womens results
2018 MRAC Championships results provide by aspi meetz
SELECT DIVISION
Division
TEAM SCORES FOR 2018 MRAC CHAMPIONSHIPS - FEMALE
1
CB Abraham Lincoln
135.00
Point Breakdown
2
Sioux City East
132.00
Point Breakdown
3
Bishop Heelan
127.00
Point Breakdown
4 CB T Jefferson 79.00
Point Breakdown
5 Sergeant Bluff-Luton 57.00
Point Breakdown
6 Sioux City North 44.00
Point Breakdown
7 Sioux City West 12.00
Point Breakdown
Girls 100M DASH - FINALS - HEAT 2
1 Darby Thomas CB Abraham Lincoln 12.47 10.00
2 Caitlyn Jones CB T Jefferson 12.74 8.00
3 Kenna Inlay Sioux City East 13.01 6.00
4 Kaitlyn Mulder Sioux City North 13.14 4.00
5 Lineya Wells Sioux City East 13.14 2.00
6 Alexis Archie CB T Jefferson 13.62 1.00
7 MaLika Peak-Wallace Sioux City North 13.73
8 Ellie Cropley Bishop Heelan 13.86
Girls 100M DASH - FINALS - HEAT 1
9 Katie Rizk Bishop Heelan 14.07
10 Ariana Bagley CB Abraham Lincoln 14.37
11 Madison TenHulzen Sergeant Bluff-Luton 14.55
12 Jenifer Hernandez Sioux City West 14.90 Hope Wagner Sioux City West
DNS
200M DASH - FINALS - HEAT 2
1 Darby Thomas CB Abraham Lincoln 25.86 10.00
2 Lineya Wells Sioux City East 26.57 8.00
3 Caitlyn Jones CB T Jefferson 26.58 6.00
4 Kaitlyn Mulder Sioux City North 26.71 4.00
5 Madison Jochum Bishop Heelan 26.91 2.00
6 Hope Sokolowski Bishop Heelan 28.64 1.00
7 Alexis Archie CB T Jefferson 28.86
9 Myerra Parker Sioux City East 29.51
200M DASH - FINALS - HEAT 1
8 McKenzie Coyle Sioux City North 29.00
10 Whitney Schlotfeldt Sergeant Bluff-Luton 29.66
11 Hannah Holder Sioux City West 30.78
12 Sydney Holeton CB Abraham Lincoln 30.87
13 Katie Blatchford Sioux City West 31.10
14 Terri Deitloff Sergeant Bluff-Luton 31.11
400M DASH - FINALS - HEAT 2
1 Madison Jochum Bishop Heelan 57.61 10.00
2 Lauren Van Dyke Sioux City East 58.62 8.00
3 Kaitlyn Mulder Sioux City North 58.97 6.00
4 Brooklyn Huberty Sergeant Bluff-Luton 1:02.75 4.00
5 Chloe Black Sergeant Bluff-Luton 1:04.18 2.00
6 McKenzie Coyle Sioux City North 1:04.78 1.00
8 Kensi LaSale CB Abraham Lincoln 1:07.55 Madison Felix Sioux City West
DNS
400M DASH - FINALS - HEAT 1
7 Taylor Copple Sioux City East 1:06.49
9 Ana Rodriguez CB T Jefferson 1:09.80
10 Allison Steppuhn CB Abraham Lincoln 1:09.87
11 Gabrielle Jobe CB T Jefferson 1:18.41
12 Justice Farley Sioux City West 1:20.76 Maya Bishwokarma Bishop Heelan
DNS
800M RUN - FINALS
1 Amber Aesoph Bishop Heelan 2:18.11 10.00
2 Lauren Van Dyke Sioux City East 2:25.49 8.00
3 Suzie Miller CB T Jefferson 2:29.46 6.00
4 Joslyn Hill Sioux City East 2:34.45 4.00
5 Claire Jones CB Abraham Lincoln 2:35.07 2.00
6 Sam Christiansen CB Abraham Lincoln 2:36.63 1.00
7 Liliana Orduno Sergeant Bluff-Luton 2:37.54
8 Brenna Joyce Bishop Heelan 2:39.98
9 Brenda Phillips Sioux City North 2:40.52
10 Monica Olson Sioux City North 2:41.76
11 Katherine Aymar Sergeant Bluff-Luton 2:45.02
12 Gracie Roberts Sioux City West 2:58.24 Isabella Benavides CB T Jefferson DNS Kazz Vazquez Sioux City West DNS
100M HURDLES - FINALS - HEAT 2
1 Darby Thomas CB Abraham Lincoln 15.48 10.00
2 Laken Gardner Sioux City East 15.73 8.00
3 Hayley Hartman CB Abraham Lincoln 16.53 6.00
