ehlen
8 Springville Comm 3:44.28
Noah BradyLuke MensterDylan DeMeanAlex Koppes
9 Madrid 3:44.46
Matt FullerGavin OwensbyCarson HavlikGabe Soda
10 IKM-Manning 3:44.59
Drew DoyleAmos RasmussenConnor KellerQuentin Dreyer
11 Lynnville-Sully 3:44.96
Corder Noun HarderJosh HardenbrookJames GruverConner Maston
12 Turkey Valley Comm. 3:45.06
Marcus HeroldChase HayekKalvin LangereckNoah Hanson
13 New London 3:45.25
Boden PickleJosh CatalaRylan MartinSeth Bailey
14 North Butler 3:45.69
Kolben MillerNathan HawkerCorbin LewisMichael Knock
15 Tri-Center 3:47.73
Jaydon DooleyLuke LehanMichael DenningBrett McGee
16 BCLUW 3:48.45
Carson HoffmanJack HughesNoah GallentineHenry Kaisand
17 East Buchanan Com 3:48.60
Adam HackettChase FultsHunter BowersNoah Valenzuela
18 Lawton-Bronson 3:49.09
Leighton OlesenAdam FillipiTheo MosemanAziah Ashley
19 Alta-Aurelia 3:49.82
Isaiah PowersTeagan MeyerPreston McCoyTrey Englemann
20 West Fork 3:52.26
Trevor GuritzCail WeaverJakob WashingtonDakota Lau
21 Lenox 3:53.32
Johnathan WeaverIsaac GrundmanBrad LarsonSamson Adams
22 Nashua-Plainfield 3:53.65
Sam FundermanTyson WhiteMcKade MunnConnor Lee
23 South Winneshiek 3:55.53
Zach TaylorEthan LuzumLogan HagemanToby Conway
Newell-Fonda DQ
Mason DicksTrey JungersCarter SieversBryan Brabec
Class 2A Boys 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Bellevue Community 3:36.00
Jacob WallerEthan KlemmeKaden GuentherBrady Griebel
2 Underwood 3:38.71
Collin BrandtBryce PattenAlex RavlinScott Pearson
3 Forest City 3:39.10
Jack ThompsonVinton FeldmanXaviar HollandJoey Hovinga
4 Cascade 3:39.22
Luka RickelsJonah ManternachIsaac NavaCole Miller
5 Sheldon Community 3:39.92
Kaleb AckermanBlake RadkeCason JohannesBrendan Cain
6 Tipton 3:40.02
Ezekiel GravesCarter HillCody BohlmannCaleb Shumaker
7 Davis County 3:41.56
Carson MaederTayden BishCarson ZeitlerCarson Shively
8 Jesup 3:41.62
Parker McHoneNoah SheridanCarter EvenNolan Evans
9 Northeast 3:42.11
Jimmy WeispfenningTalib BirdCaleb GruhnCarter Jargo
10 Treynor 3:43.02
Evan SmithJaxon SchumacherDevin VorthmannCole Dooley
11 Dike-New Hartford 3:43.11
Devon KollaschJerek HallNathan GravesNathan Moore
12 Kuemper Catholic 3:43.57
Maximilian MeyersTanner HigbyGarrett ChristensenMichael Pottebaum
13 P C M 3:44.22
Andrew MitchellJacob VanWinkleLandon FentonBeau Webb
14 West Sioux Community 3:44.74
Carter BultmanBrady LynottAaden SchwiesowDeven Henry
15 Red Oak 3:45.20
Garrett CouseBradey SiffordJack KlingBaylor Bergren
16 Pocahontas Area 3:45.37
Luke VanderhamCole RunnebergBrandon LenzJacob Gerdes
17 South Hamilton Com 3:47.44
Brock GaletichKyler HodnefieldFreddie LewisTy Skartvedt
18 Mid-Prairie Comm 3:47.53
Nathan QuinbyCarter HarmsenWill CavanaghThaddeus Shetler
19 Central Springs 3:48.06
Ethan BealsKaden JacobsenTony HoldingClayton McDonough
20 Belmond Klemme 3:48.12
Clayton PletschKaleb CarlsonBradan GabrielsonIsaac Swenson
21 Aplington-Parkersburg 3:48.78
Adam SchipperKaden HuttingerJoe JohnsonGavin Thomas
22 Garner-Hayfield-Ventura 3:50.72
A.J. TushaDevion MooreBrandon EnglinKris Hammitt
23 South Central Calhoun 3:52.03
Ayden TomsCole CoreyBen EnglinEvan Jacobs
Crestwood DQ
Robbie OllendieckKade MunkelReid WileyEthan Mast
Class 3A Boys 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Humboldt 3:30.11
Lance CoonCale HundertmarkEric WittrockQuinton Orr
2 Pella 3:31.77
Nolan ClaybergQuinn GruverKarl MillerTony Schmitz
3 Dallas Center-Grimes Com 3:31.87
Caden GrimesJosh HendricksJacob HauschenAidan Ramsey
4 Adel-Desoto-Minburn 3:32.80
Owen HigginsAustin YoungerNathan RoyerEthan Juergens
5 Newton 3:33.18
Nate MakiCody KleinTreycen GartonJackson Mace-Maynard
6 Clear Creek Amana 3:33.21
Gage FreemanBen SwailsGavin ZillyetteTom Johnson
7 Clear Lake 3:35.53
Tanner ReimannAustin WarnkeJagger SchmittJustin Wright
8 Boyden-Hull 3:36.57
Marcus KeldermanAlex GodfredsenJacob Van Der BrinkDayton Brunsting
9 Moc-Floyd Valley 3:36.72
Ayden KleinCarter AalbersLuke JeltemaSam May
10 Atlantic 3:36.82
Gannon O'HaraZane VanceCollin MullenixCraig Alan Becker
11 Mount Vernon / Lisbon 3:37.69
Jackson RhombergTrenton PitlikOwen BraseZach Fall
12 Waverly-Shell Rock 3:37.87
Asa NewsomDaniel DeBowerAustin DeweyNick Kepford
13 Monticello Senior 3:40.75
Caleb SauserLevi TempleJasper NietertCarter Kurt
14 Center Point Urbana 3:40.84
Aaron KramerCole WernerLogan PetersonEli Larson
15 Decorah 3:43.45
Cael LuzumKyle RenkenBennett SchutteBrady Hogan
16 Oskaloosa 3:43.90
Reed BrownWaylon BolibaughTatum WestercampPatrick DeRonde
17 Carlisle 3:44.06
Tyson GuardJustin NeelyAlec McCormickEthan Schlichte
18 Bishop Heelan Catholic 3:44.62
Braden PrattLiam ClearyAiden KuehlCarter Ritz
19 North Polk 3:44.85
Aiden VerdyunJacob BloomquistDaniel AikasThomas Jones
20 Mt Pleasant 3:46.13
Chase WilliamsonWill DavidsonReean SebergIsaiah Albright
21 Vinton-Shellsburg 3:46.64
Landyn RoweAlontae WilsonJohn EnglerDavid Lapan-Islas
22 Carroll Community 3:46.70
Remy RichardsonColby ChristensenZach DirkxAbraham Dirkx
23 Solon 3:47.61
Michael PipoloGrant GerdinBo JanssenTyler Bilskie
24 Xavier 3:51.22
Blake BohonJaxon RexrothZack PisneyJosef Lemker
Class 4A Boys 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Cedar Falls 3:25.84
Nate GeeTrey CampbellWill EastmanTj Tomlyanovich
2 Iowa City - Liberty 3:31.07
Michael MillerLuke MeyersJack KinzerBowen Gryp
3 Ames 3:31.17
Sam ArmstrongSavion ColemanSam VertanenAniey Akok
4 Iowa City High 3:32.74
Isaac RohertAkili MattoxJovan HarrisAmmon Smith
5 Urbandale 3:35.01
Ian NeyensGraham FriedrichsenDeylin ChandlerAnthony Moran
6 Norwalk Community 3:36.22
Dillon RanckChase McKinneyGrant LarsonEthan Carlson
7 Ankeny Centennial 3:36.62
Alec SchneiderThomas BunceRyan UhlConnor Cunningham
8 CR Prairie 3:37.06
Collin RickertsenNick FettersNate KeiperBrady Cortez
9 Lewis Central 3:37.12
Lucci FidoneJonathan HumpalEthen FishellNathan Sell
10 Southeast Polk 3:37.83
Titus ChristiansenCole FilloonChase BartlettBruce Johnson
11 Des Moines Hoover 3:38.05
Kaveon BrooksAngel LottieJaden LovelessAdam Ibrahim
12 West Des Moines Valley 3:38.09
Ayden PriceEric BoehnkeAdam HiselCody Swensen
13 Dowling Catholic 3:38.26
Hunter CruchelowJalyn ThompsonAndrew BlissCade Muller
14 Johnston 3:38.28
Caden WilsonSam HennesNick BechtelYohana Yual
15 Hempstead 3:40.28
TaShawn VanceNoah PettingerLuke OdefeyGeorge Holesinger
16 Thomas Jefferson 3:41.19
Austin SchubertTyler HueyHunter RybaJuan Carl Martinez
17 Linn-Mar 3:42.99
Carter HendersonIsaac GuerreroChris O'TooleLuke Meike
18 Sioux City East 3:43.52
Dalyn TopeKelynn JacobsenLuke LongvalRyan Campbell
19 Indianola 3:43.63
Dagan MartinCJ KuehlWyatt WoodruffJoseph DeWall
20 Sioux City North 3:45.31
Dante HansenKieran PhilpottsColin GreenwellBeshanena Gutema
21 CR John F Kennedy 3:45.73
Jeron SentersMax WhiteMitchell ScharesHenry McMahon
22 Clinton 3:48.90
Favin WilliamsJai JensenAshten CorbinParker Sirna
Pleasant Valley DNF
Makhi WilsonJaylen WilliamsMax DoranGrant Tebbe
Waukee DQ
Luke LewisAiden McGeeFarakh HaiderNathan Holstrom
Class 1A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cohen KamausLuke Czarneck Lisbon 1:00.20
2 Ethan HamiltonConnor Timm Belle Plaine Community 1:00.64
3 Sam ForemanJack FollmannC CAM-Anita 1:00.76
4 Gavin OwensbyCayden Fuson Madrid 1:03.42
5 Mitchell SmithMathew Fran West Hancock 1:03.79
6 Ethan KlockeJoel KlockeBr Audubon 1:04.10
7 Marcus KolesarMax Henstor HLV Community 1:04.43
8 Mack BrightmanJoel SmithN Earlham 1:04.52
Class 2A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Noah JamesTodd PedersenKa Treynor 1:01.15
2 Drew AlgerCarter ToewsJak Spirit Lake 1:01.15
3 Caleb WulfJahsiah GalvanD West Liberty 1:01.33
4 Nate BlackJaxon WarnkeBry Greene County 1:01.65
5 Ben GillilandTaylor Birks Van Meter 1:01.70
6 Caleb PostmaBrayden Robar Okoboji Community 1:02.07
7 Dayton SnellEthan EgliBro Manson NW Webster 1:02.76
8 Beau JennessDylan PlattCa Sibley-Ocheyedan 1:03.10
Class 3A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mitchell AshlineTanner Na Western Dubuque 59.47
2 Nolan ClaybergReece Thore Pella 59.50
3 Karson DunnArcher Ogbourn Carlisle 59.81
4 Ryan SadoskiKonnor Calhou Le Mars Community 1:01.43
5 Zeke NelsonPJ FeuerbachJa Clear Lake 1:01.93
6 Wesley SpearsSamuel Roose Waverly-Shell Rock 1:02.14
7 Luke BusbyKyler SnyderKie Dallas Center-Grimes Com 1:02.84
Sal CapaldoCaden MartLuke North Polk DQ
Class 4A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Adam LongwellGeramie Hard CR Prairie 57.73
2 Reid PakkebierDrew Bartel CR John F Kennedy 57.83
3 Adam WrightColin ClarkWil Dowling Catholic 58.09
4 Dominic BerryKobe NaberJa Ankeny Centennial 58.72
5 Mason ThompsonCael BoydCa Ankeny 59.47
6 Eric LucasLogan ReiterSid Cedar Falls 1:00.02
7 Caleb HoytJaylen ZieglerK Urbandale 1:00.24
8 Greg GerstNicholas Gorsic Linn-Mar 1:00.60
Class 1A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cohen KamausLuke Czarneck Lisbon 1:00.19
2 Ethan HamiltonConnor Timm Belle Plaine Community 1:01.00
3 Sam ForemanJack FollmannC CAM-Anita 1:02.14
4 Mitchell SmithMathew Fran West Hancock 1:03.27
5 Ethan KlockeJoel KlockeBr Audubon 1:04.17
6 Marcus KolesarMax Henstor HLV Community 1:04.42
7 Gavin OwensbyCayden Fuson Madrid 1:04.62
8 Mack BrightmanJoel SmithN Earlham 1:04.65
9 Derek EastvoldA.J. Ramake Lake Mills 1:04.78
10 Blake ReaJames GruverMaso Lynnville-Sully 1:04.84
11 Leo DoddJared HoodjerWile Janesville Consolidated 1:04.93
12 Nick AscherColin GordonCo Grundy Center 1:05.74
13 Garett GreeneSilas Walsto Bedford 1:05.91
14 Will RagallerZach Schimme Ar-We-Va 1:05.99
15 Porter FuegenKolton Murph Easton Valley 1:06.03
16 Hayden MooreDrake Tiedema Northwood-Kensett 1:07.22
17 Tate MayerLorne IslerChri St. Ansgar 1:07.33
18 Collin CaseyKellen Murphy Bishop Garrigan 1:07.35
19 Ethan WillozAndrew Gauley Lone Tree 1:07.87
20 Grant WagnerBoston Riedem South O'Brien 1:08.24
21 Kristian HolmvigKeegan Ul Nashua-Plainfield 1:08.82
Xavier ReevesCameron Kirb Edgewood Colesburg DQ
Holton RobinsonTyler OttB Wapsie Valley DQ
Trenton BeckCullen WoodIs Lenox DQ
Class 2A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Noah JamesTodd PedersenKa Treynor 1:02.13
2 Caleb PostmaBrayden Robar Okoboji Community 1:02.24
3 Caleb WulfJahsiah GalvanD West Liberty 1:02.36
4 Ben GillilandTaylor Birks Van Meter 1:02.76
5 Drew AlgerCarter ToewsJak Spirit Lake 1:02.82
6 Nate BlackJaxon WarnkeBry Greene County 1:02.83
7 Dayton SnellEthan EgliBro Manson NW Webster 1:03.01
8 Beau JennessDylan PlattCa Sibley-Ocheyedan 1:03.53
9 Tyke HullingerMatthew Boo Central Decatur 1:03.91
10 Zak MolstadTyler MarinoOw Central Springs 1:03.97
11 Rhett WardellMicah Walsto Dike-New Hartford 1:04.21
12 Tim SladeCarter HenryReid Crestwood 1:04.46
13 Gavin FentonAugust StockT P C M 1:04.48
14 Damon NallyXavier DeGroot Clarinda 1:04.49
15 Jacob ReimerHayden Goehri Underwood 1:04.61
16 Kole WinkelBeau Blackmore Ridge View 1:04.65
17 Clarke LatchamLuke Albrig Mid-Prairie Comm 1:05.19
18 Beau NiemanKelton LadwigT OA-BCIG 1:06.25
Alex CaseyKy KaufmannJay Anamosa DQ
Evan HolmesRiley BackusBe Shenandoah / Essex DQ
Griffin NadermanAj Thumma Tipton DQ
Nevan FossConnor StatePre Clarion/Goldfield/Dows DNF
Cullen KoedamBrady Lynott West Sioux Community DQ
Kasey WritjesEvan DornAle Denver DQ
Class 3A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nolan ClaybergReece Thore Pella 1:00.29
2 Mitchell AshlineTanner Na Western Dubuque 1:00.70
3 Karson DunnArcher Ogbourn Carlisle 1:00.80
4 Sal CapaldoCaden MartLuke North Polk 1:01.49
5 Ryan SadoskiKonnor Calhou Le Mars Community 1:02.26
6 Wesley SpearsSamuel Roose Waverly-Shell Rock 1:02.27
7 Zeke NelsonPJ FeuerbachJa Clear Lake 1:02.39
8 Luke BusbyKyler SnyderKie Dallas Center-Grimes Com 1:02.57
9 Ben SwailsAndrew Schlemme Clear Creek Amana 1:02.61
10 Garrett ReynoldsJoe Weave Atlantic 1:03.32
11 Austin WilkinsBriggs Duwe Decorah 1:03.41
12 Zander HayesAnthony Drisc Glenwood 1:03.58
13 Samuel MurphyThomas McAll Marion 1:03.82
14 Elias EtzelEian WeberTy J Monticello Senior 1:03.85
15 Blake BellamyCaden Kleeme Winterset 1:04.07
16 Jaxson SnitkerEaston Patt Benton Community 1:04.28
17 Dallas WicksBen KayserAus Saydel 1:04.34
18 Zack GraeserAiden Shannon Charles City 1:04.48
19 Will DavidsonJack Johnson Mt Pleasant 1:05.00
20 Josiah BundtReese Van Zee Moc-Floyd Valley 1:05.17
21 Quin FandelWill HackeJack Xavier 1:06.12
22 Gavin UriasReese HammonsB Newton 1:06.47
Kobe BeattyBrady KohrsCar Independence DQ
Jackson RyanBrady MullenN Solon DQ
Class 4A Boys 4x110 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Adam WrightColin ClarkWil Dowling Catholic 59.12
2 Dominic BerryKobe NaberJa Ankeny Centennial 59.47
3 Reid PakkebierDrew Bartel CR John F Kennedy 59.47
4 Adam LongwellGeramie Hard CR Prairie 59.60
5 Mason ThompsonCael BoydCa Ankeny 59.67
6 Greg GerstNicholas Gorsic Linn-Mar 1:00.54
7 Eric LucasLogan ReiterSid Cedar Falls 1:01.12
8 Caleb HoytJaylen ZieglerK Urbandale 1:01.38
9 Lowen KruegerMarquan Quin North Scott 1:01.83
10 Collin DriscollEaon Marte Waukee 1:02.16
10 Grant NeckerDaniel Zietlo Pleasant Valley 1:02.16
12 Clayton BoppKalen Haworth Iowa City West 1:02.51
13 Ethan HolterMax RoquetTyl Johnston 1:02.82
14 Austin RindelsJovan Harri Iowa City High 1:03.24
15 RJ GarrisonIsaiah Martine Bettendorf 1:03.95
16 Jesse VanderheidenBlessin Ottumwa 1:04.24
17 Grant MillerDaniel Webste Norwalk Community 1:04.80
18 Jay MooreReid SchilbRyan West Des Moines Valley 1:05.02
19 Connor CarverTyler Kasper Fort Dodge Senior 1:05.27
20 Logan PiperCJ KuehlJonce Indianola 1:05.52
21 Dwight JoarAaron Seberger Marshalltown 1:05.97
22 Prit PatelLandon SauserMa Dubuque Senior 1:06.12
Kale HobartReid JohnsonKi Mason City DQ
Maxwell ThompsonDaqwan Sa Iowa City - Liberty DQ
Class 1A Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Zach Verzani 12 Lawton-Bronson 58-11.25
2 Layne Pryor 12 Woodbine Community 57-07.25
3 Mason Lobeck 12 Madrid 56-07.75
4 Carter Allen 11 New London 50-08.75
5 Dylan Hoefer 11 Woodbine Community 48-09.50
6 Ian Blowe 9 Akron Westfield Community 48-02.75
7 Alex Hansen 12 St. Ansgar 47-05.50
8 Zach Ott 11 Rockford Senior 47-03.75
9 Abraham Christensen 11 Ogden Community 47-03.00
10 Sage Hulshizer 12 St. Ansgar 47-02.75
11 Rhett Smith 12 Wapello 46-10.50
12 Greg Fagan 12 St Albert 46-09.00
13 Iziek Soper 12 Midland 46-06.50
14 Levi Janssen 12 West Fork 46-04.75
15 Jacob Sander 12 North Cedar 43-07.50
16 Matt Eagleton 12 Madrid 43-01.00
17 Tanner Snethen 12 Bedford 42-02.75
18 Ethan Schellhorn 12 Tripoli 42-02.00
19 David Crow 12 North Butler 41-11.50
20 Tre Melby 12 Logan-Magnolia Community 41-09.75
21 Jacob Trudo 12 M F L Marmac Comm 41-07.75
22 Alex Spangler 12 Newell-Fonda 41-02.25
23 Conner Murty 12 GMG 40-03.75
24 Damon Weber 11 Kee 39-02.75
Class 2A Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Carson Lienau 11 Jesup 55-00.50
2 Austin Busch 11 South Hamilton Com 54-07.50
3 Chris Gardner 12 Underwood 52-00.25
4 Dane Johnson 12 Pocahontas Area 51-07.00
5 William Alexander 12 Okoboji Community 50-07.50
6 Nile Schuett 12 Tipton 49-09.25
7 Cale Jensen 11 Dike-New Hartford 49-01.00
8 Luke Pinnick 12 West Marshall 48-01.75
9 Logan Green 11 Clarinda 48-00.75
10 Ethan Fisher 12 Van Meter 47-08.25
11 Luke Peters 12 Williamsburg 47-05.75
12 Caden Sussex 12 Hinton Community 47-04.00
13 Justin Rupnow 12 East Sac County 46-05.50
14 Trevor Veenstra 9 Pella Christian 46-05.25
15 Carson Troyna 10 Aplington-Parkersburg 46-02.75
16 Shane Habben 10 Hull Western Christian 46-01.25
17 Spencer Kessel 10 Louisa-Muscatine 45-10.25
18 Blake Reichter 10 North Fayette Valley 45-03.75
19 Jordan Ver Meer 12 West Lyon Community 45-00.75
20 Sam Moraetes 12 Northeast 44-01.00
21 Kaden Hagy 12 Forest City 44-00.75
22 Blake Sadr 12 Treynor 43-08.25
23 Lincoln Snitker 11 Waukon 43-07.50
24 Josh Wallington 12 Mid-Prairie Comm 40-07.25
Class 3A Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kody Huisman 12 Pella 59-04.75
2 Garret Wagner 12 Marion 56-11.00
3 Brandon VanderSluis 11 Le Mars Community 56-04.50
4 J.J. Moore 11 Webster City 53-11.00
5 Cooper Pullis 12 Mt Pleasant 52-09.75
6 Ethan Heiter 12 Spencer 52-02.50
7 Dakota Hoffman 11 Western Dubuque 51-10.00
8 Jake Sidles 11 Independence 51-04.50
9 Brogan Seier 12 Spencer 51-02.75
10 Blake Willey 12 Dallas Center-Grimes Com 50-07.75
11 Grant Waymire 12 Dallas Center-Grimes Com 50-04.75
12 Ethan Eilers 12 West Burlington 49-11.75
13 Dalton Stubbe 12 Clarke Community 49-08.50
14 Christian Nunley 12 West Delaware County Com 49-06.25
15 Brayden Cleeton 12 Monticello Senior 49-06.00
16 Sawyer Nauman 12 Western Dubuque 48-10.75
17 Joseph Hjelle 11 Decorah 48-08.25
18 Brayden Hartman 10 Washington 48-00.50
19 Nate Gallup 12 Denison Community 45-03.00
20 Donald Lamp 11 North Polk 44-08.25
21 Oliver Louden 10 Grinnell 44-02.00
22 Eli Keahna 11 South Tama County 42-06.25
23 Jake Walker 10 Waverly-Shell Rock 41-11.75
Mason Scott 12 Bishop Heelan Catholic FOUL
Class 4A Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Matt Kapustka 12 Waukee 60-06.25
2 Braeden Edwards 12 West Des Moines Valley 56-06.25
3 Joe Simpson 12 Clinton 54-03.50
4 Raphael Hamilton 12 Iowa City High 53-10.75
5 Drew Hoth 9 Cedar Falls 52-10.75
6 Jesus Jaime 12 Ottumwa 52-10.25
7 Luke Gaffney 11 Linn-Mar 52-09.50
8 Hunter Deyo 11 Lewis Central 52-00.50
9 Carter Bunch 12 Norwalk Community 49-04.25
10 Jackson Stone 12 CR Jefferson Senior 49-03.25
11 Garrett Sperling 12 Waukee 48-11.00
12 Jim Bonifas 12 Dubuque Senior 48-09.50
13 Mason Applegate 11 Iowa City West 48-00.25
14 Sawyer Springer 12 Fort Dodge Senior 47-09.00
15 Nolan Recker 11 Muscatine 47-07.25
16 Russell Pearson 12 Dowling Catholic 47-02.50
17 Finn Claypool 12 Theodore Roosevelt 47-02.25
18 Alex Moore 12 Davenport Central 46-08.50
19 Chris Baker 12 Linn-Mar 46-05.25
20 Jaylen Pettus-McMullen 11 Dowling Catholic 45-08.50
21 Cade Borud 11 Southeast Polk 45-05.25
22 Capri Wilson 12 Cedar Falls 45-05.00
23 Ryan Saddler 11 Pleasant Valley 45-04.75
