Girls 100M DASH - FINALS - HEAT 2
1 Briyana Carter DSM, Roosevelt 12.23 10.00
2 Talia Buss Waukee 12.41 8.00
3 Sydney Reysack Ankeny Cent 12.72 6.00
4 Eriana Brown DSM, East 12.99 5.00
5 Peyton Daugherty Ankeny 13.06 4.00
6 Kelsey Fischer Ankeny 13.14 3.00
9 Delaney Taylor Waukee 13.51
100M DASH - FINALS - HEAT 1
7 Shaniya Matthews DSM, Roosevelt 13.26 2.00
8 Kenna Sauer Ankeny Cent 13.31 1.00
10 Rachel Sinclair Valley, WDM 13.73
11 Victoria Kieh Valley, WDM 13.94
12 Hannah Burrows Indianola 14.13
13 Chantoria Washington DSM, East 14.35
14 Liza Lathrum Indianola 14.47
200M DASH - FINALS - HEAT 2
1 Talia Buss Waukee 25.62 10.00
2 Briyana Carter DSM, Roosevelt 25.94 8.00
3 Kori Holman DSM, Roosevelt 26.93 6.00
4 Jasmyn Fowler Ankeny Cent 27.64 5.00
5 Delaney Taylor Waukee 27.79 4.00
9 Erin Sheehy Ottumwa 28.92
10 Victoria Kieh Valley, WDM 28.93 Eriana Brown DSM, East
DNS
200M DASH - FINALS - HEAT 1
6 Ariana Medici Ankeny 28.36 3.00
7 Alexandra Williams Ankeny Cent 28.53 2.00
8 Hannah Murray Ankeny 28.57 1.00
11 Tiana Ziegler DSM, East 29.65
12 Liza Lathrum Indianola 29.66
13 Katie Wyatt Valley, WDM 30.30
400M DASH - FINALS - HEAT 2
1 Ellie Hammack Ottumwa 1:00.66 10.00
2 JanJay Peters Waukee 1:01.20 8.00
3 Jordan Allen Waukee 1:01.58 6.00
4 Malorie Schroder Ankeny Cent 1:01.74 5.00
5 Tiera McKnight DSM, East 1:03.58 4.00
7 Anna Voight Ankeny 1:04.71 2.00
10 Melanie Rasmussen Ankeny 1:05.62
400M DASH - FINALS - HEAT 1
6 Claire Chell DSM, Roosevelt 1:04.55 3.00
8 Bailey Kaas Indianola 1:04.81 1.00
9 Katie Wyatt Valley, WDM 1:05.47
11 Breanna Smith Ankeny Cent 1:05.92
12 Madie Mealey Indianola 1:06.13
13 Alison Whitaker Valley, WDM 1:10.04
14 Ingrid Collet DSM, Roosevelt 1:10.69
800M RUN - FINALS
1 Lily Campbell Waukee 2:16.94 10.00
2 Logan Akason Waukee 2:18.31 8.00
3 Paige Nicholson Indianola 2:22.12 6.00
4 Megan Gray Ankeny Cent 2:23.93 5.00
5 Katelyn Schulze Indianola 2:27.63 4.00
6 Katie Mason DSM, Roosevelt 2:34.32 3.00
7 Samantha Ellis Valley, WDM 2:34.70 2.00
8 Brianna Smith Ankeny Cent 2:39.31 1.00
9 Annie McClure Ankeny 2:40.57
10 MaKenna Drea Ankeny 2:41.86
11 Sarah Schott DSM, Roosevelt 2:42.86
12 Elsa Wright Valley, WDM 2:43.42
13 Raquel Contreras Ottumwa 2:50.95
14 Ibeth Rivera Ottumwa 2:53.73
15 Alexis Eshelman DSM, East 2:58.68
16 Hager Ibrahim DSM, East 3:03.76
100M HURDLES - FINALS - HEAT 2
1 Dimetrea Hamilton DSM, East 15.31 10.00
2 Hannah Schau Waukee 15.39 8.00
3 Sydney Winger Waukee 15.52 6.00
5 Ajae Anderson DSM, East 16.16 4.00
7 Cassie Yardley Valley, WDM 16.60 2.00
9 Brittni Thomas Indianola 17.12
10 Tess Nygren Ankeny 17.25
13 Alexis Nelson Ottumwa 17.58
100M HURDLES - FINALS - HEAT 1
4 Jada Morris DSM, Roosevelt 16.16 5.00
6 Meg Ridout Ankeny Cent 16.56 3.00
8 Morgan Gjerde Ankeny Cent 17.10 1.00
11 Mikala Mackey Ankeny 17.25