4 Nya Lul Sioux City East 17.29 4.00
5 Sam McGowan Bishop Heelan 17.32 2.00
6 Hailey Watts CB T Jefferson 18.00 1.00
7 Brooke Doohen Bishop Heelan 18.15
8 Akia Simpson Sioux City West 18.84
100M HURDLES - FINALS - HEAT 1
9 Madison Burge Sioux City West 18.92
10 Hannah Christensen Sergeant Bluff-Luton 19.89
11 Hope Gee Sioux City North 21.50
12 Olivia Baier Sioux City North 22.07
13 Camaryn Belt CB T Jefferson 23.34 Kaley Herbert Sergeant Bluff-Luton
DNS
1500M RUN - FINALS
1 Annie Jensen Bishop Heelan 5:13.28 10.00
2 Karlee Phillips Sioux City East 5:19.63 8.00
3 Emma Hutchinson Bishop Heelan 5:23.83 6.00
4 Moriah Heilesen CB Abraham Lincoln 5:25.94 4.00
5 Emma Kelley Sioux City North 5:31.60 2.00
6 Jasmine Ramos CB T Jefferson 5:41.61 1.00
7 Katie Lammers Sioux City East 5:49.85
8 Jaycelyn Walters Sioux City North 5:54.61
9 Abigail Nelson Sioux City West 6:15.09
10 Makenzie Brown CB Abraham Lincoln 6:19.18
11 Emma Evers CB T Jefferson 6:41.11
12 Alba Narcia Sioux City West 6:43.56 Michele Becker Sergeant Bluff-Luton
DNS
3000M RUN - FINALS
1 Annie Jensen Bishop Heelan 11:16.00 10.00
2 Karlee Phillips Sioux City East 11:52.08 8.00
3 Moriah Heilesen CB Abraham Lincoln 11:54.68 6.00
4 Katie Lammers Sioux City East 12:01.49 4.00
5 Jasmine Ramos CB T Jefferson 12:12.67 2.00
6 Leila Laureano Sergeant Bluff-Luton 12:13.13 1.00
7 Ana Rodriguez CB T Jefferson 12:32.82
8 Alyssa Skatges Sergeant Bluff-Luton 13:35.06
9 AnnDea Boetger Sioux City North 13:55.20
10 Jaycelyn Walters Sioux City North 14:15.75
11 Gabby Ponce Sioux City West 15:59.58 Yorda Aoreha Sioux City West
DNS
400M HURDLE - FINALS - HEAT 2
1 Paige Hanson Sioux City East 1:07.98 10.00
2 Hayley Hartman CB Abraham Lincoln 1:09.61 8.00
3 Ashley Aesoph Bishop Heelan 1:12.07 6.00
4 Jeannette Juarez CB Abraham Lincoln 1:15.89 4.00
6 AnnDea Boetger Sioux City North 1:20.76 1.00
7 Akia Simpson Sioux City West 1:20.90
9 Hailey Watts CB T Jefferson 1:31.38 Kierra McKernan Sioux City West
DNS
400M HURDLE - FINALS - HEAT 1
5 Laken Gardner Sioux City East 1:20.54 2.00
8 Hannah Christensen Sergeant Bluff-Luton 1:22.78
10 Camaryn Belt CB T Jefferson 1:32.98 Hope Gee Sioux City North DNS Kaley Herbert Sergeant Bluff-Luton DNS
DISCUS - FINALS
1 Josey Starner CB T Jefferson 130-10 10.00
2 Taylor Brown Sergeant Bluff-Luton 121-01 8.00
3 Brooklyn Cougill Bishop Heelan 115-08 6.00
4 Nicole Jacobson Bishop Heelan 111-03 4.00
5 Hailey Hoogers Sioux City North 109-07 2.00
6 Ali Palmersheim Sioux City East 104-08 1.00
7 Yuriczi Montes Sioux City West 96-08
8 Caitlin Spurgin CB Abraham Lincoln 95-00
9 Tessa Smith Sergeant Bluff-Luton 92-11
10 Mirka Diaz CB T Jefferson 92-04
11 Ariel Kern Sioux City East 86-04
12 Caitlyn Miller Sioux City North 80-01
13 Jennifer Stottlemyer CB Abraham Lincoln 77-11
HIGH JUMP - FINALS
1 Madison Harms Sergeant Bluff-Luton 5-01.00 10.00
2 Josey Starner CB T Jefferson 5-00.00 8.00
3 Anna Lucas Sergeant Bluff-Luton 4-10.00 6.00
4 Kayla Schleifman CB Abraham Lincoln 4-08.00 4.00
4 Taylor Copple Sioux City East 4-08.00 1.00
4 Kerrigan Keefer CB Abraham Lincoln 4-08.00 2.00
7 Sydney Edwards Sioux City West 4-06.00
7 Angela Larson CB T Jefferson 4-06.00