24 Nate Jones 12 CR Prairie 45-00.50
Wheelchair Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sam Spore 9 Union 17-01.50
2 Koda Beland 11 Cedar Falls 14-02.50
Class 1A Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Layne Pryor 12 Woodbine Community 182-09
2 Carter Allen 11 New London 160-06
3 Zach Verzani 12 Lawton-Bronson 160-05
4 Mason Lobeck 12 Madrid 155-10
5 Dylan Hoefer 11 Woodbine Community 153-10
6 Ian Blowe 9 Akron Westfield Community 150-08
7 Justin Olson 11 George Little Rock / Cent 150-05
8 Devin Whipple 11 Lenox 149-08
9 Mason Hodges 12 Columbus Community 146-06
10 James Eberhardt 12 Central Ekader 144-11
11 Tre Melby 12 Logan-Magnolia Community 144-10
12 Conner Murty 12 GMG 142-07
13 Abraham Christensen 11 Ogden Community 141-06
14 David Crow 12 North Butler 140-11
15 Cade Ticknor 11 CAM-Anita 140-08
16 Wes Willis 12 Grundy Center 137-07
17 Luke Huntrods 10 Baxter/Collins-Maxwell 136-00
18 Reed Stallman 12 Alburnett Community 135-06
19 Adam Perrin 11 Fremont Mills Comm 134-00
20 Jacob Sander 12 North Cedar 132-10
21 Alex Spangler 12 Newell-Fonda 129-06
22 Sage Hulshizer 12 St. Ansgar 125-06
23 Brock Trenkamp 11 Maquoketa Valley 123-03
24 Blake Lindeland 12 Nashua-Plainfield 117-05
Class 2A Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Carson Lienau 11 Jesup 165-05
2 William Alexander 12 Okoboji Community 153-08
3 Austin Busch 11 South Hamilton Com 153-07
4 Lincoln Snitker 11 Waukon 145-07
5 Spencer Kessel 10 Louisa-Muscatine 143-02
6 Brady Clark 12 Centerville 142-08
7 Caden Sussex 12 Hinton Community 139-06
8 Cael Leistekow 12 New Hampton Comm 136-06
9 TJ Duff 10 Interstate 35 135-10
10 Chris Gardner 12 Underwood 135-08
11 Wyatt Schulte 11 Beckman Catholic 134-05
12 Gabe TerWee 11 West Lyon Community 133-11
13 Josh Ewalt 12 Greene County 132-06
14 Grant Jobe 11 Clarinda 132-05
15 Chase Boysen 11 Pocahontas Area 132-01
16 Crew Howard 12 Clarinda 131-08
17 Kyson VanVugt 11 Hull Western Christian 130-10
18 Nick Johnson 12 Aplington-Parkersburg 128-09
19 Nolan McLean 12 Anamosa 128-04
20 Luke Peters 12 Williamsburg 127-03
21 Dylan Madden 12 Iowa Falls - Alden 125-04
22 Cale Jensen 11 Dike-New Hartford 120-02
23 Blake Sadr 12 Treynor 118-03
24 Tyler Laughlin 10 Shenandoah / Essex 116-01
Class 3A Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brandon VanderSluis 11 Le Mars Community 170-06
2 Duke Faley 10 Wahlert 164-11
3 Kody Huisman 12 Pella 163-03
4 Tyler Maro 12 Assumption 162-02
5 Ethan Eilers 12 West Burlington 161-02
6 Caden LaFleur 11 Bishop Heelan Catholic 153-11
7 Christian Nunley 12 West Delaware County Com 153-08
8 Will McLaughlin 11 Harlan Community 150-02
9 Joseph Hjelle 11 Decorah 150-01
10 Dakota Hoffman 11 Western Dubuque 145-09
11 Adam Smith 10 Solon 143-10
12 J.J. Moore 11 Webster City 143-03
13 Lane Hettinga 12 Moc-Floyd Valley 143-01
14 Brody Burgher 12 Dallas Center-Grimes Com 142-08
15 Aaron Campbell 11 Grinnell 139-02
16 Josiah Bundt 11 Moc-Floyd Valley 138-10
17 Brandon Fischer 10 Pella 138-07
18 Tino Tamayo 11 Charles City 138-03
19 Gavin Rupp 11 Dallas Center-Grimes Com 137-09
20 Brady Oleson 12 West Burlington 137-01
21 Tylar Lutgen 10 Sergeant Bluff-Luton 136-06
22 Jaxon Cherry 9 Webster City 135-08
23 Reece Mayer 12 Washington 135-08
24 Jameson Bieker 11 Harlan Community 134-01
Class 4A Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 McKade Jelinek 11 Linn-Mar 178-11
2 Nolan Recker 11 Muscatine 173-03
3 Corey Phillips 11 Ames 171-04
4 Gabe Greenlee 12 Ames 168-06
5 Walker Whalen 11 Indianola 164-02
6 Jesus Jaime 12 Ottumwa 163-00
7 Reese Steele 12 Southeast Polk 157-03
8 Joe Simpson 12 Clinton 156-07
9 Russell Pearson 12 Dowling Catholic 155-11
10 Matt Kapustka 12 Waukee 153-07
11 Justice Miller 12 Ankeny 149-06
12 Raphael Hamilton 12 Iowa City High 147-04
13 Adam Teare 12 Waterloo West 141-09
14 Sam Braksiek 12 CR Prairie 140-08
15 Jim Bonifas 12 Dubuque Senior 140-00
16 Lucas Morrison 10 Waukee 137-06
17 Zach McMillian 9 North Scott 137-00
18 Braeden Edwards 12 West Des Moines Valley 134-02
19 Jon Astor 11 Fort Dodge Senior 133-09
20 CJ Coker 11 CR John F Kennedy 133-06
21 Ben Moffitt 12 Indianola 133-00
22 Brandt Williams 11 North Scott 130-00
23 Tate Joens 10 CR Prairie 127-03
24 Jaxon Dailey 11 Southeast Polk 122-07
Class 1A Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Gunner Meyer 11 Wapsie Valley 6-05.00
2 Conner Piehl 12 Tripoli 6-03.00
3 Matthew Benedict 11 Sidney 6-03.00
4 Jack Roberts 11 Stanton 6-03.00
4 Brody Ward 11 Iowa Valley Community 6-03.00
6 Gabe Peterson 12 Madrid 6-01.00
6 Marshall Knapp 10 Southwest Valley 6-01.00
8 Kade Benjamin 10 New London 6-01.00
9 Carter Anderson 12 North Union 6-01.00
10 Cooper Kock 11 Ar-We-Va 6-01.00
11 Conner Maston 10 Lynnville-Sully 5-11.00
11 Gabe Obert 11 Coon Rapids-Bayard 5-11.00
13 Brady Buchmeyer 12 Calamus Wheatland 5-11.00
13 Samson Adams 10 Lenox 5-11.00
15 Dustin Hoksbergen 9 Trinity Christian 5-09.00
15 Tyson Ross 10 Orient-Macksburg 5-09.00
17 Johny Amina 9 North Cedar 5-09.00
18 Logan Aicher 11 BCLUW 5-09.00
18 Brogan Allensworth 12 Riverside 5-09.00
20 Alex Koppes 12 Springville Comm 5-09.00
21 Keegan McTaggart 10 Starmont 5-09.00
22 Aiden Lamborn 10 Nashua-Plainfield 5-09.00
23 Braden Spain 10 WACO 5-07.00
Tyler Kingery 11 Exira EHK NH
Class 2A Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Isaac Jones 10 Clarinda 6-06.00
2 Kaleb Scott 11 Southeast Valley 6-05.00
3 Noah James 12 Treynor 6-03.00
4 Derek Weisskopf 9 Williamsburg 6-03.00
5 Jayden Mackie 11 Aplington-Parkersburg 6-03.00
5 Elijah Weaver 12 Forest City 6-03.00
5 Ganon Archer 11 Van Meter 6-03.00
8 Cain Brown 10 Mid-Prairie Comm 6-03.00
9 Nate Black 11 Greene County 6-01.00
9 Cole Corey 12 South Central Calhoun 6-01.00
11 Drew Geetings 11 Pella Christian 6-01.00
11 Kael Carr 12 South Hardin 6-01.00
13 Aydn Netten 10 Van Meter 6-01.00
14 Wyatt Gulker 11 Hull Western Christian 5-11.00
14 Tyler Stoltz 9 Van Buren Community 5-11.00
16 Braxton Stewart 11 Waukon 5-11.00
17 Ben Miller 11 Osage 5-11.00
17 Beckett DeJean 10 OA-BCIG 5-11.00
19 Clayton Wardyn 12 Guthrie Center 5-09.00
20 Kade Munkel 12 Crestwood 5-09.00
20 Dawson Wehrle 12 Louisa-Muscatine 5-09.00
22 Will Forbes 11 Maple Valley-Anthon-Oto 5-09.00
22 Douglas Noonkester 10 Sibley-Ocheyedan 5-09.00
Sage Hoyt 12 Anamosa NH
Class 3A Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ian Collins 11 Charles City 6-09.00
2 Jack Noble 11 North Polk 6-08.00
3 Ethan Patterson 10 Washington 6-01.00
4 Caden Ungs 12 Monticello Senior 6-01.00
5 James Francom 11 Gilbert 6-01.00
6 Sal Capaldo 11 North Polk 5-11.00
6 Colton Hoffman 12 Solon 5-11.00
6 Tate Stine-Smith 12 Adel-Desoto-Minburn 5-11.00
9 Tommy DeSollar 12 Western Dubuque 5-11.00
9 Joshua Loren 10 Clear Creek Amana 5-11.00
11 Jacques D'Almeida 12 Xavier 5-11.00
12 Jayton Poole 11 Boone 5-11.00
13 Parker Elder 11 Pella 5-09.00
13 Kord Ostrander 11 Glenwood 5-09.00
13 Reed Pfaltzgraff 9 Bondurant-Farrar 5-09.00
16 Trevor Segar 9 Sioux Center Com 5-09.00
16 Marcus Walker 10 Western Dubuque 5-09.00
16 Cody Krause 10 Glenwood 5-09.00
16 Sam Schrodt 12 Winterset 5-09.00
20 Vince Benetti 10 Adel-Desoto-Minburn 5-09.00
Jacob Hoffman 10 Sergeant Bluff-Luton NH
Josh Smith 12 West Burlington NH
Gavin Cooper 11 Grinnell NH
CJ Rickels 12 Vinton-Shellsburg DNS
Class 4A Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Logan Flanagan 12 Dubuque Senior 6-05.00
2 Jacob Kieler 10 Cedar Falls 6-05.00
3 TJ Jackson 10 Linn-Mar 6-04.00
4 Prosper Kapongo 12 CR Jefferson Senior 6-01.00
4 Tate Zalasky 12 Ames 6-01.00
6 Joe Barnes 12 Waukee 6-01.00
7 Matt Schaeckenbach 10 Iowa City High 6-01.00
8 Koah Thompson 12 Dowling Catholic 6-01.00
9 Carlo Martinez-Hale 11 Burlington 6-01.00
10 Brody Lovell 12 CR John F Kennedy 6-01.00
11 Jack Davis 12 Ankeny Centennial 5-11.00
11 Max Roquet 12 Johnston 5-11.00
11 Joseph DeWall 12 Indianola 5-11.00
11 Sam Skarich 11 North Scott 5-11.00
11 Bentor Neyail 11 Ankeny 5-11.00
16 Kale Hobart 10 Mason City 5-11.00
17 Noah Pettinger 11 Hempstead 5-11.00
17 Dwight Joar 12 Marshalltown 5-11.00
19 Owen Conn 12 Dowling Catholic 5-11.00
19 Carter Reddel 12 Ankeny Centennial 5-11.00
21 Austin Fountain 11 Ottumwa 5-09.00
21 Noah Sandbothe 12 Abraham Lincoln 5-09.00
23 Zak Kubitz 12 Dubuque Senior 5-09.00
Ashton Urmie 10 Davenport West NH
Class 1A Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kole Becker 11 Lisbon 22-04.00
2 Kael Unruh 12 North Cedar 21-07.75
3 Lane Spieker 11 CAM-Anita 21-00.50
4 Noah Adams 12 Hartley-Melvin-Sanborn 20-11.25
5 Parker Rochford 12 Edgewood Colesburg 20-05.50
6 Carter Sievers 10 Newell-Fonda 19-11.50
7 Beau Flander 11 English Valleys 19-11.50
8 Matthew Beisswenger 11 Audubon 19-11.00
9 Gavin Soukup 11 Alburnett Community 19-08.25
10 Zach Kraft 12 Gehlen Catholic 19-07.50
11 Cam Buffington 9 Winfield-Mt Union 19-05.75
12 Cale Culver 11 AGWSR 19-04.75
13 Brady Duwa 12 Keota 19-04.25
14 Scott Driskill 12 East Union 19-03.50
15 Tyson Cota 11 Kee 19-03.50
16 Logan Sabin 11 North Iowa 19-02.00
17 Will Ragaller 11 Ar-We-Va 19-01.00
18 Taurice Grant 12 Meskwaki Settlement Schoo 19-01.00
19 Ren Heimer 12 West Fork 19-00.25
20 Cael Pearson 10 Ogden Community 18-11.50
21 Gabe Obert 11 Coon Rapids-Bayard 18-11.50
22 Grant Smith 12 North Mahaska 18-09.75
23 Isaac Grundman 10 Lenox 18-03.00
24 Joel Smith 11 Earlham 17-05.00
Class 2A Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cooper Dejean 12 OA-BCIG 23-07.50
2 Griffin Greiner 11 Cardinal 22-01.75
3 Will Bunn 11 Roland-Story Com 21-08.00
4 Jenner Johnson 11 Hull Western Christian 21-07.00
5 Mike Shull 12 Clarinda 21-04.75
6 Tre Fisher 11 Southeast Valley 20-10.25
7 Nathan Moore 12 Dike-New Hartford 20-09.75
8 Jerek Hall 10 Dike-New Hartford 20-09.50
9 Douglas Noonkester 10 Sibley-Ocheyedan 20-08.00
10 Sam Hanson 12 Southeast Valley 20-06.00
11 Bryce Stalder 11 Greene County 20-04.50
12 Alex Pitts 11 Bellevue Community 20-04.50
13 Earnie Clayton 11 Ridge View 20-03.75
14 Brayden Onken 10 Osage 20-02.25
15 Kade Munkel 12 Crestwood 20-01.25
16 Thomas Eschman 10 Central Lee 20-00.75
17 Cole Corey 12 South Central Calhoun 20-00.50
18 Dylan Bird 11 Woodward-Granger 19-07.00
19 Pat Hennessy 11 Waukon 19-06.75
20 Tadyn Brown 10 Clarinda 19-05.50
21 Carter Durflinger 10 Van Meter 19-05.25
22 Jimmie Williams 12 Pocahontas Area 18-02.75
Anthony Isley 10 Mediapolis FOUL
Cody Feikema 10 Unity Christian ND
Class 3A Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ian Collins 11 Charles City 23-00.75
2 Aiden Kuehl 11 Bishop Heelan Catholic 21-04.25
3 Jacob Imhoff 12 Carlisle 21-01.00
4 Kade Kreinbring 12 Assumption 21-00.50
5 Jailen Hansen 12 Storm Lake 20-07.50
6 Jacob Joe 12 Nevada 20-07.00
7 Kyle Cole 11 West Delaware County Com 20-06.50
8 Keyontre Clark 12 Bishop Heelan Catholic 20-05.50
9 Jacob McGowan 11 Fort Madison 20-00.25
10 Payton Vest 12 South Tama County 20-00.00
11 Tate Stine-Smith 12 Adel-Desoto-Minburn 19-11.75
12 Matthew Bomgaars 12 Sioux Center Com 19-10.75
13 Nick Mautino 12 Xavier 19-09.25
14 Jack Noble 11 North Polk 19-09.00
15 Lucas Ray 12 Adel-Desoto-Minburn 19-07.75
16 Keaton Jackson 11 Dallas Center-Grimes Com 19-07.50
17 Lain Wilson 12 Bondurant-Farrar 19-05.00
18 Juni McPhee 10 Carlisle 19-05.00
19 Titus Cram 9 Bondurant-Farrar 19-04.25
20 Michael Erlmeier 12 Harlan Community 19-03.50
21 Mikey DiPrima 11 Fort Madison 19-02.50
22 Evan Turin 12 Denison Community 19-01.00
23 Cody Krause 10 Glenwood 18-09.50
24 Coleton Beasler-Weber 9 Xavier 17-07.00
Class 4A Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Drew Bartels 12 CR John F Kennedy 23-06.00
2 Tay Norman 12 Waterloo West 22-10.75
3 Malik Allen 12 Waukee 22-08.25
4 Xavier Nwankpa 11 Southeast Polk 22-07.75
5 Malachi Holmes 10 Marshalltown 22-04.75
6 Prosper Kapongo 12 CR Jefferson Senior 22-02.75
7 Tamin Lipsey 11 Ames 22-02.00
8 Sam Akins 11 Dubuque Senior 21-10.00
9 Ronnie Major 10 Iowa City High 21-06.25
10 Ryan Rohe 12 Lewis Central 21-06.25
11 Abu Sama 10 Southeast Polk 21-05.25
12 Aiden McGee 12 Waukee 21-04.75
13 Deavin Hilson 12 Des Moines North 21-00.75
14 Daqwan Sanders 12 Iowa City - Liberty 20-09.75
15 Darnell Butler 11 North Scott 20-08.25
16 Bricen White 12 Linn-Mar 20-05.50
17 Michael Duax 12 Sioux City West 20-05.00
18 Cooper Cox 12 Ankeny 20-04.50
19 Caden Wilson 10 Johnston 19-09.75
20 Logan Mulholland 11 Clinton 19-08.50
21 Jeremiah Feahn 11 Waterloo West 19-06.25
22 Cael Boyd 12 Ankeny 19-06.25
Gatlin Menninga 12 Ottumwa DNS
Reid Pakkebier 12 CR John F Kennedy DNS
Class 1A Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ella Santi 10 Madrid 12.74
2 Annika Jenness 11 South O'Brien 12.81
3 Jillian Dodds 11 Madrid 12.87
4 Kelly Proesch 12 North Cedar 13.09
5 Adalyn Reynolds 11 Mt Ayr Community 13.13
6 Myla Murphy 10 Graettinger-Terril-Ruthve 13.17
7 Makenzie Foelske 11 Nashua-Plainfield 13.25
8 Veronica Andrusyshyn 10 Riverside 13.36
Class 2A Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jaidyn Sellers 9 Panorama Comm 12.58
2 Meredith Street 11 Osage 12.68
3 Matea Conlon 10 Clarion/Goldfield/Dows 12.73
4 Anna Winterrowd 12 OA-BCIG 12.74
5 Aubree Bell 11 Kingsley-Pierson/Woodbury 12.82
6 Neveah Hildebrandt 12 Northeast 12.82
7 Eden Barrett 12 Dike-New Hartford 12.83
8 Kiersten Fisher 12 Southeast Valley 12.89
Class 3A Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Biermann 11 Western Dubuque 12.37
2 Miracle Ailes 12 Keokuk 12.52
3 Ariana Yaklich 12 Wahlert 12.62
4 Alaina McConnell 11 Assumption 12.68
5 Anna Dunlap 11 Fairfield 12.89
6 Emily McMartin 11 Pella 12.90
7 Meghan McDonald 10 Wahlert 12.97
8 Jada Piercy 10 Spencer 13.28
Class 4A Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Holly Duax 11 Sioux City West 12.12
2 Claire Farrell 10 Norwalk Community 12.36
3 Jessica Kyne 9 Des Moines Hoover 12.47
4 Grace Gioffredi 11 Indianola 12.63
5 Mytika Mayberry 12 Ankeny 12.74
6 Lindsey Sires 12 Cedar Falls 12.80
7 Lily Juhnke 11 Sioux City West 12.86
8 Nyla Norman 10 Waterloo East 13.09
Wheelchair Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mia Doebelin 12 Lewis Central 36.25
2 Rylie Lewis 10 West Des Moines Valley 41.64
Class 1A Girls 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ella Santi 10 Madrid 12.62
2 Jillian Dodds 11 Madrid 12.66
3 Annika Jenness 11 South O'Brien 12.71
4 Kelly Proesch 12 North Cedar 12.95
5 Myla Murphy 10 Graettinger-Terril-Ruthve 12.99
6 Veronica Andrusyshyn 10 Riverside 13.02
7 Makenzie Foelske 11 Nashua-Plainfield 13.02
8 Adalyn Reynolds 11 Mt Ayr Community 13.04
9 Alexis Houge 11 Collins-Maxwell 13.09
10 Reese Brown 11 Wayne 13.21
11 Claire Schroeder 9 St Mary's 13.22
12 Alyssa McElmeel 12 Calamus Wheatland 13.34
13 Avery Fricke 11 Baxter/Collins-Maxwell 13.36
14 Mackenzie McFarland 10 Highland Community 13.37
15 Alaina Bakewell 10 Kee 13.38
16 Peyton Robinson 10 Lisbon 13.38
17 Adison Musser 9 North Cedar 13.40
18 Olivia Snyder 10 Turkey Valley Comm. 13.42
19 Skylar Benesh 9 North Linn Community 13.44
20 Macey Tisue 12 Dunkerton Community 13.46
21 Kennady Breitfelder 10 Springville Comm 13.49
22 Katie Reynolds 11 Montezuma Comm 13.52
23 Vanessa Koehler 10 Glidden-Ralston 13.56
24 Ella Aulwes 11 Edgewood Colesburg 13.72
Class 2A Girls 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jaidyn Sellers 9 Panorama Comm 12.66
2 Anna Winterrowd 12 OA-BCIG 12.82
3 Neveah Hildebrandt 12 Northeast 12.83
4 Eden Barrett 12 Dike-New Hartford 12.83
5 Meredith Street 11 Osage 12.84
6 Kiersten Fisher 12 Southeast Valley 12.91
7 Matea Conlon 10 Clarion/Goldfield/Dows 12.91
8 Aubree Bell 11 Kingsley-Pierson/Woodbury 12.93
9 Jaslynn Dagel 10 Iowa Falls - Alden 12.95
10 Hana Wedemeier 12 Sumner-Fredericksburg 13.01
11 Eden Moore 9 Van Meter 13.06
12 Macy Daufeldt 11 West Liberty 13.19
13 Rachel Kinsella 11 Treynor 13.20
14 Cadan VanLaningham 10 Davis County 13.24
15 Ayden Feske 9 Eagle Grove 13.24
16 McKenna Hohenadel 11 Louisa-Muscatine 13.25
17 Camille Zwiefel 11 Washington 13.28
18 Madison Tarr 11 Northeast 13.29
19 Taylor Menster 12 Cascade 13.31
20 Sophie Wittrock 12 Pekin 13.32
21 Kate Barkema 10 South Hamilton Com 13.39
22 Brooke Jergens 11 East Sac County 13.43
23 Paige Millikan 11 Clarinda 13.57
24 Mylee Lisle 9 Woodward-Granger 13.78
Class 3A Girls 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Biermann 11 Western Dubuque 12.53
2 Ariana Yaklich 12 Wahlert 12.68
3 Miracle Ailes 12 Keokuk 12.70
4 Emily McMartin 11 Pella 12.83
5 Meghan McDonald 10 Wahlert 12.87
6 Alaina McConnell 11 Assumption 12.88
7 Anna Dunlap 11 Fairfield 12.89
8 Jada Piercy 10 Spencer 13.02
9 Shay Sinnard 10 Carroll Community 13.04
10 Tierney Huss 9 Moc-Floyd Valley 13.06
11 Carolynn Meines 10 Moc-Floyd Valley 13.09
12 Addie Bowman 12 Maquoketa 13.10
13 Makenna West 10 Bondurant-Farrar 13.11
14 Ella Schindler 12 Western Dubuque 13.11
15 Josey Dunbar 10 Clarke Community 13.16
16 Stella Hector 9 Le Mars Community 13.17
17 Ella Grossman 10 Adel-Desoto-Minburn 13.22
18 Jena Young 10 Winterset 13.23
19 Delanie Reynolds 10 Pella 13.25
20 McKenna Marlow 10 West Burlington 13.29
21 Morgan Olson 11 Humboldt 13.29
22 Alexa Chase 12 Algona 13.48
23 JoJo Tyynismaa 11 South Tama County 13.52
24 Jaelyn Johnson 11 Spencer 13.55
Class 4A Girls 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Holly Duax 11 Sioux City West 12.01
2 Claire Farrell 10 Norwalk Community 12.36
3 Jessica Kyne 9 Des Moines Hoover 12.43
4 Grace Gioffredi 11 Indianola 12.45
5 Lindsey Sires 12 Cedar Falls 12.69
6 Nyla Norman 10 Waterloo East 12.70
7 Mytika Mayberry 12 Ankeny 12.73
8 Lily Juhnke 11 Sioux City West 12.79
9 Madison Bunton 12 Burlington 12.80
10 Athena Nelson 11 North Scott 12.81
11 Anisia Smith 11 Cedar Falls 12.88
12 Mary Gustason 11 Linn-Mar 12.90
13 Jada Williams 11 Mason City 12.91
14 Mercie Hansel 9 North Scott 12.97
14 Kanijah Angel 9 Clinton 12.97
16 Lillian Smith 9 Ankeny 13.01
17 Jayda Holder 11 Urbandale 13.11
18 Maddie Bergman 10 Lewis Central 13.12
19 Dennan Rew 10 Urbandale 13.22
