RaceTab 3 by MileSplit Registered to: David Everett, Milesplit.Com
Wartburg Indoor I - 2014-03-04
Wartburg College Indoor Track, Waverly, IA
Boys High Jump
===========================================================
Name Yr Team Mark
-----------------------------------------------------------
1 Jared Seay Johnston 1.98m
2 Will Moore Newman Catholic 1.91m
3 Andrew Cutler Waukee 1.73m
3 Garrett Trilk dubuque hempstead 1.73m
3 Peyton Rutledge South Tama Csd 1.73m
6 Ke'Rone Williams Waterloo West 1.68m
6 Darrin Ternes Waukee 1.68m
6 Elijah Evans Waterloo West 1.68m
9 Alexander Baller Ic, West 1.62m
9 Ethan Hanna Ankeny Centennial 1.62m
11 Marshon Crowder dubuque hempstead 1.57m
12 Tavian Borseth CR Jefferson 1.52m
12 Austin Kerr Johnston 1.52m
12 Jefferson Billick Mason City 1.52m
12 Tyson Pillard West Fork- S 1.52m
12 Aaron Groves Valley- Wdm 1.52m
SCR Josh Dietrich Dowling Catholic, Wd NH
SCR Alex Rier Mason City NH
SCR eric kelly Cedar Rapids Prairie NH
SCR gabe taylor Cedar Rapids Prairie NH
SCR Chase Harker Clarion/Goldfield NH
SCR Adam Lynn Ankeny Centennial NH
SCR Hunter Brandt Ankeny Centennial NH
SCR Luke Loecher Cedar Falls NH
SCR Peyton Twedt West Fork- S NH
SCR Jack Wilson Valley- Wdm NH
SCR Elijah Summers Clarion/Goldfield NH
SCR Jerry Lowe South Tama Csd NH
SCR Jacob Quigley Ankeny Centennial NH
Boys 55m Dash
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Rico Gafford Dowling Catholic, Wd 6.54
2 Lance Dunn Waterloo West 6.61
3 Isaiah Kramme Ankeny Centennial 6.68
4 Matt Zenner dubuque hempstead 6.72
5 Nate Karlan CR Jefferson 6.75
6 Dylan Chittick CR Jefferson 6.77
7 Jaelon Jones Waterloo West 6.82
8 Camden Van Brocklin Johnston 6.90
Boys 200m Dash
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Corbin Lowe Waukee 23.20
2 Nihad Ejubovic Waukee 23.49
3 Trevor Bell Valley- Wdm 23.72
4 Adam Lynn Ankeny Centennial 23.76
5 Sam Parker Ankeny Centennial 24.15
6 Dylan Kalinay South Tama Csd 24.16
7 Jacob Beaton CR Jefferson 24.29
8 Isaac Barrett Denver Cyclones 24.30
9 PJ Carey Ankeny Centennial 24.53
10 Alex Young Waterloo West 24.54
11 Yash Manektala Valley- Wdm 24.55
12 Anthony Piagentini Johnston 24.59
13 Matthew Huff Ic, West 24.79
14 Blake Thomas Waterloo West 25.23
15 Tyler Eads Ic, West 25.27
16 Tavian Borseth CR Jefferson 25.50
17 Adam Kloberdanz Charles City 25.58
18 Jonathan Bliss Dowling Catholic, Wd 25.85
19 Joe DeSio Dowling Catholic, Wd 25.89
20 Tyler Blocker South Tama Csd 25.98
21 Connor Saddoris Ankeny Centennial 26.02 .20
22 Austin Reyhons Cedar Falls 26.02 .20
23 Jordan Habben Denver Cyclones 26.10 .100
24 Thomas Nairn Charles City 26.10 .100
25 Alex Wiman Mason City 26.16
26 Talon Zimmerman dubuque hempstead 26.26
27 joe meyer Cedar Rapids Prairie 26.39
28 Mitchell Tessmer Waterloo East 26.54
29 Nyjawon Alexander Waterloo East 26.59
30 Xavier Senger Mason City 26.67
31 Jovan Hunt Cedar Falls 26.96
32 quinton phelps Cedar Rapids Prairie 26.99