9 Courtney Johnson Sioux City North 4-04.00
9 Sam McGowan Bishop Heelan 4-04.00
9 Bailey Anderson Sioux City North 4-04.00 Molly Saltzman Bishop Heelan NH Andrea Vazquez Sioux City West NH
LONG JUMP - FINALS
1 Darby Thomas CB Abraham Lincoln 18-01.50 10.00
2 MaLika Peak-Wallace Sioux City North 17-06.50 8.00
3 Caitlyn Jones CB T Jefferson 17-00.50 6.00
4 Shelby Wilfong CB Abraham Lincoln 16-07.00 4.00
5 Sam McGowan Bishop Heelan 15-08.00 2.00
6 Anna Larson CB T Jefferson 14-06.00 1.00
7 Halle Brester Sergeant Bluff-Luton 14-05.00
8 Kelli Glisar Sioux City North 14-04.50
9 Hannah Holder Sioux City West 13-08.50
10 Katie Blatchford Sioux City West 13-06.00
11 Anna Lucas Sergeant Bluff-Luton 13-00.50
12 Kilie Junck Sioux City East 12-03.00
13 Callie Doohen Bishop Heelan 12-00.50
SHOT PUT - FINALS
1 Josey Starner CB T Jefferson 38-05.25 10.00
2 Holli Verzani Bishop Heelan 37-09.75 8.00
3 Caitlin Spurgin CB Abraham Lincoln 36-10.00 6.00
4 Hope Wagner Sioux City West 35-00.50 4.00
5 Brooklyn Cougill Bishop Heelan 34-10.50 2.00
6 Hailey Hoogers Sioux City North 33-07.50 1.00
7 Yuriczi Montes Sioux City West 31-09.75
8 Markee Gruis Sioux City East 30-08.50
9 Jennifer Stottlemyer CB Abraham Lincoln 30-08.25
10 Zanayah Myers Sioux City North 28-02.00
11 Emily Fahrendholz Sioux City East 27-07.50
12 Taylor Muth Sergeant Bluff-Luton 27-07.00
13 Meagan Kellogg Sergeant Bluff-Luton 27-04.25
14 Mirka Diaz CB T Jefferson 26-03.00
4X100M RELAY - FINALS
1 Sioux City East 50.26 10.00
2 Sioux City North 51.75 8.00
3 Sergeant Bluff-Luton 53.02 6.00
4 CB Abraham Lincoln 53.70 4.00
5 Bishop Heelan 54.19 2.00
6 CB T Jefferson 54.66 1.00
7 Sioux City West 55.75
4X200M RELAY - FINALS
1 Sioux City East 1:49.16 10.00
2 CB Abraham Lincoln 1:51.96 8.00
3 Bishop Heelan 1:55.02 6.00
4 Sergeant Bluff-Luton 1:57.47 4.00
5 Sioux City North 1:59.29 2.00
6 Sioux City West 1:59.52 1.00
7 CB T Jefferson 2:00.41
4X400M RELAY - FINALS
1 Sioux City East 4:11.06 10.00
2 CB Abraham Lincoln 4:11.52 8.00
3 Bishop Heelan 4:15.69 6.00
4 CB T Jefferson 4:28.73 4.00
5 Sergeant Bluff-Luton 4:36.50 2.00 Runners Sioux City North DNS Runners Sioux City West DNS
4X800M RELAY - FINALS
1 Bishop Heelan 10:15.35 10.00
2 CB Abraham Lincoln 10:19.49 8.00
3 Sergeant Bluff-Luton 10:34.94 6.00
4 Sioux City North 10:53.78 4.00
5 Sioux City East 10:58.87 2.00
400M SHUTTLE HURDLE RELAY - FINALS - HEAT 2
1 CB Abraham Lincoln 1:11.82 10.00
2 Bishop Heelan 1:14.80 8.00
3 Sioux City West 1:15.78 6.00
400M SHUTTLE HURDLE RELAY - FINALS - HEAT 1
4 Sioux City East 1:16.38 4.00
5 Sergeant Bluff-Luton 1:23.96 2.00
800M SPRINT MEDLEY RELAY - FINALS
1 Sioux City East 1:53.17 10.00
2 CB T Jefferson 1:54.16 8.00
3 Bishop Heelan 1:54.93 6.00
4 Sergeant Bluff-Luton 1:57.62 4.00
5 CB Abraham Lincoln 1:58.54 2.00
6 Sioux City West 2:04.73 1.00
7 Sioux City North 2:11.56
SPRINT MEDLEY RELAY - FINALS
1 Bishop Heelan 4:22.82 10.00
2 CB Abraham Lincoln 4:29.70 8.00
3 CB T Jefferson 4:41.47 6.00
4 Sioux City East 4:42.90 4.00
5 Sergeant Bluff-Luton 4:53.10 2.00
6 Sioux City North 5:05.77 1.00
7 Sioux City West 5:18.60
Copyright © ASPi Solutions, Inc. All Rights Reserved.