12 Madi Wiley Ottumwa 17.39
14 Tyanna Whitaker DSM, Roosevelt 17.58
15 Chastity Louis Valley, WDM 17.60
16 Hannah Burrows Indianola 17.70
1500M RUN - FINALS
1 Rachel Brush Waukee 4:53.51 10.00
2 Karson Foley Waukee 4:59.80 8.00
3 Isabel Buchanan DSM, Roosevelt 5:00.43 6.00
4 Jesslyn Gaumer Ankeny Cent 5:03.06 5.00
5 Megan Fleming DSM, Roosevelt 5:09.73 4.00
6 Helen Gould Valley, WDM 5:10.45 3.00
7 Ashley Arends Ankeny Cent 5:10.53 2.00
8 Lily Jones Ankeny 5:16.34 1.00
9 Jadyn Forbes Indianola 5:16.64
10 Emily Ash Valley, WDM 5:16.82
11 Kylie Latham Ottumwa 5:19.59
12 Jensen Gebhart Indianola 5:35.60
13 Rose Schweitzer Ankeny 5:35.91
14 Delaney Throckmorton Ottumwa 5:36.46
15 Deissy Gonzales DSM, East 6:11.94
16 Marie Demuth DSM, East 6:33.13
3000M RUN - FINALS
1 Rachel Brush Waukee 10:35.90 10.00
2 Karson Foley Waukee 10:51.02 8.00
3 Ashley Arends Ankeny Cent 10:57.40 6.00
4 Alex Robran Ankeny 10:59.98 5.00
5 Kylie Latham Ottumwa 11:17.78 4.00
6 Jaedyn Birchmier Ankeny Cent 11:19.02 3.00
7 Solit Germano DSM, Roosevelt 11:43.68 2.00
8 Mae Murphy DSM, Roosevelt 11:49.03 1.00
9 Kate Snodgrass Valley, WDM 12:09.05
10 Hannah Zadeh Ankeny 12:12.46
11 Michaela Barretta Indianola 12:56.27
12 Celeste Garza Valley, WDM 13:06.40
13 Marie Demuth DSM, East 13:49.34
14 Hannah Snodgrass Indianola 14:28.78
400M HURDLE - FINALS - HEAT 2
1 Desirae Moss DSM, Roosevelt 1:02.81 10.00
2 Mary Gray Waukee 1:05.97 8.00
3 Karri Pippett Ankeny Cent 1:07.88 6.00
4 Olivia Sharar Ankeny 1:09.46 5.00
5 Tyanna Whitaker DSM, Roosevelt 1:10.24 4.00
6 Peyton Arnold Ankeny Cent 1:10.28 3.00
7 Abbie Youngwirth DSM, East 1:10.70 2.00
9 Kate Bannister Waukee 1:15.42
400M HURDLE - FINALS - HEAT 1
8 Taylor Richards Ankeny 1:12.16 1.00
10 Allison Hutchinson Valley, WDM 1:18.07
11 Salena Bantz Valley, WDM 1:23.70
DISCUS - FINALS - HEAT 2
1 Anna Hoyman Indianola 131-02 10.00
2 Lindy Jones Waukee 124-07 8.00
3 Morgan Nealey Waukee 123-02 6.00
4 Abby Yoss Ankeny Cent 118-02 5.00
5 Ellie Jensen Indianola 105-03 4.00
6 Kendyl Lindaman Ankeny Cent 98-11 3.00
9 ShyAnne Davis DSM, Roosevelt 90-05
12 Amy Hennings Ankeny 78-11
DISCUS - FINALS - HEAT 1
7 Cait Malloy DSM, Roosevelt 93-10 2.00
8 Lindey Pingel Valley, WDM 91-10 1.00
10 Jordyn Anglea Valley, WDM 90-00
11 Vannessa Tootill Ankeny 90-00
13 Mariah Feeney Ottumwa 72-05
14 Holly Leffler Ottumwa 70-11
15 Jacie Stephenson DSM, East 60-08
HIGH JUMP - FINALS
1 Chloe Havermann Waukee 5-03.00 10.00
2 Alyssa Mulcahy Ankeny 5-02.00 8.00
3 Jessica Kramer Waukee 5-01.00 6.00
4 Halley Brocker DSM, Roosevelt 5-01.00 5.00
5 Tatiana Hodges-Johnson DSM, East 5-00.00 4.00
6 Allison Doocy Ankeny 4-10.00 3.00
7 Breanna Smith Ankeny Cent 4-08.00 2.00 Alivia Agey Valley, WDM DNS J-Nesha Henderson DSM, East NH Madison Duff Ottumwa NH
LONG JUMP - FINALS - HEAT 2