33 Adam Clendenen dubuque hempstead 27.20
34 Keagan Fessler West Fork- S 27.45
35 Chase Harker Clarion/Goldfield 28.06
36 Cesare Leonardi Clarion/Goldfield 28.08
37 Travis Fekkers West Fork- S 28.29
SCR Vicent Oriave Johnston NT
Boys 400m Dash
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Corbin Lowe Waukee 52.48
2 Koy Schneiter Waukee 53.22
3 Dan Larson CR Jefferson 53.26
4 Joe Gorsche Dowling Catholic, Wd 53.87
5 Levi Miller Charles City 53.93
6 Josh Jamison Cedar Falls 55.05
7 Isaac Barrett Denver Cyclones 55.15
8 Andrew Mason Cedar Falls 55.52
9 Xavier Koch Ic, West 55.71
10 Caleb Floss Valley- Wdm 56.30
11 Jefferson Billick Mason City 56.31
12 Mason Short CR Jefferson 56.84
13 Drew Capesius Ankeny Centennial 57.00
14 Connor Wunsch Johnston 57.03
15 Noah Shavers Waterloo East 57.62
16 Mitchell Hewitt Waterloo East 57.72
17 Noah Clark Valley- Wdm 57.78
18 Eric Watson dubuque hempstead 58.15
19 Colby Eberhart Clarion/Goldfield 58.33
20 Nate Manning Charles City 58.96
21 Taylor Maas dubuque hempstead 59.35
22 August Niklaus Ic, West 59.52
23 Alec Doran Ankeny Centennial 59.67
24 Harrison Eighmey Waterloo West 1:00.03
25 Tristian Beyer South Tama Csd 1:00.26
26 Kain Krizek Waterloo West 1:01.00
27 Levi Kisker Ankeny Centennial 1:01.51
28 Eli Barrett Denver Cyclones 1:01.57
29 gabe taylor Cedar Rapids Prairie 1:01.65
30 Evan Jergensmeier Dowling Catholic, Wd 1:02.25
31 Hunter Brandt Ankeny Centennial 1:02.54
32 Mac Skogen Mason City 1:02.73
33 Houstyn Phinney South Tama Csd 1:04.37
34 weston christner Cedar Rapids Prairie 1:04.66
35 Sam Powers Clarion/Goldfield 1:04.99
36 Remi Conicade Johnston 1:08.00
37 Devlyn Sassee West Fork- S 1:12.37
SCR James Vestweber West Fork- S NT
Boys 55m Hurdles
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Adam Lynn Ankeny Centennial 7.80
2 Noah Larrison Waukee 7.83
3 Andrew Gilbaugh Ic, West 7.89
4 Scott Stanley Waukee 7.98
5 Jack Bergstrom Johnston 8.06
6 Dylan Kalinay South Tama Csd 8.11
7 Savaun Bounds CR Jefferson 8.26
8 Ben Louviere Cedar Falls 8.60
Boys 800m Run
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Benjamin Najman Griswold 2:01.56
2 Nick Paulson Ankeny Centennial 2:03.52
3 Noah Larrison Waukee 2:07.92
4 Isaiah Hanna Waukee 2:07.94
5 Collin Coffey Valley- Wdm 2:08.67
6 Aaron O'Leary Waterloo West 2:09.53
7 Ben Poss Johnston 2:09.83
8 Jacob Jansen Johnston 2:10.47
9 Seb Gearhart Cedar Falls 2:12.70
10 Steven Baridon Waterloo West 2:13.24
11 Colin Elleby Ankeny Centennial 2:13.70
12 Skyler Riesberg Dowling Catholic, Wd 2:13.86
13 Riley Marvin Ic, West 2:15.27
14 Josh Kuennen dubuque hempstead 2:16.10
15 Blake Bagenstos Dowling Catholic, Wd 2:17.10
16 Grant Acoymo Ankeny Centennial 2:17.13
17 Thomas Rowe Mason City 2:18.03
18 Jacob Hansen West Fork- S 2:18.14
19 Sam Schillinger Cedar Falls 2:18.43
20 Ben Baxter CR Jefferson 2:20.92
21 Micheal Entin Clarion/Goldfield 2:20.94
22 Nate Homan CR Jefferson 2:22.52