20 Anastasia Drexler 11 Bettendorf 13.30
21 Allison Malone 10 Pleasant Valley 13.39
22 Katie Girsch 12 Bettendorf 13.41
23 Ava Andrews 12 CR Prairie 13.63
24 Kaliyah Johnson 12 Dubuque Senior 13.65
Class 1A Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Rachel Fehr 12 West Bend-Mallard 26.15
2 Willa Sickelka 11 South O'Brien 26.41
3 Adalyn Reynolds 11 Mt Ayr Community 26.52
4 Kelly Proesch 12 North Cedar 26.57
5 Reese Brown 11 Wayne 27.02
6 Lilly Ostert 10 Madrid 27.03
7 Erin Schieltz 12 Madrid 27.32
8 Lydia Erickson 9 Riverside 27.66
Class 2A Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jaidyn Sellers 9 Panorama Comm 25.91
2 Meredith Street 11 Osage 26.05
3 Eden Barrett 12 Dike-New Hartford 26.20
4 Mitzi Evans 11 Mid-Prairie Comm 26.36
5 Kennedy Kramer 12 West Lyon Community 26.39
6 Neveah Hildebrandt 12 Northeast 26.61
7 Anna Winterrowd 12 OA-BCIG 26.74
8 Gracie Ehret 12 Williamsburg 26.82
Class 3A Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Biermann 11 Western Dubuque 25.48
2 Miracle Ailes 12 Keokuk 26.07
3 Laney Fitzpatrick 12 Assumption 26.26
4 Calla Kerndt 11 Pella 26.53
5 Allison Piercy 11 Spencer 26.69
6 Haley Rasmussen 12 Atlantic 26.75
7 Maleah Walker 10 Oskaloosa 26.82
8 Steffen Rylee 9 Wahlert 26.92
Class 4A Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Holly Duax 11 Sioux City West 24.59
2 Jessica Kyne 9 Des Moines Hoover 25.07
3 Claire Farrell 10 Norwalk Community 25.24
4 Natalie Harris 11 Waukee 25.35
5 Lindsey Sires 12 Cedar Falls 26.20
6 Lily Juhnke 11 Sioux City West 26.47
7 Jada Williams 11 Mason City 26.54
8 Lineya Wells 12 Sioux City East 26.69
Wheelchair Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mia Doebelin 12 Lewis Central 1:21.80
2 Rylie Lewis 10 West Des Moines Valley 1:31.73
Class 1A Girls 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Rachel Fehr 12 West Bend-Mallard 25.94
2 Kelly Proesch 12 North Cedar 26.15
3 Willa Sickelka 11 South O'Brien 26.32
4 Adalyn Reynolds 11 Mt Ayr Community 26.62
5 Reese Brown 11 Wayne 26.76
6 Lydia Erickson 9 Riverside 26.77
7 Lilly Ostert 10 Madrid 26.85
8 Erin Schieltz 12 Madrid 26.98
9 Myla Murphy 10 Graettinger-Terril-Ruthve 27.01
10 Kylie Keller 12 Martensdale-St. Marys 27.20
11 Nia Howard 10 Springville Comm 27.23
12 Alyssa McElmeel 12 Calamus Wheatland 27.29
13 Alaina Bakewell 10 Kee 27.34
14 Vanessa Koehler 10 Glidden-Ralston 27.35
15 Alannah Richards 12 Nashua-Plainfield 27.35
16 Lindsy Massner 11 Wapello 27.39
17 Jasmine Lux 11 Hartley-Melvin-Sanborn 27.42
18 Katie Reynolds 11 Montezuma Comm 27.53
18 Abbie Capesius 9 Bishop Garrigan 27.53
20 Aaliyah Gordon 11 West Central 27.66
21 Abigail Zaiger 11 Audubon 27.67
22 Belen Ellenberger 12 Gladbrook Reinbeck 28.04
23 Carly Stanerson 11 English Valleys 28.04
24 Cailyn Hardy 10 Clarksville 28.25
Class 2A Girls 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jaidyn Sellers 9 Panorama Comm 25.68
2 Eden Barrett 12 Dike-New Hartford 25.98
3 Meredith Street 11 Osage 26.05
4 Kennedy Kramer 12 West Lyon Community 26.27
4 Anna Winterrowd 12 OA-BCIG 26.27
6 Mitzi Evans 11 Mid-Prairie Comm 26.31
7 Gracie Ehret 12 Williamsburg 26.34
8 Neveah Hildebrandt 12 Northeast 26.36
9 Eden Moore 9 Van Meter 26.57
10 Jaslynn Dagel 10 Iowa Falls - Alden 26.65
11 Paige Kuchel 12 Kingsley-Pierson/Woodbury 26.73
12 Natalie Demai 10 Denver 26.78
13 Kylee Sallee 12 Hudson 26.83
14 McKenna Hohenadel 11 Louisa-Muscatine 26.84
15 Camille Zwiefel 11 Washington 26.95
16 Hailee Pesek 9 New Hampton Comm 26.96
17 Cora Comer 12 A-H-S-T 27.35
18 Macy Daufeldt 11 West Liberty 27.35
19 Alyssa Bohr 11 North Fayette Valley 27.39
20 Cadan VanLaningham 10 Davis County 27.44
21 Matea Conlon 10 Clarion/Goldfield/Dows 27.60
22 Brooke Jergens 11 East Sac County 27.67
23 Mylee Lisle 9 Woodward-Granger 27.88
Emma Westphal 11 Hull Western Christian DNS
Class 3A Girls 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Biermann 11 Western Dubuque 25.17
2 Miracle Ailes 12 Keokuk 25.93
3 Steffen Rylee 9 Wahlert 26.18
4 Allison Piercy 11 Spencer 26.18
5 Laney Fitzpatrick 12 Assumption 26.26
6 Calla Kerndt 11 Pella 26.34
7 Maleah Walker 10 Oskaloosa 26.41
8 Haley Rasmussen 12 Atlantic 26.43
9 JoJo Tyynismaa 11 South Tama County 26.51
10 Abigail Wallace 12 Wahlert 26.52
11 Alaina McConnell 11 Assumption 26.58
12 Amiya Davis 10 West Burlington 26.68
13 Emily McMartin 11 Pella 26.70
14 Jena Young 10 Winterset 26.80
15 Sammy Recker 11 Western Dubuque 26.81
16 Hannah Jorgensen 11 Carroll Community 26.83
17 Mia Duckett 9 Solon 26.85
18 Olivia Tollari 11 Adel-Desoto-Minburn 26.99
19 Lindsey Grau 11 Spirit Lake 27.03
20 Kylie Rasmussan 9 North Polk 27.05
21 Paige DeWinter 11 Humboldt 27.21
22 Emma Salker 11 Sergeant Bluff-Luton 27.52
23 Deanna Trucksess 12 Spirit Lake 28.00
24 Ava Maloney 9 Center Point Urbana 28.17
Class 4A Girls 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Holly Duax 11 Sioux City West 24.43
2 Natalie Harris 11 Waukee 24.95
3 Claire Farrell 10 Norwalk Community 25.35
4 Jessica Kyne 9 Des Moines Hoover 25.36
5 Lindsey Sires 12 Cedar Falls 25.98
6 Jada Williams 11 Mason City 26.16
7 Lily Juhnke 11 Sioux City West 26.33
8 Lineya Wells 12 Sioux City East 26.39
9 Danielle Socarras 12 West Des Moines Valley 26.39
10 Jillian Shanks 12 Abraham Lincoln 26.54
11 Alexis Boord 10 Southeast Polk 26.65
12 Mytika Mayberry 12 Ankeny 26.70
13 Brooklyn Johnson 11 Davenport Central 26.76
14 Raegan Levi 11 Norwalk Community 26.79
15 Sarah Jordan 10 CR Prairie 26.81
16 Eva Van De Mortel 12 Ankeny 27.05
17 Atziri Medina 12 Lewis Central 27.18
18 Elaina Deardorff 10 Ames 27.26
19 Lina Newland 11 Ottumwa 27.27
20 Aleaha Pommer 11 Fort Dodge Senior 27.68
21 Lauren Gorsich 12 Linn-Mar 27.77
22 Sydney Hodges 9 Johnston 27.95
23 Katie Baerenwald 11 Southeast Polk 28.22
24 Marissa Griffin 11 Burlington 28.38
Class 1A Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Rachel Fehr 12 West Bend-Mallard 58.12
2 Nia Howard 10 Springville Comm 59.94
3 Adalyn Reynolds 11 Mt Ayr Community 1:00.24
4 Jasmine Lux 11 Hartley-Melvin-Sanborn 1:00.31
5 Kiya Johnson 10 North Butler 1:00.63
6 Alexis Houge 11 Collins-Maxwell 1:01.36
7 Amaya Hunt 11 Maquoketa Valley 1:01.41
8 Cora Shull 11 Westwood 1:01.55
9 Jocelyn Marquis 10 Wayne 1:02.74
10 Whitney Jensen 9 St Mary's 1:02.91
11 Carly Stanerson 11 English Valleys 1:02.94
12 Tara Peterson 12 Stanton 1:03.16
13 Brynn Smith 10 AGWSR 1:03.24
14 Carly Hengesteg 11 Northwood-Kensett 1:03.36
15 Sydnie Martin 11 Wapsie Valley 1:03.44
16 Chloe Wierson 9 Baxter/Collins-Maxwell 1:03.66
17 Jaydin Dettman 9 Central Ekader 1:04.19
18 Natalie Bork 9 St. Ansgar 1:04.20
19 Bianca Cadwell 11 IKM-Manning 1:04.25
20 Teagan Ewalt 10 Fremont Mills Comm 1:04.76
21 Andee Barwin 9 St Edmond 1:06.10
22 Aliyah Christensen 11 New London 1:06.20
Gracie Elsbecker 12 Bishop Garrigan DQ
Belen Ellenberger 12 Gladbrook Reinbeck DNS
Class 2A Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kennedy Kramer 12 West Lyon Community 56.25
2 Erika Kuntz 11 Kingsley-Pierson/Woodbury 56.86
3 Mitzi Evans 11 Mid-Prairie Comm 57.38
4 Madison Brouwer 10 Sibley-Ocheyedan 58.08
5 Meredith Street 11 Osage 58.18
6 Alexis Jensen 12 Dike-New Hartford 59.27
7 Maya Herman 11 Van Meter 59.62
8 Aliyah Humphrey 10 Underwood 59.65
9 Lizzy Van Utrecht 10 Eddyville-Blakesburg 59.75
10 Hailee Pesek 9 New Hampton Comm 1:00.57
11 Ava Claussen-Tubbs 11 Anamosa 1:00.62
12 Ashlyn Erickson 9 South Hamilton Com 1:01.80
13 Olivia Steffen 12 Panorama Comm 1:02.21
14 Jenna Vonnahme 9 Pocahontas Area 1:02.60
15 Alyssa Bohr 11 North Fayette Valley 1:02.61
16 Addie Nerem 9 Tipton 1:03.14
17 Alexia Mcclure 12 Cardinal 1:03.32
18 Paige Millikan 11 Clarinda 1:03.44
19 Elaina Hildebrandt 9 Denver 1:03.62
20 Kayla Natelborg 12 Pella Christian 1:03.82
21 Morgan Farnham 12 Southeast Valley 1:04.49
22 Grace Nauman 10 Camanche 1:04.56
23 Abby Winterrowd 9 OA-BCIG 1:04.88
24 Gretta Gouge 9 Garner-Hayfield-Ventura 1:04.91
Class 3A Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Biermann 11 Western Dubuque 55.80
2 Ainsley Erzen 11 Carlisle 56.21
3 Laney Fitzpatrick 12 Assumption 57.66
4 Alyssa Larson 11 Independence 58.26
5 Steffen Rylee 9 Wahlert 58.65
6 Jacie Trine 9 Pella 58.72
7 Brooklyn Stanley 9 Bishop Heelan Catholic 1:00.32
8 Haley Rasmussen 12 Atlantic 1:00.71
9 Megan Elliott 10 North Polk 1:00.99
10 Alivia Schulte 10 West Delaware County Com 1:01.16
11 Nyalang Yak 9 Storm Lake 1:01.17
12 Kenley Meis 10 Bishop Heelan Catholic 1:01.20
13 Maleah Walker 10 Oskaloosa 1:01.36
14 Reece Kuhlman 9 Maquoketa 1:01.40
15 Kyler Bomgaars 11 Boyden-Hull 1:01.88
16 Ava Hawthorne 11 Gilbert 1:02.20
17 Natalie McAllister 9 Marion 1:02.55
18 Emma Meester 10 Mount Vernon / Lisbon 1:02.69
19 Melanie Sullivan 10 Knoxville 1:02.72
20 Kennedy Tunink 12 Perry 1:03.07
21 Logan Kelley 9 West Burlington 1:03.15
22 Meredith McDermott 10 Dallas Center-Grimes Com 1:03.19
23 Ashley Stinocher 12 Solon 1:03.77
24 Keziah McQuillen 9 Monticello Senior 1:03.93
Class 4A Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Claire Farrell 10 Norwalk Community 56.48
2 Gabrielle Cortez 11 CR Prairie 56.74
3 Cameron Moon 10 Ames 57.44
4 Jayce Blanchard 10 Johnston 58.10
5 Addison Swartzendruber 9 CR John F Kennedy 59.73
6 Amanda Scott 11 Bettendorf 1:00.56
7 Olivia Jones 12 Ames 1:00.60
8 Maya Williams 12 Bettendorf 1:00.64
9 Samantha Strauss 12 Johnston 1:01.34
10 Iris Wedemeyer 10 Iowa City High 1:01.50
11 Erinn Varga 9 Iowa City West 1:01.52
12 Tina Liu 12 Waukee 1:01.84
13 Izzy Gorton 12 Dubuque Senior 1:02.11
14 Brooke Maxwell 12 Abraham Lincoln 1:02.30
15 Annika Wallace 12 Norwalk Community 1:02.69
16 Josie Bearden 12 Ankeny Centennial 1:02.81
17 Libby Hartz 9 Southeast Polk 1:02.90
18 Felicity Severs 9 Southeast Polk 1:03.36
19 Ameriz Nielsen 10 Linn-Mar 1:03.36
20 Hailey Noel 10 Iowa City - Liberty 1:03.58
21 Vanessa Simmons 9 Ottumwa 1:03.65
22 Crystal Castellano 11 Dowling Catholic 1:03.78
23 Ava Carder 11 Waukee 1:04.20
24 Ainsley Marso 9 Dowling Catholic 1:05.27
Wheelchair Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mia Doebelin 12 Lewis Central 3:01.69
Class 1A Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Peyton Pogge 12 Tri-Center 2:19.20
2 Addison Parrott 12 Danville 2:19.78
3 Jalyssa Blazek 11 Turkey Valley Comm. 2:20.32
4 Haley Meyer 11 Kee 2:21.83
5 Aubrey Bemrich 12 St Edmond 2:22.20
6 Mallory McCall 12 West Monona 2:22.27
7 Bailey Sievers 12 Newell-Fonda 2:22.87
8 Eryn Sabelka 11 South Winneshiek 2:23.02
9 Katie Noah 12 Earlham 2:25.32
10 Courtney Sporrer 11 Logan-Magnolia Community 2:25.47
11 Hannah Thygesen 11 Audubon 2:27.55
12 Rylee Dunkin 10 Twin Cedars 2:27.77
13 Julianna Breakenridge 11 North Tama County 2:28.09
14 Kierra Jungers 9 Newell-Fonda 2:28.45
15 Jolee Mesz 10 Lawton-Bronson 2:28.62
16 Karis Lippert 9 AGWSR 2:29.45
17 Chloe Matthews 12 Nashua-Plainfield 2:29.77
18 Alaina Westphal 12 Alta-Aurelia 2:30.41
19 Aubrey Eick 12 Nashua-Plainfield 2:30.78
20 Delaney Scherf 10 Central Ekader 2:31.09
21 McKinna Hogan 12 Lenox 2:31.34
22 Kaitlyn Sommerfelt 12 North Linn Community 2:31.86
23 Caroline Shelly 11 St Edmond 2:34.08
24 Nicole Sherer 10 Woodbine Community 2:35.26
Class 2A Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Madison Brouwer 10 Sibley-Ocheyedan 2:13.18
2 Mitzi Evans 11 Mid-Prairie Comm 2:16.70
3 Aliyah Humphrey 10 Underwood 2:17.46
4 Ellie Meyer 12 Iowa Falls - Alden 2:18.31
5 Emilee Heynen 12 Hull Western Christian 2:18.38
6 Gwen Steffen 12 Panorama Comm 2:18.51
7 Amanda Treptow 11 Jesup 2:19.95
8 Danielle Hostetler 9 Mid-Prairie Comm 2:20.32
9 Addyson Grimm Osage 2:21.61
10 Clare Kelly 10 Van Meter 2:22.14
11 Alivia Edens 9 Tipton 2:22.61
12 Ava Claussen-Tubbs 11 Anamosa 2:22.87
13 Clare Wright 9 Jesup 2:24.70
14 Addison Grady 11 Hudson 2:25.08
15 Maddie Hansen 11 Hudson 2:25.42
16 Macy Engelson 11 South Hardin 2:25.54
17 Ellie Hull 11 East Marshall 2:26.35
18 Hillary Trainor Fr Sumner-Fredericksburg 2:26.84
19 Abby Harding 10 Iowa Falls - Alden 2:29.06
20 Avery Hall 11 Chariton 2:29.75
21 Berlyn O'Connor 10 Regina 2:30.47
22 Lea Friedl 12 Eagle Grove 2:30.80
23 Taylor Kvale 11 Dike-New Hartford 2:30.90
24 Chloe Judisch 9 South Central Calhoun 2:32.99
Class 3A Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ainsley Erzen 11 Carlisle 2:09.79
2 Megan Sterbenz 12 Dallas Center-Grimes Com 2:14.80
3 Emma Bock 11 Solon 2:14.91
4 Kiki Connell 12 Charles City 2:16.78
5 Kaia Bieker 11 Harlan Community 2:17.04
6 Kaia Holtkamp 11 Solon 2:17.23
7 Laney Fitzpatrick 12 Assumption 2:17.87
8 Emma Hoins 12 Waverly-Shell Rock 2:18.19
9 Elly Burds 12 Western Dubuque 2:19.56
10 Liza Schaffer 10 North Polk 2:19.80
11 Alyssa Shannon 11 Newton 2:19.88
12 Miranda Muhlstein 12 Dallas Center-Grimes Com 2:22.07
13 Peyton Steffen 11 Marion 2:22.15
14 Nyalang Yak 9 Storm Lake 2:23.79
15 Jorie Randall 12 Mount Vernon / Lisbon 2:24.02
16 Liv Freund 12 Harlan Community 2:24.53
17 Elizabeth Schmitt 12 Xavier 2:25.21
18 Kayla Sieck 11 Grinnell 2:25.31
19 Ava Rush 10 Atlantic 2:26.31
20 Sophia Karras 10 Sergeant Bluff-Luton 2:26.48
21 Alyssa Larson 11 Independence 2:27.37
22 Lucy Schaffer 11 North Polk 2:29.25
23 Abby Kleese 9 Washington 2:40.67
Jamie Schmid 11 Wahlert DNS
Class 4A Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashlyn Keeney 11 Iowa City - Liberty 2:12.70
2 Kaia Downs 11 Sioux City East 2:13.94
3 Kathryn Vortherms 12 Ankeny Centennial 2:14.27
4 Lauren Schulze 12 West Des Moines Valley 2:15.04
5 Molly Bannister 11 Waukee 2:15.94
6 Emily Naughton 10 Indianola 2:17.00
7 Arianna Jackson 10 Theodore Roosevelt 2:17.12
8 Lily Johannes 11 CR Prairie 2:17.62
9 Julia Gehl 9 Hempstead 2:18.49
10 Alexis Moses 11 CR Prairie 2:19.22
11 Jenna Francois 10 Southeast Polk 2:20.02
12 Brooke O'Brien 10 Hempstead 2:20.04
13 Cori Mac 9 Iowa City - Liberty 2:21.54
14 Breelie Mauro 10 Norwalk Community 2:21.97
15 Krissy Spear 9 Johnston 2:22.01
16 Leah Klapatauskas 9 Dubuque Senior 2:22.66
17 Lydia Sommor 10 Pleasant Valley 2:22.86
18 Sarah Defauw 11 Bettendorf 2:23.60
19 Mya DouBrava 10 West Des Moines Valley 2:23.86
20 Madi Lynch 12 Urbandale 2:24.80
21 Mattison Plummer 12 Southeast Polk 2:25.48
22 Sidney Swartzendruber 9 CR John F Kennedy 2:25.61
23 Jade Anderson 10 Abraham Lincoln 2:26.22
24 Lilly Geelan 12 Linn-Mar 2:30.38
Class 1A Girls 1500 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Peyton Pogge 12 Tri-Center 4:56.68
2 Addison Parrott 12 Danville 4:59.91
3 Haley Meyer 11 Kee 5:01.90
4 Lourdes Mason 10 Lisbon 5:02.34
5 Courtney Sporrer 11 Logan-Magnolia Community 5:08.33
6 Chloe Matthews 12 Nashua-Plainfield 5:08.79
7 Aubrey Bemrich 12 St Edmond 5:09.01
8 Grace Lidgett 10 North Tama County 5:09.06
9 Billie Wagner 10 South Winneshiek 5:09.88
10 Ava Vandaele 9 Wapsie Valley 5:16.28
11 Elie Tuhn 11 Baxter/Collins-Maxwell 5:17.44
12 Rylee Dunkin 10 Twin Cedars 5:18.67
13 Jolee Mesz 10 Lawton-Bronson 5:21.17
14 Michaela Leiting 9 St Edmond 5:22.94
15 Greenlee Smock 10 Lynnville-Sully 5:24.36
16 Lily Dixon 10 Earlham 5:24.40
17 Emma Ricke 11 Lawton-Bronson 5:25.84
18 Hunter Jones 10 North Cedar 5:26.77
19 Megan Hageman 10 South Winneshiek 5:27.95
20 Kacie Eisentrager 11 West Fork 5:28.83
21 McKinna Hogan 12 Lenox 5:28.83
22 Alison Wagner 10 Kee 5:30.55
23 Paige Ridenour 11 Madrid 5:32.54
24 Shye Johnson FR 11 Meskwaki Settlement Schoo 5:34.45
Class 2A Girls 1500 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Danielle Hostetler 9 Mid-Prairie Comm 4:45.09
2 Clare Kelly 10 Van Meter 4:53.45
3 Ellie Meyer 12 Iowa Falls - Alden 4:53.60
4 Ellie Rathe 11 Union 4:54.28
5 Amanda Treptow 11 Jesup 4:55.41
6 Mayson Hartley 10 Clarinda 4:57.09
7 Amber Homan 10 Denver 4:57.45
8 Lilian Nelson 10 Forest City 4:58.99
9 Sydney Yoder 11 Mid-Prairie Comm 5:00.51
10 Kyrstin Agnitsch 12 Washington 5:00.67
11 Katelyn Johnston 10 Osage 5:01.61
12 Emily Jackson 11 New Hampton Comm 5:03.13
13 Addison Grady 11 Hudson 5:06.31
14 Teah Miller 10 Iowa Falls - Alden 5:07.36
15 Ella Waddle 12 Panorama Comm 5:08.03
16 Megan Courtright 9 Washington 5:10.14
17 Ellie Hull 11 East Marshall 5:12.73
18 Lauren Derscheid 11 Pekin 5:14.59
19 Chloe Ristau 11 Denver 5:15.91
20 Lexi Duffy 11 Okoboji Community 5:16.29
21 Madalyn Moline 12 Manson NW Webster 5:17.23
22 Charlotte Brown 10 Wilton 5:23.29
23 McKenzie Kissel 10 Louisa-Muscatine 5:23.48
24 Emma Schroeder 11 East Sac County 5:35.43
Class 3A Girls 1500 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ainsley Erzen 11 Carlisle 4:42.21
2 Shewaye Johnson 10 Ballard Community 4:43.58
3 Kiki Connell 12 Charles City 4:47.26
4 Emma Hoins 12 Waverly-Shell Rock 4:47.69
5 Paityn Noe 10 Ballard Community 4:48.72
6 Emma Hughes 12 Glenwood 4:53.17
7 Brecken VanBaale 12 Harlan Community 4:53.74
8 Alixandra Oliver 12 Wahlert 4:54.42
9 Ellie Meyer 11 Wahlert 4:55.60
10 Emily Haverdink 11 Moc-Floyd Valley 4:55.88
11 Geneva Timmerman 10 Adel-Desoto-Minburn 4:56.59
12 Alyssa Shannon 11 Newton 4:57.33
13 Liza Schaffer 10 North Polk 4:57.69
14 Kay Fett 11 Center Point Urbana 4:58.70
15 Alyssa Klein 9 Western Dubuque 5:02.16
16 Lauren Klein 12 Western Dubuque 5:02.17
17 Moriah Knapp 10 Algona 5:05.08
18 Brenna Fisher 11 Spencer 5:05.74
19 Megan Sterbenz 12 Dallas Center-Grimes Com 5:06.51
20 Kiersten Conway 12 Solon 5:08.64
21 Kayla Sieck 11 Grinnell 5:18.27
22 Taylor McCreedy 12 Atlantic 5:19.39
23 Skylar Hoffman 11 Assumption 5:27.57
24 Cristina Carthey 12 Mt Pleasant 5:27.78
Class 4A Girls 1500 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ashlyn Keeney 11 Iowa City - Liberty 4:41.30
2 Keelee Leitzen 9 Hempstead 4:43.18
3 Kaia Downs 11 Sioux City East 4:45.18
4 Lauren Schulze 12 West Des Moines Valley 4:45.74
5 Lauren McMahon 12 Ankeny 4:45.86
6 Micah Poellet 12 Linn-Mar 4:45.89
7 Emily Naughton 10 Indianola 4:46.79
8 Julia Gehl 9 Hempstead 4:48.10
9 Addison Dorenkamp 9 West Des Moines Valley 4:49.45
10 Rondi Quass 10 Ankeny Centennial 4:49.60
