RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Lyle Knudson, MileSplit.com
Grundy Center Invitational - 2013-09-26
Grundy Center High School, Grundy Center, IA
Varsity Girls 4000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Abi Watson NorthTama 15:17.00 1
2 Haley Fye EastMarshall 15:41.00 2
3 Amanda Cartney Hudson 15:57.00 3
4 Claire Damon SouthHardin 16:04.00 4
5 Haylee Luna Dike-NewHartford 16:07.00 5
6 Becca Steckerberg BCLUW 16:09.00 6
7 Lexi Kolterman Hudson 16:16.00 7
8 Miquela Teske SouthHardin 16:20.00 8
9 Miranda Faber Denver 16:26.00 9
10 Bobbi Amendt EastMarshall 16:27.00 10
11 Emily Klinkenborg Aplington-Parkersbur 16:27.00 11
12 Kristen Amendt EastMarshall 16:35.00 12
13 Amelia Tonner BCLUW 16:36.00 13
14 Jenna Willett BCLUW 16:39.00 14
15 Kadi Wright Dike-NewHartford 16:41.00 15
16 Lydia Rose SouthHardin 16:42.00 16
17 Hannah Coates Aplington-Parkersbur 16:43.00 17
18 Abigail Terrill Denver 16:44.00 18
19 Tiana Saak GrundyCenter 16:49.00 19
20 Megan Carr SouthHardin 16:56.00 20
21 Courtney Peterson Hudson 17:01.00 21
22 Nicole Adair Gladbrook-Reinbeck 17:18.00 --
23 Jamie Huntley NorthTama 17:28.00 22
24 Samantha Stokes Denver 17:31.00 23
25 Tessa R: Union 17:33.00 24
26 Hannah Dove Dike-NewHartford 17:35.00 25
27 Hannah Stumberg GrundyCenter 17:36.00 26
28 Emilee Miller Dunkerton 17:44.00 --
29 Bobbie Grosse Denver 17:45.00 27
30 Jurane Lizer Dike-NewHartford 17:47.00 28
31 Carolyn Bolhuis Dike-NewHartford 17:49.00 29
32 Olivia Verhulst Dike-NewHartford 17:50.00 30
33 Sommer Stevens Denver 17:54.00 31
34 Brooke T: Union 17:57.00 32
35 Bethany Weltzin Jesup 18:01.00 --
36 Carrington Curphy EastMarshall 18:03.00 33
37 Sammy Watson NorthTama 18:04.00 34
38 Jessi Jacobs NorthTama 18:11.00 35
39 Hannah Martin Gladbrook-Reinbeck 18:19.00 --
40 Maci M: Union 18:21.00 36
41 Kassidy Mayer Hudson 18:24.00 37
42 Natalie Smith GMG-Garwin 18:26.00 --
43 Lauren Stoeks Denver 18:28.00 38
44 Olivia S: Union 18:30.00 39
45 Sarah Gallery Hudson 18:34.00 40
46 Melinna Wrage GrundyCenter 18:39.00 41
47 Natalie Fober Denver 18:39.00 42
48 Kyulee Zoske SouthHardin 18:46.00 43
49 Meg Edler Gladbrook-Reinbeck 18:47.00 --
50 Katie Deberg Jesup 18:49.00 --
51 Emilie Herter Aplington-Parkersbur 18:57.00 44
52 Kodi Hillman NorthTama 18:59.00 45
53 Katie H: Union 19:01.00 46
54 Harper Wells GrundyCenter 19:08.00 47
55 Amber R: Union 19:11.00 48
56 Cede Angel Denver 19:19.00 --
57 Kameron Kehoe Denver 19:24.00 --
58 Megan Panagreau EastMarshall 19:27.00 49
59 Casey Even Jesup 19:35.00 --
60 Emily D: Union 19:38.00 50
61 Dalyn Maxson GrundyCenter 19:46.00 51
62 Jorie Oaks BCLUW 19:49.00 52
63 Cassidy Choate Aplington-Parkersbur 19:58.00 53
64 Megan Andersen Dike-NewHartford 20:03.00 54
65 Kaylee Howe EastMarshall 20:05.00 55
66 Sarah Heideman Dunkerton 20:06.00 --
67 Tatyana Breitkreuz Hudson 20:09.00 56
68 Jenna Hensley Dike-NewHartford 20:12.00 --
69 Nicole O'hara Dunkerton 20:18.00 --
70 Emma Williams Dike-NewHartford 20:19.00 --
71 Justi Nagle Dunkerton 20:24.00 --
72 Kristina Martinez NorthTama 20:38.00 57
73 Jen Rust GrundyCenter 20:50.00 58
74 Sara Sharp BCLUW 20:59.00 59
75 JaNessa Nielsen Denver 21:04.00 --
76 Laura Campbell SouthHardin 21:05.00 60
77 Eilin Kelling Denver 21:07.00 --
78 Anna Sundin Jesup 21:08.00 --
79 Kelsey Schwartz Gladbrook-Reinbeck 21:09.00 --