1 Briyana Carter DSM, Roosevelt 18-05.50 10.00
2 Kenna Sauer Ankeny Cent 18-00.25 8.00
3 Betsy Ridout Ankeny Cent 16-06.00 6.00
4 Cassie Yardley Valley, WDM 16-00.25 5.00
6 Shaye Witte Waukee 15-07.00 3.00
8 Chloe Creekmur Ankeny 15-05.00 1.00
9 Raegan Moeller Ankeny 14-11.00
LONG JUMP - FINALS - HEAT 1
5 Tiera McKnight DSM, East 15-07.50 4.00
7 Kristin Hunke Waukee 15-06.25 2.00
10 Haley Vesey Indianola 14-06.25
11 Magdah Bresh DSM, East 14-05.25
12 Kelcie Hale Valley, WDM 13-09.75
13 Carrington Kuehl Indianola 13-07.25
14 Jasmine Talbert DSM, Roosevelt 13-00.50
SHOT PUT - FINALS - HEAT 2
1 Morgan Nealey Waukee 42-04.50 10.00
2 Anna Hoyman Indianola 39-06.50 8.00
3 Kendyl Lindaman Ankeny Cent 38-08.00 6.00
4 Abby Yoss Ankeny Cent 37-00.50 5.00
5 Kat Moody Waukee 36-08.00 4.00
6 Mariah Feeney Ottumwa 35-00.50 3.00
7 Annika Della Vedova Ankeny 34-05.00 2.00
8 Vannessa Tootill Ankeny 33-02.00 1.00
SHOT PUT - FINALS - HEAT 1
9 ShyAnne Davis DSM, Roosevelt 32-07.00
10 Alix Talbot Indianola 30-01.50
11 Shirah Burton DSM, East 30-00.50
12 Jasmine Spann Valley, WDM 29-05.00
13 Dadrianna Watson DSM, Roosevelt 28-09.00
14 Allison Knox Ottumwa 28-06.50
15 Jordyn Anglea Valley, WDM 27-11.00
16 Robbi Boggess DSM, East 21-10.50
4X100M RELAY - FINALS
1 DSM, East 48.87 10.00
2 Waukee 49.52 8.00
3 Ankeny Cent 49.55 6.00
4 Ankeny 50.30 5.00
5 Valley, WDM 51.27 4.00
6 DSM, Roosevelt 51.51 3.00
4X200M RELAY - FINALS
1 DSM, Roosevelt 1:41.78 10.00
2 Waukee 1:41.99 8.00
3 Ankeny 1:44.26 6.00
4 Valley, WDM 1:47.15 5.00
5 DSM, East 1:47.85 4.00
6 Ankeny Cent 1:48.96 3.00
7
Ottumwa 1:57.51 2.00 Runners Indianola DNS Runners
4X400M RELAY - FINALS
1 Waukee 4:02.55 10.00
2 Ankeny Cent 4:05.50 8.00
3 Ankeny 4:09.67 6.00
4 Indianola 4:10.81 5.00
5 Ottumwa 4:13.46 4.00
6 DSM, Roosevelt 4:13.77 3.00
7 DSM, East 4:25.95 2.00
8 Valley, WDM 4:33.69 1.00
4X800M RELAY - FINALS
1 Waukee 9:38.66 10.00
2 Indianola 9:47.08 8.00
3 Ankeny 9:57.63 6.00
4 DSM, Roosevelt 10:02.01 5.00
5 Valley, WDM 10:06.87 4.00
6 Ankeny Cent 10:27.61 3.00
7 Ottumwa 11:22.52 2.00
8 DSM, East 11:48.35 1.00
400M SHUTTLE HURDLE RELAY - FINALS - HEAT 2
1 Waukee 1:03.24 10.00
2 DSM, East 1:05.58 8.00
3 DSM, Roosevelt 1:06.86 6.00
4 Ankeny Cent 1:07.26 5.00
400M SHUTTLE HURDLE RELAY - FINALS - HEAT 1
5 Ankeny 1:08.08 4.00
6 Valley, WDM 1:10.13 3.00
7 Ottumwa 1:10.85 2.00
800m Sprint Medley Relay
1 Waukee 1:48.59 10.00
2 Ankeny Cent 1:50.13 8.00
3 Ankeny 1:52.91 6.00
4 DSM, Roosevelt 1:55.31 5.00
5 Valley, WDM 1:55.70 4.00
6 Indianola 2:01.32 3.00
7 Ottumwa 2:04.38 2.00
8 DSM, East 2:16.05 1.00
Sprint Medley Relay - FINALS
1 Waukee 4:13.52 10.00
2 Ankeny Cent 4:16.66 8.00
3 Valley, WDM 4:22.63 6.00
4 Indianola 4:27.61 5.00
5 Ankeny 4:28.26 4.00
6 Ottumwa 4:31.99 3.00
7 DSM, Roosevelt 4:43.05 2.00
8 DSM, East 5:21.81 1.00