11 Abi Hahn 10 Theodore Roosevelt 4:50.15
12 Olivia Verde 9 Johnston 4:50.95
13 Sarah Murphy 12 Linn-Mar 4:55.60
14 Aleah Tenpas 11 Johnston 4:55.70
15 Margaux Basart 12 Waukee 4:57.38
16 Katie Jensen 12 Ankeny Centennial 4:57.42
17 Lillian Schmidt 12 Dubuque Senior 4:58.86
18 Camille Mac 12 Iowa City - Liberty 4:59.15
19 Hannah Beintema 11 Bettendorf 4:59.39
20 Lily Johannes 11 CR Prairie 4:59.85
21 Lydia Sommor 10 Pleasant Valley 5:02.94
22 Peyton Kelderman 12 Waukee 5:06.16
23 Emily See 9 Bettendorf 5:09.71
24 Elena Gentry 9 Theodore Roosevelt 5:12.50
Class 1A Girls 3000 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Peyton Pogge 12 Tri-Center 10:32.91
2 Addison Parrott 12 Danville 10:33.21
3 Haley Meyer 11 Kee 10:39.44
4 Lourdes Mason 10 Lisbon 10:41.47
5 Billie Wagner 10 South Winneshiek 10:49.37
6 Greenlee Smock 10 Lynnville-Sully 11:14.81
7 Grace Lidgett 10 North Tama County 11:16.11
8 Elie Tuhn 11 Baxter/Collins-Maxwell 11:16.47
9 J'Lyn Knutson 12 Melcher-Dallas 11:19.97
10 Rylee Dunkin 10 Twin Cedars 11:22.90
11 Julia Fehr 12 West Bend-Mallard 11:23.31
12 Juliana Droll 10 Riceville 11:32.80
13 Holly Beauchamp 11 Marquette 11:34.18
14 Hunter Jones 10 North Cedar 11:36.85
15 Kayden Spencer 10 Ogden Community 11:37.03
16 Reese Duncan 10 St Albert 11:40.85
17 Emma Ricke 11 Lawton-Bronson 11:40.90
18 Kenna Meisgeier 12 Starmont 11:41.81
19 Alison Wagner 10 Kee 11:46.59
20 Paige Ridenour 11 Madrid 11:47.54
21 Alexia Nelson 11 Glidden-Ralston 11:51.90
22 Hannah Gus 12 BGM Community 11:56.43
23 Morgan Hanson 10 IKM-Manning 12:12.61
24 Karlie Larsen 10 Mt Ayr Community 12:41.80
Class 2A Girls 3000 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Danielle Hostetler 9 Mid-Prairie Comm 10:25.26
2 Ellie Rathe 11 Union 10:39.06
3 Ellie Meyer 12 Iowa Falls - Alden 10:43.60
4 Sydney Yoder 11 Mid-Prairie Comm 10:51.79
5 Mayson Hartley 10 Clarinda 10:52.98
6 Madalyn Moline 12 Manson NW Webster 10:53.06
7 Addison Grady 11 Hudson 10:54.39
8 Katelyn Johnston 10 Osage 10:54.58
9 Emily Jackson 11 New Hampton Comm 11:04.91
10 Amaya Van Essen 11 Unity Christian 11:11.81
11 Annalee Bartles 12 Regina 11:13.45
12 Rylee Sloss 12 Guthrie Center 11:13.72
13 Teah Miller 10 Iowa Falls - Alden 11:16.27
14 Jessica Regenwether 12 Hudson 11:18.79
15 Kyrstin Agnitsch 12 Washington 11:19.34
16 Maria Kruse 9 Beckman Catholic 11:38.67
17 Savanna Busch 12 Williamsburg 11:38.78
18 Jaycie Vohs 9 Ridge View 11:44.37
19 Olivia Hoogland 9 Unity Christian 11:45.81
20 Preslie Oswald 10 Manson NW Webster 11:45.84
21 London Rogge 11 Washington 11:48.96
22 Sophie Stineman 11 Des Moines Christian 12:06.90
23 Coryn Wallick 10 Tipton 12:14.80
24 Ella Jicinsky 9 Des Moines Christian 12:25.32
Class 3A Girls 3000 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Shewaye Johnson 10 Ballard Community 9:57.21
2 Kiki Connell 12 Charles City 10:03.88
3 Emma Hoins 12 Waverly-Shell Rock 10:04.48
4 Paityn Noe 10 Ballard Community 10:06.57
5 Geneva Timmerman 10 Adel-Desoto-Minburn 10:33.56
6 Emma Hughes 12 Glenwood 10:41.01
7 Emily Haverdink 11 Moc-Floyd Valley 10:41.92
8 Kay Fett 11 Center Point Urbana 10:46.02
9 Gabby Moran 12 Wahlert 10:55.58
10 Emma Althoff 10 Monticello Senior 11:00.23
11 Moriah Knapp 10 Algona 11:01.48
12 Lilly Boge 11 Western Dubuque 11:02.71
13 Sydney Bochmann 9 Waverly-Shell Rock 11:17.82
14 Kiersten Conway 12 Solon 11:20.29
15 Emma Haley 12 Moc-Floyd Valley 11:22.72
16 Abigail Cutler 12 Pella 11:25.57
17 Ellie Kirby 11 Wahlert 11:27.85
18 Abby McGuire 9 Gilbert 11:28.60
19 Taylor McCreedy 12 Atlantic 11:36.64
20 Erin Schultz 12 Glenwood 11:36.87
21 Emma Wilkerson 9 Center Point Urbana 11:40.98
22 Abby Blint 11 Mt Pleasant 11:42.44
23 Mary Jacobson 9 Grinnell 12:01.85
24 Carley Seeley 9 Fairfield 12:18.42
Class 4A Girls 3000 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lauren McMahon 12 Ankeny 9:57.17
2 Ashlyn Keeney 11 Iowa City - Liberty 9:58.57
3 Kaia Downs 11 Sioux City East 10:07.71
4 Julia Gehl 9 Hempstead 10:08.46
5 Keelee Leitzen 9 Hempstead 10:09.46
6 Lauren Schulze 12 West Des Moines Valley 10:10.65
7 Olivia Verde 9 Johnston 10:14.86
8 Addison Dorenkamp 9 West Des Moines Valley 10:15.17
9 Rondi Quass 10 Ankeny Centennial 10:18.56
10 Lillian Schmidt 12 Dubuque Senior 10:27.65
11 Micah Poellet 12 Linn-Mar 10:30.26
12 Aleah Tenpas 11 Johnston 10:35.03
13 Camille Mac 12 Iowa City - Liberty 10:36.16
14 Mattison Plummer 12 Southeast Polk 10:41.05
15 Kylie Daily 9 Davenport West 10:43.04
16 Margaux Basart 12 Waukee 10:45.40
17 Maddy Negley 12 Iowa City West 10:56.08
18 Emily See 9 Bettendorf 10:56.83
19 Peyton Kelderman 12 Waukee 10:59.45
20 Camryn Sattler 9 Clinton 11:00.03
21 Rowan Boulter 11 Iowa City High 11:07.58
22 Laurdyn Meyer 12 CR Prairie 11:08.42
23 Ivy Glendenning 9 Southeast Polk 11:13.76
24 Maddie Gallagher 9 Cedar Falls 11:20.47
Class 1A Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kelly Proesch 12 North Cedar 15.20
2 Lizzie Garber 12 BCLUW 15.47
3 Olivia Bohlen 11 Belle Plaine Community 15.67
4 Ella Stene 10 Lake Mills 16.06
5 Maddax DeVault 11 Nodaway Valley 16.09
6 Claire Schroeder 9 St Mary's 16.12
7 Tiffany Woerdehoff 12 Gehlen Catholic 16.32
8 Anna Longhenry 11 North Union 16.39
Class 2A Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ellie Rickertsen 11 Northeast 14.78
2 Kiersten Fisher 12 Southeast Valley 15.00
3 Paige Kisley 12 Osage 15.27
4 Malayna Kiel 11 Oelwein 15.47
5 Annie Gahan 12 Regina 15.56
6 Holly Hoepner 12 A-H-S-T 15.89
7 Carlee Rochford 9 New Hampton Comm 15.90
8 Margo Chipps 12 P C M 16.07
Class 3A Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kendall Anderson 11 Bondurant-Farrar 15.10
2 JoJo Tyynismaa 11 South Tama County 15.57
3 Anna Dunlap 11 Fairfield 15.60
4 Emma Zoet 12 Boyden-Hull 15.74
5 Silvana Kabolo 10 Clear Creek Amana 15.84
6 Kelsey Pacha 11 Fairfield 15.88
7 Karsyn Lamm 12 Mt Pleasant 16.02
8 Emma Mathis 11 Clear Creek Amana 16.36
Class 4A Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mackenzie Carney 11 Waukee 14.54
2 Maddy McFarland 11 Cedar Falls 15.03
3 Esaba Okwaramoi 10 Dowling Catholic 15.05
4 Nacari Bryant 12 Davenport Central 15.28
5 Kynzi Winger 12 Waukee 15.36
6 Mackenzie Borden 11 Bettendorf 15.55
7 Grace Braden 10 CR John F Kennedy 15.70
8 Julia Shonka 12 Dowling Catholic 15.76
Class 1A Girls 100m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kelly Proesch 12 North Cedar 15.00
2 Lizzie Garber 12 BCLUW 15.72
3 Olivia Bohlen 11 Belle Plaine Community 15.89
4 Ella Stene 10 Lake Mills 16.14
5 Maddax DeVault 11 Nodaway Valley 16.31
6 Tiffany Woerdehoff 12 Gehlen Catholic 16.31
7 Claire Schroeder 9 St Mary's 16.33
8 Anna Longhenry 11 North Union 16.44
9 Jade Jackson 12 CAM-Anita 16.85
10 Molly Joyce 10 Bishop Garrigan 16.85
11 Danika Demers 11 St Marys 16.91
12 Jaylyn Moore 11 Clayton Ridge 16.98
13 Vanessa Koehler 10 Glidden-Ralston 17.01
14 Lauren Donlea 11 East Buchanan Com 17.02
15 Leah Ries 11 Maquoketa Valley 17.22
16 Rylee Graden 12 Ogden Community 17.32
17 Brandy Beatty 11 Central Ekader 17.39
18 Emma Grandgenett 11 Bishop Garrigan 17.40
19 Kenna Paxson 11 BCLUW 17.53
20 Cassidy Nelson 12 Lenox 17.55
21 Allison Dowd 11 Danville 17.66
22 Izzy Weldon 9 Fremont Mills Comm 17.76
23 Ella Aulwes 11 Edgewood Colesburg 20.64
24 Alyssa Tegeler 11 Belle Plaine Community 20.80
Class 2A Girls 100m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ellie Rickertsen 11 Northeast 14.91
2 Paige Kisley 12 Osage 15.28
3 Kiersten Fisher 12 Southeast Valley 15.55
4 Malayna Kiel 11 Oelwein 15.63
5 Holly Hoepner 12 A-H-S-T 15.72
6 Annie Gahan 12 Regina 15.96
7 Margo Chipps 12 P C M 15.97
8 Carlee Rochford 9 New Hampton Comm 16.01
9 Rowan Jensen 9 Ridge View 16.19
10 Devin Simon 10 Cascade 16.28
11 Allison Casteel 11 Centerville 16.37
12 Paige Condon 11 Manson NW Webster 16.49
13 Jenna Joyce 12 Emmetsburg 16.66
14 Haylee Frederick 12 Williamsburg 16.68
15 Anna Coffee 11 Hinton Community 16.82
16 Berkley Johannsen 10 Sioux Central Comm 16.90
17 Sydney Barton 11 Tipton 16.97
18 Hailey Martin 10 Underwood 17.07
19 Makenna Kleinhesselink 11 Sheldon Community 17.12
20 Faith Espinosa 12 Clarinda 17.14
21 Olyvia Bellows 9 Aplington-Parkersburg 17.21
22 Carly Underwood 10 Colfax-Mingo 17.25
23 Shey Storesund 12 Panorama Comm 17.52
24 Tatum Shepherd 9 Ridge View 18.31
Class 3A Girls 100m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kendall Anderson 11 Bondurant-Farrar 15.32
2 Anna Dunlap 11 Fairfield 15.46
3 JoJo Tyynismaa 11 South Tama County 15.69
4 Emma Zoet 12 Boyden-Hull 15.85
5 Silvana Kabolo 10 Clear Creek Amana 16.09
6 Kelsey Pacha 11 Fairfield 16.16
7 Karsyn Lamm 12 Mt Pleasant 16.17
8 Emma Mathis 11 Clear Creek Amana 16.25
9 Isabella Knutson 12 Decorah 16.32
10 Madi Marony 11 Spencer 16.37
11 Reagan Demmon 12 North Polk 16.45
12 Addisyn Terpstra 10 Newton 16.51
13 Lilly McNaughton 11 Le Mars Community 16.59
14 Tory Henry 9 Clarke Community 16.77
15 Claire Miller 10 Denison Community 16.78
16 Kenna Lamm 11 Mt Pleasant 16.81
17 Jori Hajek 12 Humboldt 16.85
18 Mia Schumann 12 North Polk 16.94
19 Jaya Kleemeier 9 Winterset 16.96
20 Sophia Stahle 10 Solon 16.96
21 Soren Maricle 10 Central Clinton 17.06
22 Kallie Mincks 11 Decorah 17.14
23 Allie Soderberg 10 Winterset 17.29
24 Lily Groat 12 Humboldt 17.38
Class 4A Girls 100m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maddy McFarland 11 Cedar Falls 14.82
2 Mackenzie Carney 11 Waukee 15.07
3 Kynzi Winger 12 Waukee 15.39
4 Nacari Bryant 12 Davenport Central 15.44
5 Esaba Okwaramoi 10 Dowling Catholic 15.82
6 Mackenzie Borden 11 Bettendorf 15.87
7 Julia Shonka 12 Dowling Catholic 15.92
8 Grace Braden 10 CR John F Kennedy 15.96
9 Jordan Sekafetz 12 Iowa City High 16.01
10 Shelby Romig 12 Ankeny 16.16
11 Alison Frandsen 10 Ames 16.26
12 Ella Woods 11 Iowa City West 16.44
13 Ciara Wheeler 12 Johnston 16.48
14 Brie Klein 11 Iowa City - Liberty 16.56
15 Addison Powell 11 Southeast Polk 16.58
16 Sierra Pruessner 9 Iowa City High 16.61
17 Noelani Mattson 12 Cedar Falls 16.79
18 Alexis Brown 11 Des Moines East 16.80
19 Addy Patten 10 Pleasant Valley 16.91
20 Rosa Monarch 10 Mason City 17.04
21 Emma Nau 12 West Des Moines Valley 17.28
22 Grace Graham 11 North Scott 17.63
Isabel Severs 12 Southeast Polk DNS
Class 1A Girls 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kelly Proesch 12 North Cedar 1:04.97
2 Danika Demers 11 St Marys 1:05.81
3 Kiya Johnson 10 North Butler 1:06.72
4 Lizzie Garber 12 BCLUW 1:08.68
5 Tara Peterson 12 Stanton 1:08.81
6 Lauren Malone 9 Boyer Valley 1:09.03
7 Lauren Williams 11 St Albert 1:09.10
8 Allison Kettmann 11 Marquette 1:09.12
9 Emily Madison 9 Fremont Mills Comm 1:09.18
10 Kennedy Kelly 11 West Hancock 1:09.67
11 Katelyn Pfaltzgraff 12 AGWSR 1:10.88
12 Isabella Efflandt 12 Northwood-Kensett 1:10.90
13 Emma Alstott 11 St Edmond 1:11.36
14 Brynnly German 9 Martensdale-St. Marys 1:11.37
15 Maggie Ragaller 10 Ar-We-Va 1:11.66
16 Alyssa Steinback 9 Belle Plaine Community 1:11.88
17 Sophie Ruden 10 Gehlen Catholic 1:11.93
18 Shea Peterson 10 Alta-Aurelia 1:12.50
19 Lauren Donlea 11 East Buchanan Com 1:12.79
20 TJ Stoaks 12 Lenox 1:13.18
21 Emma Erickson 10 Newell-Fonda 1:13.77
22 Serah Shafer 11 Wapello 1:14.89
23 Hali Anderson 12 St. Ansgar 1:15.91
Taja Conley 10 South O'Brien DNS
Class 2A Girls 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ellie Rickertsen 11 Northeast 1:03.43
2 Anna Winterrowd 12 OA-BCIG 1:03.90
3 Margo Chipps 12 P C M 1:04.76
4 Gracie Schoonhoven 10 Unity Christian 1:05.05
5 Holly Hoepner 12 A-H-S-T 1:05.59
6 Paige Kisley 12 Osage 1:05.89
7 Taylor Kvale 11 Dike-New Hartford 1:05.92
8 Devin Simon 10 Cascade 1:06.51
9 Elizabeth Gibbs 11 Cascade 1:06.65
10 Malayna Kiel 11 Oelwein 1:07.25
11 Annie Gahan 12 Regina 1:07.64
12 Maggie Criswell 10 Waukon 1:08.83
13 Paige Condon 11 Manson NW Webster 1:08.87
14 Carlie Jo Fusco 10 Durant 1:09.15
15 Makenna Kleinhesselink 11 Sheldon Community 1:09.26
16 Sailor Anderson 12 Chariton 1:09.38
17 Brooke Shafer 12 Eddyville-Blakesburg 1:09.72
18 Bria Wasmund 10 Sibley-Ocheyedan 1:10.15
19 Faith Espinosa 12 Clarinda 1:10.29
20 Morgan Neuroth 9 East Marshall 1:10.71
21 Jenessa VanVeldhuizen 11 West Lyon Community 1:10.79
22 Mary Kelly 10 Van Meter 1:11.40
23 Hanna Rogers 10 Kingsley-Pierson/Woodbury 1:11.44
24 Abby Wellman 12 Central Lee 1:11.65
Class 3A Girls 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Darci Wiseman 11 Winterset 1:03.91
2 Emma Zoet 12 Boyden-Hull 1:05.62
3 Jerra Merchant 10 Spencer 1:06.11
4 Madison Prier 11 Marion 1:06.68
5 Abby Hughes 11 Glenwood 1:06.77
6 Alivia Schulte 10 West Delaware County Com 1:07.01
7 JoJo Tyynismaa 11 South Tama County 1:07.24
8 Emma Arnold 10 Xavier 1:07.32
9 Jordan Czerwinski 11 Oskaloosa 1:07.33
10 Meredith Bahl 11 Western Dubuque 1:07.57
11 Vanessa Bickford 9 Dallas Center-Grimes Com 1:07.81
12 Reagan Dahlquist 12 Waverly-Shell Rock 1:09.14
13 Lily Groat 12 Humboldt 1:09.72
14 Laura Swart 10 Mount Vernon / Lisbon 1:09.84
15 Addie Tesdahl 9 Webster City 1:09.87
16 Addie Bowman 12 Maquoketa 1:10.26
17 Reagan Demmon 12 North Polk 1:10.44
18 Chloe Mullenix 10 Atlantic 1:10.84
19 Mallory Lyon 11 Fairfield 1:11.95
20 Audrey Castle 11 Boone 1:12.06
21 Lauren Staudt 9 Charles City 1:12.21
22 Raquel Schneider 11 Fort Madison 1:12.41
23 Kate Hughes 10 Glenwood 1:14.81
Mia Stahle 9 Solon DQ
Class 4A Girls 400m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Emily Wood 12 Pleasant Valley 1:03.30
2 Mackenzie Carney 11 Waukee 1:04.46
3 Lilly Reynolds 12 Iowa City High 1:04.69
4 Madison Bunton 12 Burlington 1:04.94
5 Maddy McFarland 11 Cedar Falls 1:05.06
6 Mallory Drake 11 Waukee 1:06.52
7 Millie Hill 12 Ankeny Centennial 1:06.82
8 Abbie LaSale 10 Abraham Lincoln 1:07.24
9 Kaitlyn Powell 11 Davenport West 1:07.75
10 Erinn Varga 9 Iowa City West 1:08.68
11 Grace Larkins 12 Southeast Polk 1:08.76
12 Isabelle Woody 11 Iowa City - Liberty 1:08.79
13 Alison Frandsen 10 Ames 1:08.83
14 Hattie Aanestad 10 Bettendorf 1:09.08
15 Arriana Johnson 10 Theodore Roosevelt 1:09.87
16 Meghan Coulter 12 Ottumwa 1:10.11
17 Crystal Castellano 11 Dowling Catholic 1:10.21
18 Ashley Smith 11 Davenport West 1:10.57
19 Ellie Dalton 12 Ankeny 1:10.79
20 Mya Curry 9 Hempstead 1:11.35
21 Reese Ervin 10 Dowling Catholic 1:11.42
22 Martha Hamilton 11 Iowa City High 1:11.55
23 Carli Bennett 9 Southeast Polk 1:12.11
24 Molly Joyner 11 CR John F Kennedy 1:12.91
Class 1A Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Madrid 50.92
Lilly OstertElla SantiJillian DoddsErin Schieltz
2 South O'Brien 52.00
Annika JennessHannah DauKarlee WarnkeWilla Sickelka
3 Wapello 52.36
BOYSEN ADALindsy MassnerGracie GustisonSerah Shafer
4 Lisbon 52.77
Addy HappelAva CzarneckiMadi SchnipkoweitPeyton Robinson
5 Hartley-Melvin-Sanborn 53.65
Emily MutomboAbby OttoLydia HardersJasmine Lux
6 Riverside 53.96
Veronica AndrusyshynIzzy BlumlEmma GordonLydia Erickson
7 Baxter/Collins-Maxwell 54.00
Jane'e JonesAvery FrickeErica HougeAlexis Houge
8 North Union 54.03
Ella UlrichNaomi JonesShelby FrakerAnna Longhenry
Class 2A Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Northeast 49.29
Paige HolstEllie RickertsenMadison TarrNeveah Hildebrandt
2 Williamsburg 49.87
Haylee FrederickKendra EichhornAmina DeWittGracie Ehret
3 Mid-Prairie Comm 50.59
Maddie EdgingtonAmara JonesAlyssa McDowellAmber Swart
4 Denver 51.04
Katie MortensonIreland PollockTiffani WrightAnna Curtis
5 West Lyon Community 51.04
Randi ChildressTaylor RentschlerAvery LenzKennedy Kramer
6 South Hamilton Com 51.15
Kate BarkemaKelbe KrummTanna ThompsonAshlyn Erickson
7 OA-BCIG 51.16
Morgan GodbersenAnna WinterrowdAlex SchroederAbby Winterrowd
Dike-New Hartford DNF
Alexis JensenShelby OhrtJadyn BennettEden Barrett
Class 3A Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Wahlert 48.79
Meghan McDonaldAbigail WallaceTessa BerningAriana Yaklich
2 Pella 49.11
Delanie ReynoldsRoselande VanderhoffMarissa HackmanEmily McMartin
3 Bondurant-Farrar 49.34
Makenna WestRebekah FullerKendall AndersonEllie DeCosta
4 West Burlington 49.82
McKenna MarlowAmelia SchwenkerAmiya DavisSydney Marlow
5 Moc-Floyd Valley 49.88
Carolynn MeinesPayton KleinhesselinkAddison WierdaTierney Huss
6 Spencer 50.34
Jaelyn JohnsonAllison PiercyErika AmendtJada Piercy
7 Solon 50.84
Mia StahleCallie LevinMia DuckettAddie McQuinn
8 Fairfield 50.88
Kiya RobertsonKelsey PachaCoty EngleAnna Dunlap
Class 4A Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Pleasant Valley 49.91
Malayna AlbertsonHarmony CreasyKora RuffEmily Wood
2 Waukee 50.17
Zamauri BatesKynzi WingerKaliyah PerryNatalie Harris
3 Ankeny 50.46
Eva Van De MortelKarsen JacksEva FulkMytika Mayberry
4 Ames 50.47
Ireland BussMorgan EngelsElizabeth LynchCameron Moon
5 Sioux City West 50.98
Gabby WagnerHolly DuaxBella LeonLily Juhnke
6 Dowling Catholic 51.07
Forest Kuestner-BurlesonOlivia KramerMargaret TobiasShea Johnson
7 West Des Moines Valley 51.12
Shreya GaddiAshley BuchholzGabby ClarkDanielle Socarras
8 Des Moines Hoover 51.69
Takira SmithKim KarngaMelvina ChehJessica Kyne
Class 1A Girls 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Madrid 49.57
Lilly OstertElla SantiJillian DoddsErin Schieltz
2 South O'Brien 50.73
Annika JennessHannah DauKarlee WarnkeWilla Sickelka
3 Lisbon 51.36
Addy HappelAva CzarneckiMadi SchnipkoweitPeyton Robinson
4 North Union 51.50
Ella UlrichNaomi JonesShelby FrakerAnna Longhenry
5 Riverside 51.54
Veronica AndrusyshynIzzy BlumlEmma GordonLydia Erickson
6 Wapello 51.73
BOYSEN ADALindsy MassnerGracie GustisonSerah Shafer
7 Baxter/Collins-Maxwell 51.94
Jane'e JonesAvery FrickeErica HougeAlexis Houge
8 Hartley-Melvin-Sanborn 51.98
Emily MutomboAbby OttoLydia HardersJasmine Lux
9 West Central 52.08
Aaliyah GordonMarlee SquiresKylee LickissNaomi Scott
10 Belle Plaine Community 52.13
Jacey ReinekeAlyssa TegelerAlyssa SteinbackOlivia Bohlen
11 Lynnville-Sully 52.76
Carsyn McFarlandKorinne JansenReagan McFarlandDylann Huyser
12 St Mary's 52.80