23 Chris Low Ic, West 2:23.04
24 Drew Roen dubuque hempstead 2:23.82
25 Kyle Younker Mason City 2:26.28
26 Fletcher Anderson Denver Cyclones 2:28.28
27 Nicholas Dolan Valley- Wdm 2:28.40
28 Keith Fisk Denver Cyclones 2:31.48
29 Colton Rowe West Fork- S 2:34.05
30 Jaret Morris South Tama Csd 2:38.39
31 Jacob Smith Waterloo East 2:38.85
32 Jose Rios South Tama Csd 2:45.49
33 Oscar Salgoto Clarion/Goldfield 3:00.94
SCR Nathan Kleve Charles City NT
SCR Logan Barnes Ankeny Centennial NT
SCR Clayton Mathias-Doyle Waterloo East NT
SCR riley hermanson Cedar Rapids Prairie NT
SCR Sam Lynch Charles City NT
SCR chris oehlert Cedar Rapids Prairie NT
Boys 1600m Run
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Nick Paulson Ankeny Centennial 4:30.94
2 Austin Krohnke Waukee 4:33.78
3 Ryan Tunink Waukee 4:37.56
4 Ian McKenzie Dowling Catholic, Wd 4:40.45
5 Connor Westlake Johnston 4:40.86
6 David Rice Johnston 4:47.23
7 Peyton Twedt West Fork- S 4:54.22
8 Cole Mullins Valley- Wdm 4:55.09
9 Abdallah Ali Ic, West 4:57.50
10 Akash Borde Ic, West 4:57.54
11 Seb Gearhart Cedar Falls 4:57.68 .680
12 Sam Schillinger Cedar Falls 4:57.68 .680
13 Jake Prebeck Dowling Catholic, Wd 4:58.34 .340
14 Michael Fink dubuque hempstead 4:58.34 .340
15 Will Jarvill Charles City 4:59.22
16 Nick Stewart Charles City 5:05.83
17 Blake Keller South Tama Csd 5:06.27
18 David Dunlavey Mason City 5:06.88
19 Mitch Black Waterloo West 5:07.28
20 Trey Thompson Ogden 5:11.87
21 Ian Sloan Mason City 5:13.15
22 Brandon Blythe Valley- Wdm 5:14.07
23 Trey Hitchings CR Jefferson 5:14.21
24 Evan Ulven Clarion/Goldfield 5:14.26
25 Micheal Entin Clarion/Goldfield 5:16.50
26 Grant Acoymo Ankeny Centennial 5:16.57
27 Jon Specht dubuque hempstead 5:17.23
28 Curran Matthias Denver Cyclones 5:19.41
29 Tanner Johnson Denver Cyclones 5:22.62
30 Tyler Havens Ankeny Centennial 5:29.78
31 Jay Mixdorft Ankeny Centennial 5:33.90
32 ryan londerville Cedar Rapids Prairie 5:35.27
33 Noah Dahl Waterloo West 5:43.21
34 logan heitz Cedar Rapids Prairie 5:44.25
35 Nathan Prochnow CR Jefferson 5:54.34
36 Jacob Smith Waterloo East 5:56.01
37 Brett Barkema West Fork- S 6:00.27
38 Robert Tyynismaa South Tama Csd 6:15.89
SCR Clayton Mathias-Doyle Waterloo East NT
Boys 3200m Run
===========================================================
Name Yr Team Time
-----------------------------------------------------------
1 Drew Hershey Johnston 9:44.74
2 Daniel Marcus Valley- Wdm 9:54.80
3 Benjamin Najman Griswold 10:01.41
4 Steven Erredge Ankeny Centennial 10:06.09
5 Peyton Twedt West Fork- S 10:21.29
6 Kevin Kato Waukee 10:28.46
7 Mohad Awan Waukee 10:33.08
8 Mitch Black Waterloo West 10:33.31
9 Ethan Smith Cedar Falls 10:42.24
10 Sam Amadeo Dowling Catholic, Wd 10:42.46
11 Zachary Smith Johnston 10:43.27
12 Blake Keller South Tama Csd 10:45.25
13 Andrew Nurse Cedar Falls 10:48.68
14 Joe Meehan dubuque hempstead 10:55.27