80 Paige Flugge EastMarshall 21:28.00 61
81 Ashley Fisk Denver 21:39.00 --
82 Kierston Truax Aplington-Parkersbur 21:41.00 62
83 Maddy Clausen NorthTama 21:49.00 63
84 Rachel Kopriva NorthTama 21:56.00 --
85 Kate Ross GrundyCenter 21:59.00 64
86 Nikki Weissenfluh Dike-NewHartford 22:00.00 --
87 Celsey Aswegen Aplington-Parkersbur 22:14.00 65
88 Lydia Kopsa BCLUW 22:22.00 66
89 Kaitlynn Ehrig GrundyCenter 22:23.00 --
90 Addie Johnston Dike-NewHartford 22:26.00 --
91 Shannon Teske SouthHardin 22:29.00 67
92 Kayla Benjamin BCLUW 23:49.00 68
93 Haylee Neesen GrundyCenter 23:53.00 --
Varsity Girls 4000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 SouthHardin 91 4 8 16 20 43 60 67
Total Time: 1:24:48 Average: 16:57.60 1-5 Split: 2:42
2 Dike-NewHartford 102 5 15 25 28 29 30 54
Total Time: 1:25:59 Average: 17:11.80 1-5 Split: 1:42
3 EastMarshall 106 2 10 12 33 49 55 61
Total Time: 1:26:13 Average: 17:14.60 1-5 Split: 3:46
4 Denver 108 9 18 23 27 31 38 42
Total Time: 1:26:20 Average: 17:16.00 1-5 Split: 1:28
5 Hudson 108 3 7 21 37 40 56 -
Total Time: 1:26:12 Average: 17:14.40 1-5 Split: 2:37
6 NorthTama 137 1 22 34 35 45 57 63
Total Time: 1:27:59 Average: 17:35.80 1-5 Split: 3:42
7 BCLUW 144 6 13 14 52 59 66 68
Total Time: 1:30:12 Average: 18:02.40 1-5 Split: 4:50
8 Union 177 24 32 36 39 46 48 50
Total Time: 1:31:22 Average: 18:16.40 1-5 Split: 1:28
9 GrundyCenter 184 19 26 41 47 51 58 64
Total Time: 1:31:58 Average: 18:23.60 1-5 Split: 2:57
10 Aplington-Parkersbur 187 11 17 44 53 62 65 -
Total Time: 1:33:46 Average: 18:45.20 1-5 Split: 5:14
Varsity Boys 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Tim Rose SouthHardin 16:11.00 1
2 CJ May Aplington-Parkersbur 16:16.00 2
3 John Crew Dike-NewHartford 16:19.00 3
4 Kyle Kehoe Denver 16:39.00 4
5 Cole Silver BCLUW 16:55.00 5
6 Caleb Benzing EastMarshall 17:04.00 6
7 Tanner Johnson Denver 17:05.00 7
8 Nick Sabelka Denver 17:15.00 8
9 Ryan Finn Hudson 17:23.00 9
10 Nick Meling EastMarshall 17:28.00 10
11 Ben Terrones EastMarshall 17:31.00 11
12 Derek Coulter BCLUW 17:40.00 12
13 Tyler Bouy Gladbrook-Reinbeck 17:44.00 --
14 Curren Matthias Denver 17:45.00 13
15 Finn Cleveland GrundyCenter 17:51.00 14
16 Zac Farrell SouthHardin 17:52.00 15
17 Trevor Ruiz Hudson 17:58.00 16
18 Jason Hawkins Hudson 18:00.00 17
19 Sam Benzing EastMarshall 18:01.00 18
20 Jeremy Baumann Jesup 18:03.00 19
21 Jordan Yesak Dunkerton 18:04.00 20
22 Seth Webb EastMarshall 18:05.00 21
23 Ben Kuhl BCLUW 18:06.00 22
24 Rob Petrie EastMarshall 18:08.00 23
25 Tanner Teske BCLUW 18:09.00 24
26 Jacob Clark Jesup 18:12.00 25
27 Carson Wright Hudson 18:13.00 26
28 Kyle Corwin Dike-NewHartford 18:14.00 27
29 Josh Benzing EastMarshall 18:16.00 28
30 Max T Union 18:21.00 29
31 Thomas Shirley Dike-NewHartford 18:25.00 30
32 Michael Steege Denver 18:28.00 31
33 Drew Schossow EastMarshall 18:31.00 --
34 Ethan Stancliffe Dike-NewHartford 18:32.00 32
35 Owen D Union 18:36.00 33
36 Nick Nielsen Dike-NewHartford 18:43.00 34
37 Cole Wilson Denver 18:46.00 35
38 Alex McCombs Jesup 18:49.00 36
39 Andrew Feldt Denver 18:54.00 37
40 Dylan Mrzlak Dike-NewHartford 19:00.00 38
41 Leeland Seys Aplington-Parkersbur 19:04.00 39
42 Cleveland, Espen GrundyCenter 19:07.00 40
43 Micah Dorow SouthHardin 19:09.00 41
44 Trevor M Union 19:11.00 42