Halle GallesWhitney JensenCarmindee RickeClaire Schroeder
13 Newell-Fonda 52.83
Maggie WalkerElla LarsenMary WalkerIsabel Bartek
14 Nashua-Plainfield 52.85
Abbie HydeAlannah RichardsRylee WeissMakenzie Foelske
15 North Cedar 52.91
Adison MusserCaitlin JensenSam KothAubrie Pruess
16 St. Ansgar 52.92
Sarah WagnerEmma HallKirsten BoerjanCora Heeter
17 Northwood-Kensett 53.05
Carly HengestegKayla SenneRuthie ConlinIsabella Efflandt
18 Maquoketa Valley 53.24
Lily HuberLeah RiesEmma RichterMcKenna Thompson
19 Grundy Center 53.29
Dahlia GardinerJordan LaunsteinCarlie WillisAbby Hamann
20 Ar-We-Va 53.37
Hannah KrausJamie HausmanKora ObrechtJadeyn Smith
21 Highland Community 53.39
MyLei SmithSarah BurtonKatelyn WatersMackenzie McFarland
22 Turkey Valley Comm. 53.58
Kara ReicksOlivia SnyderClare CourtneyKylie Wurzer
23 East Union 53.75
Kaitlyn MitchellGrace NixonMallory RaneyNoelle McKnight
24 Martensdale-St. Marys 53.87
Carolyn AmfahrAnna ParrottBrynnly GermanKylie Keller
Class 2A Girls 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Northeast 49.53
Paige HolstEllie RickertsenMadison TarrNeveah Hildebrandt
2 Dike-New Hartford 49.77
Alexis JensenShelby OhrtJadyn BennettEden Barrett
3 Williamsburg 49.87
Haylee FrederickKendra EichhornAmina DeWittGracie Ehret
4 Mid-Prairie Comm 51.10
Maddie EdgingtonAmara JonesAlyssa McDowellAmber Swart
5 West Lyon Community 51.36
Randi ChildressTaylor RentschlerAvery LenzKennedy Kramer
6 OA-BCIG 51.36
Morgan GodbersenAnna WinterrowdAlex SchroederAbby Winterrowd
7 South Hamilton Com 51.41
Kate BarkemaKelbe KrummTanna ThompsonAshlyn Erickson
8 Denver 51.47
Katie MortensonIreland PollockTiffani WrightAnna Curtis
9 Bellevue Community 51.58
Kenna DuesingAdessa LeifriedMorgan MeyerKaleisha Deshaw
10 Aplington-Parkersburg 51.70
Ellen WallerSommer StotlerHalle BusemanMaci Freund
11 Ridge View 51.71
Hannah EhrpShae DutlerKiara DutlerRowan Jensen
12 Washington 51.77
Taylor ChristensenCamille ZwiefelGrace AndersonJeMae Nichols
13 Eagle Grove 51.86
Ayden FeskeOlivia AndersonMaddie BlomgrenLea Friedl
14 Cascade 51.90
Brianna KoppesTaylor MensterGrace BergfeldLibby Felton
15 Okoboji Community 52.03
Sarae SemenEllsa JorgensenLeah SorensonEthnee Jorgensen
16 A-H-S-T 52.13
Holly HoepnerDelaney GoshornGraycen PartlowCora Comer
17 Hull Western Christian 52.15
Josie ZeutenhorstTaylor StatemaPayton MarksEmma Westphal
18 Union 52.18
Sydney AntonGrace RatheAubrey GatesAllie Driscol
19 East Sac County 52.26
Hannah PudenzMeredith BrownCarly FischerBrooke Jergens
20 Forest City 52.44
Ellie CaylorJayln HovengaEmma AndersonShae Dillavou
21 Clarinda 52.52
Paige MillikanFaith EspinosaAly MeierMaddie Sunderman
22 New Hampton Comm 52.72
Addison TrowerEmma WegnerAlivya WisnerCarlee Rochford
23 P C M 52.87
Brionna KalarDelaney BairdRyan BennettChelsea Bird
24 Greene County 53.00
Olivia ShannonBrianna OstersonMakala KaferNatalie Heupel
Class 3A Girls 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Wahlert 49.15
Meghan McDonaldAbigail WallaceTessa BerningAriana Yaklich
2 Bondurant-Farrar 49.30
Makenna WestRebekah FullerKendall AndersonEllie DeCosta
3 Pella 49.50
Delanie ReynoldsRoselande VanderhoffMarissa HackmanEmily McMartin
4 West Burlington 49.50
McKenna MarlowAmelia SchwenkerAmiya DavisSydney Marlow
5 Fairfield 50.06
Kiya RobertsonKelsey PachaCoty EngleAnna Dunlap
6 Spencer 50.13
Jaelyn JohnsonAllison PiercyErika AmendtJada Piercy
7 Moc-Floyd Valley 50.16
Carolynn MeinesPayton KleinhesselinkAddison WierdaTierney Huss
8 Solon 50.52
Mia StahleCallie LevinMia DuckettAddie McQuinn
9 Decorah 50.54
Brinley KrivachekIsabella KnutsonKailyn O'GaraLani Hubka
10 Adel-Desoto-Minburn 50.56
Makayla CrannellOlivia TollariLauren CaseElla Grossman
11 Western Dubuque 50.61
Ella SchindlerSammy ReckerBrynn WaltersErica Ernzen
12 Grinnell 50.70
Daria KlineGretta DoddLibby WaltonElla Grife
13 Assumption 50.74
Olivia LynchPeyton SebergAmil CombsAlaina McConnell
14 Glenwood 51.04
Zoie CardaNora DoughertyLauren RoenfeldtCoryl Matheny
15 Dallas Center-Grimes Com 51.29
Abby OsbornOlivia HustonElle NelsenBailey Macumber
16 Carroll Community 51.31
Elizabeth PerkinsHannah JorgensenMadison TunningShay Sinnard
17 Sioux Center Com 51.40
Ayda Den HerderWillow BleekerAnnika JahnPeytan Toering
18 Clear Creek Amana 51.53
Silvana KaboloBailey OlerichCileigh SmiddyEmma Mathis
19 Humboldt 51.59
Morgan OlsonAlexis HansenJori HajekPaige DeWinter
20 Winterset 51.66
Jaya KleemeierJena YoungThea BanningRiley Kious
21 Gilbert 51.91
Lauren SchwendemannBella NelsonTayanna StreigleAva Hawthorne
22 Boone 51.95
Morgan LyonsEmily WingertEmma DightonNatalee Danner
Mt Pleasant DQ
Bailey JalasKarsyn LammJosie GilmoreKenna Lamm
Le Mars Community DQ
Mya KibbyStella HectorJenna AllenMadi Huls
Class 4A Girls 4x100m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Pleasant Valley 48.69
Malayna AlbertsonHarmony CreasyKora RuffEmily Wood
2 Waukee 49.08
Zamauri BatesKynzi WingerKaliyah PerryNatalie Harris
3 Ankeny 49.15
Eva Van De MortelKarsen JacksEva FulkMytika Mayberry
4 West Des Moines Valley 49.58
Shreya GaddiAshley BuchholzGabby ClarkDanielle Socarras
5 Dowling Catholic 49.60
Forest Kuestner-BurlesonOlivia KramerMargaret TobiasShea Johnson
6 Sioux City West 49.66
Gabby WagnerHolly DuaxBella LeonLily Juhnke
7 Des Moines Hoover 49.70
Takira SmithKim KarngaMelvina ChehJessica Kyne
8 Ames 49.90
Ireland BussMorgan EngelsElizabeth LynchCameron Moon
9 CR Prairie 50.19
Sarah JordanRyann DeckerTaylor LeeAva Andrews
10 Linn-Mar 50.24
Mary GustasonKaylee BunnJada SimmonsKaty Hand
11 Waterloo East 50.32
Jaleah JonesValieghja WrightJocelyn NicholsNyla Norman
12 Cedar Falls 50.41
Lauryn JensenSarah AlbaughGrace PenrithAnisia Smith
13 Ankeny Centennial 50.44
Layla HughesMorgan PosustaMorgan SeverseikeAddison Arringdale
14 Mason City 50.81
Rosa MonarchAriel LeeGwen FiserJada Williams
15 Indianola 50.85
Kaydence EatonRayna SickelsPatricia SteinfeldtGrace Gioffredi
16 North Scott 50.89
Madison AhrensKaci JohnsonSavanna BruckMercie Hansel
17 Johnston 50.89
Alyssa MinerMiya LongGiada GrimesAnna Gossling
18 Bettendorf 50.93
Breanna CafferyTessa TeagardenKatie GirschAvery Horner
19 Sioux City East 51.09
Brylee HempeyLineya WellsBella GordonTrinity Wagner
20 Iowa City - Liberty 51.10
Chaise LangeAmira ColemanBrie KleinBrityn Gryp
21 Urbandale 51.36
Lauryn BibbsLauren NepperJayda HolderDennan Rew
22 Hempstead 51.50
Emily KleinNatasha FreiburgerGillian JaegerEmma Hilkin
23 Fort Dodge Senior 51.64
Keyonna DouglasHaley WillsTristin DosterAleaha Pommer
Theodore Roosevelt DQ
Arriana JohnsonDierra ColemanJylian WilliamsPromise Zandy
Class 1A Girls 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Madrid 1:44.82
Lilly OstertElla SantiJillian DoddsErin Schieltz
2 Nodaway Valley 1:46.66
Abby EnglesMaddie FryAnnika NelsonMaddax DeVault
3 Wapello 1:48.11
BOYSEN ADALindsy MassnerGracie GustisonSerah Shafer
4 Lisbon 1:48.11
Addy HappelAva CzarneckiMadi SchnipkoweitPeyton Robinson
5 West Central 1:48.25
Aaliyah GordonMarlee SquiresKylee LickissNaomi Scott
6 South O'Brien 1:48.36
Annika JennessHannah DauKarlee WarnkeWilla Sickelka
7 Newell-Fonda 1:49.73
8 Belle Plaine Community 1:49.91
Jacey ReinekeAlyssa SteinbackAlyssa TegelerOlivia Bohlen
9 Don Bosco 1:50.58
Hannah ThomeLauren KimballAlaney KueckerAbby Steimel
10 Bishop Garrigan 1:50.66
Reagan MurphyEmma GrandgenettGracie ElsbeckerAbbie Capesius
11 Graettinger-Terril-Ruthven-Ayrshire 1:50.85
Macy AldersonKate SorensonLilly ThompsonMyla Murphy
12 St. Ansgar 1:51.01
Lia HalfmanHannah ClevengerTaylor HannaCora Heeter
13 Lake Mills 1:51.40
Josie HelgesonTaylor VanekHaley DroesslerElla Stene
14 St Edmond 1:51.66
Mya McClainCaroline ShellyGracie HarveyAvery Galles
15 St Albert 1:51.66
Carly McKeeverKaylee EppersonAllie PetryLauren Williams
16 Highland Community 1:51.78
Alyssa ClarkeSarah BurtonKatelyn WatersMackenzie McFarland
17 Central Ekader 1:52.37
Maddy WilleGrace KuehlKaitlyn WileyHannah Asche
18 West Monona 1:52.74
Ariyah WilliamsKacy MillerMiella StrubleCarly Miller
19 Calamus Wheatland 1:52.86
Alyssa McElmeelAubrey ConnellyEmily BoeckmannCourtney Knoche
20 Danville 1:53.31
Jacey MooreJaeda MolleKenna FurnaldChristella Boyer
21 Turkey Valley Comm. 1:53.68
Clare CourtneyJosie WeberOlivia SnyderJaycie Byrne
22 Alburnett Community 1:54.40
Megan NeighborGracy MartinMadison GraubardBailey Neighbor
23 Martensdale-St. Marys 1:54.67
Carolyn AmfahrAnna ParrottBrynnly GermanKylie Keller
24 Mt Ayr Community 1:54.78
Madison ShieldsAnne NewtonMaKenna JonesKaylie Shields
Class 2A Girls 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Dike-New Hartford 1:44.21
Alexis JensenJadyn BennettShelby OhrtEden Barrett
2 Williamsburg 1:44.91
Haylee FrederickKendra EichhornInga DovreGracie Ehret
3 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 1:44.95
Aubree BellMckenzie GoodwinPaige KuchelErika Kuntz
4 Denver 1:46.76
Natalie DemaiTiffani WrightIreland PollockAnna Curtis
5 Unity Christian 1:47.70
Gracie SchoonhovenJanie SchoonhovenMolly ZylstraAnna Heynen
6 South Hamilton Com 1:48.26
Kate BarkemaKelbe KrummAbby ErvinTanna Thompson
7 West Lyon Community 1:48.46
Randi ChildressTaylor RentschlerEmma MeyerAvery Lenz
8 Treynor 1:48.55
Jozie LewisLillia WilliamsKeelea NavaraRachel Kinsella
9 Hull Western Christian 1:48.87
Kayla Van OtterlooJosie ZeutenhorstKylie De JagerEmma Westphal
10 Louisa-Muscatine 1:49.54
Kylee SandersKaylee CorbinRaegan DowningMcKenna Hohenadel
11 Mid-Prairie Comm 1:49.67
Maddie EdgingtonAmara JonesAlyssa McDowellAmber Swart
12 Davis County 1:49.99
Sydney UttCadan VanLaninghamKaylea HopkinsKallie Greiner
13 Sumner-Fredericksburg 1:50.12
Jana MeyerSasha GitchEmma PetersonHana Wedemeier
14 Estherville Lincoln Central 1:50.22
Jordyn MooreTatum DunlavyJordyn StokesBrei Christoffer
15 Underwood 1:50.58
Kinsley FergusonTayler KruegerChloe ClawsonJordyn Reimer
16 P C M 1:51.18
Margo ChippsDelaney BairdRyan BennettChelsea Bird
17 Central Springs 1:51.25
Madison BeyerMacy WybornyAbby PateAlivea Harms
18 Forest City 1:51.28
Ellie CaylorJayln HovengaEmma AndersonShae Dillavou
19 Bellevue Community 1:52.21
Morgan MeyerKaLynn DeShawAdessa LeifriedKaleisha Deshaw
20 West Branch 1:52.24
Nicki HensonSasha KoenigIva SenioJaLynn Falco
21 Belmond Klemme 1:52.54
Madison BarrusAbby BatesJennah MeyerAllison Barrus
22 Emmetsburg 1:53.20
Madeliene MuellerAbbie SchanyDelaney JoyceTaylor Steinkamp
23 Greene County 1:56.52
Olivia ShannonMakala KaferBrianna OstersonNatalie Heupel
24 Pekin 2:05.89
Mackenzie DahlstromSabrina RenekerSarah EubanksSophie Wittrock
Class 3A Girls 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Wahlert 1:43.91
Ariana YaklichAbigail WallaceMeghan McDonaldSteffen Rylee
2 Spencer 1:44.64
Jerra MerchantJada PiercyErika AmendtAllison Piercy
3 Pella 1:44.94
Delanie ReynoldsCalla KerndtMarissa HackmanEmily McMartin
4 West Burlington 1:45.71
Josie BentzAmelia SchwenkerAmiya DavisSydney Marlow
5 Decorah 1:46.21
Sami MountKailyn O'GaraBrielle BureshLani Hubka
6 Sioux Center Com 1:46.34
Ayda Den HerderJacie Vander WaalWillow BleekerPeytan Toering
7 Solon 1:46.35
Callie LevinSophia StahleMia DuckettMakinley Levin
8 Mount Vernon / Lisbon 1:46.51
Elizabeth QuamLilly SeeKate DoughertyLiz Dougherty
9 Le Mars Community 1:46.80
Katie CunninghamStella HectorJenna AllenMadi Huls
10 Adel-Desoto-Minburn 1:46.91
Makayla CrannellAlexa SeidlElla GrossmanOlivia Tollari
11 Spirit Lake 1:47.02
Mikayla FarmerDeanna TrucksessMacKenzie KauffmanLindsey Grau
12 North Polk 1:47.29
Alexis DorsettAlana DoonanAshley OwenKylie Rasmussan
13 Western Dubuque 1:47.35
Ella SchindlerSammy ReckerMeredith BahlBrynn Walters
14 Assumption 1:47.38
Alaina McConnellPeyton SebergAmil CombsOlivia Lynch
15 Carroll Community 1:47.66
Madison TunningHannah JorgensenElizabeth PerkinsShay Sinnard
16 Bondurant-Farrar 1:48.00
Makenna WestRebekah FullerAlexis CrookEllie DeCosta
17 Glenwood 1:48.29
Lauren RoenfeldtJenna HoppCoryl MathenyNora Dougherty
18 Waverly-Shell Rock 1:48.75
Mattie JanssenKeiri HolmquistLilly BettsLeah Cherry
19 Nevada 1:49.02
Kylie TaylorEmma StrottmanMadalyn GibsonAllison Kruzich
20 Dallas Center-Grimes Com 1:49.24
Brinn JohnsonOlivia HustonElle NelsenAbby Osborn
21 Algona 1:49.54
Ava HenryAlexa ChaseRadaisyia ThomasElla Lawson
22 Harlan Community 1:50.31
Delaney WegnerGrace EckermannLilly MetzgerAshley Hall
23 Humboldt 1:51.13
Lillian MoreyAlexis HansenAddie ThompsonPaige DeWinter
Moc-Floyd Valley DQ
Carolynn MeinesPayton KleinhesselinkAddison WierdaTierney Huss
Class 4A Girls 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Waukee 1:41.24
Sehansa KarunatilakaAinsley SchlicherKaliyah PerryNatalie Harris
2 Ames 1:42.30
Cameron MoonMorgan EngelsElizabeth LynchOlivia Jones
3 Pleasant Valley 1:42.42
Kora RuffHarmony CreasyHalle ViceEmily Wood
4 Dowling Catholic 1:43.23
Julia ShonkaOlivia KramerShea JohnsonMargaret Tobias
5 Ankeny Centennial 1:45.05
Liv AndersonElle StreetMaraye BreedingJordan Su
6 Waterloo East 1:45.26
Valieghja WrightMiah NormanNeveah JonesNyla Norman
7 Southeast Polk 1:45.60
Katie BaerenwaldAnna Van KootenSydney McNeeleyAlexis Boord
8 North Scott 1:46.16
Madison AhrensMercie HanselMaddie GillAthena Nelson
9 Des Moines Hoover 1:46.41
Melvina ChehNyamal DingKim KarngaJessica Kyne
10 Linn-Mar 1:46.46
Mary GustasonLauren GorsichEmily SchmidtKaty Hand
11 Lewis Central 1:47.41
Irelynn JamesAtziri MedinaMaddie BergmanMadeline Fidone
12 Iowa City High 1:47.73
CeCe Kelly-HarveySierra PruessnerEva ReynoldsMia DePrenger
13 Iowa City - Liberty 1:47.96
Brityn GrypAmira ColemanHannah RamseyBrynlee Slockett
14 Urbandale 1:47.96
Lauryn BibbsJayda HolderLauren NepperDennan Rew
15 Sioux City East 1:48.07
Bella GordonAddie HarrisTrinity WagnerLineya Wells
16 Johnston 1:48.53
Sydney HodgesMiya LongMaggie BurryAnna Gossling
17 Hempstead 1:48.60
Emily KleinNatasha FreiburgerMaddie LesserEmma Hilkin
18 Bettendorf 1:48.76
Breanna CafferyTessa TeagardenBrooke MagistrelliAvery Horner
19 Waterloo West 1:48.99
Carley CaughronJaide DomatobTaNeesa MartinAlexa Zanders
20 CR Prairie 1:49.08
Kaylee TedrowIzzy McClureKamryn GrisselRyann Decker
21 Norwalk Community 1:49.14
Marin RandallKennedy RobbinsMcKenzie KoerselmanRaegan Levi
22 Davenport North 1:50.47
Shyla StoffersVashansti GloveerKamryn BeckerSophia Tensley
23 Ankeny 1:50.78
Macie StrnadMacy FillingJenna PitzLillian Smith
24 Cedar Falls 1:50.78
Grace KnutsonAshlyn LatusickKennedi LewisGrace Penrith
Class 1A Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 West Monona 4:08.31
Tayah StrubleKacy MillerMiella StrubleMallory McCall
2 St. Ansgar 4:09.77
Hannah ClevengerNatalie BorkTaylor HannaCora Heeter
3 Bishop Garrigan 4:11.85
Reagan MurphyGracie ElsbeckerMolly JoyceAbbie Capesius
4 Audubon 4:12.90
Madison StecklerMattie NielsenAbigail ZaigerHannah Thygesen
5 Wayne 4:14.10
Jaide HarveyDevyn DavisJocelyn MarquisReese Brown
6 Newell-Fonda 4:16.54
Mary WalkerMacy SieversBailey SieversMaggie Walker
7 Central Ekader 4:17.52
Hannah AscheJaydin DettmanKaitlyn WileyDelaney Scherf
8 Riverside 4:24.87
Izzy BlumlMacy WoodsMack Olmstead-MitchellLydia Erickson
Class 2A Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 3:59.53
Makenna BowmanMckenzie GoodwinPaige KuchelErika Kuntz
2 Van Meter 4:01.27
Norah MattEden MooreMary KellyMaya Herman
3 Panorama Comm 4:04.02
Gwen SteffenOlivia SteffenShey StoresundJaidyn Sellers
4 Williamsburg 4:04.27
MacEy MarovetsShannon FinnKendra EichhornGracie Ehret
5 Denver 4:05.87
Anna CurtisElaina HildebrandtIreland PollockNatalie Demai
6 Dike-New Hartford 4:05.94
Shelby OhrtJadyn BennettTaylor KvaleAlexis Jensen
7 Unity Christian 4:09.46
Jenna BoumaEmma BykerJanie SchoonhovenGracie Schoonhoven
8 Aplington-Parkersburg 4:11.72
Ellen WallerLexi AswegenSommer StotlerMaci Freund
Class 3A Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Assumption 3:56.77
Morgan JenningsOlivia LynchAnnika KotulaLaney Fitzpatrick
2 Solon 3:56.92
Kaia HoltkampMakinley LevinGracie FederspielEmma Bock
3 Spirit Lake 4:02.89
Kacey KriegerMacKenzie KauffmanLindsey GrauDeanna Trucksess
4 Wahlert 4:05.98
Jamie SchmidMia KunnertAlana DugganNicole Tranel
5 Bishop Heelan Catholic 4:06.64
Mia ConleyGrace MahaneyKenley MeisBrooklyn Stanley
6 Dallas Center-Grimes Com 4:06.84
Vanessa BickfordMeredith McDermottMiranda MuhlsteinGrace Mikota
7 Harlan Community 4:08.46
Kaia BiekerBrecken VanBaaleLilly MetzgerLiv Freund
8 Independence 4:15.73
Alyssa LarsonBella ResslerMelody KremerMarleigh Louvar
Class 4A Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ames 3:54.72
Olivia JonesElizabeth LynchMorgan EngelsCameron Moon
2 Iowa City High 3:56.76
CeCe Kelly-HarveyMia DePrengerIris WedemeyerLilly Reynolds
3 Waukee 4:00.91
Ainsley SchlicherSadie MaasAnjelena CarderMolly Bannister
4 Johnston 4:01.76
Addi KamienskiSamantha StraussAleah TenpasJayce Blanchard
5 CR Prairie 4:03.34
Catie ReittingerLindsey BarnesAlexis MosesGabrielle Cortez
6 Ankeny Centennial 4:05.37
Millie HillElle StreetJosie BeardenKathryn Vortherms
7 Cedar Falls 4:05.39
Grace KnutsonLindsey SiresKennedi LewisMaddy McFarland
8 Bettendorf 4:09.08
Amanda ScottSarah DefauwSophie UtsingerMaya Williams
Class 1A Girls 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 West Monona 4:10.45
Tayah StrubleKacy MillerMiella StrubleMallory McCall
2 Wayne 4:11.69
Jaide HarveyDevyn DavisJocelyn MarquisReese Brown
3 Bishop Garrigan 4:13.81
Reagan MurphyGracie ElsbeckerMolly JoyceAbbie Capesius
4 St. Ansgar 4:14.30
Hannah ClevengerNatalie BorkTaylor HannaCora Heeter
5 Audubon 4:14.36
Madison StecklerMattie NielsenAbigail ZaigerHannah Thygesen
6 Riverside 4:14.94
Izzy BlumlMacy WoodsMack Olmstead-MitchellLydia Erickson
7 Newell-Fonda 4:14.96
Mary WalkerMacy SieversBailey SieversMaggie Walker
8 Central Ekader 4:15.48
Hannah AscheJaydin DettmanKaitlyn WileyDelaney Scherf
9 St Edmond 4:18.58
Mya McClainEmma AlstottCaroline ShellyAvery Galles
10 Don Bosco 4:18.69
Paige CorkeryHannah ThomeKendra NissenLauren Kimball
11 Earlham 4:18.81