15 Jonathan Zander Charles City 11:04.06
16 Josh Jensen Ic, West 11:05.42
17 James Ritter Waterloo West 11:05.96
18 Nick Smith Dowling Catholic, Wd 11:09.31
19 Curran Matthias Denver Cyclones 11:14.85
20 Tanner Johnson Denver Cyclones 11:15.61
21 Adam Weis Ic, West 11:15.82
22 chris oehlert Cedar Rapids Prairie 11:16.18
23 Luke Anderson Valley- Wdm 11:18.88
24 riley hermanson Cedar Rapids Prairie 11:24.38
25 Tyler Havens Ankeny Centennial 11:36.41
26 Austin Pfiffner dubuque hempstead 11:48.73
27 Colton Rowe West Fork- S 11:50.97
28 Logan Barnes Ankeny Centennial 11:55.08
29 Aaron Hardcastle Mason City 11:55.92
30 Paul Schultz Clarion/Goldfield 12:01.97
31 Colton Cortez CR Jefferson 12:42.53
32 Nathan Prochnow CR Jefferson 14:28.72
33 Drew Belton South Tama Csd 14:36.04
SCR Nic Frenz Mason City NT
SCR Jorvik Harris Ankeny Centennial NT
Boys Shot Put
===========================================================
Name Yr Team Mark
-----------------------------------------------------------
1 Lajashiene Williams Waterloo West 49-10.50
2 Henry Sieck Dowling Catholic, Wd 47-08.25
3 Hezekiah Applegate Johnston 47-05.00
4 Dylan Draeger Waterloo West 47-02.00
5 Jake Kirvin Dowling Catholic, Wd 45-11.00
6 Greg Jurich Waukee 45-00.00
7 Noah Isaacson Denver Cyclones 44-10.50
8 Noah Gavin Ankeny Centennial 44-02.50
9 Travis Theisen Johnston 43-10.00
10 Jeff Ruhlow Ic, West 43-08.75
11 David McCoy Ankeny Centennial 43-07.50
12 Cody Genzen Valley- Wdm 43-03.50
13 Jarod Eivins CR Jefferson 43-01.50
14 Brandon Krantz Waukee 42-07.50
15 Marquise Jones Cedar Falls 42-07.00
16 Tom Schiffer Mason City 42-04.75
17 Nathan Huffman Charles City 42-01.75
18 Monty Dye West Fork- S 41-07.00
19 Larry Martin Waterloo East 39-01.00
20 Josh Bogle Ankeny Centennial 38-09.75
21 Cameron McInerney CR Jefferson 38-03.50
22 Richie Korniesel Cedar Falls 38-02.25
23 Mason Neisen Denver Cyclones 38-00.00
24 Anfernee Jefferson Waterloo East 37-07.50
25 Conner Schramm Valley- Wdm 36-03.00
26 Alec Dorau Ic, West 36-02.00
27 Mason Meyer Charles City 35-08.50
28 Brett Zeiman Clarion/Goldfield 35-01.50
29 Tyler Blocker South Tama Csd 34-10.50
30 Jerry Lowe South Tama Csd 31-09.50
31 Christian Obanian Mason City 31-03.00
32 James Vestweber West Fork- S 30-00.50
33 Sam Powers Clarion/Goldfield 29-07.25
34 jacob steele Cedar Rapids Prairie 27-08.00
35 dylan bevins Cedar Rapids Prairie 25-10.50
SCR Justin Phongsavanh Ankeny Centennial ND
Boys 4x200m Relay
======================================================
Team Time
------------------------------------------------------
1 Dowling Catholic, Wdm A 1:35.12
2 Waukee A 1:35.51
3 Waterloo West A 1:36.47
4 Waterloo East A 1:37.26
5 Valley- Wdm A 1:37.39
6 Ic, West A 1:38.45
7 Ankeny Centennial B 1:38.66
8 CR Jefferson A 1:38.84
9 Ankeny Centennial A 1:40.62
10 Johnston A 1:41.06
11 dubuque hempstead A 1:41.92
12 South Tama Csd A 1:42.10
13 Charles City A 1:46.33
14 Denver Cyclones A 1:46.98