45 Jeremy Smith Hudson 19:15.00 43
46 Jeff Hughes GMG-Garwin 19:16.00 --
47 Dakota Callan Dike-NewHartford 19:16.00 44
48 Bryce Dall Dike-NewHartford 19:18.00 --
49 Dervick Frunten Dike-NewHartford 19:22.00 --
50 Zach Demaris Jesup 19:24.00 45
51 Dylan Hendricks GrundyCenter 19:25.00 46
52 Matt Lubben Hudson 19:26.00 47
53 John Davis Dunkerton 19:26.00 48
54 WilL Brown Dunkerton 19:44.00 49
55 Tyler Vessen Denver 19:45.00 --
56 Caleb L Union 19:48.00 50
57 Grant M Union 19:51.00 51
58 Sammy Soda Denver 19:57.00 --
59 Drew Hacck Hudson 19:59.00 52
60 Nick Stampe Dike-NewHartford 20:02.00 --
61 Logan Roling SouthHardin 20:03.00 53
62 Brody Tomlinson Denver 20:06.00 --
63 Kurt Stabenow Denver 20:11.00 --
64 Ted T Union 20:15.00 54
65 Gideon GrundyCenter 20:16.00 55
66 Vincent Soda Denver 20:24.00 --
67 Trevor Heron Aplington-Parkersbur 20:25.00 56
68 Grant Baker BCLUW 20:28.00 57
69 Kyle Schultz Jesup 20:28.00 58
70 Brian Zobel NorthTama 20:29.00 --
71 Orion Gunderson BCLUW 20:35.00 59
72 Sam Steffen Dunkerton 20:38.00 60
73 Brett Rathe Dunkerton 20:41.00 61
74 Josh Gruen GMG-Garwin 20:42.00 --
75 Collin Vanderlind Dike-NewHartford 20:55.00 --
76 Elijah Ralston BCLUW 20:56.00 62
77 Austin K Union 21:00.00 63
78 DJ Crompton BCLUW 21:01.00 --
79 Logan Horenga Aplington-Parkersbur 21:13.00 64
80 Steffen Seys Aplington-Parkersbur 21:32.00 65
81 Dylan Wenke SouthHardin 21:35.00 66
82 Logan Zobel NorthTama 21:36.00 --
83 Simon Garbes Dike-NewHartford 21:40.00 --
84 Jack Stumberg GrundyCenter 21:41.00 67
85 Jakob Luna Dike-NewHartford 21:41.00 --
86 Logan Burt GMG-Garwin 21:43.00 --
87 Keefen Thurman Denver 21:48.00 --
88 Vasya Strohbehn Gladbrook-Reinbeck 21:51.00 --
89 Josiah Dorow SouthHardin 21:56.00 68
90 Kevin Wiera EastMarshall 21:56.00 --
91 Cory Even Jesup 21:59.00 69
92 JR Friestad NorthTama 22:00.00 --
93 Isaiah Ralston BCLUW 22:17.00 --
94 Luke Bader SouthHardin 22:22.00 70
95 Mitch Winkers Dunkerton 22:34.00 71
96 Kalan Friestad NorthTama 22:51.00 --
97 Dakota Lang Hudson 23:00.00 --
98 Gabe Klein Union 23:02.00 --
99 Trey Hookham Union 23:10.00 --
100 Tom Haywood SouthHardin 23:12.00 --
101 Grant Weldon GrundyCenter 23:52.00 72
102 Jesper Holke-Farnam GrundyCenter 24:08.00 73
103 Michael Howard Aplington-Parkersbur 25:11.00 74
Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Denver 63 4 7 8 13 31 35 37
Total Time: 1:27:12 Average: 17:26.40 1-5 Split: 1:49
2 EastMarshall 66 6 10 11 18 21 23 28
Total Time: 1:28:09 Average: 17:37.80 1-5 Split: 1:01
3 Hudson 111 9 16 17 26 43 47 52
Total Time: 1:30:49 Average: 18:09.80 1-5 Split: 1:52
4 BCLUW 120 5 12 22 24 57 59 62
Total Time: 1:31:18 Average: 18:15.60 1-5 Split: 3:33
5 Dike-NewHartford 126 3 27 30 32 34 38 44
Total Time: 1:30:13 Average: 18:02.60 1-5 Split: 2:24
6 SouthHardin 176 1 15 41 53 66 68 70
Total Time: 1:34:50 Average: 18:58.00 1-5 Split: 5:24
7 Jesup 183 19 25 36 45 58 69 -
Total Time: 1:34:56 Average: 18:59.20 1-5 Split: 2:25
8 Union 205 29 33 42 50 51 54 63
Total Time: 1:35:47 Average: 19:09.40 1-5 Split: 1:30
9 GrundyCenter 222 14 40 46 55 67 72 73
Total Time: 1:38:20 Average: 19:40.00 1-5 Split: 3:50
10 Aplington-Parkersbur 226 2 39 56 64 65 74 -
Total Time: 1:38:30 Average: 19:42.00 1-5 Split: 5:16
11 Dunkerton 238 20 48 49 60 61 71 -
Total Time: 1:38:33 Average: 19:42.60 1-5 Split: 2:37