Taylor JensenOlivia SpurlingKatie NoahRiley Doud
12 BCLUW 4:19.06
Kenna PaxsonFiona SpeicherMiranda JonesLizzie Garber
13 Wapsie Valley 4:19.65
Sydnie MartinMary BodensteinerBrylee BellisAva Vandaele
14 Baxter/Collins-Maxwell 4:21.21
Avery FrickeChloe WiersonErica HougeAlexis Houge
15 Lawton-Bronson 4:21.30
Willow FluentAlice MahoneyKaylee ClausenJolee Mesz
16 Kee 4:21.43
Alaina BakewellJada MitchellJaylyn WalleserReagan Mudderman
17 West Hancock 4:22.08
Rachel LeerarKamryn EckelsKennedy KellyMallory Leerar
18 Maquoketa Valley 4:22.24
Ella MensenSaige HuntPayton BeamanAmaya Hunt
19 West Central 4:23.69
Naomi ScottAbby SquiresKylee LickissMarlee Squires
20 Alburnett Community 4:24.74
Bailey NeighborGracy MartinSavannah CavesMegan Neighbor
21 Grundy Center 4:28.33
Bella DoleLaney DoleLucy LeboEllery Luhring
22 Highland Community 4:36.93
Taylor SubletteSarah BurtonAlyssa ClarkeMackenzie McFarland
23 South O'Brien 4:39.18
Kenna BaurerAbby SchreckTakara ConleySophia Faust
Midland DQ
Jaden GattsElla RuppAri HackeAnna Bartels
Class 2A Girls 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 4:00.16
Makenna BowmanMckenzie GoodwinPaige KuchelErika Kuntz
2 Panorama Comm 4:03.27
Gwen SteffenOlivia SteffenShey StoresundJaidyn Sellers
3 Williamsburg 4:04.39
MacEy MarovetsShannon FinnKendra EichhornGracie Ehret
4 Van Meter 4:04.83
Norah MattEden MooreMary KellyMaya Herman
5 Dike-New Hartford 4:05.07
Shelby OhrtJadyn BennettTaylor KvaleAlexis Jensen
6 Denver 4:08.76
Anna CurtisElaina HildebrandtIreland PollockNatalie Demai
7 Aplington-Parkersburg 4:09.80
Ellen WallerLexi AswegenSommer StotlerMaci Freund
8 Unity Christian 4:10.00
Jenna BoumaEmma BykerJanie SchoonhovenGracie Schoonhoven
9 Hull Western Christian 4:11.62
Kayla Van OtterlooKylie De JagerJaiden GroenewegEmilee Heynen
10 Sibley-Ocheyedan 4:12.26
Alayna WingateBria WasmundOlivia HenschMadison Brouwer
11 Roland-Story Com 4:12.61
Madi BauerMadeline MortonElizabeth IhleLauryn Kilstofte
12 Clarion/Goldfield/Dows 4:12.75
Matea ConlonKendall LeinenmannMakenna HastyRaven Kinnetz
13 South Hamilton Com 4:13.12
Abby ErvinTanna ThompsonAnna LammersAshlyn Erickson
14 New Hampton Comm 4:13.68
Hope McDonaldClaire QuirkMaddie UsherHailee Pesek
15 Central Lyon 4:14.05
Whitney WaagmeesterAshlynn DavisAfton SchlumbohmRegan VanWyhe
16 Cascade 4:14.22
Taylor MensterElizabeth GibbsClaudia NoonanDevin Simon
17 Pekin 4:15.03
Sabrina RenekerLauren DerscheidAudrey FarissSarah Eubanks
18 Underwood 4:15.38
Kinsley FergusonJordyn ReimerAllie WittAliyah Humphrey
19 Regina 4:15.69
Peyton NaeveBerlyn O'ConnorAbby ClarkAnnie Gahan
20 Louisa-Muscatine 4:16.60
Kylee SandersKaylee CorbinRaegan DowningMcKenna Hohenadel
21 Eddyville-Blakesburg 4:17.79
Kadi CodyAbby JagerLizzy Van UtrechtBrooke Shafer
22 Emmetsburg 4:18.58
Emma AutenMadeliene MuellerDelaney JoyceTaylor Steinkamp
23 Estherville Lincoln Central 4:19.36
Tatum DunlavyJordyn StokesJordyn MooreJaselyn Anderson
24 Tipton 4:19.61
Addie NeremRachel BiermanJaydon BiermanAlivia Edens
Class 3A Girls 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Solon 3:58.56
Kaia HoltkampMakinley LevinGracie FederspielEmma Bock
2 Assumption 4:02.41
Morgan JenningsOlivia LynchAnnika KotulaLaney Fitzpatrick
3 Spirit Lake 4:03.06
Kacey KriegerMacKenzie KauffmanLindsey GrauDeanna Trucksess
4 Harlan Community 4:06.11
Kaia BiekerBrecken VanBaaleLilly MetzgerLiv Freund
5 Wahlert 4:06.65
Jamie SchmidMia KunnertAlana DugganNicole Tranel
6 Dallas Center-Grimes Com 4:06.76
Vanessa BickfordMeredith McDermottMiranda MuhlsteinGrace Mikota
7 Bishop Heelan Catholic 4:07.97
Mia ConleyGrace MahaneyKenley MeisBrooklyn Stanley
8 Independence 4:08.90
Alyssa LarsonBella ResslerMelody KremerMarleigh Louvar
9 Mount Vernon / Lisbon 4:09.04
Lilly SeeKate DoughertyLaura SwartLiz Dougherty
10 Oskaloosa 4:09.93
Macie KrierSage AdamJordan CzerwinskiMaleah Walker
11 North Polk 4:10.72
Megan ElliottAlana DoonanLucy SchafferLiza Schaffer
12 Spencer 4:12.13
Jerra MerchantLexi JohnsonMadi MaronyErika Amendt
13 Clear Creek Amana 4:12.52
Kiera RogersBliss BeckKayla JirasSam Schrage
14 Atlantic 4:12.98
Ava RushChloe MullenixTaylor McCreedyHaley Rasmussen
15 Glenwood 4:13.15
Nora DoughertyJenna HoppLauren HughesAbby Hughes
16 Marion 4:13.76
Peyton SteffenLilly RompotRegan RiceMadison Prier
17 Sergeant Bluff-Luton 4:13.76
Taylor ProsserChloe BussMaddie HinkelEmma Salker
18 Western Dubuque 4:14.36
Jessica VeachElly BurdsGabby KaiserMeredith Bahl
19 Winterset 4:14.63
Lauren CarterAvary DarlingSami CravenDarci Wiseman
20 West Burlington 4:15.34
Jenna BentzLogan KelleyRiley RichardsJosie Bentz
21 Sioux Center Com 4:16.87
Jacie Vander WaalHope ArendsCori HaraldPeytan Toering
22 Decorah 4:18.35
Sami MountKallie MincksBrielle BureshAbby Halverson
23 Pella 4:23.35
Ashley BlommersMia WarnerMaddie SchmitzJacie Trine
24 Gilbert 4:27.77
Abigail StaudtNora RyanJulianne LundvallKatie O'Brien
Class 4A Girls 4x400m Prelims
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ames 3:59.47
Olivia JonesElizabeth LynchMorgan EngelsCameron Moon
2 Waukee 3:59.99
Ainsley SchlicherSadie MaasAnjelena CarderMolly Bannister
3 Johnston 4:00.06
Addi KamienskiSamantha StraussAleah TenpasJayce Blanchard
4 CR Prairie 4:00.38
Catie ReittingerLindsey BarnesAlexis MosesGabrielle Cortez
5 Iowa City High 4:02.59
CeCe Kelly-HarveyMia DePrengerIris WedemeyerLilly Reynolds
6 Ankeny Centennial 4:06.30
Millie HillElle StreetJosie BeardenKathryn Vortherms
7 Bettendorf 4:06.49
Amanda ScottSarah DefauwSophie UtsingerMaya Williams
8 Cedar Falls 4:09.10
Grace KnutsonLindsey SiresKennedi LewisMaddy McFarland
9 Pleasant Valley 4:09.11
Halle ViceJosie CaseHannah McVeyJessie Clemons
10 Urbandale 4:09.19
Madi LynchJulia Martinez-LohfLauren NepperDennan Rew
11 Ankeny 4:09.37
Lillian SmithJenna PitzZoe ShadravanEva Fulk
12 North Scott 4:09.81
Maddie GillPayton MorrisonAthena NelsonSydney Skarich
13 Linn-Mar 4:10.71
Lauren GorsichLily HaarsLeah GorsichEmily Schmidt
14 Theodore Roosevelt 4:12.27
Arianna JacksonAbi HahnElena GentryKayla Roundtree
15 Lewis Central 4:12.29
Gracie HaysMadeline FidoneIrelynn JamesMaddie Bergman
16 Iowa City West 4:13.60
Avery VestAnnie SchwartzSara AlayaErinn Varga
17 West Des Moines Valley 4:13.78
Mya DouBravaHayley ChappellMadeline HollanderRowan Sandvig
18 Waterloo West 4:14.09
Carley CaughronAlexa ZandersJaide DomatobCharlotte Gettman
19 Dowling Catholic 4:14.21
Forest Kuestner-BurlesonElla AnlikerJulia ShonkaMargaret Tobias
20 Iowa City - Liberty 4:14.73
Hannah RamseyHailey NoelChristella LuyeyeMalia Taylor
21 CR John F Kennedy 4:15.17
Addison SwartzendruberSidney SwartzendruberGrace ParkSarah Grams
22 Indianola 4:15.78
Emily NaughtonLauren BlakeJoey WerlingBreanna Ott
23 Mason City 4:16.05
Brycelyn HansonMegan TobinMadisyn HellerJada Williams
Norwalk Community DQ
Annika WallaceAshlyn BrownMcKenzie KoerselmanBreelie Mauro
Class 1A Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St Edmond 9:56.70
Caroline ShellyMichaela LeitingEmma AlstottAubrey Bemrich
2 Earlham 10:01.52
Lily DixonTaylor JensenOlivia SpurlingKatie Noah
3 AGWSR 10:03.51
Alyssa HamesBrynn SmithKatelyn PfaltzgraffKaris Lippert
4 West Monona 10:05.49
Tayah StrubleMiella StrubleJalyn StrubleMallory McCall
5 Turkey Valley Comm. 10:08.13
Josie WeberJaycie ByrneCambree KruseJalyssa Blazek
6 Newell-Fonda 10:08.88
Macy SieversKierra JungersIsabel BartekBailey Sievers
7 West Bend-Mallard 10:10.60
Tori FogartyKierstin MontagJulia FehrRachel Fehr
8 Audubon 10:11.43
Mattie NielsenGrace SlaterKodie SporrerHannah Thygesen
9 South Winneshiek 10:14.42
Josie TieskoetterMegan HagemanEryn SabelkaBillie Wagner
10 St. Ansgar 10:15.34
Lauren BorkHali AndersonHaley PetersonNatalie Bork
11 Wapsie Valley 10:21.59
Brooklyn EtringerAva VandaeleBrylee BellisSydnie Martin
12 Mt Ayr Community 10:24.29
Makayla JonesMaKenna JonesPayten LambertKarly Elwood
13 Lynnville-Sully 10:25.94
Megan Van ZanteCayler Noun HarderCaitlin AlbertsGreenlee Smock
14 Grundy Center 10:30.23
Bella DoleLaney DoleEllery LuhringLucy Lebo
15 Starmont 10:40.56
Addi MungerMakenzie PlagmanMackenzie CurtisAnita Vaske
16 Lenox 10:42.53
Cassidy NelsonAva JunkerTJ StoaksMcKinna Hogan
17 George Little Rock / Central Lyon 10:43.63
Lexi LandisRoya AmirhamzechClaire KramerEmily Greve
18 West Fork 10:46.07
Kacie EisentragerMadelynn WelbusOlivia JonesHenricks Ava
19 Lisbon 10:48.32
Kiah KilburgBlair BaltesMaeve KrogmannGabi Moehlman
20 MMCRU 10:49.04
Emily DreckmanTaylor HarpenauEllie ReuterHannah Neddermeyer
21 Iowa Valley Community 10:51.41
Aubrey KriegelElla ReadHannah RyanPaige Van Berkum
22 Danville 10:55.72
Cassidy YaleyJaeda MolleRylee MorrisKamryn Sherwood
23 Nashua-Plainfield 11:00.60
Jennah CarpenterEllie EickKara LeviAubrey Eick
24 South O'Brien 11:49.53
Sophia FaustGrace FuhrmanAbby SchreckKenna Baurer
Class 2A Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Van Meter 9:42.03
Mary KellyMaya HermanNorah MattClare Kelly
2 Sibley-Ocheyedan 9:45.11
Bria WasmundAlayna WingateOlivia HenschMadison Brouwer
3 Jesup 9:51.05
Clare WrightAlexis VanderwerfNatalie O'ConnorAmanda Treptow
4 Panorama Comm 9:56.68
Olivia SteffenElla WaddlePayton BeckmanGwen Steffen
5 Hull Western Christian 9:58.90
Braelynn KamstraKayla Van OtterlooJaiden GroenewegEmilee Heynen
6 Pekin 10:01.16
Lily FarissAudrey FarissLauren DerscheidSarah Eubanks
7 Central Lyon 10:05.45
Whitney WaagmeesterBrooklyn KrullMary SchrieverAfton Schlumbohm
8 Williamsburg 10:07.72
MacEy MarovetsNatalie BemerRuth JenningsTaylor Winegarden
9 Tipton 10:09.21
Rebecca HinderakerAddie NeremAddi TholenAlivia Edens
10 Washington 10:11.08
Molly PittsAlexis PingelRiley LubeckHarper Benson
11 Denver 10:14.36
Aubrey DeckerLaci EvenChloe RistauAmber Homan
12 Underwood 10:14.49
Georgia PaulsonAllie WittClaire CrillyAliyah Humphrey
13 Aplington-Parkersburg 10:17.52
Ashley SchipperHovenga LiaElla LuebbersLexi Aswegen
14 Roland-Story Com 10:18.49
Lauryn KilstofteMakenna CarlsonMadeline MortonElizabeth Ihle
15 Osage 10:18.59
Talia StangelTaylor KlobassaKatelyn JohnstonAddyson Grimm
16 Ridge View 10:23.30
Tatum ShepherdShae DutlerMadison StowaterMorgan Todd
17 Forest City 10:23.68
Lilian NelsonKevan JonesHannah GoodEllie Caylor
18 Mid-Prairie Comm 10:24.18
Sydney YoderJaden YoderAnnika PollAna Fleming
19 Waukon 10:24.22
Jayden KnoxMaddy WatersPaige HansmeierKatarina Kovarik
20 Albia 10:25.37
Ellie MartinAvery MajorJuliana BrownAllison Major
21 Regina 10:25.80
Berlyn O'ConnorMya WhitakerAnnalee BartlesJosie Pursley
22 Hinton Community 10:29.67
Ashlyn KovarnaKyra PetersKadence PetersGabbie Freissen
23 Crestwood 10:38.86
Kyleigh FosterOlivia OllendickTara KoshatkaKinze Shea
24 Sioux Central Comm 11:03.93
Morgan ChristianAlison EhlersMireya LedesmaTaylor Krager
Class 3A Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Solon 9:21.84
Kaia HoltkampAnna QuillinGracie FederspielEmma Bock
2 Wahlert 9:34.99
Ellie MeyerJamie SchmidAlana DugganAlixandra Oliver
3 Harlan Community 9:40.24
Kaia BiekerBrecken VanBaaleJenna GessertLiv Freund
4 Dallas Center-Grimes Com 9:40.84
Grace MikotaHannah LittleMiranda MuhlsteinMegan Sterbenz
5 Ballard Community 9:50.41
Shewaye JohnsonCaitlin MaherKate HuisingaJosie Fleischmann
6 Winterset 9:50.44
Lauren CarterAvary DarlingSami CravenDarci Wiseman
7 Western Dubuque 9:56.50
Elly BurdsGabby KaiserAlyssa KleinLauren Klein
8 Marion 10:00.79
Peyton SteffenMaddy FortmannMadison PrierSydney Andresen
9 Sergeant Bluff-Luton 10:00.99
Sophia KarrasBrynn WolfElla BresterMaddie Hinkel
10 Mount Vernon / Lisbon 10:04.08
Jorie RandallPeyton SimpsonKameron BrandLaura Swart
11 Sioux Center Com 10:04.93
Tatum SchmalbeckHope ArendsCori HaraldBlair Bandstra
12 Adel-Desoto-Minburn 10:15.18
Geneva TimmermanJulia CaseJada LouvanMattes Holly
13 Decorah 10:15.44
Abby HalversonDanielle LosenRebecca AndersonSamantha See
14 Atlantic 10:21.16
Madison BotosClaire PellettKennedy GoergenAva Rush
15 Glenwood 10:21.54
Rachel MullennaxNeyla NanfitoDanika ArnoldLauren Hughes
16 Newton 10:21.55
Kate MucklerAshay MalowGrace BensonAlyssa Shannon
17 Monticello Senior 10:22.55
Triniti EtzelLydia ReckerKinzi SchlarmannMarisa Kehoe
18 Carlisle 10:23.08
Tessa ErzenCassie MillerMarie DaggettMaya Bergstrom
19 Benton Community 10:24.88
Jaida LyonsJaden ThysHailee RicklefsAbby Rinderknecht
20 Clear Creek Amana 10:26.40
Kiera RogersHaidyn BarkerAvery AllanSam Schrage
21 Gilbert 10:31.38
Clare StahrKalista LenersAbigail StaudtAbby McGuire
22 Pella 10:32.85
Autumn BlinkFaith DiersMacy SchroederAshley Blommers
23 Assumption 10:34.49
Emerson QuickGrace TurleySkylar HoffmanElla O'Neill
24 Nevada 10:45.25
Isabelle NelsonLilly GoosAllison KruzichEleanor Elliott-Rude
Class 4A Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Southeast Polk 9:21.62
Grace LarkinsLibby HartzMattison PlummerJenna Francois
2 Waukee 9:22.27
Molly BannisterSadie MaasCarly OlneyMallory Drake
3 Ankeny Centennial 9:27.18
Josie BeardenKatie JensenKathryn VorthermsRondi Quass
4 Bettendorf 9:28.43
Amanda ScottSarah DefauwMaya WilliamsHannah Beintema
5 Johnston 9:28.54
Aleah TenpasSamantha StraussKrissy SpearIsabella Heikes
6 Theodore Roosevelt 9:28.86
Arianna JacksonAdrienne Buettner-CableElena GentryAbi Hahn
7 Hempstead 9:36.49
Julia GehlNatalie SchlichteBrooke O'BrienKeelee Leitzen
8 CR Prairie 9:38.46
Alexis MosesLindsey BarnesCatie ReittingerLily Johannes
9 Linn-Mar 9:39.06
Lilly GeelanSarah MurphyChloe SkidmoreMicah Poellet
10 West Des Moines Valley 9:44.92
Mya DouBravaMadeline HollanderKamryn EnsleyAddison Dorenkamp
11 Iowa City - Liberty 9:46.20
Cori MacHailey NoelMalia TaylorCamille Mac
12 Dubuque Senior 9:47.90
Leah KlapatauskasKaitlyn MillerLillian SchmidtIsabelle Gorton
13 Ames 9:50.44
Leola AlmquistNyadio ChanPayton StewartSydney Turk
14 Norwalk Community 9:53.95
Annika WallaceMorgan WeeksKennedy WendlBreelie Mauro
15 CR John F Kennedy 9:56.13
Sidney SwartzendruberSarah GramsBethany SmeedAnabel Bradley
16 Urbandale 9:56.98
Madi LynchBrie RuchAlex MackieCrystal Ruden
17 Cedar Falls 9:57.45
Rachel MandtBrooklyn FrancisJules FrommLucy Dunning
18 Iowa City West 9:58.43
Erica BuettnerAnnie SchwartzSara AlayaGabby Moniza
19 Davenport Central 9:58.67
Lois BlackmanHannah FordLily TackettMerin Crowder
20 Ankeny 9:58.96
Megan BoschAlex GloviakHannah LoftusElizabeth Proctor
21 Marshalltown 9:58.98
Micah BlevinsHermanson PhoebeRassmusen GraceRachel Smith
22 Iowa City High 9:59.35
CeCe Kelly-HarveyTatum FrazierLucy CorbinEva Reynolds
23 Pleasant Valley 10:05.30
Ali SimpsonJosie CaseTaylor BuhrJessie Clemons
24 Dowling Catholic 10:05.88
Sally GaskellLiv HallAvery MullerElla Anliker
Class 1A Girls 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Madrid 1:50.95
Lilly OstertErin SchieltzElla SantiJillian Dodds
2 Turkey Valley Comm. 1:52.32
Kara ReicksClare CourtneyOlivia SnyderJalyssa Blazek
3 South O'Brien 1:52.45
Annika JennessMaddy JungersKarlee WarnkeWilla Sickelka
4 Nodaway Valley 1:52.77
jena YonkerAnnika NelsonEmma LundyMaddax DeVault
5 West Central 1:52.78
Aaliyah GordonEmma MichelsNaomi ScottMarlee Squires
6 Mt Ayr Community 1:53.05
Madalynn StewartKaylie ShieldsPayten LambertAdalyn Reynolds
7 Hartley-Melvin-Sanborn 1:53.30
Emily MutomboAbby OttoLydia HardersJasmine Lux
8 Springville Comm 1:53.56
Savannah NealmanMorgan NachazelKennady BreitfelderNia Howard
9 West Bend-Mallard 1:54.00
Kara FehrAshley FehrKierstin MontagRachel Fehr
10 Don Bosco 1:54.04
Hannah ThomeAbby SteimelAlaney KueckerLauren Kimball
11 Martensdale-St. Marys 1:54.75
Carolyn AmfahrAnna ParrottBrynnly GermanKylie Keller
12 Alburnett Community 1:56.06
Megan NeighborGracy MartinBailey NeighborHailey Carolan
13 Lisbon 1:56.14
Madi SchnipkoweitAva CzarneckiAddy HappelPeyton Robinson
14 Maquoketa Valley 1:56.20
Lily HuberPayton BeamanElla MensenAmaya Hunt
15 St. Ansgar 1:56.23
Sarah WagnerJaci WoodsCora HeeterHannah Clevenger
16 Bishop Garrigan 1:56.51
Reagan MurphyEmma GrandgenettGracie ElsbeckerAbbie Capesius
17 Wapsie Valley 1:56.59
Emma JonesKate RisseKnight HannahSydnie Martin
18 Nashua-Plainfield 1:56.64
Makenzie FoelskeRylee WeissAlannah RichardsAbbie Hyde
19 Riverside 1:56.67
Veronica AndrusyshynEmma GordonIzzy BlumlLydia Erickson
20 St Albert 1:56.79
Kaylee EppersonAllie PetryLauren WilliamsCarly McKeever
21 Wapello 1:56.80
BOYSEN ADAGracie GustisonLindsy MassnerSerah Shafer
22 Newell-Fonda 1:57.15
23 Central Ekader 1:57.16
Brandy BeattyGrace KuehlMaddy WilleHannah Asche
24 IKM-Manning 1:57.56
Amber HalburMaddie SnyderBianca CadwellAlexa Ahrenholtz
Class 2A Girls 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Kingsley-Pierson/Woodbury Central 1:47.86
Aubree BellMckenzie GoodwinPaige KuchelErika Kuntz
2 West Lyon Community 1:48.81
Emma MeyerTaylor RentschlerAvery LenzKennedy Kramer
3 Northeast 1:49.00
Paige HolstMadison TarrNeveah HildebrandtEllie Rickertsen
4 Osage 1:50.88
Azure ChristiansonPaige KisleyAddyson GrimmMeredith Street
5 Van Meter 1:50.91
Ella ReimersZoie VaughtEden MooreMaya Herman
6 Treynor 1:51.67
Jozie LewisKeelea NavaraLillia WilliamsRachel Kinsella
7 Unity Christian 1:52.11
Zoe DittmanAnna HeynenJanie SchoonhovenGracie Schoonhoven
8 Dike-New Hartford 1:52.41
Jadyn PetersenElla CostelloShelby OhrtJadyn Bennett
9 South Hamilton Com 1:52.80
Tanna ThompsonKelbe KrummKate BarkemaAshlyn Erickson
10 Williamsburg 1:52.82
Amina DeWittInga DovreHaylee FrederickKendra Eichhorn
11 Estherville Lincoln Central 1:53.12
Jordyn MooreTatum DunlavyJordyn StokesJaselyn Anderson
12 Eddyville-Blakesburg 1:53.28
Whitney KlynRuth GutchBrooke ShaferLizzy Van Utrecht
13 Aplington-Parkersburg 1:53.44
Ellen WallerHalle BusemanSommer StotlerMaci Freund
14 New Hampton Comm 1:53.46
Alivya WisnerEmma WegnerHope McDonaldHailee Pesek
15 Cascade 1:54.22
Brianna KoppesLibby FeltonTaylor MensterElizabeth Gibbs
16 Denver 1:54.24
Katie MortensonTiffani WrightElaina HildebrandtNatalie Demai
17 Davis County 1:56.07
Chloe FetchoJersey GreeverCadan VanLaninghamClara Smith
18 Emmetsburg 1:56.20
Jenna JoyceJade MuellerAbbie SchanyTaylor Steinkamp