15 Cedar Falls A 1:47.88
16 Clarion/Goldfield A 1:49.46
17 West Fork- S A 1:53.27
SCR Mason City A NT
SCR Cedar Rapids Prairie Csd A NT
Boys 4x400m Relay
======================================================
Team Time
------------------------------------------------------
1 Waukee A 3:37.67
2 dubuque hempstead A 3:40.10
3 Dowling Catholic, Wdm A 3:44.22
4 CR Jefferson A 3:44.55
5 Ankeny Centennial A 3:45.05
6 Johnston A 3:45.97
7 Clarion/Goldfield A 3:46.08
8 Waterloo West A 3:48.27
9 Cedar Falls A 3:48.36
10 Charles City A 3:49.64
11 Valley- Wdm A 3:53.51
12 South Tama Csd A 4:14.95
13 Denver Cyclones A 4:15.45
SCR West Fork- S A NT
SCR Cedar Rapids Prairie Csd A NT
SCR Ic, West A NT
Boys 4x800m Relay
======================================================
Team Time
------------------------------------------------------
1 Waukee A 8:29.34
2 Johnston A 8:29.66
3 Valley- Wdm A 8:49.16 .0
3 dubuque hempstead A 8:49.16 .0
5 Ic, West A 8:55.90
6 Mason City A 8:56.46
7 Dowling Catholic, Wdm A 9:02.52
8 Waterloo West A 9:05.86
9 Ankeny Centennial B 9:18.84
10 CR Jefferson A 9:21.05
11 Cedar Falls A 9:24.99
12 Cedar Rapids Prairie Csd A 9:35.26
13 Charles City A 9:40.74
14 West Fork- S A 9:46.26
15 Denver Cyclones A 9:49.07
16 Ankeny Centennial A 9:58.06
17 Clarion/Goldfield A 10:16.50
18 South Tama Csd A 10:41.04
Boys Long Jump
===========================================================
Name Yr Team Mark
-----------------------------------------------------------
1 Alexander Baller Ic, West 20-08.00
2 Tyler Hunke Waukee 20-02.00
3 Anfernee Frazier Ic, West 20-00.00
4 Robert Primrose Waukee 19-08.00
5 Jonny Miller dubuque hempstead 19-03.50
6 Luke Davis Johnston 19-01.50
7 Dylan Chittick CR Jefferson 19-01.00
7 Mason Willey Clarion/Goldfield 19-01.00
9 Shandon Green Mason City 18-06.00
10 Noah Clark Valley- Wdm 18-05.50
11 Cole Heagle Ankeny Centennial 18-05.00
12 Isaiah Kramme Ankeny Centennial 18-03.75
12 James Carter Waterloo East 18-03.75
14 Nyjawon Alexander Waterloo East 18-01.00
15 Collin Christy Dowling Catholic, Wd 17-11.75
16 Jason Brown Dowling Catholic, Wd 17-11.25
17 Michael Davis Ankeny Centennial 17-11.00
18 T-Boy White Johnston 17-09.50
19 Aaron Groves Valley- Wdm 17-05.50
20 Alex Mitchell Charles City 17-04.50
21 Tayshaun Cooper Waterloo West 17-03.50
22 hunter johnson Cedar Rapids Prairie 17-02.50
23 Danny Watters Cedar Falls 17-02.25
24 Tyler Brockney Charles City 17-00.00
25 Thomas Rowe Mason City 16-11.50
26 Eli Barrett Denver Cyclones 16-11.00
27 Isaiah Burt Waterloo West 16-10.50
28 Ben Powers Clarion/Goldfield 16-09.00
29 Lucas Hodge dubuque hempstead 15-10.25
30 Trevor Tangen Cedar Falls 15-07.00
31 joe meyer Cedar Rapids Prairie 15-06.50
32 Keagan Fessler West Fork- S 14-09.00
33 Dakota Jones West Fork- S 14-01.00
SCR Jerry Lowe South Tama Csd ND
SCR Jacob Quigley Ankeny Centennial ND
SCR Ryan Kasal South Tama Csd ND
SCR Mitchel Siech Denver Cyclones ND