19 Pocahontas Area 1:56.23
Ally AndersonTiffany SheetsPuritie SmithJenna Vonnahme
20 A-H-S-T 1:56.73
Kaleah GuyerDelaney GoshornCora ComerHolly Hoepner
21 Mid-Prairie Comm 1:56.74
Maddie EdgingtonAlyssa McDowellAmber SwartMaya Nonnenmann
22 Bellevue Community 1:56.82
Kenna DuesingMorgan MeyerAdessa LeifriedAlexa Roeder
23 Red Oak 1:57.25
Macy BozwellAshlynn BentleyAraina BrummettLiz Carbaugh
24 Greene County 1:59.02
Annie TwillieNatalie HeupelOlivia ShannonKatrina Heupel
Class 3A Girls 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Western Dubuque 1:47.58
Ella SchindlerSammy ReckerBrynn WaltersAudrey Biermann
2 Wahlert 1:48.55
Ariana YaklichAbigail WallaceTessa BerningSteffen Rylee
3 Pella 1:49.60
Delanie ReynoldsMarissa HackmanCalla KerndtJacie Trine
4 Assumption 1:51.00
Amil CombsPeyton SebergOlivia LynchMorgan Jennings
5 Solon 1:51.46
Mia StahleEllie WolffCallie LevinGracie Federspiel
6 Spirit Lake 1:51.57
Mikayla FarmerLindsey GrauDeanna TrucksessMacKenzie Kauffman
7 West Burlington 1:51.99
McKenna MarlowAmelia SchwenkerAmiya DavisSydney Marlow
8 North Polk 1:52.42
Alexis DorsettAshley OwenKylie RasmussanMegan Elliott
9 Mount Vernon / Lisbon 1:52.63
Elizabeth QuamLilly SeeLiz DoughertyKate Dougherty
10 Atlantic 1:52.70
Caroline PellettAlyssa DerbyChloe MullenixHaley Rasmussen
11 Spencer 1:52.72
Jaelyn JohnsonJada PiercyAllison PiercyErika Amendt
12 Independence 1:52.86
Allison KleveDakota WhitmanMelody KremerAlyssa Larson
13 Maquoketa 1:53.73
Kasy WilliamsHope MeyerAddie BowmanReece Kuhlman
14 Glenwood 1:53.91
Zoie CardaLauren RoenfeldtDanika ArnoldNora Dougherty
15 Waverly-Shell Rock 1:54.22
Mattie JanssenLilly BettsKeiri HolmquistLeah Cherry
16 Newton 1:54.45
JaQuay PriestKynnedei TerpstraAddisyn TerpstraChassidy Henwood
17 Decorah 1:54.53
Brinley KrivachekSami MountLani HubkaBrielle Buresh
18 Fairfield 1:54.60
Coty EngleDanielle BreenKiya RobertsonMallory Lyon
19 Oskaloosa 1:54.97
Addison BeaneFaith DeRondeMacie KrierJordan Czerwinski
20 Moc-Floyd Valley 1:55.48
Sera BurgTierney HussCarolynn MeinesPayton Kleinhesselink
21 Dallas Center-Grimes Com 1:55.56
Abby OsbornOlivia HustonElle NelsenSkyler Blessman
22 Adel-Desoto-Minburn 1:55.88
Lauren CaseHallie HenflingElla GrossmanAlexa Seidl
23 Harlan Community 1:55.95
Justine BumanDelaney WegnerGrace EckermannLilly Metzger
24 Humboldt 1:56.47
Morgan OlsonJori HajekAlexis HansenPaige DeWinter
Class 4A Girls 800m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 CR Prairie 1:46.65
Sarah JordanRyann DeckerCatie ReittingerGabrielle Cortez
2 Pleasant Valley 1:47.63
Malayna AlbertsonKora RuffHarmony CreasyEmily Wood
3 Ames 1:47.65
Ireland BussElaina DeardorffCameron MoonMorgan Engels
4 Norwalk Community 1:48.49
Marin RandallMcKenzie KoerselmanRaegan LeviClaire Farrell
5 Dowling Catholic 1:48.70
Forest Kuestner-BurlesonShea JohnsonOlivia KramerMargaret Tobias
6 Waterloo East 1:49.91
Valieghja WrightJocelyn NicholsNeveah JonesNyla Norman
7 Southeast Polk 1:49.93
Katie BaerenwaldAddison PowellAlexis BoordSydney McNeeley
8 Johnston 1:50.09
Alyssa MinerAnna GosslingAddi KamienskiJayce Blanchard
9 Bettendorf 1:50.17
Breanna CafferyKatie GirschAvery HornerMaya Williams
10 Waukee 1:50.49
Sehansa KarunatilakaKaliyah PerryAinsley SchlicherSadie Maas
11 Sioux City West 1:52.13
Ally HansenGabby WagnerLily JuhnkeHolly Duax
12 Burlington 1:52.34
Kaylin PurnellShariah HartMarissa GriffinMadison Bunton
13 Linn-Mar 1:52.49
Mary GustasonKaylee BunnLily HaarsEmily Schmidt
14 North Scott 1:52.51
Madison AhrensMercie HanselMaddie GillAthena Nelson
15 Cedar Falls 1:53.51
Anisia SmithSarah AlbaughGrace PenrithGrace Knutson
16 Theodore Roosevelt 1:53.52
Dierra ColemanJylian WilliamsArriana JohnsonKayla Roundtree
17 West Des Moines Valley 1:53.55
Shreya GaddiGabby ClarkAshley BuchholzHayley Chappell
18 CR John F Kennedy 1:53.62
Gillian BiscupskiCalaisha HendridAddison ParkerAddison Swartzendruber
19 Iowa City High 1:53.91
Sierra PruessnerJordan SekafetzAva BellLilly Reynolds
20 Ankeny Centennial 1:54.54
Addison ArringdaleMaraye BreedingLiv AndersonElle Street
21 Lewis Central 1:54.70
Sophia GlasnappAvery HellerIrelynn JamesGracie Hays
22 Ankeny 1:54.73
Larissa MillerMacie StrnadKarsen JacksZoe Shadravan
23 Ottumwa 1:55.07
Madelyn HoukAnne GuestLina NewlandChloe Schneckloth
24 Hempstead 1:56.48
Emily KleinNatasha FreiburgerEmma HilkinMya Curry
Class 1A Girls 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Tri-Center 4:16.00
Jaden FrankeEmile SorensonKyla CorrinPeyton Pogge
2 St Edmond 4:16.38
Mya McClainGracie HarveyAvery GallesAubrey Bemrich
3 Newell-Fonda 4:16.76
Macy SieversElla LarsenMaggie WalkerBailey Sievers
4 Audubon 4:18.29
Madison StecklerAbigail ZaigerMattie NielsenHannah Thygesen
5 Turkey Valley Comm. 4:18.48
Kara ReicksJosie WeberJaycie ByrneJalyssa Blazek
6 Kee 4:18.57
Alaina BakewellJaylyn WalleserJada MitchellHaley Meyer
7 Danville 4:21.10
Jacey MooreChristella BoyerCassidy YaleyAddison Parrott
8 West Monona 4:21.67
Carly MillerKacy MillerTayah StrubleMallory McCall
9 Nashua-Plainfield 4:22.58
Makenzie FoelskeAlannah RichardsAbbie HydeChloe Matthews
10 Central Ekader 4:23.61
Maddy WilleGrace KuehlHannah AscheDelaney Scherf
11 North Tama County 4:24.92
Jadyn RauschAbby DeBoefJulianna BreakenridgeGrace Lidgett
12 Earlham 4:25.87
Riley DoudLily DixonTaylor JensenKatie Noah
13 Lawton-Bronson 4:26.59
Brynn RiceKaylee ClausenWillow FluentJolee Mesz
14 Lisbon 4:27.17
Brynnley BaxaMia PetersenKiah KilburgLourdes Mason
15 Logan-Magnolia Community 4:29.01
Ava GoldsmithEmma PerkinsKiera HochsteinCourtney Sporrer
16 AGWSR 4:30.98
Alyssa HamesTrinity RotgersBrynn SmithKaris Lippert
17 Wapsie Valley 4:31.52
Emma JonesKnight HannahMary BodensteinerAva Vandaele
18 Midland 4:32.02
Ari HackeElla RuppJaden GattsAnna Bartels
19 Lenox 4:32.58
Cassidy NelsonBrooklynn EcklinTJ StoaksMcKinna Hogan
20 St. Ansgar 4:34.32
Taylor HannaGracie UrbatschElla BrownLauren Bork
21 North Linn Community 4:34.59
Jaden BeneshMacy BogeOlivia RauchKaitlyn Sommerfelt
22 Grundy Center 4:36.07
Jordan LaunsteinAbby HamannEllery LuhringTaylor Stahl
23 West Fork 4:37.08
Keelee SheriffMaddie HubkaRaeLynn NashKacie Eisentrager
24 Gehlen Catholic 4:38.09
Lauren HeyingLarissa SitzmannSophie RudenTessa Ellensohn
Class 2A Girls 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Mid-Prairie Comm 4:10.42
Maddie EdgingtonAmber SwartMitzi EvansDanielle Hostetler
2 Panorama Comm 4:10.95
Zoey HambletonShey StoresundGwen SteffenJaidyn Sellers
3 Hull Western Christian 4:16.64
Josie ZeutenhorstTaylor StatemaKylie De JagerEmilee Heynen
4 Jesup 4:20.65
Alexis LarsonAlexis VanderwerfMallory BeckerAmanda Treptow
5 Central Lyon 4:20.91
Veronica WaagmeesterWhitney WaagmeesterRegan VanWyheAfton Schlumbohm
6 Denver 4:21.48
Katie MortensonTiffani WrightIreland PollockAmber Homan
7 Iowa Falls - Alden 4:23.05
Ally MulfordAvery BureshJaslynn DagelAbby Harding
8 Dike-New Hartford 4:23.81
Ella CostelloJadyn PetersenAddy SohnTaylor Kvale
9 New Hampton Comm 4:24.44
Emma WegnerClaire QuirkHope McDonaldEmily Jackson
10 Tipton 4:24.44
Jaydon BiermanRachel BiermanAddie NeremAlivia Edens
11 Osage 4:26.41
Azure ChristiansonKatie SmithTaylor KlobassaAddyson Grimm
12 Hinton Community 4:26.56
Anna CoffeeCarly HicklinAshlyn KovarnaGabbie Freissen
13 Okoboji Community 4:26.87
Ellsa JorgensenLeah SorensonZoey HolmesLexi Duffy
14 Aplington-Parkersburg 4:27.11
Sommer StotlerKinsey MohwinkleMaci FreundLily Hovenga
15 Clarinda 4:27.39
Maddie SundermanTaylor ColeFaith EspinosaMayson Hartley
16 West Marshall 4:28.17
Adisyn YoungAudrey GirardLilly BuckEmelia Hauser
17 Emmetsburg 4:29.16
Madeliene MuellerAbbie SchanyDelaney JoyceTaylor Steinkamp
18 Roland-Story Com 4:29.18
Reagan VogelaarAnna PeachLauryn KilstofteElizabeth Ihle
19 Pekin 4:29.41
Mackenzie DahlstromSophie WittrockSarah EubanksLauren Derscheid
20 Chariton 4:29.76
Vivian BauerHaddon AndersonSailor AndersonAvery Hall
21 Bellevue Community 4:31.03
Kaleisha DeshawKaLynn DeShawAlexa RoederGabby Williamson
22 Forest City 4:31.56
Jayln HovengaShae DillavouKevan JonesLilian Nelson
23 Estherville Lincoln Central 4:32.32
Jordyn MooreTatum DunlavyJordyn StokesJaselyn Anderson
Van Meter DQ
Zoie VaughtKennedy WiedmanMary KellyClare Kelly
Class 3A Girls 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Solon 4:05.77
Makinley LevinSophia StahleKaia HoltkampEmma Bock
2 Carlisle 4:08.42
Cece FettIsabelle NoringAshliah HydeAinsley Erzen
3 Waverly-Shell Rock 4:12.45
Mattie JanssenKeiri HolmquistLeah CherryEmma Hoins
4 Dallas Center-Grimes Com 4:12.47
Elle NelsenGrace MikotaVanessa BickfordMegan Sterbenz
5 Charles City 4:13.85
Adison OlsonRachel ChambersLydia StaudtKiki Connell
6 Harlan Community 4:14.65
Delaney WegnerAshley HallBrecken VanBaaleKaia Bieker
7 Wahlert 4:14.99
Nicole TranelTessa BerningMia KunnertAlana Duggan
8 Glenwood 4:15.53
Coryl MathenyJenna HoppAbby HughesEmma Hughes
9 Assumption 4:19.77
Amil CombsMaggie JohnsonAnnika KotulaMorgan Jennings
10 Mount Vernon / Lisbon 4:20.09
Natalie WelchLiz DoughertyJorie RandallLaura Swart
11 North Polk 4:20.78
Alana DoonanLola AustinMegan ElliottLiza Schaffer
12 Marion 4:21.01
Burlage SydneyPeyton JohnsonMadison PrierPeyton Steffen
13 Xavier 4:21.62
Kate WeissJordan JansenEmma ArnoldElizabeth Schmitt
14 Sergeant Bluff-Luton 4:21.93
Taylor ProsserPayton HardyEmma SalkerMaddie Hinkel
15 Ballard Community 4:23.85
Molly IhleKatie TollefsonNatalie MaherCaitlin Maher
16 Oskaloosa 4:26.49
Macie KrierFaith DeRondeJordan CzerwinskiSage Adam
17 Moc-Floyd Valley 4:27.33
Lily HuizengaClaire YawAkeyma FeddersEmily Haverdink
18 Boone 4:28.57
Britni BlackburnEmily WingertNatalee DannerLiz Purtle
19 Center Point Urbana 4:29.04
Ava MaloneyAli ZittergruenLaine HadsallKora Katcher
20 Pella 4:30.07
Calla KerndtMarissa HackmanMia WarnerMaddie Schmitz
21 Spirit Lake 4:30.40
Carly Jo AhrenstorffEmma HenricksonKacey KriegerKatelyn Krieger
22 Clear Creek Amana 4:31.40
Silvana KaboloBailey OlerichKiera RogersHaidyn Barker
23 Nevada 4:32.25
Lilly GoosShelbi HazlittHannah ThomsenEleanor Elliott-Rude
24 West Burlington 4:43.06
Riley RichardsKerrigan BelgerJenna BentzHadley Augustine
Class 4A Girls 1600m Sprint Medley Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 CR Prairie 4:09.10
Sarah JordanCatie ReittingerGabrielle CortezLily Johannes
2 Hempstead 4:11.01
Emily KleinEmma HilkinBrooke O'BrienKeelee Leitzen
3 Southeast Polk 4:11.05
Alexis BoordSydney McNeeleyGrace LarkinsJenna Francois
4 Iowa City - Liberty 4:11.89
Chaise LangeBrynlee SlockettIsabelle WoodyAshlyn Keeney
5 Indianola 4:12.47
Rayna SickelsGrace GioffrediLauren BlakeEmily Naughton
6 Waukee 4:12.89
Anjelena CarderJosie Vande KrolSadie MaasMolly Bannister
7 Bettendorf 4:13.53
Tessa TeagardenAvery HornerAmanda ScottHannah Beintema
8 West Des Moines Valley 4:14.10
Shreya GaddiDanielle SocarrasMya DouBravaLauren Schulze
9 Iowa City High 4:18.21
Jordan SekafetzMia DePrengerLilly ReynoldsCeCe Kelly-Harvey
10 Ankeny 4:19.15
Eva Van De MortelKarsen JacksEva FulkLauren McMahon
11 Johnston 4:20.66
Addi KamienskiKarli WagnerMaggie BurryIsabella Heikes
12 Cedar Falls 4:21.01
Sarah AlbaughLindsey SiresJasmine BarneyLucy Dunning
13 Ames 4:22.39
Genesee Diggins-KennedyNyadio ChanLeah TietjensSydney Turk
14 Norwalk Community 4:23.18
Raegan LeviMcKenzie KoerselmanAshlyn BrownTorin Lackmann
15 Pleasant Valley 4:23.19
Kora RuffHalle ViceJosie CaseLydia Sommor
16 Davenport North 4:25.55
Shyla StoffersSophia TensleyKamryn BeckerKayla Overton
17 Ottumwa 4:27.69
Ella AllarMallory MorganChloe SchnecklothMeghan Coulter
18 Davenport West 4:27.71
Abbey SmithAlexandria PetersonKaitlyn PowellKylie Daily
19 North Scott 4:30.29
Anna DickmanKaci JohnsonPayton MorrisonBailey Boddicker
20 Sioux City North 4:30.62
Elise HelvigAshlyn StrohbeenHannah MogensenSidney Chamberlain
21 Urbandale 4:31.82
Amara MarksJulia Martinez-LohfMarley PearceBrie Ruch
22 Dubuque Senior 4:34.50
Ali EdmondsZoee MooreJayda GoochMolly Gilligan
Linn-Mar DQ
Rachel HamlingLeah GorsichLily HaarsSarah Murphy
Ankeny Centennial DQ
Liv AndersonMaraye BreedingElle StreetKathryn Vortherms
Class 1A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jacy GatesJacey ReinekeAl Belle Plaine Community 1:07.90
2 Gracie RosenmeyerReese Ro Bishop Garrigan 1:08.78
3 Lilly WinterowdBailey Nei Alburnett Community 1:09.58
4 Maggie RagallerElizabeth Ar-We-Va 1:10.05
5 Halle GallesMya BunkersBr St Mary's 1:10.14
6 Sarah WagnerKennedy Schwi St. Ansgar 1:11.49
7 Breeanna BowerNova Wheatl CAM-Anita 1:11.78
8 Veronica AndrusyshynMack Riverside 1:12.10
Class 2A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ainsley DoddClaudia Asche Osage 1:06.25
2 Elizabeth GibbsRachel Rho Cascade 1:07.05
3 Tatum ShepherdFaith Frees Ridge View 1:09.15
4 Olyvia BellowsEllen Walle Aplington-Parkersburg 1:09.69
5 Rachael PhelpsAubree Jame Treynor 1:09.80
6 Madeliene MuellerMacy McA Emmetsburg 1:10.45
7 Berkley JohannsenPreslie Sioux Central Comm 1:12.86
Peyton NaeveAbby ClarkAll Regina DQ
Class 3A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Emma MathisCileigh Smiddy Clear Creek Amana 1:05.39
2 Madi MaronyLexi JohnsonAl Spencer 1:06.86
3 Anna DunlapMaya LaneBrynl Fairfield 1:07.35
4 Jaya KleemeierAllie Soder Winterset 1:07.84
5 Lani HubkaKallie MincksAn Decorah 1:07.92
6 Jewel BergstromEllie Woel Boyden-Hull 1:08.11
7 Jada BuffingtonMia Stahle Solon 1:08.18
8 Kenna LammJenna GilmoreJo Mt Pleasant 1:08.75
Class 4A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kynzi WingerMackenzie Car Waukee 1:00.75
2 Lauryn BennettMaddy McFar Cedar Falls 1:04.72
3 Sierra PruessnerMaya Mora Iowa City High 1:05.47
4 Alina MarkutsyaIreland Bu Ames 1:06.01
5 Grace GrahamAlyssa AtzenK North Scott 1:07.86
6 Alexandria PetersonAshley Davenport West 1:08.09
7 Ellie DaltonMadeline Pooc Ankeny 1:09.26
Forest Kuestner-BurlesonE Dowling Catholic DQ
Class 1A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jacy GatesJacey ReinekeAl Belle Plaine Community 1:07.85
2 Gracie RosenmeyerReese Ro Bishop Garrigan 1:08.88
3 Lilly WinterowdBailey Nei Alburnett Community 1:09.93
4 Veronica AndrusyshynMack Riverside 1:10.92
5 Halle GallesMya BunkersBr St Mary's 1:11.40
6 Maggie RagallerElizabeth Ar-We-Va 1:11.65
7 Breeanna BowerNova Wheatl CAM-Anita 1:11.85
8 Sarah WagnerKennedy Schwi St. Ansgar 1:11.96
9 Isabella EfflandtMorgan W Northwood-Kensett 1:12.26
10 Molly RoderLauren HeyingS Gehlen Catholic 1:12.50
11 Madison StecklerMattie Ni Audubon 1:12.52
12 Shae SmithRachel LeerarKa West Hancock 1:12.80
13 Morgan KnutsonMorgan Gore Wayne 1:12.80
14 Kenna PaxsonAnistyn Borsc BCLUW 1:13.61
15 Olivia RauchChloe VanEtte North Linn Community 1:14.48
16 Keetyn TownsleyKayreanna Winfield-Mt Union 1:14.51
17 Rylee GradenMegan TaylorB Ogden Community 1:14.57
18 Brandy BeattyKaitlyn Wile Central Ekader 1:14.60
19 Anna LonghenryShelby Frak North Union 1:14.66
20 Macey TisueJordenn SmithE Dunkerton Community 1:15.08
21 Eden SvobodaChloe HornAle Danville 1:15.53
22 Kenna BaurerMarissa EbelR South O'Brien 1:18.45
Katelyn JepsenBrooklyn Ch Lawton-Bronson DQ
Isabelle AustinMorgan Kli BGM Community DQ
Class 2A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Elizabeth GibbsRachel Rho Cascade 1:07.57
2 Ainsley DoddClaudia Asche Osage 1:07.83
3 Peyton NaeveAbby ClarkAll Regina 1:08.62
4 Tatum ShepherdFaith Frees Ridge View 1:09.65
5 Olyvia BellowsEllen Walle Aplington-Parkersburg 1:09.71
6 Madeliene MuellerMacy McA Emmetsburg 1:09.79
7 Rachael PhelpsAubree Jame Treynor 1:10.16
8 Berkley JohannsenPreslie Sioux Central Comm 1:10.24
9 Emma BarwickClaire Johnso Sheldon Community 1:10.65
10 Belle HudnutKate McClella P C M 1:11.07
11 Hailey MartinAlizabeth Ja Underwood 1:11.39
12 Amara JonesSidney DavisEm Mid-Prairie Comm 1:11.42
13 Anna PaulsrudNatalie Harm Washington 1:11.50
14 Carly RyanKarlie Klemesru Central Springs 1:11.89
15 Liz BiermanCourtney Peter Tipton 1:11.97
16 Laney EsmoilSydney Rivera West Liberty 1:12.12
17 Abby KnepperMcKayla Koelk Beckman Catholic 1:12.17
18 Zavyr MetzgerEvy Knoblock West Lyon Community 1:12.20
19 Claire MathewsAbby WhiteY Centerville 1:12.53
20 Lorelei CashGretta GougeA Garner-Hayfield-Ventura 1:14.25
21 Destinee MartinRylee Quad Manson NW Webster 1:14.34
22 Carlie Jo FuscoElizabeth Durant 1:14.38
23 Sophia MasonKennedy Pelze Pleasantville 1:14.70
24 Breckan StewartMaggie Cri Waukon 1:15.30
Class 3A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Emma MathisCileigh Smiddy Clear Creek Amana 1:05.78
2 Madi MaronyLexi JohnsonAl Spencer 1:07.92
3 Jaya KleemeierAllie Soder Winterset 1:08.00
4 Lani HubkaKallie MincksAn Decorah 1:08.41
5 Anna DunlapMaya LaneBrynl Fairfield 1:08.59
6 Jewel BergstromEllie Woel Boyden-Hull 1:08.94
7 Kenna LammJenna GilmoreJo Mt Pleasant 1:09.13
8 Jada BuffingtonMia Stahle Solon 1:09.46
9 Jori HajekRylie SaternJen Humboldt 1:09.68
10 Faith CarlsonRiley Gilroy Bondurant-Farrar 1:10.09
11 Marlee SpringerMia Schuma North Polk 1:10.42
12 Alyssa BeerendsJaQuay Pri Newton 1:10.50
13 Sierra DurinOlivia Nasuti Xavier 1:11.52
14 Juliette WeberAnte Kateli West Delaware County Com 1:11.74
15 Alyssa VorthermsPayton Kl Moc-Floyd Valley 1:12.31
16 Savannah ManleyLiberty La Le Mars Community 1:12.45
17 Claire MillerKaitlyn Bruh Denison Community 1:12.48
18 Cece FettLaura DownsReaga Carlisle 1:12.56
19 Reyna LampeTaylor BarnesA Fort Madison 1:13.08
20 Olivia LittererKeely Coll Charles City 1:13.18
21 Katherine LuebkeBailey Ma Dallas Center-Grimes Com 1:13.56
22 Andrea VanHeukelomAaliyah Pella 1:14.04
23 Justine BumanAlly CurrenL Harlan Community 1:14.29
Lilly SeeElsa AppletonNad Mount Vernon / Lisbon DQ
Class 4A Girls 4x100 Shuttle Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kynzi WingerMackenzie Car Waukee 1:01.27
2 Forest Kuestner-BurlesonE Dowling Catholic 1:05.66
3 Lauryn BennettMaddy McFar Cedar Falls 1:06.03
4 Sierra PruessnerMaya Mora Iowa City High 1:07.52
5 Grace GrahamAlyssa AtzenK North Scott 1:07.73
6 Alina MarkutsyaIreland Bu Ames 1:08.30
7 Alexandria PetersonAshley Davenport West 1:08.59
8 Ellie DaltonMadeline Pooc Ankeny 1:09.10
9 Anna YoungAvery HoweEllie Indianola 1:09.12
10 Allison HarrisMolly Joyne CR John F Kennedy 1:09.15
11 Breanna CafferyGia McDerm Bettendorf 1:09.44
12 Ryann DeckerMaci HarderJe CR Prairie 1:10.33
13 Emma NauEllen MitchellNya West Des Moines Valley 1:10.56
14 Maraye BreedingElla Jumpe Ankeny Centennial 1:10.64
15 Ciara WheelerAva Smithson Johnston 1:10.67
16 Kate DesmondChloe MartinS Norwalk Community 1:11.13
17 Isabelle WoodyBrityn Gryp Iowa City - Liberty 1:11.91
18 Sydney CarselloTera Thomp Linn-Mar 1:12.79
19 Ella WoodsHebah WarBrynne Iowa City West 1:13.13
20 Addie HarrisBrylee Hempey Sioux City East 1:14.33
Kaitlin CarrKhaliah KnoxO Davenport Central DQ
Gwen FiserEllea LewerkeTa Mason City DQ
Addy PattenReagan HasselP Pleasant Valley DQ
Addison PowellBailey Will Southeast Polk DQ
Class 1A Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audi Crooks 10 Bishop Garrigan 41-09.75
2 Breanna Hackman 11 Nashua-Plainfield 39-11.25
3 Molly Venteicher 12 CAM-Anita 39-07.25
4 Emily Baker 10 Bedford 38-08.75
5 Danielle Hoyle 12 Paton-Churdan Com 38-07.00
6 Dahlia Gardiner 11 Grundy Center 37-10.25
7 Grace Overgaard 12 Melcher-Dallas 36-09.50
8 Michelle Diaz 12 Columbus Community 36-08.75
9 Jadeyn Smith 12 Ar-We-Va 36-07.75
10 Leah Kramersmeier 11 North Iowa 36-06.50
11 Jobey Malone 11 Winfield-Mt Union 36-05.50
12 Kaylee Weber 12 Sigourney Senior 34-10.25
13 Sarah Moeller 10 Prince Of Peace Prep 34-06.50
14 Erin Knipper 10 Maquoketa Valley 34-03.25
15 Emma Callaghan 12 Marquette 34-03.00
16 Madison Hillman 10 St. Ansgar 34-01.25
17 Mallory Behnken 11 CAM-Anita 33-03.50
18 Lexi Roberts 10 Newell-Fonda 33-03.00
19 Kira Baldus 12 St. Ansgar 32-10.50
20 Abby Veld 9 AGWSR 32-08.50
21 Annie Hoffman 11 Edgewood Colesburg 32-08.50
22 Addison Popham 10 Starmont 32-07.50
23 Miyah Whitehead 10 Gehlen Catholic 31-05.50
24 Karlee Timm 12 HLV Community 30-10.75
Class 2A Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Annika Headington 12 Waukon 42-06.00
2 Lauren Pope 12 Williamsburg 40-05.50
3 Abby Boehm 12 North Fayette Valley 39-11.50
4 Zoe Rus 12 Underwood 39-09.50
5 Sydney Eggena 11 Denver 39-03.00
6 Sara Morales-Llan 11 Shenandoah / Essex 38-09.75
7 Lexi Wood 12 Manson NW Webster 37-10.50
8 Abigayle Angell 12 Central Springs 37-05.25
9 Kerrigan Pope 11 Pekin 36-10.25
10 Morgan Middleton 12 Clarion/Goldfield/Dows 36-08.50
11 Dana Vinson 12 Roland-Story Com 36-06.25
12 Kenzie Schon 11 Kuemper Catholic 36-04.25
13 Tori Boyse 12 Mid-Prairie Comm 36-02.00
14 Morgan Devereaux 12 Pocahontas Area 35-05.25
15 Brooklynn Olson 12 Greene County 35-01.75
16 Morgan Robinson 12 Okoboji Community 35-01.00
17 Allison Van Gorp 12 Pella Christian 35-00.50
18 Shayla Oster 12 Bellevue Community 34-04.00
19 Tayler Wessely 11 Dike-New Hartford 34-03.00
20 Allison Kenneavy 11 Camanche 34-00.00
21 Jana TerWee 9 West Lyon Community 33-10.00
22 Jadyn Huisman 9 Treynor 33-05.50
23 Addie Hickey 12 OA-BCIG 32-09.75
24 Lauren Kounkel 9 Hinton Community 31-09.25
Class 3A Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jadan Brumbaugh 11 Mt Pleasant 44-09.00
2 Kendal Clark 12 Humboldt 42-10.75
3 Kelsey Fields 12 Creston 42-09.00
4 Carolyn Miller 10 Bondurant-Farrar 39-07.50
5 Ava Conrad 12 Solon 39-06.75
6 Katelyn Lappe 11 Bondurant-Farrar 39-02.50
7 Anna Wohlers 12 Assumption 39-02.25
8 Sophia Dykstra 12 Oskaloosa 39-01.25
9 Faith DeRonde 11 Oskaloosa 38-03.50
10 Kileigh Lachacz 10 Dallas Center-Grimes Com 37-06.25
11 Shaelyn Hansen 12 Center Point Urbana 37-06.00
12 Jaclyn Wooldridge 11 Center Point Urbana 37-01.75
13 Jori Harskamp 11 Sioux Center Com 36-07.00
14 Abby Bartz 11 Vinton-Shellsburg 36-07.00
15 Olivia Huckfelt 9 Spencer 36-02.75
16 Sydney McCarron 12 Keokuk 36-02.25
17 Kirsten Kilker 11 Adel-Desoto-Minburn 36-02.00
18 Ashlyn Finarty 10 Knoxville 35-03.00
19 Briona Charipar 12 Xavier 34-11.50
20 Chloe Reiser 10 Decorah 34-04.75
21 Vanessa Vande Vegte 9 Moc-Floyd Valley 33-06.75
22 Rylee Coyle 9 Humboldt 33-03.25
23 Hannah Kling 10 Grinnell 33-00.50
24 Brynlee Arnold 11 Glenwood 32-09.25
Class 4A Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Riley Vice 12 Pleasant Valley 40-06.75
2 Caitlyn Cox 11 West Des Moines Valley 39-07.50
3 Macie Mays 12 Indianola 39-03.75
4 Ella Stagg 11 Ames 37-11.25
5 Ava Smith 10 Waukee 37-10.50
6 Kendra Winfrey 10 Ankeny 37-09.00
7 Elise Thramer 10 Lewis Central 37-05.75
8 Myah Brinker 11 Cedar Falls 37-02.50
9 Kendall McDaniel 9 Indianola 37-00.50
10 Kennedy Evans 10 Linn-Mar 36-06.75
11 Arionnah Sonii 11 Iowa City West 36-05.50
12 Courtney Johnson 12 Sioux City North 36-01.25
13 Jacee Tindall 11 Abraham Lincoln 35-05.50
14 Kierra Schmiedling 11 Lewis Central 35-03.25
15 Megann Rentz 12 Cedar Falls 35-01.25
16 Portia Jones 12 Des Moines East 34-10.75
17 Jorie Hanenburg 10 North Scott 34-07.50
18 Kady Vandemark 11 Norwalk Community 34-02.00
19 Alex Buscher 11 Waukee 33-09.00
20 Breen Duffy 11 Dubuque Senior 33-06.50
21 Ali House 11 Clinton 33-03.00
22 Phoebe Burt 12 Iowa City West 32-08.25
23 Anna Johnson 12 Dowling Catholic 31-03.25
24 Ellie Erpelding 10 Bettendorf 29-10.00
Wheelchair Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Mia Doebelin 12 Lewis Central 9-05.00
Class 1A Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Danielle Hoyle 12 Paton-Churdan Com 130-11
2 Emmaleigh Ohrt 12 South Winneshiek 126-01
3 Breanna Hackman 11 Nashua-Plainfield 123-00
4 Rylee McLean 12 North Tama County 121-11
5 Emily Jones 11 Wayne 118-10
6 Mallory Behnken 11 CAM-Anita 115-07
7 Paige Luft 11 Griswold 111-08
8 Elizabeth Zaiger 12 Audubon 109-09
9 Kira Baldus 12 St. Ansgar 109-02
10 Brynn Krull 11 George Little Rock / Cent 108-02
11 Lilly Isenhour 11 Prince Of Peace Prep 107-07
12 Addy Johnson 9 Westwood 107-03
13 Grace Overgaard 12 Melcher-Dallas 105-11
14 Regan Parkin 11 Starmont 104-03
15 Addison Popham 10 Starmont 103-07
16 Ann Horstman 12 West Hancock 103-04
17 Drew Fox 12 Danville 101-11
18 Miyah Whitehead 10 Gehlen Catholic 101-08
19 Kennedy Axmear 9 English Valleys 99-05
20 Jaci Christensen 11 Audubon 99-02
21 Dylan Holland 12 Montezuma Comm 98-02
22 Molly Venteicher 12 CAM-Anita 94-04
23 Jamie Plowman 12 Woodbine Community 91-00
Audi Crooks 10 Bishop Garrigan FOUL
Class 2A Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Abigayle Angell 12 Central Springs 133-10
2 Katie Pickhinke 11 Ridge View 130-10
3 Abby Boehm 12 North Fayette Valley 128-11
4 Kerrigan Pope 11 Pekin 127-05
5 Allison Van Gorp 12 Pella Christian 126-00
6 Annika Headington 12 Waukon 123-05
7 Haylee Seidler 12 Underwood 121-05
8 Breanna Baumler 12 North Fayette Valley 119-00
9 Stella Umphreys 12 Treynor 118-08
10 Shayla Oster 12 Bellevue Community 118-07
11 Tori Boyse 12 Mid-Prairie Comm 118-06
12 Morgan Middleton 12 Clarion/Goldfield/Dows 117-05
13 Brooklynn Olson 12 Greene County 115-02
14 Payten Lode 11 Sheldon Community 114-09
15 Lauren Pope 12 Williamsburg 114-08
16 Maddie Fischer 9 Anamosa 114-01
17 Tayler Wessely 11 Dike-New Hartford 111-05
18 Mackenzy Grady 11 South Hamilton Com 106-02
19 Madison Geise 11 Roland-Story Com 105-06
20 Lauren Kounkel 9 Hinton Community 103-00
21 Kyra Lester 11 Colfax-Mingo 102-07
22 Kendyl Ruschy 12 Estherville Lincoln Centr 101-10
23 Alivia Marsh 10 Manson NW Webster 95-10
24 Allie Laschanzky 12 West Branch 93-08
Class 3A Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Faith DeRonde 11 Oskaloosa 140-01
2 Katelyn Lappe 11 Bondurant-Farrar 135-06
3 Kendal Clark 12 Humboldt 134-10
4 Anna Wohlers 12 Assumption 133-05
5 Kelsey Fields 12 Creston 133-03
6 Sophia Dykstra 12 Oskaloosa 127-10
7 Grace Kelley 12 Mt Pleasant 124-06
8 Kileigh Lachacz 10 Dallas Center-Grimes Com 122-10
9 Fran Travis 9 Spirit Lake 115-07
10 Ava Conrad 12 Solon 113-01
11 Maisey Belger 11 West Burlington 111-02
12 Carly Stevenson 12 Charles City 109-11
13 Talbot Kinney 12 Central Clinton 109-07
14 Makenna Walhof 10 Sioux Center Com 108-03
15 Brylee Bruce 10 Vinton-Shellsburg 106-11
16 Julia Alberts 10 Decorah 105-05
17 Deni McDaniel 12 Humboldt 105-01
18 Claire Neighbor 12 Center Point Urbana 102-03
19 Ciara Heffron 9 Knoxville 101-03
20 Vanessa Vande Vegte 9 Moc-Floyd Valley 100-00
21 Erin Ades 9 Boone 94-06
22 Lauren Andersen 12 Harlan Community 90-05
23 Tessa Smith 12 Sergeant Bluff-Luton 87-10
24 Brooke Goshorn 12 Harlan Community 86-11
Class 4A Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Myah Brinker 11 Cedar Falls 128-08
2 Phoebe Burt 12 Iowa City West 125-04
3 Emily Ball 12 Dowling Catholic 123-07
4 Riley Vice 12 Pleasant Valley 122-09
5 Emma Joens 11 CR Prairie 121-00
6 Caitlyn Miller 12 Sioux City North 120-11
7 Darya Acas 11 Iowa City - Liberty 120-03
8 Hannah Baier 10 Ankeny 114-01
9 Avelyn Burger 12 Waukee 113-04
10 Elise Thramer 10 Lewis Central 112-04
11 Alex Buscher 11 Waukee 111-11
12 Lilly Duff 11 Marshalltown 109-03
13 Anna Johnson 12 Dowling Catholic 107-04
14 Ena Zerajic 11 Urbandale 106-06
15 Kierra Schmiedling 11 Lewis Central 104-03
16 Macie Mays 12 Indianola 103-08
17 Julie Coffey 11 Indianola 102-00
18 Kady Vandemark 11 Norwalk Community 100-07
19 Morgan Newmyer 12 Davenport North 99-11
20 Attiyah Lazard 11 Urbandale 98-06
21 Courtney Johnson 12 Sioux City North 94-10
22 Caelan Long 12 North Scott 86-01
23 Gwen Gaffney 9 Linn-Mar 83-01
24 Megann Rentz 12 Cedar Falls 80-11
Class 1A Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cadence Douglas 10 Lenox 5-02.00
2 Hailey Carolan 11 Alburnett Community 5-02.00
2 Sam Nielsen 11 North Union 5-02.00
4 Jaden Gatts 10 Midland 5-02.00
5 Jaylyn Moore 11 Clayton Ridge 5-00.00
5 Jordan Swenson 12 West Fork 5-00.00
7 Alexa Ahrenholtz 12 IKM-Manning 5-00.00
8 Vanessa Koehler 10 Glidden-Ralston 5-00.00
8 Carlie Willis 9 Grundy Center 5-00.00
10 Maclayn Houston 9 West Harrison 4-10.00
10 Karlee Timm 12 HLV Community 4-10.00
10 Jade Jackson 12 CAM-Anita 4-10.00
10 Riley Jensen 11 Essex 4-10.00
14 Aubrie Pruess 11 North Cedar 4-10.00
15 Hannah Neddermeyer 10 MMCRU 4-10.00
16 Maddi Klemme 12 Easton Valley 4-10.00
17 Ava Olson 9 AGWSR 4-10.00
18 Drea McKean-Riparetti 10 Graettinger-Terril-Ruthve 4-08.00
18 Emily Dreckman 11 MMCRU 4-08.00
20 Mallory Leerar 9 West Hancock 4-08.00
21 Emma Fritcher 12 Central City 4-08.00
21 Abby Hamann 12 Grundy Center 4-08.00
Lauren Saathoff 10 Akron Westfield Community NH
Erica Houge 9 Baxter/Collins-Maxwell NH
Class 2A Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maddie Olson 10 Sheldon Community 5-09.00
2 Elizabeth Chambers 11 Northeast 5-05.00
2 Kiersten Fisher 12 Southeast Valley 5-05.00
4 Chloe Largent 11 Guthrie Center 5-02.00
5 Molly Zylstra 10 Unity Christian 5-02.00
6 Carlee Rochford 9 New Hampton Comm 5-02.00
6 Anna Coffee 11 Hinton Community 5-02.00
8 Alizabeth Jacobsen 9 Underwood 5-02.00
9 Kylee Sallee 12 Hudson 5-02.00
10 Aubrey Gates 10 Union 5-00.00
10 Aubrey De Groot 10 Unity Christian 5-00.00
12 Ella Groenewold 10 Mid-Prairie Comm 5-00.00
12 River Hamaker 10 Central Decatur 5-00.00
14 Shae Dillavou 11 Forest City 5-00.00
15 Olyvia Bellows 9 Aplington-Parkersburg 5-00.00
16 Mallory Becker 11 Jesup 5-00.00
17 Emy Seeser 12 Camanche 4-10.00
18 Inga Dovre 12 Williamsburg 4-10.00
18 Jayne Wiese 11 Manson NW Webster 4-10.00
18 Reagan Barkema 11 Roland-Story Com 4-10.00
21 Jadyn Nelson 12 Roland-Story Com 4-10.00
22 Sydney Leaders 11 Underwood 4-10.00
22 Madison Ehrig 9 Emmetsburg 4-10.00
Cameron Johnson 9 Waukon NH
Class 3A Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Miracle Ailes 12 Keokuk 5-07.00
2 Keely Collins 9 Charles City 5-06.00
3 Jacie Vander Waal 12 Sioux Center Com 5-04.00
4 Reagan Dahlquist 12 Waverly-Shell Rock 5-04.00
5 Soren Maricle 10 Central Clinton 5-04.00
6 Taylor Jochum 11 Bishop Heelan Catholic 5-04.00
7 Mary Yanga 12 Storm Lake 5-02.00
8 Thea Banning 11 Winterset 5-02.00
9 Josie Bentz 11 West Burlington 5-02.00
9 Avery Nelson 12 Bishop Heelan Catholic 5-02.00
11 Ella Bartels 11 Marion 5-02.00
12 Ivy Dearstone 12 Wahlert 5-02.00
13 Peyton Seberg 12 Assumption 5-00.00
14 Addy Mosier 11 Sergeant Bluff-Luton 5-00.00
14 Kayla Griffith 12 Vinton-Shellsburg 5-00.00
16 Coryl Matheny 11 Glenwood 5-00.00
16 Lauren Carter 11 Winterset 5-00.00
16 Dionna VanGorkem 12 Algona 5-00.00
19 Emily Wingert 12 Boone 4-10.00
19 Jasmine Namminga 10 Pella 4-10.00
19 Aija Jenkins 9 Fort Madison 4-10.00
22 Britni Blackburn 11 Boone 4-10.00
23 Sadie Long 12 North Polk 4-10.00
Emma Harwick 10 South Tama County NH
Class 4A Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Layanna Green 12 Waukee 5-07.00
2 Grace Graham 11 North Scott 5-04.00
3 Baling Tang 11 Sioux City East 5-02.00
4 Claire Galvin 11 Ames 5-00.00
5 Atziri Medina 12 Lewis Central 5-00.00
6 Josie Moreland 10 Waukee 5-00.00
7 Sydney Skarich 9 North Scott 5-00.00
7 Alia Vanderhoef 12 Iowa City High 5-00.00
7 Lauren Blake 11 Indianola 5-00.00
10 Kambria Leazer 9 Ankeny Centennial 5-00.00
11 Anne Guest 12 Ottumwa 5-00.00
11 Crystal Ruden 11 Urbandale 5-00.00
13 Kyley Vondrak 11 Sioux City East 4-10.00
13 Arianna Jackson 10 Theodore Roosevelt 4-10.00
15 Stacy Merksick 10 Lewis Central 4-10.00
16 Lucie Lambe 11 Dubuque Senior 4-10.00
17 Haley Hartshorne 12 Linn-Mar 4-10.00
18 Sierra Emison Clair 10 West Des Moines Valley 4-10.00
19 Katy Hand 10 Linn-Mar 4-08.00
19 LaNesha McNeal 9 Davenport North 4-08.00
21 Allison Harris 11 CR John F Kennedy 4-08.00
21 Abbi Webb 12 Des Moines East 4-08.00
21 Elizabeth Jaeger 11 Iowa City - Liberty 4-08.00
21 Hannah Abbey 9 Johnston 4-08.00
Class 1A Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Molly Joyce 10 Bishop Garrigan 17-05.00
2 Karlee Warnke 10 South O'Brien 16-04.25
3 Belen Ellenberger 12 Gladbrook Reinbeck 16-02.25
4 Sydney Vavroch 9 GMG 16-01.50
5 Kenna Furnald 9 Danville 15-06.25
6 Hailey Wilken 12 Akron Westfield Community 15-05.00
7 Reagan Kruse 11 Ogden Community 15-04.00
8 Skylar Benesh 9 North Linn Community 15-03.00
9 Shye Johnson FR 11 Meskwaki Settlement Schoo 15-01.50
10 Madison Graubard 12 Alburnett Community 15-00.25
11 Sarah Burton 9 Highland Community 14-10.00
12 Dahlia Gardiner 11 Grundy Center 14-09.75
13 Emile Sorenson 10 Tri-Center 14-09.50
14 Emma Houdek 12 South Winneshiek 14-09.00
15 Sia Bear 9 Meskwaki Settlement Schoo 14-08.50
16 Kora Obrecht 10 Ar-We-Va 14-07.50
17 Maddie Fry 10 Nodaway Valley 14-07.50
18 Mandee Selover 10 Baxter/Collins-Maxwell 14-07.25
19 Macy Hiemes 11 Starmont 14-06.50
20 Lacy Anderegg 11 East Buchanan Com 14-02.00
21 Alivia Miller 10 Alburnett Community 14-01.25
22 Korinne Jansen 12 Lynnville-Sully 14-01.00
23 Brenlie Graden 10 Ogden Community 13-08.50
24 Aunalee Bruce 12 Southwest Valley 13-06.50
Class 2A Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kylee Sallee 12 Hudson 17-11.75
2 Kiersten Fisher 12 Southeast Valley 17-10.25
3 Macy Daufeldt 11 West Liberty 17-06.50
4 Carlee Rochford 9 New Hampton Comm 17-02.75
5 Jaselyn Anderson 9 Estherville Lincoln Centr 17-01.25
6 Kylee Sanders 12 Louisa-Muscatine 17-00.25
7 Zoie Vaught 11 Van Meter 16-08.25
8 Kaitlyn Krambeer 9 Waukon 16-08.25
9 Liz Carbaugh 11 Red Oak 16-05.50
10 Claire Johnson 10 Sheldon Community 16-03.50
11 Makenna Hasty 10 Clarion/Goldfield/Dows 16-02.50
12 Brianna Osterson 12 Greene County 16-01.75
13 Aubree Bell 11 Kingsley-Pierson/Woodbury 15-09.00
14 Kallie Greiner 10 Davis County 15-09.00
15 Catie Hook 9 Wilton 15-06.75
16 Jordyn Reimer 10 Underwood 15-06.50
17 Laura Greene 12 South Central Calhoun 15-05.50
18 Berkley Johannsen 10 Sioux Central Comm 15-02.75
19 Shae Dutler 9 Ridge View 15-01.00
20 Preslie Peterson 9 Sioux Central Comm 14-10.75
21 Jadyn Petersen 9 Dike-New Hartford 14-10.50
22 Emma Lewis 12 South Hamilton Com 14-07.00
23 Chloe Hamaker 11 Central Decatur 14-03.00
24 Paige Millikan 11 Clarinda 14-01.00
Class 3A Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Isabelle Noring 10 Carlisle 17-11.25
2 Miracle Ailes 12 Keokuk 17-11.25
3 Maleah Walker 10 Oskaloosa 17-10.50
4 Olivia Tollari 11 Adel-Desoto-Minburn 17-07.00
5 Shay Sinnard 10 Carroll Community 17-05.50
6 Lydia Staudt 11 Charles City 17-02.00
7 Tessa Berning 11 Wahlert 17-00.50
8 Kenley Meis 10 Bishop Heelan Catholic 16-11.00
9 Kelsey Pacha 11 Fairfield 16-11.00
10 Lilly McNaughton 11 Le Mars Community 16-10.00
11 Josey Dunbar 10 Clarke Community 16-05.25
12 Makinley Levin 11 Solon 16-05.00
13 Riley Kious 11 Winterset 16-04.00
14 Addy Mosier 11 Sergeant Bluff-Luton 16-01.00
15 Morgan Machovec 12 Central Clinton 16-00.00
16 Karsyn Lamm 12 Mt Pleasant 16-00.00
17 Ashley Hall 12 Harlan Community 15-11.75
18 Rebekah Fuller 11 Bondurant-Farrar 15-11.00
19 Makayla Crannell 9 Adel-Desoto-Minburn 15-08.25
20 Eleanor Elliott-Rude 12 Nevada 15-08.00
21 Ava Maloney 9 Center Point Urbana 15-06.75
22 Sophie Hefel 12 Wahlert 15-01.75
23 Erin Bathie 12 Gilbert 13-03.25
Danielle Breen 11 Fairfield FOUL
Class 4A Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Shelby Romig 12 Ankeny 18-00.75
2 Harmony Creasy 12 Pleasant Valley 17-03.25
3 Lineya Wells 12 Sioux City East 17-02.25
4 Madison Ahrens 12 North Scott 17-00.00
5 Maddie Bergman 10 Lewis Central 16-11.75
6 Jordan Su 12 Ankeny Centennial 16-10.50
7 Lina Newland 11 Ottumwa 16-09.00
8 Anna Gossling 11 Johnston 16-08.25
9 Kaylee Bunn 9 Linn-Mar 16-07.00
10 Marin Randall 11 Norwalk Community 16-06.50
11 Jasmine Barney 10 Cedar Falls 16-05.00
12 Brooklyn Johnson 11 Davenport Central 16-04.75
13 Kaliyah Johnson 12 Dubuque Senior 16-04.00
14 Madelyn Houk 10 Ottumwa 16-02.25
15 Shelby Wilfong 12 Abraham Lincoln 16-01.50
16 Taylor Lee 11 CR Prairie 16-00.25
17 Ciara Wheeler 12 Johnston 15-11.25
18 Isabelle Woody 11 Iowa City - Liberty 15-10.75
19 Valieghja Wright 11 Waterloo East 15-10.50
20 Zamauri Bates 11 Waukee 15-09.75
21 Ava Andrews 12 CR Prairie 15-05.75
22 Calla Brunkan 11 North Scott 15-03.75
23 Kambria Leazer 9 Ankeny Centennial 15-01.75
24 Mytika Mayberry 12 Ankeny 14-11.25